مطالب متفاوت‌‌‌‌‌‌‌تر "کودکان طلایی" را در  کانال تلگرام  و  کانال آپارات  دنبال کنید

هفته بیست وهفتم بارداری

هفته بیست وهفتم بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1396/01/04 0 نظر 223 بازدید

هفته بیست وهفتم بارداری

هفته بیست وهفتم بارداری


هفته بیست و هفتم فـرزند

طول جنین به حدود 2/36 تا 6/36 سانتی‌متر و وزنش به حدود 875 تا 950 گرم (تقریباً به اندازهٔ گل کلم) رسیده است.

فرزند شما اکنون به طور منظم می‌خوابد و بیدار می‌شود، چشمانش را باز و بسته می‌کند و انگشتان خود را می‌مکد.

مغز فرزندتان بسیار فعال شده است و با این که هنوز ریه‌هایش به طور کامل رشد نکرده‌اند در صورت به دنیا آمدن در این هفته با مقداری استفاده از امکانات تخصصی پزشکی به خوبی کار می‌کنند.

اکنون سه ماههٔ سوم (آخر) بارداری آغاز شده و قیافهٔ جنین شبیه قیافهٔ هنگام تولد نوزاد است با این تفاوت که در حال حاضر، جنین، لاغرتر و کوچک‌تر است.

کبد و دستگاه ایمنی فرزند شما هنوز به طور کامل رشد نکرده‌اند.

از آنجا که گوش‌های جنین با ورنیکس (هفته 20؛ فرزند) پوشیده شده‌اند، صداها به طور مبهم شنیده می‌شوند.

شبکیهٔ چشم فرزندتان در حال تشکیل شدن است.

کرک‌های بدن جنین (لانوگو هفته 13؛ فرزند) شروع به ریزش کرده‌اند و اکنون فقط در ناحیهٔ سرو شانه‌های جنین قابل دیدن هستند. ریزش این کرک‌ها ممکن است در بعضی موارد از هفتهٔ 28 تا 30 شروع شود.

از این هفته، ممکن است چرخهٔ خواب و بیداری فرزندتان با چرخهٔ خواب و بیداری شما غیر همزمان شود یعنی فرزندتان، شب‌ها بیدار و فعال باشد و روزها به دلیل حرکات بدن مادر شما به خواب رود! همچنین ممکن است فرزند شما به طور مکرر سکسکه کند که کاملاً طبیعی است.

هفته بیست و هفتم مـادر

ممکن است دوره‌هایی از گرفتگی عضلات ساق‌ها ایجاد شوند. این گرفتگی‌ها، در اثر وارد آمدن فشار به وسیلهٔ رحم در حال رشد بر سیاهرگ‌هایی که خون را از ساق‌ها به قلب بر می‌گردانند و نیز اعصابی که از تنه به ساق‌ها منتقل می‌شوند روی می‌دهند و ممکن است با پیشرفت حاملگی تشدید شوند. گرفتگی ساق‌ها و دردهای ناشی از آنها در طول روز هم ایجاد می‌شوند ولی شب‌ها شایع‌تر هستند. در هنگام بروز گرفتگی، کشش عضلهٔ پشت ساق‌ها تا حدودی موجب بهبود می‌شود. ساق پای خود را در حالت مستقیم بکشید و سپس به آرامی، انگشتان پا را به طرف عقب خم کنید. چند دقیقه قدم زدن یا ماساژ دادن عضلهٔ ساق پا نیز گاهی به بهبود گرفتگی و درد کمک می‌کند. خوردن کافئین، موجب تشدید این ناراحتی می‌شود. مصرف مکمل آهن ممکن است باعث کاهش این گرفتگی‌ها شود.

فکر کردن دربارهٔ تنظیم خانواده، پس از به دنیا آمدن فرزندی که در رحم دارید را می‌توانید از این هفته شروع کنید هر چند ممکن است این کار زود به نظر برسد. قبل از به دنیا آمدن فرزندتان باید در زمینهٔ باردار شدن دوباره یا جلوگیری از بارداری تصمیم بگیرید. مادرانی که تصمیم به بستن لوله‌های خود در زمان بستری بودن در بیمارستان، برای زایمان دارند باید از هم اکنون در فکر آن باشند و موضوع را به اطلاع پزشک متخصص زنان و زایمان برسانند.

در صورت امکان و به وِیژه چنان‌چه اولین حاملگی را سپری می‌کنید در کلاس‌های آموزشی مخصوص دوران بارداری شرکت کنید تا با موضوعاتی مانند «وضع حمل»، «گزینه‌های تسکین درد»، «نکات مورد انتظار بعد از زایمان»، «مشکلات شایع نوزادان»، «جلوگیری از بروز خطراتی که ممکن است نوزاد با آنها مواجه شود»، «تغذیه با شیر مادر و با شیر خشک» و «احیای قلبی ریوی (CPR) نوزاد» آشنا شوید.

قابل توجه‌ترین ناراحتی مادر در سه ماههٔ سوم بارداری، تنگی نفس است زیرا رحم، بسیار به قفسهٔ سینه نزدیک شده است و از اتساع کامل ریه‌های مادر جلوگیری می‌کند. این تنگی نفس هیچ تأثیری بر میزان اکسیژنی که به جنین می‌رسد ندارد و برای جنین بی‌خطر است.

در طول سه ماههٔ سوم ممکن است تا حدودی عدم ظرافت در انجام کارها بروز کند که ناشی از شل شدن مفاصل، احتباس مایعات و دشواری کنترل شکم بزرگ است. خوشبختانه این وضعیت پس از تولد نوزاد برطرف می‌شود.

اگر هنوز لباس‌ها و وسایل مخصوص نوزاد (از جمله سبد مخصوص حمل نوزاد به وسیلهٔ اتومبیل) را خریداری نکرده‌اید به فکر این کار باشید.

برنامهٔ ورزشی خود را ادامه دهید. با توجه به این که در اثر بزرگ شدن شکم نمی‌توانید پاهای خود را ببینید، از پیاده‌روی دسته‌جمعی (پشت سر سایر افراد) و یا پیاده‌روی در زمین‌های نامسطح که می‌تواند موجب از دست رفتن تعادل و به زمین افتادن شما شود خودداری کنید.

در این هفته روزی 35 دقیقه پیاده‌روی و 25 دقیقه نرمش ملایم را فراموش نکنید.

نشستن در وان آب گرم با این که می‌تواند دردهای عضلانی ناشی از بارداری را کاهش دهد می‌تواند موجب افزایش غیرطبیعی دمای بدن (هیپرترمی) شود و در نتیجه، نقایص مادرزادی جنین را به دنبال داشته باشد. برای خانم‌های حامله، استحمام با آب گرم بی‌خطرتر از قرار گرفتن در وان آب گرم است. با این حال چنان چه تمایل دارید از وان آب گرم استفاده کنید، دمای آب را کاهش دهید و حداکثر 10 دقیقه در وان آب گرم بنشینید و به علایم گرم شدن بیش از حد دمای بدن خود دقت کنید.

روزی یک بار از غرغرهٔ آب نمک برای پیشگیری از التهاب لثه استفاده کنید.

ممکن است در آزمایش خون به عمل آمده از شما، در این هفته‌ها، بالاتر بودن مقدار کلسترول از اندازهٔ طبیعی مشاهده شود. این وضعیت، طبیعی است و نباید نگران شوید. این افزایش کلسترول به دلیل آن است که بسیاری از هورمون‌های دوران بارداری، برای ساخته شدن به کلسترول نیاز دارند. بنابراین در این دوره نباید از غذاها یا داروهای کاهش‌دهندهٔ کلسترول استفاده کنید مگر در صورتی که پزشک تجویز کرده باشد.

ماساژ دادن اعضای بدن موجب افزایش جریان خون و کاهش بسیاری از دردها می‌شود ولی ماساژ شکم در دوران بارداری بهتر است انجام نشود. پیش از ماساژدرمانی با پزشک خود مشورت کنید.

کندن موهای زاید بدن و استفاده از موم در دوران بارداری مجاز است ولی کرم‌های موبر، برای جنین زیان‌بخش هستند زیرا سولفات باریم و تیوگلیکولات کلسیم موجود در آنها موجب آسیب جنین می‌شود.

استفاده از اپی‌لیدی (موبرداری الکتریکی) و الکترولیز در دوران بارداری مانعی ندارد ولی نباید آنها را بر روی شکم و پستان مورد استفاده قرار داد.

استفاده از حنا و رنگ‌های طبیعی در دوران بارداری مجاز است.

های‌لایت به دلیل تماس کمتر رنگ با پوست سر، بهتر از رنگ کردن موها است. چنان چه می‌خواهید خودتان موهای سرتان را رنگ کنید، حتماً از دستکش پلاستیکی استفاده نمایید تا پوستتان تماس کمتری با مداد رنگی داشته باشد. ضمناً از قرار دادن طولانی رنگ بر روی موها خودداری کنید.

فقط مقدار کمی از مواد رنگی شیمیایی موجود در رنگ موها از راه پوست، در جریان خون جذب می‌شود و به نظر نمی‌رسد این مقدار موجب بروز عوارض جنینی شود. البته بسیاری از متخصصان بهداشت توصیه می‌کنند خانم‌های باردار در سه ماه اول حاملگی از رنگ موهای دایمی استفاده ننمایند.

رنگ موهای دایمی حاوی آمونیاک هستند که بخار شیمیایی پر قدرتی دارد و تنفس آن در دوران بارداری خطرناک است و از این‌رو باید از این نوع رنگ‌ها اجتناب شود.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین ازجمله : هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

تربیت کودکان طلایی از تولد تا 7 سالگی

تربیت کودکان طلایی از تولد تا 7 سالگی

تعریفی نو از تربیت کودک . 2 گروه نیازهای اصلی کودک . نیازهای روانی : تعریفی از مرگ و زندگی . ترسهای طبیعی کودکان از بدو تولد .

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

8 راز بزرگ آفرینش جنین که هنوز هم بی پاسخ مانده‌اند - قسمت اول

8 راز بزرگ آفرینش جنین که هنوز هم بی پاسخ مانده‌اند - قسمت اول

میگویند میلیون‌ها میلیون از اسپرم‌ها به طرف دهانه رحم حرکت می‌کنند و تخمک را هدف قرار می‌دهند، ولی فقط یکی از آن‌ها (یا دوتا) پیروز می‌شود و به او اجازه داده می‌شود که نزدیک شود!...  چگونه و چرا تخمک این اسپرم را دیگری را جذب نمی‌کند؟... چگونه این مسابقه پایان می‌یابد؟...چه کسی پبروز است؟

روانشناسی جنین برای مادران  به زبان خیلی ساده

روانشناسی جنین برای مادران به زبان خیلی ساده

چنانچه این نظریه چهل سال پیش اعلام می‌شد قطعاً آن را رد می‌کردند و برای اکثرمردم غیر قابل قبول می‌نمود. ولی اگر چهار قرن پیش اعلام می‌شد قطعاً همچون اتفاقی طبیعی قبول می‌شد. چون اجداد ما می‌دانستند که کودک قبل از تولدش از تجربه‌ها و آگاهی‌های مادرش تأثیر می‌پذیرد.

تغییر ژن جنین‌تان از خوب به عالی

تغییر ژن جنین‌تان از خوب به عالی

اپی ژنتیک Epigenetic، چگونگی رشد ما را در مسیرهای گوناگون بررسی می کند، چگونه بعضی اشخاص کامیابند، در صورتیکه انسان های دیگر با بیماری های مزمن دست به گریبانند. واقعیت آن است که چیزهای ساده ای وجود دارد که شما می توانید نه تنها برای کمک به رشد جنین در رحمتان انجام دهید، بلکه به او فرصتی برای یک زندگی سالم و رضایت بخش در آینده می دهید. 

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید