قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

انواع زایمان

انواع زایمان
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/05/30 0 نظر 139 بازدید

انواع زایمان

چند نوع زایمان داریم اجباری و القایی و تحریکیو تشدیدی از این جمله اند

انواع زایمان

اوضاع را به جلو پیش ببرید: القای درد زایمان اجباری 


زایمان القایی یا تحریکی یعنی پزشک قبل از شروع طبیعی درد‌‌‌‌‌ها، زایمان را آغاز کند. زمانی که پزشک ادامه‌‌‌‌‌ی بارداری را برای جنین یا مادر خطرناک‌‌‌‌‌تر از خطر زایمان زودرس تشخیص دهد، این عمل انجام می‌‌‌‌‌شود. 
مشکلات و بیماری‌‌‌‌‌هایی که بروز آن‌‌‌‌‌ها در بدن مادر انجام زایمان القایی را اجباری می‌‌‌‌‌کند: 
    مسمومیت بارداری
    وجود برخی بیماری‌‌‌‌‌های خاص چون دیابت یا کلستاز که احتمال پیشرفت آن‌‌‌‌‌ها پس از زایمان وجود داشته باشد؛ 
    وجو عفونت در مایع آمنیوتیک کیسه‌‌‌‌‌ی آب مثل عفونت پرده‌‌‌‌‌های جنینی(کوریو آمنیوتیک)؛ 

                                                    انواع زایمان

 


    خطر مرگ جنین 


خطرات بالقوه و بیماری‌‌‌‌‌های احتمالی تهدیدکننده‌‌‌‌‌ی سلامت نوزاد که انجام زایمان القایی را الزامی می‌‌‌‌‌کند: 
    ادامه‌‌‌‌‌ی بارداری پس از موعد مقرر زایمان، یعنی عبور سن بارداری از 41 تا 42 هفته که این مسئله خطر مرگ جنین را افزایش می‌‌‌‌‌دهد؛ 
    پارگی کیسه‌‌‌‌‌ی آب قبل از شروع دردهای زایمان که در این شرایط جنین در معرض خطر عفونت قرار می‌‌‌‌‌گیرد؛ 
    محدودیت رشد داخل رحمی)؛ 

حتما بخوانید: جوش و خارش در بارداری


    مشکوک به ماکروسومیا(وزن جنین بیشتر از 4 کیلوگرم یا بیشتر باشد)؛ 
    ناسازگاری ارهاش همراه با عوارض
    کمبود مایع آمنیوتیک(اولیگوهیدرآمنیوس)؛ 
    تنفس مکونیوم، خوردن مدفوع یا ورود به درون دستگاه تنفسی جنین در زمان دم؛ 
    آزمایش‌‌‌‌‌های سلامت جنینی که نشان می‌‌‌‌‌دهند جنین ممکن نیست در رحم به اندازه‌‌‌‌‌ی کافی رشد کند. 
اگر تا هفته‌‌‌‌‌ی 41 زایمان نکنید، پزشکتان نوعی آزمایش واژینال انجام می‌‌‌‌‌دهد تا دهانه‌‌‌‌‌ی رحم را تحریک به ترشح هورمون‌‌‌‌‌های آغاز کننده‌‌‌‌‌ی زایمان کند که این عمل به رفت و روب غشای کیسه‌‌‌‌‌ی آب معروف است. اگر نخواهید این روش را انتخاب کنید، تاریخی برای انجام زایمان تحریکی یا القایی تعیین می‌‌‌‌‌شود. 
این حق را دارید که انجام زایمان تحریکی را در زمانی که از موعد زایمان‌‌‌‌‌تان گذشته است رد کند، اما این کار سلامت نوزادتان را بیشتر تهدید خواهد کرد و البته ما رد این نوع زایمان را به‌‌‌‌‌هیچ‌‌‌‌‌وجه توصیه نمی‌‌‌‌‌کنیم. 

                                                       انواع زایمان


زایمان تحریکی(القایی) 


روش انجام زایمان تحریکی بستگی به حالت و شرایط دهانه‌‌‌‌‌ی رحم دارد. اگر دهانه‌‌‌‌‌ی رحم رسیده نباشد(یعنی به‌‌‌‌‌قدر کافی نرم و شل و باز نشده باشد)، پزشک ممکن است از داروها و روش‌‌‌‌‌های گوناگونی برای رسیدن دهانه‌‌‌‌‌ی رحم بهره بگیرد. گاهی‌‌‌‌‌اوقات این روش به‌‌‌‌‌تنهایی به زایمان منجر می-شود. 

حتما بخوانید: آزمایش سندرم دان در بارداری


رایج‌‌‌‌‌ترین عاملی که برای رسیدن و آماده‌‌‌‌‌شدن دهانه‌‌‌‌‌ی رحم استفاده می‌‌‌‌‌شود نوعی پروستاگلاندین است(ماده‌‌‌‌‌ای که به نرم‌‌‌‌‌شدن بافت دهانه‌‌‌‌‌ی رحم کمک می‌‌‌‌‌کند و موجب شروع انقباضات رحمی می-شود) که به‌‌‌‌‌شکل ژل یا قرص استفاده می‌‌‌‌‌شود. ماما یا پزشک پروستاگلاندین را داخل واژن قرار می-دهد تا موجب آغاز انقباضات با شدت متوسط شود. داروی دیگری که برای رسیدن دهانه‌‌‌‌‌ی رحم استفاده می‌‌‌‌‌شود و البته کمتر متداول است میزوپروستول نام دارد که به همان شکل داروی قبلی استفاده می‌‌‌‌‌شود. اگر دهانه‌‌‌‌‌ی رحم هنوز خوب رسیده و آماده نباشد، نمی‌‌‌‌‌توانید آن را مثل گوجه یا موز چند روزی لب پنجره قرار دهید تا برسد. اگر به زایمان تحریکی نیاز داشته باشید، احتمالا همان روز عصر در بیمارستان بستری خواهید شد و به شما هنگام خواب پروستاگلاندین داده می‌‌‌‌‌شود تا صبح رحم‌‌‌‌‌تان برسد. سپس پزشک می‌‌‌‌‌تواند به‌‌‌‌‌هنگام صبح داروی اکسی‌‌‌‌‌توسین(نوعی هورمون مصنوعی شبیه به همان ماده‌‌‌‌‌ی طبیعی‌‌‌‌‌ای که بدن به‌‌‌‌‌هنگام زایمان آزاد می‌‌‌‌‌کند) را برای شروع زایمان تحریکی به شما بدهد. 
اگر دهانه‌‌‌‌‌ی رحم تقریبا رسیده باشد، صبح روز بعد پزشکتان زایمان القایی یا همان تحریکی را با استفاده از داروی اکسی‌‌‌‌‌توسین یا با روش پاره‌‌‌‌‌کردن کیسه‌‌‌‌‌ی آب آغاز می‌‌‌‌‌کند. پزشک عمل شکاف‌‌‌‌‌دادن کیسه‌‌‌‌‌ی آب را با قلاب کوچک پلاستیکی در طول یک معاینه داخلی انجام می‌‌‌‌‌دهد. این عمل معمولا دردناک نیست. پس از شکافته‌‌‌‌‌شدن کیسه‌‌‌‌‌ی آب، دوزی از داروی اکسی‌‌‌‌‌توسین به‌‌‌‌‌ورت وریدی تزریق می‌‌‌‌‌شود تا بدن را تحریک به آغاز زایمان کند. دوز دارو در ابتدا بسیار کم و بعد در فواصل منظم به-تدریج افزایش پیدا می‌‌‌‌‌کند تا میزان انقباضات به حد کافی برسد. گاهی‌‌‌‌‌اوقات چند ساعت پس از شروع تزریق، زایمان القایی آغاز می‌‌‌‌‌شود اما ممکن است این نوع زایمان خیلی طولانی‌‌‌‌‌تر از زایمان معمولی شود. گاهی زایمان تحریکی ممکن است دو روز به طول بینجامد. 

حتما بخوانید: سقط جنین در دوران بارداری

                                                             انواع زایمان
یک باور اشتباه عمومی وجود دارد که اکسی‌‌‌‌‌توسیم موجب دردناک‌‌‌‌‌تر شدن زایمان می‌‌‌‌‌شود، اما اصلا این‌‌‌‌‌طور نیست. اکسی‌‌‌‌‌توسین مشابه همان هورمون طبیعی که بدن در هنگام زایمان تولید می‌‌‌‌‌کند، تزریق می‌‌‌‌‌شود تا زایمان کاملا طبیعی صورت گیرد. 


زایمان تشدیدی 


پزشکان همچنین می‌‌‌‌‌توانند از اکسی‌‌‌‌‌توسین برای تشدید علائم زایمان در حال وقوع و تسریع آن بهره بگیرند. اگر انقباضات رحمی به‌‌‌‌‌هنگام زایمان کافی نباشد یا زمان زایمان به‌‌‌‌‌صورتی غیرطبیعی طولانی شود، پزشک از اکسی‌‌‌‌‌توسین برای پیشرفت بهتر زایمان استفاده می‌‌‌‌‌کند. البته انقباضاتی که درنتیجه-ی این ماده تولید می‌‌‌‌‌شوند، به‌‌‌‌‌هیچ‌‌‌‌‌وجه قوی‌‌‌‌‌تر یا دردناک‌‌‌‌‌تر از انقباضاتی نیستند که درنتیجه‌‌‌‌‌ی روند طبیعی زایمان به‌‌‌‌‌وجود می‌‌‌‌‌آیند. 
 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

تعریفی نو از تربیت کودک . 2 گروه نیازهای اصلی کودک . نیازهای روانی : تعریفی از مرگ و زندگی . ترسهای طبیعی کودکان از بدو تولد .

بسته آموزشی بارداری طلایی

بسته آموزشی بارداری طلایی

پدر و مادر باید بدانند که تربیت از تولد شروع می‌شود و والدین بیشترین نقش را در 8 سال اول تولد دارند. بعد تا 12 سال این نقش کم رنگ، تا 18 سال کم رنگ تر و بعد از 18 سالگی تحت تأثیر عوامل محیطی، هم سالان و جامعه قرار می‌گیرند، والدین باید آگاه باشند با محکم کردن پایه‌های شخصیتی در همه‌ی زمینه‌های رشد، تنها در این سال‌ها فرصت دارند به تربیت فرزند خود بپردازند.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

اهمیت اعتماد به نفس برای والدین که با کودکان و نوجوانان خود سرو کار دارند امری روشن است. نحوه ی برخورد والدین با فرزندانشان، تأثیر بسزایی در ایجاد اعتماد به نفس یا از بین بردن آن در فرزندان نقش بسزا و مؤثری را ایفا می کند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

سلامت روان جنین - قسمت سوم

سلامت روان جنین - قسمت سوم

خرسندی و زندگی آرام- رضایت از زندگی با قبول کردن تلخی و شیرینی زندگی همراه با اتکاء به خود، آرامش درونی هرچند که با مردم باشد و آرزوی خیر خوبی برای بزرگ و کوچک به وجود می‌آید و رضایت از زندگی اکثر اوقات فرد را به آسایش و آرامش بیشتری آگاه می‌کند.

در بارداری  چقدر بادمجان بخورم؟

در بارداری چقدر بادمجان بخورم؟

در بارداری  چقدر بادمجان بخورم؟ غذاهای رنگارنگ موادغذایی مختلف دارند. یکی از فراموش شده‌‌‌ترین رنگ‌‌‌ها رنگ ارغوانی است. سیاه گیله، الو سیاه، انگور سیاه و بادمجان به رنگ ارغوانی‌‌‌اند و سرشار از مواد غذایی برای شما و کودک‌‌‌تان هستند.

ارتباط احساسی مادر و جنین - قسمت دوم

ارتباط احساسی مادر و جنین - قسمت دوم

شما مادران هنگامی‌که ارتباط با جنین را محقق کردید رشد و شکفتگی زود هنگام را برای فرزندتان تضمین می‌کنید و اطمینان داشته باشید که خیلی زود قوی می‌شود و بیشترین تفاهم را  با شما دارد و با این رفتار شیرین و دوست داشتنی او را برای یک زندگی رضایت بخش آماده می‌کنی.در آینده هم تو را دوست خواهد داشت و هم مردم را و به آن‌ها الفت خواهد گرفت و در اولین فرصت خیلی زود با دیگران در زندگی اجتماعی یکی می‌شود. تو همه این‌ها را نمی‌توانی برایش کسب کنی بلکه او خودش را پیدا خواهد کرد همان‌طور جامعه او را به دست می‌آورد و به انسان منحصر بفرد و فعالی بدل خواهد شد که به راه درست نزدیک‌تر است و به سازگاری و تفاهم با زندگی نزدیک‌تر است.

مراحل و ویژگی های زایمان

مراحل و ویژگی های زایمان

مراحل و ویژگی های زایمان زایمان هر خانم بارداری منحصر به فرد و متفاوت از دیگری است و زایمان می تواند فرد را شگفت زده کند

دردوران بارداری بوقلمون بخورید

دردوران بارداری بوقلمون بخورید

دردوران بارداری بوقلمون بخورید طبق نظر فدراسیون ملی بوقلمون امریکا در آمریکایی تقریبا در سال 11کیلو بوقلمون می‌‌خورد. ما می‌‌دانیم که شما هنوز از وجود بنیاد ملی بوقلمون تعجب می‌‌کنید ولی مطلب اینجاست که وقتی شما باردار هستید باید مقداری بوقلمون بخورید. بوقلمون منبع پروتئین است که چربی اش کم بوده و مملو از مواد غذایی سودمند برای شما و کودک در حال رشد شما است. فقط 28 گرم آن حدود 60 درصد پروتئین مورد نیاز شما را تامین می‌‌کند.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید