مطالب متفاوت‌‌‌‌‌‌‌تر "کودکان طلایی" را در  کانال تلگرام  و  کانال آپارات  دنبال کنید

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای نوزادان 2 ماهه

چکیده این مطلب : انتشار : 1396/01/23 0 نظر 215 بازدید

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای کودکان 2 ماهه

 

1. تشکچه نرم

در این زمان دست و پاهای کودک همیشه در حال حرکت هستند؛ وقتی که روی چیزی ضربه می‌زند یا خود و اعضای بدنش را می‌کشد؛ وقتی که روی اسباب‌بازی‌ها می‌کوبد یا حتی آنها را می‌گیرد و در برخی موارد سعی می‌کند که کمی روی زمین بخزد. یک تشکچه نرم رنگارنگ با پارچه‌های متفاوت می‌تواند جای خوبی برای فعالیت و بازی کردنش باشد و تمام نیازهایش را در یک جای نرم برآورده کند (از تمرین مهارت‌های حرکتی تا تحریک حس‌های مختلف، همه برای تقویت مهارت‌های شناختی مناسب هستند).

 

این قبیل تشک‌ها معمولاً جذابیت‌هایی دارند که کودک را برای فعالیت بیشتر تشویق می‌کنند. پس او را طوری قرار دهید که امکان فعالیت و ضربه زدن و حرکت کردن را داشته باشد. برای تنوع، در صورت امکان جای اسباب‌بازی‌ها را عوض کنید. دقت کنید و ببینید که فرزندتان متوجه این تغییر می‌شود و می‌کوشد تا با تغییرات کنار بیاید یا نه.

رنگ‌های متضاد یکی از بهترین روش‌های تحریک دیدن در کودک هستند. به رنگ‌ها اشاره کنید، نام حیوانات را بگویید؛ حتی با این که کودک هنوز معنای واژه‌هایی که می‌گویید را نمی‌داند اما می‌فهمد که به نقاط و بخش‌های مختلف اسباب‌بازی‌ها اشاره می‌کنید و او هم نقطه تمرکز خود را تغییر می‌دهد. اگر تشکچه، موزیکال است از این فرصت برای تحریک حس شنوایی کودک استفاده کنید. دست‌های کودک را در دست خود بگیرید و به آرامی همراه با موسیقی آنها را به هم بزنید. وقتی که صداها را تقلید می‌کنید یا همراه با آهنگ برای کودک آواز می‌خوانید حالت چهره‌تان را هم تغییر دهید.

 

2. اسباب‌بازی‌هایی که کودک را به فعالیت فیزیکی (مثلاً ضربه زدن) تشویق می‌کنند.

ضربه زدن جزیی از طبیعت کودک است و عضلاتی را که باید از آنها برای راه رفتن استفاه نماید تقویت می‌کند. بازی‌های منظمی که او را به ضربه زدن تشویقش می‌کنند شروع خوبی محسوب می‌شوند اما توجه داشته باشید که حتماً برای کودک از یک قنداق یا پوشک سبک استفاده کنید تا بتواند پاهای خود را به راحتی حرکت دهد. کودک را طوری نزدیک این اسباب‌بازی قرار دهید که پاهایش به آسانی به آن برسند. تکیه دهید و با شوخی و خنده با کودک حرف بزنید. کودک خیلی دوست دارد وقتی که به اسباب‌بازی ضربه می‌زند توجه شما به سمت او باشد. این مسئله برای کودک بسیار مهم و هیجان‌انگیز است!

حتی در همین سن هم شما می‌توانید کودک را با مفهوم علت و معلول آشنا کنید. وقتی ضربه زد بگویید «آره، ببین چی کار کردی! تو روشنش کردی!» یا «آهنگ کار تو بود!» به تدریج با توجه به تشویق شما، فرزندتان این ارتباط مهم را درک می‌کند: این کار رو من کردم!

وقت صرف کنید و به بعضی از ویژگی‌های اسباب‌بازی اشاره کنید. رنگ‌ها را شناسایی کند و به چهره‌ها اشاره کنید. این به کودک کمک می‌کند تا ارتباط بین اشیا و واژه‌ها را درک کند.

 

3. تشکچه‌هایی با چراغ‌های چشمک‌زن، موسیقی و آویزهای جذاب

حس‌های مختلف کودکح اولین منابع یادگیری او هستند. تشکچه‌های مناسب با تحریک این حس‌ها مهارت‌های بینایی و شنوایی را در او تقویت می‌کنند. کودک را تشویق کنید که ضربه بزند، دست و پایش را به اسباب‌بازی‌هایی که آویزان هستند برساند و...؛ به این ترتیب مهارت‌های حرکتی در کودک رشد می‌کنند و زمینه مناسبی برای درک روابط علت و معلولی ایجاد می‌شود.

این اسباب‌بازی از دید فرزندتان چگونه است؟ روی زمین دراز بکشید و آن را از زاویه دید او ببینید. این کار در تعیین موقعیت کودک و اسباب‌بازی به شما کمک می‌کند. هرچند وقت یک بار جای کودک را تغییر دهید تا زاویه دید تازه‌ای داشته باشد.

برای بهبود روابط بین خود و بیشتر کردن جذابیت بازی‌ها و فعالیت‌های مختلف، باهم با این اسباب‌بازی بازی کنید. وقتی کودک هوشیار و سرحال است برای بازی وقت بگذارید نه وقتی که خواب آلوده، گرسنه یا ناآرام است. اگر اسباب‌بازی برای کودک خیلی ناخوشایند باشد، چشمانش را می‌بندد و شما این را متوجه می‌شوید. برای کمک به یادگیری کودک در زمینه ارتباط میان واژه‌ها و کارها، قسمت‌های مختلف را تکان دهید و همزمان دربارهٔ آن حرف بزنید. مثلاً بگویید: «تکون، تکون، تکون. دیدی برات خندید؟».

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

بهترین اسباب‌بازی‌ها برای فرزندانمان کدامند؟

بهترین اسباب‌بازی‌ها برای فرزندانمان کدامند؟

بهترین اسباب‌بازی برای فرزند ما، چیزی است که او را مجذوب خود کند و کودک ما بارها و بارها به سراغش برود. بهترین و طبیعی‌ترین راه برای یادگیری کودکانمان، بازی‌کردن است.
بازی موقعیتی لذت‌بخش برای کودک فراهم می‌کند و باعث می‌شود که کودک ما با لذت بیاموزد. حال چه کنیم که این موقعیتِ لذت‌بخش برای کودکمان فراهم شود؟

هفته هفدهم نوزادی

هفته هفدهم نوزادی

هفته هفدهم نوزادی

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید