مطالب متفاوت‌‌‌‌‌‌‌تر "کودکان طلایی" را در  کانال تلگرام  و  کانال آپارات  دنبال کنید

هفته بیست و سوم بارداری

هفته بیست و سوم بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1396/01/04 0 نظر 308 بازدید

هفته بیست و سوم بارداری

هفته بیست و سوم بارداری


هفته بیست و سوم فـرزند

طول جنین به 5/27 تا 29 سانتی‌متر و وزنش به 450 تا 500 گرم رسیده است.

لانوگو (کرک‌های بدن جنین؛ هفته 13؛ فرزند) به اندازه‌ای پر رنگ شده که به وسیلهٔ سونوگرافی قابل مشاهده است. به طور معمول لانوگو در طول آخرین هفته‌های بارداری می‌ریزد.

حس شنوایی فرزند شما در طول سه ماههٔ دوم بارداری تکامل می‌یابد. اکنون جنین در پاسخ به صداهای بلند (مانند صدای جارو برقی) حرکت می‌کند.

عروق ریوی فرزند شما در حال رشد و آ ماده شدن برای تنفس هستند.

فرزندتان می‌تواند عضلات انگشتان دست و پا، بازوها و ساق‌های خود را به طور منظم حرکت دهد و در نتیجه، شما حرکات پر قدرت‌تر فرزندتان را حس خواهید کرد.

اگر در این هفته، زایمان زودرس صورت بگیرد، جنین متولد شده در صورت استفاده از امکانات تخصصی پزشکی قادر به زنده ماندن خواهد بود ولی ممکن است ناتوانی‌های خفیف تا شدیدی داشته باشد.

هفته بیست و سوم مـادر

از این هفته، رحم کاملاً بر روی مثانه می‌نشیند و این وضعیت می‌تواند موجب نشت ادرار، به ویژه در هنگام سرفه، عطسه یا خنده شود. در این صورت باید مشخص شود که مایع خارج شده، ادرار است یا مایع آمنیون. مایع آمنیون، شفاف و بی‌بو است. اگر مطمئن نیستید که مایع مزبور ادرار است یا مایع آمنیون، یادآوری می‌شود که مایع آمنیون به نشت خود ادامه می‌دهد ولی نشت ادرار ادامه نمی‌یابد. همچنین نشت ادرار به وسیلهٔ انجام ورزش کِگِل (Kegel) متوقف می‌شود. برای انجام این ورزش، روی زمین دراز بکشید و یک بالش در زیر سر و یک بالش در زیر زانوها قرار دهید و یک پا را روی پای دیگر بگذارید و آنها را محکم به هم فشار دهید. عضلات باسن را سفت کنید و مانند زمانی که می‌خواهید جلوی ادرار کردن خود را بگیرید، عضلات شکم را سفت کنید و به آرامی‌نفس بکشید. این کار را پنج تا ده بار و هر بار به مدت 5 ثانیه انجام دهید. با این کار، عضلات شکم را سفت کنید و به آرامی نفس بکشید. این کار ر ا پنج تا ده بار و هر بار به مدت 5 ثانیه انجام دهید. با این کار، عضلات کف لگن تقویت می‌شوند و در نتیجه، از نشت ادرار جلوگیری به عمل می‌آید. پس از مدتی در انجام این ورزش مهارت پیدا می‌کنید و می‌توانید حتی در حالت نشسته و ایستاده و در زمان راه رفتن نیز آن را انجام دهید.

بسیاری از زنان در طول این هفته دچار اِدِم (خیز) مچ پاها و روی پاها می‌شوند و باید در این مورد، به پزشک مراجعه کنند. ورم مـزبور، گاهی ناشی از پِرِه اکلامپسـی است (per ـ eclampsia؛ مسمومیت مراحل انتهایی حاملگی است که با افزایش فشار خون، وجود پروتئین در ادرار و خیز یا ادم مشخص می‌شود). پره اکلامپسی می‌تواند رشد جنین را محدود کند و سلامتی مادر را به خطر بیندازد. درمان‌های شایع پره اکلامپسی عبارتند از: رعایت رژیم غذایی، ورزش، کاهش استرس و درمان دارویی تحت نظر پزشک. استراحت در بستر یا زایمان زودرس نیز ممکن است توصیه شود. در پره اکلامپسی شدیدتر ممکن است دو بینی، تاری دید، دیدن نقاط تیره یا جرقه‌های نورانی، حساسیت به نور، یا کاهش بینایی موقت، درد شدید حساسیت قسمت بالای شکم یا استفراغ وجود داشته باشند.

بین 20 تا 50 در صد زنان باردار، در سه ماههٔ دوم حاملگی دچار بواسیر (همورویید) می‌شوند که با خارش و درد مقعد و خونریزی از این ناحیه همراه است. نشستن در آب گرم یا مالیدن عصارهٔ گیاه‌هاماملیس (نارون کوهی) به محل ابتلا می‌تواند ناراحتی را کاهش دهد. به دلیل آنکه یبوست می‌تواند موجب تشدید بواسیر شود باید از غذاهای پر فیبر استفاده نمود.

در صورت خیز پاها، از جوراب واریس (از صبح تا هنگام خواب شب) استفاده کنید و کفش‌های راحت بپوشید.

در صورت تورم شدید یا ناگهانی پاها یا مچ پاها، تورم متوسط دست‌ها، تورم صورت یا پف آلود شدن اطراف چشم‌ها به پزشک مراجعه کنید.

در زمان راه رفتن، پاها را موازی با یکدیگر قرار دهید. کج بودن پاها به سمت بیرون و داخل، علت اصلی درد مفاصل پایینی ستون مهره‌ها است. در هنگام پیاده‌روی، باید زانوها کمی خمیده و قسمت بالای بدن و ستون مهره‌ها صاف و کشیده باشد. کمر نباید دارای انحنا باشد. شانه‌ها و بازوها باید در وضعیت راحت قرار داشته باشند. از به همراه بردن کیف و سایر وسایل خودداری کنید زیرا توازن بدن را به هم می‌زنند. در هنگام راه رفتن نفس عمیق بکشید.

در هنگام ایستادن، وزن بدن باید بر روی انگشتان پاها، کف، پاشنه و لبه‌های خارجی پاها به طور مساوی توزیع شود. قوس‌های داخلی کف پا، باید کمی از سطح زمین فاصله داشته باشند. زانوها باید در حالت راحت و با خمیدگی بسیار کم قرار بگیرند. سر باید در امتداد ستون مهره‌ها قرار بگیرد و به هیچ سمتی خم نشود.

سوار شدن به ترن هوایی پارک‌های تفریحی برای زنان باردار توصیه نمی‌شود زیرا استارت‌ها و توقف‌های ناگهانی آن موجب وارد آمدن ضربه‌های محکم به داخل رحم می‌شود که می‌توانند جدا شدن زودرس جفت از رحم شوند.

مراجعهٔ مرتب و طبق برنامه به پزشک یا ماما را فراموش نکنید. معمولاً این جلسات باید حداقل هر 4 هفته یک بار تکرار شوند.

ورزش‌های کششی را همچنان ادامه دهید.

در این هفته، روزی 25 دقیقه پیاده‌روی و 20 دقیقه نرمش علایم داشته باشید.

کاسنی، سرشار از ویتامین A، کلسیم و آهن است. ریشه و برگ این گیاه همچنین می‌تواند موجب کاهش ورم خفیف و تغذیهٔ کبد شود. در مورد موثر بودن این گیاه اطلاعات قابل اعتمادی در دست نیست.

گیاه بابونه سرشار از کلسیم و منیزیم است و به بهبود بی‌خوابی و التهاب مفاصل نیز کمک می‌کند. دربارهٔ تأثیر این گیاه، اطلاعات کافی در دست نیست.

گیاه گزنه ویتامین A، C، K، کلسیم، پتاسیم و آهن زیادی دارد و از گیاهان تونیک بارداری به شمار می‌آید. با آن که از این گیاه در ساخت بسیاری از چای‌های مخصوص دوران بارداری استفاده می‌شود و بسیاری از ماماها و متخصصان گیاه‌درمانی مصرف آن را در خانم‌های باردار توصیه می‌کنند ولی تحقیقات به عمل آمده آن را احتمالاً غیرایمن دانسته است.

از گیاهان آلوئه (صبرزرد)، جین‌سنگ، پامچال، گاوچشم (Feverfew)، کاواکاوا، سنا (فلوس) به طور شایع در بارداری استفاده می‌شود ولی این ترکیبات را احتمالاً غیرایمن دانسته‌اند.

خوردن مقادیر زیاد غذاهای حاوی غلات کامل (مثل برنج قهوه‌ای، پاستای غلات کامل، سبوس گندم، جوانه گندم، نان غلات گندم و آرد غلات کامل) برای اکثر افراد مفید است ولی افراط در آن می‌تواند موجب کاهش جذب کلسیم، آهن و روی شود. بعضی از سبزیجات، مانند اسفناج حاوی این موادمعدنی هستند ولی این مواد نیز به ترکیباتی به نام فیتات، متصل و بی‌اثر می‌شوند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین ازجمله : هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

تربیت کودکان طلایی از تولد تا 7 سالگی

تربیت کودکان طلایی از تولد تا 7 سالگی

تعریفی نو از تربیت کودک . 2 گروه نیازهای اصلی کودک . نیازهای روانی : تعریفی از مرگ و زندگی . ترسهای طبیعی کودکان از بدو تولد .

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

حرکت جنین - از لذت تا ترس

حرکت جنین - از لذت تا ترس

شاید یک از لذت بخش ترین اتفاقات دوران بارداری حرکات جنین باشد. لذتی که گاهی همراه با هیجان و حتی ترس به سراغ مادران باردار می آید

هفته سی و دوم بارداری

هفته سی و دوم بارداری

هفته سی و دوم بارداری

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید