قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

چرا پس از زایمان خوردن شیرینی خوب نیست؟

چرا پس از زایمان خوردن شیرینی خوب نیست؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/07/14 0 نظر 19 بازدید

چرا پس از زایمان خوردن شیرینی خوب نیست؟

محققان دانشگاه توکیو میگویند: افسردگی پس از زایمان ممکن است به خاطر پایین آمدن ناگهانی انسولین بعد از زایمان باشد. به نظر می‌‌‌‌‌آید پایین آمدن ناگهانی انسولین در اثر کاهش مقدار سروتونین (هورمون احساس خوش) مغز است. این اختلال با خوردن غذاهای گلوکزدار برطرف میشود. غذاهایی با شاخص گلسیمیک (glycemic) بالا غذاهایی هستند که مقدار زیادی قند را سریعا به جریان خون می-فرستند. محققان به این فرضیه رسیدند که خوردن غذاهای با شاخص گلسیمیک بالا سبب تحریک در تولید انسولین میشوند. 
برای تست این فرضیه دانش...

چرا پس از زایمان خوردن  شیرینی خوب نیست؟


محققان دانشگاه توکیو میگویند: افسردگی پس از زایمان ممکن است به خاطر پایین آمدن ناگهانی انسولین بعد از زایمان باشد. به نظر می‌‌‌‌‌آید پایین آمدن ناگهانی انسولین در اثر کاهش مقدار سروتونین (هورمون احساس خوش) مغز است. این اختلال با خوردن غذاهای گلوکزدار برطرف میشود. غذاهایی با شاخص گلسیمیک (glycemic) بالا غذاهایی هستند که مقدار زیادی قند را سریعا به جریان خون می فرستند. محققان به این فرضیه رسیدند که خوردن غذاهای با شاخص گلسیمیک بالا سبب تحریک در تولید انسولین میشوند. 

                                             شیرینی
برای تست این فرضیه دانشمندان مطالعه‌‌‌‌‌ای را انجام دادند که شامل 865 ژاپنی میشد تا ببینند آیا مقدار شاخص گلسیمیک غذاهای آنها با خطر افسردگی پس از زایمان آنها ارتباط دارد یا خیر. اگر میخواهید آب‌‌‌‌‌نبات بخورید، بدانید که این مطالعه به نتیجه قانع‌‌‌‌‌کننده‌‌‌‌‌ای در این زمینه نرسید. شما در نظر اول فکر میکنید که شیرینی خوردن از افسردگی بعد از زایمان جلوگیری میکند ولی جواب آن به این سادگی نیست. یادتان باشد مقدار انسولین مناسب خون با یک رژیم غذایی سرشار از سبزیجات، تخمه‌‌‌‌‌ها، آجیل‌‌‌‌‌ها و غلات به دست آمده و حفظ میگردد. غذاهای دارای فیبر زیاد همیشه گزینه‌‌‌‌‌های خوبی هستند.

حتما بخوانید: خواص ماهی قباد در دوران شیردهی


مسایل دیگر


برای سازگار شدن با کودکی جدید و مشکلات عمده‌‌‌‌‌ای که در کار روزمره و الگوی خواب شما ایجاد میکند و تجربه مجموعه‌‌‌‌‌ای از تغییرات جدید در بدن خود، باید با چیزهای زیادی روبرو شوید. نگرانی در مورد وزن، مبارزه با خستگی و دلشوره در مورد انجام درست وظایف مادری بدون شک برای بسیاری از مادران طاقت‌‌‌‌‌فرسا و افسرده‌‌‌‌‌کننده است. اجازه دهید به هریک از این مسائل نظری دقیق‌‌‌‌‌تر بیاندازیم.

                              شیرینی
نگرانی در مورد وزن


بعد از زایمان، نگرانی در مورد وطن امری طبیعی است. بعضی خانم ها میبینند که بدن آنها سریعا به حالت اولیه بازگشت میکند درحالی که بعضی دیگر می‌‌‌‌‌بینند که این تغییرات وقت بیشتری می‌‌‌‌‌گیرد. اگر یادتان باشد که نه ماه طول کشید تا بدنتان از حالت طبیعی متحمل آن تغییرات افسانه‌‌‌‌‌ای شده و به حالت بارداری کامل برسد، انتظارات خود را درمورد بازگشت سریع تعدیل خواهید کرد. کارشناسان می‌‌‌‌‌گویند که در دوران بارداری پس از زایمان ممکن است ماهانه حدود 1800 تا 2200 گرم کاهش وزن داشته باشید بدون این که شیرتان کم شود ولی باید حداقل کمترین تعداد غذاهای توصیه شده را از هر گروه غذاها میل کنید. یادتان باشد که کاهش وزن باید تدریجی باشد.

حتما بخوانید: به کودکتان شیر مادر بدهید!


اثر گلسیمیک


شاخص گلسیمیک و بار گلسیمیک واحدهای اندازه‌‌‌‌‌گیری هستند که نشان میدهند یک غذا با چه سرعتی قندخون شما را افزایش میدهد. بار گلسیمیک واحدی بهتر از نشانه گلسیمیک است ولی یافتن آن دشوارتر است. برای اهداف این کتاب ما آنها را به جای هم استفاده خواهیم کرد. غذاهایی با اثر گلسیمیک پائین ( بار یا نشانه) فیبرشان زیاد بوده و باعث افزایش کند قندخون می‌‌‌‌‌شوند.

                                        شیرینی
غذاهایی دارای اثر گلسیمیک پائین برای افراد مبتلا به دیابت گزینه‌‌‌‌‌های خوبی هستند چون قندخون را نسبتا پائین، یکنواخت و کنترل شده نگه می‌‌‌‌‌دارند. غذاهای دارای اثر گلسیمیک بالا باعث افزایش سریع و تند قندخون می‌‌‌‌‌شوند و معمولا نیز زودی بعد از آن افت انرژی رخ میدهد. غلات قنددار، نان سفید، برنج،ماکارونی و شکر نمونه غذاهای دارای اثر گلسیمیک بالا هستند . از طرف دیگر تقریبا همه سبزیجات دارای اثر گلسیمیک پائین هستند.

حتما بخوانید: مضرات الکل بر بارداری سالم
 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

خواص باروری گیاه شابانک( منداب)

خواص باروری گیاه شابانک( منداب)

خواص باروری گیاه شابانک( منداب) با این سبزی فلفلی خوشمزه به سلامتی کامل برسید. شابانک که منداب هم نامیده میشود، به جای کاهو در سالاد مصرف میشود و موادغذایی تقویت کننده باروری دارد.

خواص کیوی در دوران بارداری

خواص کیوی در دوران بارداری

خواص کیوی در دوران بارداری بریده‌‌‌های سبز خوشرنگ کیوی ممکن است چیز ساده‌‌‌ای باشند ولی کیوی یکی از سالم‌‌‌ترین غذاهای روی زمین و یکی از خوشمزه‌‌‌ترین غذاهای برطرف‌‌‌کننده مشکلات دوران بارداری است. آیا می‌‌‌دانید کیوی منبع بسیارعالی ویتامین C است؟

ماهی ساردین ، عالی ترین غذای پس از زایمان

ماهی ساردین ، عالی ترین غذای پس از زایمان

ماهی ساردین ، عالی ترین غذای پس از زایمان ماهی ساردین غذایی سریع، راحت و دارای موادغذایی زیاد و عالی‌ترین غذای پس از زایمان بوده و میتواند در مبارزه با افسردگی پس از زایمان شما را یاری کند. اجازه دهید آن را بررسی کنیم: شما با داشتن کوچولویتان وقت زیادی برای پختن غذا ندارید. خصوصا اگر بچه اول شما نباشد و بچه‌های بزرگتری هم داشته باشید. ساردین را میتوان سریع تهیه نموده و به این طریق به منبع پروتئین، آهن و کلسیم دست یافت. بهترین ماده‌غذایی پس از زایمان یعنی DHA نیز در ماهی ساردین وجود دارد.
 

اسیدهای چرب امگا 3  درمان افسردگی پس از زایمان

اسیدهای چرب امگا 3 درمان افسردگی پس از زایمان

اسیدهای چرب امگا 3  درمان افسردگی پس از زایمان اسیدهای  چرب امگا3 "چربی‌‌‌‌های شادی بخش" و "هدیه دریا" نامیده میشوند. مغز به طور طبیعی دارای مقدار زیادی از یک نوع اسید چرب امگا3 به نام اسید دوکوساهگزاانوئیک (DHA) است. وقتی مغز مقادیر زیادی از این چربی خوب را داشته باشد، به طور مطلوب کار کرده و به شما روشنی ذهن و خلق و خوئی سالم خواهد داد.
محققان توانسته‌‌‌‌اند ارتباط مصرف این چربی‌‌‌‌های سالم را با افس....

مواد معدنی مورد نیاز در دوران بارداری

مواد معدنی مورد نیاز در دوران بارداری

مواد معدنی مورد نیاز در دوران بارداری آهن مستقیما انرژی‌‌‌‌‌زا نیست ولی به عامل اصلی انرژی یعنی اکسیژن کمک می‌‌‌‌‌کند. اکسیژن از طریق خون از ریه‌‌‌‌‌ها به قسمت‌‌‌‌‌های مختلف بدن می‌‌‌‌‌رسد. گلبول‌‌‌‌‌های قرمز خون دارای هموگلوبین و هموگلوبین دارای آهن است.

فواید اسفناج در دوران بارداری

فواید اسفناج در دوران بارداری

فواید اسفناج در دوران بارداری اسفناج سبزی ستاره‌‌دار سالاد برای هر غذایی است. انواع کاهو نمی‌‌تواند با این منبع غنی موادغذایی رقابت کنند. اسفناج 4 برابر پتاسیم بیشتر ،18 برابر ویتامینAبیشتر، و 20 برابر ویتامین K بیشتر از کاهو دارد. وارد کردن اسفناج به غذاها نه تنها به خاطر دادن موادغذایی خوب به کودکتان باعث احساس خوش شما می‌‌شود بلکه بعضی از ناراحتی‌‌های دوران بارداری را هم برطرف می‌‌کند.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید