قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

چرا شیر مادر مفید است؟

چرا شیر مادر مفید است؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/07/10 0 نظر 33 بازدید

چرا شیر مادر مفید است؟

شیردهی برای خود و کودکتان مجانی، راحت، سالم و گزینه خیلی خوبی است. درواقع یک کار طبیعی-ست. حداقل 90 درصد خانم‌‌هایی که می‌‌خواهند شیر بدهند، میتوانند. بنابراین تعجبی ندارد که دست-اندرکاران بهداشت و سازمان بهداشت جهانی شیردهی را به خانم‌‌ها خیلی توصیه می‌‌کنند. در این جاست که ما وارد میدان می‌‌شویم. این که دیگر باردار نیستید معنی‌‌اش این نیست که نباید دیگر به رژیم غذایی خود توجه کنید.

       چرا شیر مادر مفید است؟                                                  

شیردهی برای خود و کودکتان مجانی، راحت، سالم و گزینه خیلی خوبی است. درواقع یک کار طبیعی ست. حداقل 90 درصد خانم‌‌هایی که می‌‌خواهند شیر بدهند، میتوانند. بنابراین تعجبی ندارد که دست-اندرکاران بهداشت و سازمان بهداشت جهانی شیردهی را به خانم‌‌ها خیلی توصیه می‌‌کنند. در این جاست که ما وارد میدان می‌‌شویم. این که دیگر باردار نیستید معنی‌‌اش این نیست که نباید دیگر به رژیم غذایی خود توجه کنید. درواقع رژیم غذایی شما بیش از همیشه برای سلامت خود و کودکتان اهمیتی حیاتی دارد. روند تولید شیر به اندازه روند بارداری بر بدن فشار می‌‌آورد. بدن شما بیش از آنچه تصور می‌‌کنید به موادغذایی نیازمند است و مواد غذای زیادی هست که خود و کودک در حال رشدتان را در دوران شیردهی تقویت می‌‌نماید.

                                                             فواید شیر مادر
چرا شیردهی؟


امروزه فواید شیردهی به کودک خوب معلوم است. ارزش غذایی شیر مادر خیلی بیشتر از شیرخشک است. علاوه بر این، اقتصادی و بهداشتی بوده و راحت است. غیر از این که کودکان پرورش یافته با شیر مادر بعدها در تست‌‌های شناختی از دیگر کودکان بهتر عمل می‌‌کنند.

حتما بخوانید: در دوران بارداری هات داگ نخورید!


شیر مادر به کودک ایمنی بیشتری می‌‌بخشد. پزشکان مدت زیادی است دریافته‌‌اند که کودکان تغذیه شده با شیر مادر نسبت به دیکران کمتر دچار عفونت می‌‌شوند. آنها به این نتیجه رسیده‌‌اند که شیر مادر بهداشتی‌‌تر است چون شیشه شیر به راحتی به باکتری‌‌ها و ویروس‌‌ها آلوده می‌‌گردد ولی حقیقت این است که مواد موجود در شیر مادر کودک را سالم نگه می‌‌دارد. شیر مادر مواد زیادی از جمله پادتن و پروبیوتیک‌‌هایی دارد که به سیستم ایمنی کودک کمک می‌‌کنند.

                                            فواید شیر مادر
نیازهای غذایی برای شیرسازی و شیردهی کودک


چون افراد با هم فرق دارند برای داشتن یک برنامه غذایی ایده‌‌آل با ماما یا متخصص زنان همکاری نزدیک بکنید.نیازهای غذایی شما در زمان شیردهی خیلی فرق می‌‌کند. این جدول در زمینه شیردهی سالم راهنمایی غذایی خواهد کرد. سپس درباره این‌‌ها در این فصل بع تفصیل خواهید خواند.

حتما بخوانید: مضرات قندهای مصنوعی بر بارداری سالم

ویتامین‌‌های کلیدی    مواد معدنی کلیدی
ویتامین B6: روزانه 2 میلی‌‌گرم    پتاسیم: روزانه 5100 میلی‌‌گرم
فولات: روزانه 500 میکروگرم     کلسیم: روزانه 1000 میلی‌‌گرم
ویتامین B12: روزانه 8/2 میکروگرم    فسفر: روزانه 700 میلی‌‌گرم
ویتامین C: 120 میلی‌‌گرم    منیزیم: روزانه 310 میلی‌‌گرم
ویتامین A: روزانه 4200 واحد بین‌‌المللی    آهن: روزانه 9 میلی‌‌گرم
ویتامین D: روزانه 5 میکروگرم    روی: روزانه 12 میلی‌‌گرم
ویتامین E: روزانه 19 میلی‌‌گرم     
ویتامین K: روزانه 90 میکروگرم     

                                                          فواید شیر مادر
پروبیوتیک‌‌ها به عنوان یک شکم پرکن


محققان دانشگاه ترکی ( شهری در جنوب) فنلاند در کنفرانس اروپایی در زمینه چاقی در آمستردام هلند در سال 2009 گزارش دادند که ممکن است مصرف پروبیوتیک‌‌ها بعد از زایمان چربی‌‌های شکم را در مادران جدید کاهش دهد. در این تحقیق محققان 256 خانم را به 3 گروه تقسیم کردند. یک گروه مشاوره‌‌های غذایی داشته و پروبیوتیک مصرف می‌‌کردند. گروه دیگر مشاوره غذایی داشته و یک قرص بی‌‌اثر مصرف می‌‌کردند و گروه سوم هیچ‌‌کدام را نداشتند. در خانم‌‌هایی که پروبیوتیک مصرف می‌‌کردند چربی‌‌های شکم کمی کاهش داشت. تحقیقات بیشتری در آینده به صحت و سقم این یافته‌‌ها پی برده و کار آنها را بیان خواهد کرد.


کودک در چند ماهه اول زندگی خود نمی‌‌تواند در مقابل موجودات خارجی مانند باکتری‌‌ها و ویروس‌‌ها واکنش ایمنی موثر بنماید. در رحم، جفت پادتن‌‌ها را به کودک منتقل کرده و به او ایمنی زیادی می‌‌بخشد ولی کودکان شیرخوار حفاظت اضافی را از پادتن‌‌ها، سلول‌‌های ایمنی و پروبیوتیک‌‌های شیر مادر تامین می‌‌کنند. این اجزاء تشکیل‌‌دهنده شیر مادر به کودک کمک کرده تا خود را در مقابل عفونت حفظ کرده، مقدار لازم پروبیوتیک‌‌های دستگاه گوارش خود را افزایش داده ، به کار معده و روده بهبود ببخشد و حتی می‌‌تواند به او کمک کند آهن بیشتری جذب نماید. 

حتما بخوانید: خواص ماست در دوران بارداری


سینه‌‌ها 


تشریح سینه‌‌ها مادر پیچیده‌‌تر از آن است که شما فکر می‌‌کنید. سینه که غده شیر هم نامیده می‌‌شود، از سلول‌‌های تولیدکننده شیر و سیستمی از مجراها تشکیل شده است. سر پستان دارای 15 تا 20 مجرای شیر است که شیر را از سلول‌‌های تولیدکننده شیر به سر پستان می‌‌رسانند.

                                                                               فواید شیر مادر
در دوران بارداری خصوصا سه ماهه اول و سوم حجم و وزن سینه-ها افزایش می‌‌یابند. بسیاری از خانم‌‌ها فکر میکنند که برای جای دادن سینه‌‌ها به کرست بزرگتری نیاز دارند ولی این فقط اندازه سینه نیست که تغییر می‌‌کند. ناگهان در اثر بالا آمدن سینه پیراهن معمولی شما هم تنگ‌‌تر می‌‌شود. شما درمی‌‌یابید که در تمام دوران بارداری باید لباس‌‌هایتان را تغییر دهید و همچنان که این کار را می‌‌کنید سینه‌‌ها باز هم تنگ‌‌تر می‌‌شوند. در سه ماهه سوم بزرگ‌‌تر شدن سینه‌‌ها در اثر سلولهای تولیدکننده شیر و تشکیل کلستروم colostrams( آغوز) است. در واقع سینه یک خانم در اوایل سه ماهه دوم توانایی تولید شیر را پیدا می‌‌کنند که خبر خوبی برای خانم‌‌هایی است که زایمان زودرس دارند.

حتما بخوانید: باید و نبایدهای خوردن چای در دوران بارداری


معلوم شده است که جفت نقش مهمی در رشد سینه دارد. چرا که هورمونی شبیه هورمون تخمدان را به مقدار زیاد ترشح می‌‌کند. (لاکتوژن، پرولاکتین و گونادوتروپین کوریونیک). در دوران بارداری سینه‌‌ها از 400 تا 600 گرم وزن پیدا کرده و به اندازه دو فنجان می‌‌شود و چیزهای دیگری هم در راه است، در زمان شیردهی وزن هر سینه تقریبا به 600 تا 800 گرم میرسد و همچنان که آماده شیردهی می‌‌شوید به فکر کرست‌‌های بزرگتری باشید. 
 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

تعریفی نو از تربیت کودک . 2 گروه نیازهای اصلی کودک . نیازهای روانی : تعریفی از مرگ و زندگی . ترسهای طبیعی کودکان از بدو تولد .

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

چه غذاهایی برای خانم های باردار ممنوع است؟

چه غذاهایی برای خانم های باردار ممنوع است؟

چه غذاهایی برای خانم های باردار ممنوع است؟ نباید آن را بنوشید! نباید این کار را انجام دهند! این روزها هرجا که می‌‌روید اخطارهایی برای خانم‌‌های باردار وجود دارد. موقعی که باردار هستید، ممکن است کم‌‌کم به نظرتان بیاید که در یک حباب زندگی کرده و حتی در آن حال هم نمی‌‌توانید هیچ بخورید یا بیاشامید. به نظرتان می‌‌رسد که هر غذایی برای سلامت خود و کودکتان خطرناک است. البته در مورد نوشابه‌‌هایی که باید از آنها پرهیز کرده، مکمل‌‌هایی که باید از آنها بترسید و داروهایی که ممکن است به شما آسیب برسانند، اخطارهایی وجود دارد.

نکات مهم استفاده از گوشت در دوران بارداری

نکات مهم استفاده از گوشت در دوران بارداری

نکات مهم استفاده از گوشت در دوران بارداری شما باید در دوران بارداری از خوردن غذاهای گوشتی ساندویچ فروشی‌‌‌‌ها خودداری کنید. بسیاری از نهادهای بهداشتی و دولتی خانم‌‌‌‌ها را در مورد استفاده از گوشت‌‌‌‌های فرآوری شده برحذر می‌‌‌‌دارند گوشت-های فرآوری شده سالمترین غذاها نیستند چون دارای سولفات و چربی‌‌‌‌های افزوده‌‌‌‌اند ولی این مواد مسائلی نیستند که برای خانم‌‌‌‌های باردار مساله‌‌‌‌ساز باشند بلکه وجود بالقوه چیزی در خود گوشت است و چیزی است که شما نمی‌‌‌‌توانید ببینید و آن باکتری‌‌‌‌ها است پس به خانم‌‌‌‌های باردار، افراد سالخورده و افراد ضعیف البنیه توصیه میکنیم از خوردن این گوشت‌‌‌‌ها خودداری کنند چون ممکن است دارای باکتری‌‌‌‌های...

فواید خوردن آب سالم در دوران بارداری

فواید خوردن آب سالم در دوران بارداری

فواید خوردن آب سالم در دوران بارداری بسیاری از ما درباره آب فکر زیادی نمی‌‌کنیم. شیر را باز می‌‌کنید و آب بیرون می‌‌آید ولی آب یکی از مهمترین موادغذایی برای دوران بارداری است. نیاز زیاد باعث افزایش حجم آب مصرفی‌‌تان می‌‌گردد. سلامتی و پاکی آب می‌‌تواند در سلامتی خود و کودکتان موثر باشد.
 

ماهی ساردین ، عالی ترین غذای پس از زایمان

ماهی ساردین ، عالی ترین غذای پس از زایمان

ماهی ساردین ، عالی ترین غذای پس از زایمان ماهی ساردین غذایی سریع، راحت و دارای موادغذایی زیاد و عالی‌ترین غذای پس از زایمان بوده و میتواند در مبارزه با افسردگی پس از زایمان شما را یاری کند. اجازه دهید آن را بررسی کنیم: شما با داشتن کوچولویتان وقت زیادی برای پختن غذا ندارید. خصوصا اگر بچه اول شما نباشد و بچه‌های بزرگتری هم داشته باشید. ساردین را میتوان سریع تهیه نموده و به این طریق به منبع پروتئین، آهن و کلسیم دست یافت. بهترین ماده‌غذایی پس از زایمان یعنی DHA نیز در ماهی ساردین وجود دارد.
 

هفته بیست و سوم بارداری

هفته بیست و سوم بارداری

در هفته بیست و سوم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته بیست و سوم بارداری و نکات مهم درباره هفته بیست و سوم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

خواص تخم کتان در دوران بارداری

خواص تخم کتان در دوران بارداری

خواص تخم کتان در دوران بارداری تخم کتان به خاطر موادغذایی منحصربه فرد خود یکی از محبوبترین غذاهای امروز است. تخم کتان که به خاطر توانایی کاهش "گُر گرفتگی" در دوران یائسگی معروف است، دارای ترکیبات سالمی هست که می تواند مشکلات دوران بارداری را هم برطرف نماید.
 

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید