مطالب متفاوت‌‌‌‌‌‌‌تر "کودکان طلایی" را در  کانال تلگرام  و  کانال آپارات  دنبال کنید

هفته بیست و دوم بارداری

هفته بیست و دوم بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1396/01/04 0 نظر 231 بازدید

هفته بیست و دوم بارداری

هفته بیست و دوم بارداری


 

هفته بیست و دوم فـرزند

طول جنین به حدود 30 سانتی‌متر و وزنش به 370 گرم رسیده است.

از این هفته، قیافهٔ جنین روز به روز به ظاهر نهایی (هنگام تولد) شبیه‌تر می‌شود. لب‌ها، پلک‌ها، چشم‌ها و ابروها تشکیل شده‌اند و همچنین فرزند شما قادر است چهرهٔ خود را به اشکال مختلف در بیاورد (به‌اصطلاح، شکلک در بیاورد).

جنین، همچنان به افزایش وزن ادامه می‌دهد و در نتیجه، چروکیدگی پوست جنین کاهش می‌یابد.

در این هفته، لوزالمعدهٔ جنین تکامل پیدا می‌کند و مغز به رشد خود ادامه می‌دهد.

در بعضی جنین‌های مذکر، پایین آمدن بیضه از لگن به داخل کیسهٔ بیضه از این هفته آغاز می‌شود.

روده‌های فرزند شما به حدی تکامل پیدا کرده‌اند که مقدار کمی از قند مایع آمنیونی که فرزندتان بلع می‌کند پس از جذب و عبور از دستگاه گوارش به رودهٔ بزرگ می‌رسد. البته تقریباً تمام تغذیهٔ فرزند شما هنوز به وسیلهٔ جفت صورت می‌گیرد.

اکنون کبد و طحال جنین، مسئولیت تولید گلبول‌های خونی را بر عهده دارند (کبد جنین تولید گلبول‌های مزبور را چند هفته قبل از تولد متوقف می‌کند و طحال جنین تا هفتهٔ 30 به تولید این گلبول‌ها ادامه می‌دهد). فضاهای ایجاد شده در مغز استخوان جنین به حدی تکامل پیدا کرده‌اند که بتوانند به ساختن گلبول‌های خونی بپردازند ولی مغز استخوان در سه ماههٔ سوم بارداری به محل اصلی خون‌سازی تبدیل می‌شود.

جوانه‌های چشایی جنین در حال تشکیل بر روی زبان هستند.

مغز و پایانه‌های عصبی جنین به حدی رشد یافته‌اند که جنین می‌تواند لمس را احساس کند و در نتیجه، قادر خواهد بود صورت یا بدن خود را با دست‌هایش لمس کند یا یک انگشت خود را بمکد.

هفته بیست و دوم مـادر

عفونت‌های ادراری، از هفتهٔ 22 شیوع پیدا می‌کنند. علت این عفونت‌ها، بسته شدن مسیر ادرار در اثر فشارهایی است که از سوی رحم در حال رشد به مثانه وارد می‌شود. علایم عفونت ادراری عبارتند از: تمایل کاذب به ادرار کردن، درد واضح یا سوزش در هنگام ادرار کردن و خونی شدن رنگ ادرار. برای درمان عفونت ادرار به پزشک مراجعه کنید. نوشیدن عصارهٔ شیرین نشدهٔ زغال اخته، نپوشیدن شورت تنگ، پوشیدن لباس‌های زیر نخی و ادرار کردن قبل و بعد از نزدیکی می‌توانند از ایجاد عفونت ادراری پیشگیری کنند. همچنین شستشوی از جلو به عقب ناحیهٔ میاندوراه، پس از ادرار کردن و اجابت مزاج برای پیشگیری از عفونت ادراری اهمیت بسیار دارد.

بعضی از نشانه‌ها در دوران بارداری نیاز به رسیدگی فوری دارند. در صورت بروز هر یک از موارد زیر فوراً به پزشک مراجعه کنید:

تب بالا یا لرز

تشنج

خروج مایع از مهبل یا خونریزی مهبلی

تغییر در میزان فعالیت جنین

دردناک بودن ادرار

تاری دید، دیدن لکه‌هایی در جلوی چشم‌ها یا مشاهدهٔ نور سفید یا برق

سردرد پایدار

تورم شدید صورت یا انگشتان

درد شدید شکم

استفراغ و اسهال شدید

وجود بیش از 5 انقباض (درد) رحم در یک ساعت

در بیشتر زنان باردار، کمردرد ایجاد می‌شود و احتمال بروز آن در ماه پنجم بیش از سایر ماهها است. چنان چه قبل از حاملگی دچار کمردرد بوده‌اید ممکن است شدت آن در این روزها بیشتر شود.

به منظور پیشگیری از ایجاد کمردرد، به توصیه‌های زیر توجه کنید:

قوز نکنید (سر، گردن و پشت و لگن خود را صاف نگاه دارید)

زیاد سرپا نایستید.

شانه‌ها را عقب ندهید.

شکم را جلو ندهید (زیرا با این کار، گودی کمر افزایش می‌یابد و در نتیجه، کمردرد بروز می‌کند).

در هنگام ایستادن، پاها را کمی باز بگذارید و سعی کنید وزنتان بر روی دو پا بیفتد.

زانوها را در هنگام ایستادن صاف نگاه دارید.

بر روی تشک نه خیلی نرم و نه خیلی سفت بخوابید.

در هنگام ایستادن، دست‌ها و بازوها باید در دو طرف بدن و پهلوها قرار بگیرند.

از بلند کردن و جابه‌جا نمودن اشیای سنگین خودداری کنید و کفش پاشنه بلند نپوشید.

در هنگام نشست (به خصوص به مدت طولانی)، پاها را از سطح زمین بالاتر نگه داید یا از صندلی‌هایی که بر اساس اصول ارگونامیک ساخته شده‌اند استفاده کنید.

نرمش‌های تقویت‌کننده ماهیچه‌های کمر و شکم را انجام دهید. از انجام ورزش‌ها مشتمل بر دویدن و پریدن خودداری کنید زیرا موجب کشش ماهیچه‌هایتان خواهند شد.

روزانه 20 دقیقه پیاده‌روی و 10 دقیقه نرمش آرام داشته باشید. انجام ورزش‌های لگنی را فراموش نکنید.

کشیدگی رباط‌های نگاه‌دارندهٔ رحم در این هفته‌ها همچنان ادامه دارد و مفاصل بین استخوان‌های لگن نرم‌تر و برای زایمان آماده‌تر می‌شوند.

در بسیاری از خانم‌های باردار، فشار خون، پایین‌تر از حد طبیعی است ولی پس از هفته 24 حاملگی طبیعی می‌شود.

ظرفیت ریوی ازدیاد می‌یابد و در نتیجهٔ بزرگ شدن ریه‌ها به قفسه‌سینه فشار وارد می‌آید و موجب دشواری تنفس می‌شود. این تغییر، پس از زایمان برطرف خواهد شد.

ممکن است انقباض‌های پراکنده و نامنظم رحمی از این هفته آغاز شود. این انقباض‌ها معمولاً شدید نیستند و با مسکن معمولی برطرف می‌شوند ولی در صورت احساس درد شدید در ناحیه شکم و کمر، مورد را با پزشک یا ماما در میان بگذارید.

فکر کردن درباره زمان مراجعه به بیمارستان برای زایمان، مدت زمان زایمان، محل بیمارستان و نظایر آن ممکن است موجب مشغول شدن ذهن شما شود. در این زمینه با پزشک یا ماما مشورت و به توصیه‌های آنها عمل نمایید.

برای مقابله با فراموشکاری که ممکن است به طور طبیعی در این هفته‌ها به سراغتان بیاید ساعات خواب خود را افزایش دهید و کارهایی را که باید انجام دهید در دفترچه‌ای یادداشت نمایید.

اگرچه مواد گیاهی، طبیعی هستند ولی نمی‌توان تمام گیاهان را برای خانم‌های باردار بی‌خطر دانست و باید این مواد تحت نظر متخصص گیاه‌درمانی مورد استفاده قرار بگیرند.

بعضی از مواد گیاهی می‌توانند موجب بروز سقط جنین، زایمان زودرس، انقباض‌های رحمی یا آسیب جنینی شوند. به عنوان مثال، خوردن رزماری طبیعی موجود در بعضی از غذاها در دوران بارداری احتمالاً بی‌خطر است ولی خوردن آن در مقادیر دارویی، احتمالاً خطرناک است و ممکن است موجب عوارض محرک رحمی باشد. اطلاعات موجود در زمینه ایمنی مصرف موضعی رُزماری در دوران بارداری ناکافی است.

سیر، زنجبیل، مریم گلی و بسیاری از گیاهان دیگر نیز در دوران بارداری با مقدار بالا یا به شکل تغلیظ شده نباید مصرف شوند ولی مصرف آنها به مقداری که در غذاها یافت می‌شود بی‌خطر است.

مصرف برگ تمشک قرمز در دوران بارداری احتمالاً بی‌خطر است. این گیاه سرشار از آهن است و به افزایش تون رحم، افزایش تولید شیر، کاهش تهوع و کاهش دردهای زایمانی کمک می‌کند.

برگ نعناع به تسکین تهوع و نفخ دوران بارداری کمک می‌کند.

ریشهٔ زنجبیل تهوع و استفراغ دوران بارداری را کاهش می‌دهد.

پوست درخت نارون (قه مقداری که در غذاها به کار می‌شود) به تسکین تهوع، سوزش سردل و تحریک‌های مهبلی کمک می‌کند.

جو، سرشار از کلسیم و منیزیم است و به تسکین اضطراب، بی‌قراری و تحریک پوست کمک می‌کند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

گنجینه پرورش مدیران آینده-تولد تا 4 سالگی

گنجینه پرورش مدیران آینده-تولد تا 4 سالگی

بعنوان پدر و مادر متفاوت به غیر از موارد نیازهای اولیه ی کودکمان مانند ( خوراک، پوشاک و ..) می بایستد به یک تربیت موثر اهمیت ویژه ای بدهیم، تا بتوانیم فرزندانی متفاوت و موفق تربیت کنیم. در راستای یک تربیت موثر آموزش مبانی موفقیت یعنی مواردی که در کسب موفقیت هر فرد نقش بسازایی دارد از اهمیت ویژه ای برخوردار است، ما باید از همان روزهای نخست زندگی فرزندانمان اصول موفقیت را به آنان آموزش دهیم.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین ازجمله : هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

گنجینه پرورش مدیران آینده - 4  تا 7 سالگی

گنجینه پرورش مدیران آینده - 4 تا 7 سالگی

شما والدین گرامی می توانید تنها با چندین ساعت آموزش در خصوص پرورش نبوغ مالی و اقتصادی نه تنها آینده فرزنداتان را بلکه نسلهای پس از آن را نیز دچار تغییر کنید. پرورش هوش اقتصادی و نبوغ مالی کودکان

بسته آموزشی پرورش نبوغ جنین

بسته آموزشی پرورش نبوغ جنین

اهمیت اعتماد به نفس برای والدین که با کودکان و نوجوانان خود سرو کار دارند امری روشن است. نحوه ی برخورد والدین با فرزندانشان، تأثیر بسزایی در ایجاد اعتماد به نفس یا از بین بردن آن در فرزندان نقش بسزا و مؤثری را ایفا می کند.

کوچینگ  غیرحضوری بارداری طلایی

کوچینگ غیرحضوری بارداری طلایی

کُوچینگ مادر و کودک چگونه است؟ در این بخش، چه وظایفی بر عهده مادر است؟ ویژگی هایی که با بکار گیری این بخش، کودک بدست می آورد، چیست؟

تربیت کودکان طلایی از تولد تا 7 سالگی

تربیت کودکان طلایی از تولد تا 7 سالگی

تعریفی نو از تربیت کودک . 2 گروه نیازهای اصلی کودک . نیازهای روانی : تعریفی از مرگ و زندگی . ترسهای طبیعی کودکان از بدو تولد .

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

اصول اساسی حافظه

اصول اساسی حافظه

در دوران یونان و روم باستان، سناتورهای برجسته از قدرت حافظه خود برای نمایش قدرت و تحت تأثیر قرار/دادن رای/ دهندگان و دیگران استفاده می‌کردند. قرن‌ها قبل از اینکه چیزی در مورد مغز و نحوه عملکرد آن کشف شود، یونانیان باستان اولین کسانی بودند که دو اصل اساسی مربوط به حافظه را کشف کردند. زیرا می‌دانستند که حافظه با ربط دادن اطلاعات به یکدیگر بهتر تقویت می‌شود.

هفته سی و چهارم بارداری

هفته سی و چهارم بارداری

هفته سی و چهارم بارداری

هفته سی و ششم بارداری

هفته سی و ششم بارداری

هفته سی و ششم بارداری

هفته هفتم نوزادی

هفته هفتم نوزادی

هفته هفتم نوزادی

شناخت خلاقیت کودکان

شناخت خلاقیت کودکان

رفتار کودک، خلاق است، اگر نو و مناسب باشد. هر انسان طبیعی قادر است در زمینه‌ها و زمان‌های مختلف کارهای خلاقانه‌ای انجام دهد. اکثر ما فکر می‌کنیم خلاقیت چیزی است که در یک شخص وجود دارد و مثلاً می‌گوییم این کودک خیلی خلاق است.

مهارت های مدیریت پول و بدهی را به فرزندتان آموزش دهید

مهارت های مدیریت پول و بدهی را به فرزندتان آموزش دهید

اگر می‌خواهید فرزندتان در زندگی واقعی خیلی سریع ثروتمند شود، به عنوان یک پدر و مادر لازم است مهارت‌های پایه‌ی بدهی و مدیریت بر آن را به او یاد دهید. این آموزش با گزارش مالی آغاز می‌شود. اگر به کودک چیزی درباره‌ی بدهی یاد ندهید و یا آموزش شما کم باشد، احتمال دارد بیشتر زندگی خود را در تنگنای مالی بگذراند. او باید همه‌ی تلاشش را برای سخت کار کردن به کار گیرد، با سختی پس‌انداز کرده و از زیر بار بدهی بیرون بیاید.  

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید