هفته بیست و چهارم بارداری

هفته بیست و چهارم بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1396/01/04 0 نظر 566 بازدید

هفته بیست و چهارم بارداری

با قد سی سانتی نی نی طلایی میشه حدس زد قد نی نی اندازه یه پیازچه شده

داریم کم کم و کم کم به انتهای سفرمون میرسیم 

مامان بابای طلایی آیا آماده هستید؟؟؟
​پس بریم ادامه مطلب رو بخونیم

 

هفته بیست و چهارم بارداری


هفته بیست و چهارم بارداری و ویژگی های جنین شما در این هفته

کودکان طلایی : جنین در هفته بیست و چهارم بارداری 

طول جنین به حدود 30 سانتی‌متر و وزنش به حدود 600 گرم رسیده است.

سرعت رشد مغز جنین افزایش یافته است و جوانه‌های چشایی در حال تکامل هستند.

شاخه‌های درخت تنفسی ریه‌های جنین و نیز سلول‌های تولید کنندهٔ سورفاکتانت در حال ساخته شدن هستند. (سورفاکتانت؛ surfactant، مخلوطی از فسفولیپیدها است که فشار سطحی مایعات ریوی را کاهش می‌دهد و در نتیجه به بافت ریه، خاصیت ارتجاعی و به کیسه‌های هوایی امکان پر و خالی شدن در دنیای خارج از رحم را می‌دهد).

پوست جنین هنوز نازک و شفاف است ولی به زودی تغییر خواهد کرد.

به‌دلیل آنکه در این هفته، گوش داخلی جنین به طور کامل تشکیل شده است، جنین از این هفته به بعد قادر است با استفاده از سیستم گوش داخلی که مسئول کنترل تعادل بدن است تشخیص دهد که چه هنگام در مایع آمنیون به صورت سر و ته قرار گرفته و یا در چه زمانی سمت راست بدنش به طرف بالا واقع شده است.

علائم هفته بیست و چهارم بارداری

رحم شما، تقریباً به اندازهٔ توپ فوتبال شده است.

اکثر زنان باردار در بین هفتهٔ 24 تا 28 حاملگی تحت آزمایش غربالگری گلوکز (glucose screening test یا glucose challeng test) قرار می‌گیرند تا از نظر امکان ابتلا به دیابت حاملگی بررسی شوند. چنان‌چه دیابت در دوران بارداری تحت درمان نباشد می‌تواند موجب دشوار شدن زایمان طبیعی (از راه مهبل) و نیاز به عمل سزارین شود زیرا باعث بزرگ بودن بیش از حد جنین می‌شود. همچنین دیابت حاملگی می‌تواند به کاهش قند خون مادر، بلافاصله بعد از زایمان بیانجامد. مثبت بودن آزمایش غربالگری گلوکز، نشان دهندهٔ مبتلا بودن به دیابت حاملگی نیست ولی به این معنی است که زن باردار باید برای حصول اطمینان، تحت آزمایش تحمل گلوکز (GTT) قرار بگیرد. در صورت ابتلا به دیابت، رژیم غذایی، ورزش منظم و گاهی دارو (مثل انسولین) ضرورت دارد.

بیش از 12% نوزادان ایالات متحده به طور زودرس (قبل از هفتهٔ 37) به دنیا می‌آیند که حدود این موارد عمدی هستند یعنی تیم پزشکی به دلیل وجود اختلالاتی مانند پره اکلامپسی شدید یا فزاینده (هفته 23؛ مادر)، یا توقف رشد جنین تصمیم به القای پیش از موعد زایمان و یا انجام سزارین قبل از فرا رسیدن پایان دوران بارداری طبیعی می‌گیرد. همچنین ممکن است زایمان زودرس، به طور خود به خود و به دنبال پاره شدن کیسهٔ آب، یا متسع شدن دهانهٔ رحم بدون ایجاد انقباض رحمی صورت بگیرد. با اینکه در بعضی موارد، عوامل خطری برای زایمان زودرس وجود دارد (مانند بعضی عفونت‌های دستگاه تناسلی، مشکلات جفت، یا نارسایی دهانهٔ رحم)، بسیاری از زایمان‌های زودرس بدون دلیل مشخص روی می‌دهند. بنابراین لازم است تمام زنان باردار، از علایم زایمان زودرس آگاهی داشته باشند تا بتوانند فوراً به پزشک یا ماما مراجعه کنند.

علایم زایمان زودرس عبارتند از:

افزایش ترشح مهبلی

استفراغ شدید یا مداوم

تغییر در ماهیت ترشح مهبلی (آبکی شدن، مخاطی شدن یا خونی شدن)

ایجاد هر نوع خونریزی یا لکه بینی مهبلی

درد شکم، کرامپ‌های شدید درد قاعدگی، یا وجود بیش از 4 تا 5 انقباض رحمی در یک ساعت (حتی اگر موجب ناراحتی نمی‌شوند)

احساس افزایش فشار در ناحیهٔ لگن (احساس شبیه فشار آوردن جنین به سمت پایین)

وجود کمردرد به ویژه در صورتی که قبلاً احساس نمی‌شده است یا درد در هنگام ادرار کردن

هر چه جنین به زمان طبیعی زایمان نزدیک‌تر باشد احتمال زنده ماندن و عدم وجود مشکلات و عوارض کمتر خواهد بود. نوزادانی که پس از 34 تا 37 هفته به دنیا می‌آیند اغلب سالم هستند ولی احتمال بروز عوارض کوتاه مدت یا درازمدت در آنها بیش از نوزادانی است که در زمان طبیعی متولد می‌شوند.

انجام کایروپراکتیک (دست‌درمانی ستون مهره‌ها، دیسک‌ها و اعصاب مرتبط با آنها و هندسه استخوانی، بدون استفاده از دارو یا عمل جراحی که در آن از هنر و دانش تنظیم مفاصلی که ردیف طبیعی خود را از دست داده‌اند به ویژه مهره‌ها استفاده می‌شود و این کار، کاهش استرس اعصاب نخاعی را به دنبال دارد) در دوران بارداری ممنوع نیست و تمام متخصصان این رشته، برای درمان خانم‌های باردار آموزش دیده‌اند. برآمده شدن شکم و افزایش انحنای کمر، تغییرات لگنی و تطابق‌های وضعیتی ایجاد شده در دوران بارداری می‌توانند نظم طبیعی قرارگیری مهره‌ها یا مفاصل را به هم بزنند و با کایروپراکتیک می‌توان این اشکال را برطرف کرد. تثبیت تعادل و هم ردیفی لگن از موارد دیگر به کارگیری کایروپراکتیک در دوران بارداری است. چنان چه ریدف بودن مهره‌های لگنی به هم بخورد فضای لازم برای رشد جنین وجود نخواهد داشت و زایمان نیز دشوار می‌شود و در نتیجه، ممکن است جنین در وضعیت‌های بریچ (باسن) یا خلفی قرار بگیرد و انجام سزارین ضرورت یابد.

فواید بالقوهٔ کایروپراکتیک در بارداری عبارتند از:

حفظ بارداری در وضعیت سالم‌تر

کنترل تهوع

کاهش زمان وضع حمل

کاهش درد گردن و کمر و مفاصل

پیشگیری از انجام سزارین

در این هفته، روزانه 30 دقیقه ورزش و 20 دقیقه نرمش آرام را فراموش نکنید.

چنان چه در محلی که کار می‌کنید با رنگ‌های شیمیایی و صنعتی و سرب و جیوه تماس دارید و یا در بخش صنعتی پیچیده اشتغال به کار دارید ضروری است تا بعد از زایمان در بخش دیگری به کار مشغول شوید یا کار خود را به زمان بعد از زایمان موکول نمایید. همچنین کار در اتاق عمل و بی‌هونشی و کار با اشعه X در دوران بارداری خطرناک است و باید از آن اجتناب شود.

از رنگ‌های لاتکس حاوی حلاّل‌هایی مثل اتیلن گلیکول اترها و بیوسیدها اجتناب نمایید. به طور کلی رنگ‌های دارای حلاّل آب، آکریلیک و رنگ‌های لعابی کم خطرتر از رنگ‌های روغنی هستند.

در هفته بیست و  چهارم بارداری چه بخوریم 

از خوردن پنیرهای نرم و شیر غیرپاستوریزه در دوران بارداری خودداری کنید زیرا ممکن است حاوی باکتری‌هایی به نام لیستریا باشند که می‌توانند موجب سقط جنین شوند. لیستریا می‌تواند از جفت عبور کند و باعث عفونی شدن جنین و در نتیجه، عفونی شدن یا مسمومیت خون شود که این اختلال به نوبهٔ خود می‌تواند مرگ مادر را به دنبال داشته باشد.

تخم‌مرغ خام یا غذاهای حاوی آن نباید در دوران بارداری خورده شوند زیرا می‌توانند موجب بروی سالمونلوز شوند. بعضی از سس‌ها و بعضی از بستنی‌های خانگی یا کاسترها (کِرِم شیر و تخم‌مرغ‌ها) با تخم‌مرغ خام درست می‌شوند. بستنی‌ها و سس‌های ساخت کارخانه‌های معتبر از تخم‌مرغ پاستوریزه تهیه می‌شوند و موجب بروز سالمونلوز نخواهند شد.

بیشتر بیماری‌های ناشی از غذاهای دریایی، در اثر صدف‌داران نیم‌پز به وجود می‌آیند. پختن کامل، احتمال بروز اکثر این نوع بیماری‌ها را از بین می‌برد ولی نمی‌تواند از عفونت‌های مرتبط با جلبک‌ها پیشگیری کند.

پاته نگهداری شده در یخچال ممکن است حاوی باکتری لیستریا باشد و خوردن آن باعث سقط جنین شود. خانم‌های باردار می‌توانند از کنسرو پاته استفاده کنند.

از مصرف بیش از 200 میلی‌گرم در روز کافئین در دوران بارداری خودداری کنید. کافئین ادرارآور است و در نتیجه، مقدار مایعات و کلسیم بدن را کاهش می‌دهد. نوشیدن مقدار زیادی آب، آب میوه و شیر به جای نوشیدنی‌های کافئین‌دار توصیه می‌شود. در بعضی از مطالعات نشان داده شده است که خوردن مقدار زیاد کافئین با سقط جنین، زایمان زودرس، کم بودن وزن نوزاد و سندرم‌های محرومیت کافئین (در شیرخوار) ارتباط دارد.

از خوردن سبزیجاتی که به خوبی شسته نشده‌اند خودداری کنید زیرا این سبزی‌ها می‌توانند موجب بروی بسیاری از بیماری‌ها و به ویژه، بیماری انگلی خطرناک توکسوپلاسموز شوند.

 

شما میتونید از این قسمت  فایل ویدئویی رابطه مادر و جنین در این ماه رو ببینید ( ماه ششم )

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی بارداری طلایی

بسته آموزشی بارداری طلایی

پدر و مادر باید بدانند که تربیت از تولد شروع می‌شود و والدین بیشترین نقش را در 8 سال اول تولد دارند. بعد تا 12 سال این نقش کم رنگ، تا 18 سال کم رنگ تر و بعد از 18 سالگی تحت تأثیر عوامل محیطی، هم سالان و جامعه قرار می‌گیرند، والدین باید آگاه باشند با محکم کردن پایه‌های شخصیتی در همه‌ی زمینه‌های رشد، تنها در این سال‌ها فرصت دارند به تربیت فرزند خود بپردازند.

پرورش کودکان طلایی از تولد تا 7 سالگی

پرورش کودکان طلایی از تولد تا 7 سالگی

تعریفی نو از تربیت کودک . 2 گروه نیازهای اصلی کودک . نیازهای روانی : تعریفی از مرگ و زندگی . ترسهای طبیعی کودکان از بدو تولد .

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

حواس پنجگانه‌ی جنین

حواس پنجگانه‌ی جنین

پژوهشگران و دانشمندان متخصص با نمودارهای واضح و در تعدادی از پژوهش‌ها این دانش پربار را ثابت کرده‌اند.( تأثیر رویدادهای گذشته در هر مرحله از زندگی بر روی آینده فرد) ولی انگار پا را فراتر گذاشته‌اند و بنظر می‌رسد آن‌ها می‌توانند ریشه رفتارهای پریشان را مشخص و کنترل کنند (حتی در رحم مادر) و کنترل رفتارها، دانشمندان را چشم انتظار می‌کند باتوجه به آمادگی نامحدود اطفالی که هنوز به دنیا نیامده اند و آمادگی پدران و مادران و دست آخر آمادگی جامعه، به نتایج درخشانی دست پیدا کنند.

8 راز بزرگ آفرینش جنین که هنوز هم بی پاسخ مانده‌اند - قسمت دوم

8 راز بزرگ آفرینش جنین که هنوز هم بی پاسخ مانده‌اند - قسمت دوم

کروموزوم‌ها نیز داستانی دارند. این داستان در اکتشافی خلاصه می‌شود که دو دانشمند بزرگ جیمز واتسون و فرانسیس کریک به آن دست یافتند. آن‌ها در سال 1953 جایزه نوبل را به دست آوردند به دلیل اکتشافی که به کرموزومهای رنگی نامگذاری شده بود. تعداد این کروموزوم‌ها به 46 کروموزوم در هر سلول می‌رسد و به قول دیگر 23 جفت. 22 جفت از این تعداد یکنواخت شبیه به هم هستند اما تنها جفت باقی‌مانده وظیفه مهم تعین جنسیت جنین را برعهده دارد.

غذاهای قبل از بارداری

غذاهای قبل از بارداری

سلامت جسمی و روانی جنین و نهایتا نوزاد یکی از مهمترین مواردی ست که باید خیلی قبل تر از اقدام به بارداری به آن توجه نمایید. بارداری و میزان اهمیت آن باید باعث این شود که کاملا با برنامه و هدفمند لحظه های قبل و حین آن را سپری نمایید.

هفته بیستم نوزادی

هفته بیستم نوزادی

هفته بیستم نوزادی

هفته چهل و یکم نوزادی

هفته چهل و یکم نوزادی

هفته چهل و یکم نوزادی

هفته بیست ویکم نوزادی

هفته بیست ویکم نوزادی

هفته بیست ویکم نوزادی

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید