قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

چرا باید در بارداری تخم مرغ خورد؟

چرا باید در بارداری تخم مرغ خورد؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/06/26 0 نظر 53 بازدید

چرا باید در بارداری تخم مرغ خورد؟

 آیا تخم‌‌مرغ دوست دارید ولی به خاطر ترس کلسترول زیاد از آن دوری می‌‌کنید، پس در آخرین تحقیقات مربوط به تخم‌‌مرغ با من همراه باشید. ما همه می‌‌دانیم تخم مرغ پر از کلسترول است. در حقیقت در یک تخم مرغ بیش از 200 میلی گرم کلسترول وجود دارد که بیشتر آن در زرده است. ترس از تخم مرغ به  خاطر این است که فکر می‌‌کنیم خوردن کلسترول مقدار کلسترول خون ما را افزایش می-دهد

چرا باید در بارداری تخم مرغ خورد؟


 آیا تخم‌‌مرغ دوست دارید ولی به خاطر ترس کلسترول زیاد از آن دوری می‌‌کنید، پس در آخرین تحقیقات مربوط به تخم‌‌مرغ با من همراه باشید. ما همه می‌‌دانیم تخم مرغ پر از کلسترول است. در حقیقت در یک تخم مرغ بیش از 200 میلی گرم کلسترول وجود دارد که بیشتر آن در زرده است. ترس از تخم مرغ به  خاطر این است که فکر می‌‌کنیم خوردن کلسترول مقدار کلسترول خون ما را افزایش می دهد ولی این فکر غلط است.

                                     تخم مرغ
تخم مرغ در یک نگاه


مقدار مصرف: یک فنجان (99 گرم)     کلسیم: 7%
کالری: 211    ویتامین A: 14%
چربی اشباع شده: 4 گرم    ویتامین C: صفر
پروتئین: 17 گرم    آهن: 8%
فیبر: صفر    

حتما بخوانید: در دوران بارداری بوقلمون بخورید

واقعیت در مورد کلسترول 


سال‌‌ها است به ما گفته‌‌اند افرادی که رژیم کم کلسترولی دارند، باید از خوردن تخم‌‌مرغ خودداری کنند. دلیلش این فکر بود که مقدار زیاد کلسترول زرده تخم مرغ، کلسترول خون را افزایش می‌‌دهد ولی معلوم شده است مصرف کلسترول بر مقدار کلسترول خون اثر خیلی کمی دارد. عوامل دیگری مانند بقیه مواد رژیم غذایی هم اثر دارند (فیبر، آنتی اکسیدان‌‌ها و چربی‌‌های خوب از آن جمله‌‌اند). 
کلسترول بد نیست کلسترول به وسیله آنزیمی به نام HMG - COA در کبد ساخته می‌‌شود. بدن ما به مقدار زیادی کلسترول نیاز دارد و آن بخش مهمی از غشاء هورمون‌‌های سلولی، استروژن و تستسترون است. کبد روزانه حدود 1000 میلی گرم کلسترول تولید می‌‌کند در حالی که رژیم غذایی فقط چند صد میلی‌‌گرم کلسترول دارد. بنابراین کلسترول غذا فقط بخش کوچکی از مقدار کل کلسترول ما را تامین می-کند.

                                                              تخم مرغ
شکست افسانه کلسترول 


تحقیقات منتشر شده در مجله تغذیه در سال 2006 نشان می‌‌دهد خوردن تخم مرغ کلسترول خون را افزایش نمی‌‌دهد. مطالعه‌‌ای بر روی 33 مرد و زن بیش از 60 ساله انجام شده از آن‌‌ها خواسته شد مدت پنج هفته روزی یک تخم مرغ بخورند. وقتی محققان به مقدار کلسترول خون آن‌‌ها نگاه کردند، دیدند بین افرادی که تخم مرغ خورده بودند یا نخورده بودند، اختلافی نبود. علاوه بر این، همین نتایج را بین کلسترول بد و کلسترول خوب و تری گلیسیرید مشاهده کردند. 

حتما بخوانید: خواص لوبیا سیاه در دوران بارداری


واقعیت اثبات شده 


رنگ تخم مرغ به نژاد مرغ بستگی دارد. بعضی نژادها تخم سفید می‌‌دهند، بعضی دیگر تخم مرغ قهوه‌‌ای رنگ یا حتی آبی، زیتونی یا صورتی می‌‌دهند. وقتی تخم‌‌مرغ می‌‌خرید، رنگ پوست آن یک مسأله زیبایی بوده اما مواد غذایی همه آن ها یکسان است. زرده آن‌‌ها هم زرد کم رنگ تا زرد پررنگ بوده و به پوست آن بستگی ندارد.


غذاهای خوشمزه 


مزایای تخم مرغ زیاد است. تخم مرغ کامل‌‌ترین غذا است ولی مزایای آن به طرز پختن آن بستگی دارد. دلیلش این است، هر چه کمتر زرده را در معرض اکسیژن قرار داده یا بپزید، کمتر اکسیده شده و تخم-مرغ بهتر خواهد بود. آب پز کردن یا جوشاندن بهترین راه است. 

                                                                                              تخم مرغ
البته اگر تخم‌‌مرغ را به هر طریقی بپزید، بهتر از نخوردن است ولی چرا املت، کوکو و کتلت نمی‌‌خورید؟ تخم مرغ را در روغن سرخ نکنید چون بد می‌‌شود.

حتما بخوانید: در بارداری زردچوبه بخورید!

شما به کلسترول نیازمندید


 اگر سن شما بیشتر از 60 است شاید این کتاب را نخوانید و فکر می‌‌کنید مطالب آن به شما ربطی ندارد ولی ما هم به کلسترول نیاز داریم و این نیاز برای خانم‌‌های باردار بیشتر است. هر سلول بدن شما کلسترول دارد چون کلسترول بخشی از ساختمان غشاء هر سلول را تشکیل می‌‌دهد. بدن مادر برای ساختن کودک میلیون‌‌ها سلول جدید تولید می‌‌کند و کلسترول برای هر یک لازم است. خوب است بدانید که شما می‌‌توانید ابر غذاهایی مانند تخم را بخورید و در مورد انباشته شدن کلسترول سرخرگ‌‌های خود هیچ نگرانی نداشته باشید و یادمان نرود، زرده تخم‌‌مرغ یکی از بهترین منابع کولین (که قبلا گفته شد) بوده که یک ماده غذایی مهم برای مغز است.


در حمل بار کمک کنید 


تخم مرغ منبع بسیار عالی پروتئین بوده و دارای اسیدهای آمینه ضروری است. در سه ماهه سوم عضلات شما باید حداکثر استفاده را از مواد غذایی ببرند. پروتئین موجود در غذاها به عضلات کمک می‌‌کنند تا این بار اضافی موجود در شکم را به این طرف و آن طرف حمل کنید.

                                                                                                              تخم مرغ

در حقیقت فشاری که در این سه ماهه بر عضلات وارد می شود مشابه یک وزنه 12 کیلویی است که به کمر شما بسته شده باشد و این، وضعیت مشکلی است. با خوردن منابع پروتئین‌‌دار خوب مانند تخم مرغ به بازسازی و تقویت عضلات خود کمک کنید. 

حتما بخوانید: بهترین غذاها برای سه ماه سوم بارداری


بعضی تخم‌‌مرغ‌‌ها چشم را تقویت می‌‌کنند. 


تخم‌‌مرغ همچنین دارای مواد غذایی دیگر از جمله آنتی‌‌اکسیدان لوتین (lutein) است. در یک تخم‌‌مرغ معمولی یک میلی گرم لوتین وجود دارد اما بعضی تخم‌‌مرغ‌‌ها تا 6 میلی گرم لوتین دارند. لوتین یک ماده غذایی درگیر در سلامت چشم است. چشمان کودک هنوز در حال تکمیل شدن هستند و شما می‌‌توانید با خوردن غذاهای خوب مانند تخم مرغ به تکمیل چشم‌‌های کودک خود کمک کنید.


 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

 محصول تستی یک

محصول تستی یک

کُوچینگ بارداری طلایی به مادران عزیز کمک می کند تا ضمن داشتن احساس عالی در دوران بارداری، با آگاهی و هوشمندی لازم به تقویت هوش جنین خود پرداخته و همچنین سلامت جسم و روان را به او هدیه دهند.

بسته آموزشی بارداری طلایی

بسته آموزشی بارداری طلایی

پدر و مادر باید بدانند که تربیت از تولد شروع می‌شود و والدین بیشترین نقش را در 8 سال اول تولد دارند. بعد تا 12 سال این نقش کم رنگ، تا 18 سال کم رنگ تر و بعد از 18 سالگی تحت تأثیر عوامل محیطی، هم سالان و جامعه قرار می‌گیرند، والدین باید آگاه باشند با محکم کردن پایه‌های شخصیتی در همه‌ی زمینه‌های رشد، تنها در این سال‌ها فرصت دارند به تربیت فرزند خود بپردازند.

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

تعریفی نو از تربیت کودک . 2 گروه نیازهای اصلی کودک . نیازهای روانی : تعریفی از مرگ و زندگی . ترسهای طبیعی کودکان از بدو تولد .

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

بسته آموزشی طراحی فرزند - 4  تا 7 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - 4 تا 7 سالگی

شما والدین گرامی می توانید تنها با چندین ساعت آموزش در خصوص پرورش نبوغ مالی و اقتصادی نه تنها آینده فرزنداتان را بلکه نسلهای پس از آن را نیز دچار تغییر کنید. پرورش هوش اقتصادی و نبوغ مالی کودکان

 مدرسه بدون دردسر ( پیش دبستان و کلاس اول)

مدرسه بدون دردسر ( پیش دبستان و کلاس اول)

تمامی ما از آغاز دوران تحصیل این نصیحت معروف پدر و مادرهایمان را به خاطر داریم: "خوب درس بخون تا واسه ی خودت کسی بشی" اما شاید هیچ کدام از این پدر مادرها به ما یاد ندادند که این "خوب درس خواندن" یعنی چه!

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هوش مالی فرزندان یا امنیت شغلی فرزندان

هوش مالی فرزندان یا امنیت شغلی فرزندان

امروزه لازم است والدین زیرک‌تر باشند، زیرا فرزندان‌شان زیرک‌تر از آن‌ها هستند. باید پدرها و مادرها ورای مدرسه و امنیت شغلی را ببینند، چون کودکان‌شان بسیار جلوتر از آن را خواهند دید. آن‌ها با دقت و ریزبینی خاصی مشاهده می‌کنند امنیت شغلی با زندگی خانوادگی آن‌ها چه کرده است. آن‌ها با دقت می‌بینند که والدین‌شان با مشقت در شغلی که دارند زحمت می‌کشند، زندگی شادی نمی‌توانند داشته باشند و با این وجود درآمد چندانی ندارند. بسیاری از کودکان این نوع زندگی را برای آینده‌ی خود نمی‌خواهند.

تاثیر کلام والدین بر دی‌ان‌ای ( DNA ) جنین و نوزاد

تاثیر کلام والدین بر دی‌ان‌ای ( DNA ) جنین و نوزاد

تنها 10% از دی ان ای های انسان برای ساخت پروتئین استفاده می شود که برای دانشمندان غربی جالب توجه است و باقی 90% آن به عنوان "دی ان ای ناخواسته" تلقی می شود. از طرف دیگر پژوهشگران روسی متقاعد شده اند که طبیعت؛ معیوب و ناقص نیست و به همین دلیل هم به دنبال تحقیق به روی آن 90% دی ان ای ناخواسته، سرمایه گذاری کرده اند که این سرمایه گذاری به نتایج انقلابی نیز منتهی گشته است

هفته پنجاهم نوزادی

هفته پنجاهم نوزادی

هفته پنجاهم نوزادی

آشنایی با سه ماهه ی سوم بارداری

آشنایی با سه ماهه ی سوم بارداری

آشنایی با سه ماهه ی سوم بارداری بالاخره جنین مراحل آمادگی برای به دنیا آمدن را پشت سر می گذارد و مادر سازگاری بیشتری با بارداری پیدا کرده است

هفته چهل وچهارم نوزادی

هفته چهل وچهارم نوزادی

هفته چهل وچهارم نوزادی

ماهی ساردین ، عالی ترین غذای پس از زایمان

ماهی ساردین ، عالی ترین غذای پس از زایمان

ماهی ساردین ، عالی ترین غذای پس از زایمان ماهی ساردین غذایی سریع، راحت و دارای موادغذایی زیاد و عالی‌ترین غذای پس از زایمان بوده و میتواند در مبارزه با افسردگی پس از زایمان شما را یاری کند. اجازه دهید آن را بررسی کنیم: شما با داشتن کوچولویتان وقت زیادی برای پختن غذا ندارید. خصوصا اگر بچه اول شما نباشد و بچه‌های بزرگتری هم داشته باشید. ساردین را میتوان سریع تهیه نموده و به این طریق به منبع پروتئین، آهن و کلسیم دست یافت. بهترین ماده‌غذایی پس از زایمان یعنی DHA نیز در ماهی ساردین وجود دارد.
 

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید