قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

کیسه ی آب در بارداری

کیسه ی آب در بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/06/07 0 نظر 62 بازدید

کیسه ی آب در بارداری

جنین در داخل کیسه‌ی آب که پر از مایع آمنیوتیک است رشد می‌کند. این مایع به مرور در طول بارداری افزایش می‌یابد و در هفته‌ی 34 به حداکثر حجم خود می‌رسد. پس از آن حجم مایع آمنیوتیک به مرور کاهش می یابد


 کیسه‌ی آب در بارداری


جنین در داخل کیسه‌ی آب که پر از مایع آمنیوتیک است رشد می‌کند. این مایع به مرور در طول بارداری افزایش می‌یابد و در هفته‌ی 34 به حداکثر حجم خود می‌رسد. پس از آن حجم مایع آمنیوتیک به مرور کاهش می‌یابد. در طول نیمه‌ی دوم بارداری مایع آمنیوتیک با ادرار جنین مخلوط است؛ یعنی جنین در کیسه‌ی آب ادرار می‌کند و سپس همین ادرار مخلوط با مایع آمنیوتیک را می‌بلعد. نگران نباشید این مسئله اصلا ضرری برای جنین نخواهد داشت، چرا که گردش این مایع در داخل شش‌های جنین حتی می‌تواند به رشد و تکامل آنها کمک کند. 

                                                             کیسه آب بارداری
گاهی اوقات ممکن است پزشک مردد شود که آیا میزان مایع آمنیوتیک بالای سطح متوسط است یا پایین‌تر و برای اطمینان از این مسئله و اتفاقات در حال وقوع یک سونوگرافی انجام دهد. افزایش یا کاهش جزئی سطح مایع آمنیوتیک، معمولاً مشکلی ایجاد نمی‌کند؛ اما تغییرات شدید در حجم این مایع می‌تواند علامت برخی مشکلات دیگر باشد.

حتما بخوانید: مراقبت های نوزاد


افزایش بیش از حد مایع آمنیوتیک


 اصطلاح پزشکی زیادبودن مایع آمنیوتیک، پلی هیدرآمنیوس یا هیدرآمنیوس است. این شرایط تقریبا زیاد اتفاق می‌افتد؛ حدودا از هر 10 بارداری یکی با چنین شرایطی مواجه می‌شود. این افزایش حجم اغلب کم است و پزشکان همیشه نمی‌توانند علت آن را کشف کنند؛ اما می‌دانند که افزایش اندک حجم آمنیوتیک مشکل چندانی ایجاد نمی‌کند و ممکن است به علت بیماری دیابت یا بروز برخی بیماری‌های ویروسی مشخص در مادر باشد و در چنین شرایطی جنین ممکن است در بلعیدن مایع دچار مشکل و سختی شود، چرا که مقدار فراوانی مایع داخل کیسه‌ی آب را پر کرده است.

حتمابخوانید: زایمان زودرس


مادران باردار می‌پرسند...


پرسش: «آیا میزان مایع آمنیوتیک با مقدار آب مصرفی ما تعیین می‌شود؟» 
پاسخ: «خیر، میزان مایعات مصرفی مادر رابطهی کمی با سطح مایع کیسه‌ی آب دارد. برخی تحقیقات نشان می‌دهد که مادر با مصرف مایعات و آب فراوان می‌تواند تأثیر بسیار اندکی در افزایش حجم مایع آمنیوتیک بگذارد؛ اما در هر صورت همیشه آب و مایعات کافی مصرف کنید.


 کاهش بیش از حد مایع آمنیوتیک


 اصطلاح پزشکی کاهش بیش از حد مایع آمنیوتیک کیسه‌ی آب اولیگوهیدرآمنیوس است. به طور طبیعی سطح مایع آمنیوتیک بین هفته‌های 34 تا 36، کاهش می‌یابد؛ اما اگر این کاهش به پایین‌تر از حد متوسط برسد، پزشک ممکن است آزمایشات دقیق تری انجام دهد. یکی از دلایل شایع کاهش زیاد مایع آمنیوتیک، پارگی کیسه‌ی آب است که موجب خروج مایع از بدن می‌شود. 

                                                           کیسه ی آب بارداری
کاهش سطح مایع آمنیوتیک تا قبل از هفته‌ی 34 ممکن است نشان دهنده‌ی وجود مشکلی در مادر یا جنین باشد. برای مثال بعضی از خانم‌هایی که فشار خون بالا یا لوپوس دارند، ممکن است جریان خون داخل رحم شان کمتر شود و خون کمتری به جفت و جنین برسد. زمانی که نوزاد خون کمتری دریافت کند، در نتیجه کلیه هایش ادرار کمتری تولید می‌کند و سطح مایع آمنیوتیک پایین‌تر خواهد آمد.

حتما بخوانید: مکانیسم شیردهی


 اگر کاهش مقدار مایع آمنیوتیک متوسط باشد، وضعیت سلامت نوزاد از نزدیک و به دقت تحت مراقبت و آزمایش‌های خاص قرار می‌گیرد. گاهی اوقات اولیگوهیدرآمنیوس علامت محدودشدن رشد جنین است و به ندرت نقص و ناهنجاری لوله و سیستم ادراری جنین را نشان می‌دهد. گاهی اوقات هم ممکن است نشانگر عملکرد نامناسب جفت باشد. 
اگر کاهش مقدار مایع آمنیوتیک داشته باشید، پزشک توصیه خواهد کرد که بیشتر استراحت کنید و پاهایتان را بالا نگه دارید تا خون بیشتری به رحم و جفت برسد و در نتیجه میزان دریافت خون و غذا و ادرار جنین افزایش پیدا کند و سطح مایع آمنیوتیک بالا بیاید. (فقط خوشحال باشید که الان مجبور نیستید او را پوشک کنید.)


پارگی زودرس کیسه‌ی آب 


پارگی زودرس کیسه‌ی آب که گاهی PROM  نامیده می‌شود، قبل از شروع دردهای زایمان اتفاق می‌افتد. پارگی زودرس کیسه‌ی آب می‌تواند نزدیک موعد زایمان و گاهی زودتر از هفته‌ی 37 اتفاق بیفتد.

                                                           کیسه آب در بارداری
    اگر کیسه آب پاره شود، پزشک ممکن است صبر کند تا خودتان به طور طبیعی دچار دردهای زایمان شوید و زایمان کنید یا اینکه به منظور جلوگیری از بروز عفونت‌های داخلی رحم، نوزاد را با زایمان القایی (تحریکی) به دنیا آورد. 

حتما بخوانید: فواید شیر مادر


    اگر زمان پارگی کیسهی آب به موعد زایمان تان خیلی نزدیک باشد و به نظر برسد عفونتی در رحم تان وجود ندارد، پزشک ممکن است با استفاده از برخی داروها (آنتی بیوتیک، توکولیتیک و استروئید) بارداری را تا جایی که ممکن است طولانی‌تر کند و در این مدت سونوگرافی‌های مرتبی انجام دهد و مدام قلب جنین را بررسی کند تا از سلامت او مطمئن شود. 
اگر فکر می‌کنید کیسه‌ی آبتان پاره شده و در معرض زایمان زودرس هستید، فوراً پزشک را مطلع کنید. او با انجام آزمایش‌هایی مطمئن می‌شود که واقعا کیسه‌ی آب پاره شده است یا خیر.

 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

اهمیت اعتماد به نفس برای والدین که با کودکان و نوجوانان خود سرو کار دارند امری روشن است. نحوه ی برخورد والدین با فرزندانشان، تأثیر بسزایی در ایجاد اعتماد به نفس یا از بین بردن آن در فرزندان نقش بسزا و مؤثری را ایفا می کند.

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

تعریفی نو از تربیت کودک . 2 گروه نیازهای اصلی کودک . نیازهای روانی : تعریفی از مرگ و زندگی . ترسهای طبیعی کودکان از بدو تولد .

بسته آموزشی بارداری طلایی

بسته آموزشی بارداری طلایی

پدر و مادر باید بدانند که تربیت از تولد شروع می‌شود و والدین بیشترین نقش را در 8 سال اول تولد دارند. بعد تا 12 سال این نقش کم رنگ، تا 18 سال کم رنگ تر و بعد از 18 سالگی تحت تأثیر عوامل محیطی، هم سالان و جامعه قرار می‌گیرند، والدین باید آگاه باشند با محکم کردن پایه‌های شخصیتی در همه‌ی زمینه‌های رشد، تنها در این سال‌ها فرصت دارند به تربیت فرزند خود بپردازند.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

سقط جنین در دوران بارداری

سقط جنین در دوران بارداری

سقط جنین در دوران بارداری عوامل مختلفی باعث سقط جنین می شود که ما در این مقاله به آن می پردازیم

در دوران بارداری هات داگ نخورید!

در دوران بارداری هات داگ نخورید!

در دوران بارداری هات داگ نخورید! گوشتهای فرآوری شده مانند هاتداگ برای دوران بارداری مسالهدار هستند. گوشتهای فرآوری شده برای بسیاری از خانمها هنگامی که بیرون از خانه هستند، راه خوبی برای دریافت پروتئین است ولی گوشتهای فرآوری شده میتوانند باکتریهایی داشته باشکه باعث لیستروز (Listeriosis) شده یا الکل-هایی داشته باشند که به شما و کودکتان آسیب برسانند. ما قبلا در مورد گوشتهای فرآوری شده گفتیم که بیماریهای غ....

خواص کرفس در دوران بارداری

خواص کرفس در دوران بارداری

خواص کرفس در دوران بارداری فیس ترد و خوشمزه بوده و چیزی بیش از یک غذای سرپایی است. کرفس در دوران بارداری موجب زیبایی پوست می‌‌شود همچنین سرشار از سیلیس بوده که ماده معدنی مهم برای تقویت و محکمی پوست است. پوست شما با آن کشش ها و انبساط‌‌های خود در این سه ماهه پایانی به تقویت شدن نیازمند است. در حقیقت سیلیس باعث می‌‌شود که پوست با وجود کشیده شدن، آب خود را حفظ کرده و سالم بماند.

بهتره برای این 20 دلیل بچه‌دار نشیم!

بهتره برای این 20 دلیل بچه‌دار نشیم!

شاید به این ففکر کرده باشید که برای چی باید بچه دار بشید و یا اینکه چطوری بچه دار بشید و شرایط اون رو بگذرونید که حق والدینی خود را ادا کرده باشید.

هفته سی ام بارداری

هفته سی ام بارداری

در هفته سی ام بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته سی ام بارداری و نکات مهم درباره هفته سی ام بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید

فواید شیر مادر

فواید شیر مادر

فواید شیر مادر  فواید پزشکی فراوانی  از شیر مادر ثابت شده است و توصیه ی همگان این است که از شیر مادر برای تغذیه ی نوزاد استفاده کنند

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید