قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

خلاقیت کودکان

خلاقیت کودکان
چکیده این مطلب : انتشار : 1394/03/05 6 نظر 4,552 بازدید

رفتار کودک، خلاق است، اگر نو و مناسب باشد. هر انسان طبیعی قادر است در زمینه­ها و زمان­های مختلف کارهای خلاقانه­ای انجام دهد. اکثر ما فکر می­کنیم خلاقیت چیزی است که در یک شخص وجود دارد و مثلاً می­گوییم این کودک خیلی خلاق است. اغلب اوقات به اشتباه مردم کلمه خلاق را مترادف کلمه پراستعداد به کار می­برند. کودکی که در نواختن یک وسیله موسیقی مهارت کافی دارد وبه همین ترتیب کودکی که در یک آزمایش ضریب هوشی نمره فوق­العاده بالایی به دست می­آورد، در حقیقت پراستعداد است، اما خلاقیت همان استعداد یا هوش نیست.

محققان خلاقیت، متوجه شدند که هم خلاقیت سطح بالا و هم خلاقیت سطح پایین در کودکانی که ضریب هوشی بالا و متوسط دارند، دیده می­شود. پس خلاقیت همان هوش و یا پراستعدادی نیست، صرفاً تقلید و یا از حفظ کردن مطالب هم نیست. هر کاری را که کودک انجام می­دهد و یا می­گوید می­تواند خلاقیت به حساب آید البته اگر این دو فاکتور را داشته باشد.

1- باید با کارهایی که کودک قبلاً انجام داده و تمام چیزهایی را که قبلاً دیده و یا شنیده است، متفاوت باشد.

2- فقط نباید متفاوت باشد بلکه باید صحیح و جذاب بوده و در جهت رسیدن به یک هدف باشد.

بعضی از عناصر خلاقیت فطری است. بعضی به یادگیری و تجربه بستگی دارد. و بعضی به محیط اجتماعی مربوط می­شود.

قلمرو مهارت­ها:

قلمرو مهارت­ها به منزله­ی مواد اولیه استعداد، آموزش و تجربه در یک موضوع خاص است. قلمرو مهارت­ها تا حدودی ذاتی است. کودکان مطمئناً با درجات متفاوتی از استعداد به دنیا می­آیند اما آموزش و تجربه می­تواند حتی در سطوح نسبتاً کمی از استعداد راه بلندی را به سوی پیشرفت طی کند. همچنین در مواردی که سطح استعداد بالا است نیاز به پیشرفت و رشد وجود دارد. پس کاملاً واضح است که انسان قبل از آنکه بتواند در یک زمینه خلاق شود باید دارای مهارت باشد که اکثر ما آن را نادیده می­گیریم. هیچ کودکی قادر به انجام کارهای خلاق در زمینه­ی نقاشی نخواهد بود مگر آنکه به دست گرفتن قلم مو، ترکیب رنگ­ها و کشیدن خطوطی را بیاموزد.

انگیزه درونی:

انگیزه درونی ممکن است تا اندازه­ای فطری باشد؛ اما تا حد بسیار زیادی به محیط اجتماعی بستگی دارد. این انگیزه برای خلاق بودن آنقدر نادیده گرفته شده که می­توان آن را حلقه مفقود خلاقیت نامید.

پرورش خلاقیت در کودکان

خلاقیت، توانایی بررسی و حل مسایل با یک روش جدید است. حل مساله به گونه­ای که هیچ شخص دیگری آن مساله را آن طور حل نکرده باشد و در واقع حل مسایل با یک روش نو، مؤثر و منحصر به فرد است. آزمون­های سنجش هوش استاندارد، فقط "تفکر همگرا" را مورد سنجش قرار می­دهد و تفکر همگرا همان توانایی پاسخگویی با یک جواب مشخص به مسایل است. اما خلاقیت شامل تفکر واگرا که همان توانایی پاسخگویی با جواب­های جدید و غیر معمول است. چگونه والدین می­توانند خلاقیت را در کودکان­شان پرورش دهند؟ نتیجه تحقیقات نشان داده است که والدین با به کار بردن روش­های زیر می­توانند کودکانی خلاق پرورش دهند:

1- فراهم کردن یک محیط محرک با توجه به سطح توانایی و مهارتی کودک و اینکه در چه مرحله­ای از رشد قرار دارد. این محیط محرک شامل انواع مواد، کتاب­ها و اسباب­بازی­ها است. والدین می­توانند با فرصت دادن به کودک برای آزمایش با این مواد و تقویت فعالیت­های او در ایجاد روش­های جدید و کارهای اکتشافی، در رشد کودک و پرورش خلاقیت وی مؤثر باشند.

2- پرورش خلاقیت کودک با آزمایش­های نو و غیر معمول محقق می­شود، بنابراین به سؤالات کودک خوب گوش دهید و درباره مشاهداتش نظر داده و مشارکت کنید. یعنی درباره آنچه کودک مشاهده و آزمایش کرده سوال مطرح کنید. از طریق این مشارکت دو طرفه ممکن است سؤالات و مشاهدات جدیدتری پدید آید. در جریان پرورش خلاقیت کودک­تان آرامش داشته باشید و سعی کنید لذت ببرید.

3- نسبت به کوشش­های کودک واکنش نشان دهید و اجازه دهید که او بداند شما به توانایی­هایش اعتماد کافی دارید. بگذارید کودک آزادانه و با مسئوولیت خودش و بر اساس افکارش عمل کند.

4- کودک­تان را با فرهنگ­های مختلف، تجربیات، مردم و روش­های تفکر آشنا کنید. بگذارید کودکان ببینند روش­های مختلف تفکر درباره یک مساله وجود دارد. خلاقیت کودکان با تلاش برای کسب تجربیات جدید، بدون داشتن توقع خاص از آنها و یا در نظر گرفتن سطح توانایی سنی­شان، پرورش می­یابد.

5- برای کودک، تجربیات لذت­بخش و احساس رضایت از جریان تفکرات نو، فراهم کنید. هنر، علم، خلاقیت، شغل و یا کار مورد علاقه­تان را با کودک­تان سهیم شوید. حرارت و جدیت شما می­تواند میسر باشد و کودک از اینکه می­بیند شما نیز با یک احساس پرشور در تلاش هستید، انگیزه پیدا می­کند.

6- الگو پشتکار و استقامت باشید. پرورش کودک، کامل کردن یک پروژه به وسیله­ی پرورش هر مرحله از این جریان و کمک به کودک برای فهم نقاط قوت و یا ضعف خویش است.

فعالیت­هایی برای رشد و توسعه خلاقیت

1- از سؤال­های خلاقانه استفاده کنید. یک راه برای کمک به کودک به منظور تفکر خلاقانه­تر این است که از او بپرسیم. چه طور می­توان هر چیزی را به شکل بهتری تغییر داد (چه چیزی خوشمزه­تر می­شود اگر شیرین­تر شود؟ چه چیزی خنده­دارتر می­شود اگر تندتر یا آهسته­تر شود؟ چه چیزی خوشحال­تر می­شود اگر کوچک­تر یا بزرگ­تر شود؟ چه چیزی جالب­تر می­شود اگر وارونه شود؟ و یا چه چیزی جالب­تر می­شود اگر وارونه راه برود؟)

2- از او بپرسیم چه اتفاقی می­افتد اگر...؟ (چه اتفاقی می­افتد اگر همه­ی ماشین­ها بروند؟ چه اتفاقی می­افتد اگر همه­ی اشخاص مثل هم لباس بپوشند؟ چه اتفاقی می­افتد اگر هیچ­کس خانه­اش را تمیز نکند؟)

3- از سؤال­هایی با کلمات در، چه طور، بعضی، مختلف و راه­های استفاده کنید. (چه مواردی را می­شناسید که از آجر استفاده شود؟ از یک طناب چه استفاده­های دیگری می­توان کرد؟)

4- از بازی­های خلاقانه استفاده کنید. از مواد ساده مانند مکعب چوبی، شن، ماسه، آب و... استفاده کنید تا کودک بتواند با تکیه بر مهارت­های خودش چیزهایی را ساخته و طراحی کند.

5- از روش ادامه دادن مفهوم داستان استفاده کنید. یک شخص داستان را آغاز کرده و سپس شخص دیگری یک قسمت به آن اضافه می­کند. یک داستان را بخوانید و آن را اجرا کنید برای اجرا از عروسک خیمه شب­بازی نیز می­توان استفاده کرد.

6- از وسایل نمایش برای خلق ایده­های جدید استفاده کنید (انواع بازی­هایی که کودک در آن می­تواند فعالیت­های خلاقانه داشته باشد.)

7- از نقش بازی کردن، استفاده کنید. این کار به کودکان کمک می­کند نقطه نظرات دیگران را ببینند و احساس­شان را شرح دهند. مثلاً در تصاویر کودکان توصیف می­کنند که افراد به چه چیزی فکر می­کنند و یا چه احساسی دارند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی بارداری طلایی

بسته آموزشی بارداری طلایی

پدر و مادر باید بدانند که تربیت از تولد شروع می‌شود و والدین بیشترین نقش را در 8 سال اول تولد دارند. بعد تا 12 سال این نقش کم رنگ، تا 18 سال کم رنگ تر و بعد از 18 سالگی تحت تأثیر عوامل محیطی، هم سالان و جامعه قرار می‌گیرند، والدین باید آگاه باشند با محکم کردن پایه‌های شخصیتی در همه‌ی زمینه‌های رشد، تنها در این سال‌ها فرصت دارند به تربیت فرزند خود بپردازند.

گنجینه پرورش مدیران آینده - 4  تا 7 سالگی

گنجینه پرورش مدیران آینده - 4 تا 7 سالگی

شما والدین گرامی می توانید تنها با چندین ساعت آموزش در خصوص پرورش نبوغ مالی و اقتصادی نه تنها آینده فرزنداتان را بلکه نسلهای پس از آن را نیز دچار تغییر کنید. پرورش هوش اقتصادی و نبوغ مالی کودکان

بسته آموزشی پرورش نبوغ جنین

بسته آموزشی پرورش نبوغ جنین

اهمیت اعتماد به نفس برای والدین که با کودکان و نوجوانان خود سرو کار دارند امری روشن است. نحوه ی برخورد والدین با فرزندانشان، تأثیر بسزایی در ایجاد اعتماد به نفس یا از بین بردن آن در فرزندان نقش بسزا و مؤثری را ایفا می کند.

پرورش کودکان طلایی از تولد تا 7 سالگی

پرورش کودکان طلایی از تولد تا 7 سالگی

تعریفی نو از تربیت کودک . 2 گروه نیازهای اصلی کودک . نیازهای روانی : تعریفی از مرگ و زندگی . ترسهای طبیعی کودکان از بدو تولد .

شادی و خلاقیت - تولد تا هفت سالگی

شادی و خلاقیت - تولد تا هفت سالگی

خودتان مربی خلاقیت فرزندتان باشید.

 مدرسه بدون دردسر ( پیش دبستان و کلاس اول)

مدرسه بدون دردسر ( پیش دبستان و کلاس اول)

تمامی ما از آغاز دوران تحصیل این نصیحت معروف پدر و مادرهایمان را به خاطر داریم: "خوب درس بخون تا واسه ی خودت کسی بشی" اما شاید هیچ کدام از این پدر مادرها به ما یاد ندادند که این "خوب درس خواندن" یعنی چه!

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

آموزش مدیریت مالی به کودکان

آموزش مدیریت مالی به کودکان

همه می‌دانیم که مربیان و مسئولین آموزشی در مدارس به آموزش کودکان ما مشغول هستند، اما آیا کسب آموزش‌ها و مهارت‌هایی که در مدرسه به کودکان ارائه می‌شود، برای آینده‌ای که با آن روبه‌رو می‌شوند، کافی است؟

کودکان به یادگیری این 5 مهارت نیاز دارند

کودکان به یادگیری این 5 مهارت نیاز دارند

از زمانی که کودک تلاش می کند اولین تجربه های مستقل شدن را پشت سر بگذارد، به والدین احساس غرور دست می دهد. این که او توانسته خودش غذا بخورد. اسباب بازی هایش را بردارد و دست به انتخاب بزند.

آموزش هوش‌های چندگانه به کودکان در خانه و مهد

آموزش هوش‌های چندگانه به کودکان در خانه و مهد

چون مربیان کودک سال به سال عوض می شوند ، احتمال کمی وجود دارد که همه مربیان رویکرد هوش های چندگانه را در برنامه درسی و راه کارهای آموزشی خود به کار گیرند. بنابراین ، بسیار مهم است که کودکان دریابند کمک چقدر با هوشند و با روشهایی بهتر یاد می گیرند .

مروری بر هوش‌های چندگانه

مروری بر هوش‌های چندگانه

باوجودی که همه انسان ها واجد این طی هشت گانه هستند اما سطح قدرتمند بودن در این طی میان افراد متفاوت است. گاردنر(1983)هوش را به عنوان توانایی حل مسأله یا خلق محصولاتی تعریف می کند که در یک فرهنگ یا در یک موقعیت اجتماعی ارزشمند هستند .

نظرات

قدسیه اخباری
۱۳۹۴/۰۴/۰۶۰۰
پاسخمتاسفانه ما همه چیز رو از جلوی دست بچه برمیداریم و توقع داریم خلاق هم بار بیاد
مدیریت سایت
۱۳۹۴/۰۴/۰۶۰۰

درود و سپاس از همراهی شما

اگر بتونیم کمی برخودمون مسلط باشیم و بگذاریم کودک در روز چند ساعتی به حال خودش باشه و ما دورا دور مراقبش باشیم که تنها بخودش آسیب نزنه  حتما به خلاق بودنش کمک میکنیم

مرتضی آشکار
۱۳۹۴/۰۴/۰۳۰۰
پاسخمن همیشه دووست داشتم لااقل بچه ام خلاق باشه و از اینکه این همه مطلب راجب لاقیت دارید ممنونم
مدیریت سایت
۱۳۹۴/۰۴/۰۳۰۰

درود و سپاس از همراهی شما

امیدواریم که همینطور بشه

مجتبی قربانی
۱۳۹۴/۰۴/۰۲۰۰
پاسخواقعا ما نمیذاریم بچه هامون خلاق بار بیان تا یه جا رو رنگی می کنن زود بهشون می پرید مبادا مبلمانمون خراب بشه و هر لحظه داریم خلاقیت اونها رو میکشیم
مدیریت سایت
۱۳۹۴/۰۴/۰۲۰۰

درود و سپاس از همراهی شما

پس بهتره از موقعی که میدونیم داریم اشتباه میکنیم جلوی اشتباهاتمون رو بگیریم تافرزندانمون کمتر آسیب ببینن

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید