مطالب متفاوت‌‌‌‌‌‌‌تر "کودکان طلایی" را در  کانال تلگرام  و  کانال آپارات  دنبال کنید

هفته بیست و پنجم بارداری

هفته بیست و پنجم بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1396/01/04 0 نظر 278 بازدید

هفته بیست و پنجم بارداری

هفته بیست و پنجم بارداری


هفته بیست و پنجم فـرزند

طول جنین به 6/34 سانتی‌متر و وزنش به 660 تا 680 گرم رسیده است.

چروکیدگی پوست جنین شروع به از بین رفتن کرده است و قیافهٔ جنین روز به روز به قیافهٔ نوزاد شبیه‌تر می‌شود.

موهای فرزندتان رشد بیشتری پیدا کرده و می‌توان رنگ و جنس آن را با سونوگرافی تشخیص داد.

مهره‌های فرزند شما تا این هفته، ساختمان‌های بنیادی خود را تشکیل داده‌اند، یعنی 1000رباط (لیگامان)، 150مفصل و 33 حلقهٔ مهره‌ای بدن جنین ساخته شده‌اند.

در این هفته، سوراخ‌های بینی جنین شروع به باز شدن می‌کنند و نسبت اندازهٔ سر به تنه متعادل و صحیح شده است.

فرزند شما می‌تواند تمرین بازدم و دم مایع آمنیون را انجام دهد و از این رو ممکن است گاهی سکسکه کند.

بسیاری از جنین‌ها می‌توانند از این هفته در واکنش به صداهای بلند چشمک بزنند و حتی بعضی جنین‌ها قادر هستند تا با قرار دادن دست‌هایشان در مقابل چشم‌ها، آنها را از نور شدید محافظت کنند.

طناب‌های صوتی فرزندتان از این هفته کار می‌کنند هر چند تا پس از تولد صدایی از آنها خارج نمی‌شود.

شنوایی فرزند شما کامل‌تر شده و ممکن است بتواند صدای شما را بشنود!

هفته بیست و پنجم مـادر

از این هفته (حتی از هفتهٔ 22) ممکن است انقباض‌های موسوم به انقباض‌های براکستون هیکس (Braxton Hicks) در رحم آغاز شوند. این انقباض‌های کوتاه مدت به عضلات رحم شما کمک می‌کنند تا برای به دنیا آوردن فرزندتان آماده شوند. معمولاً این انقباض‌ها 15 تا 30 ثانیه به طول می‌انجامند و به طور کامل بدون درد هستند و یا تولید ناراحتی خفیف می‌کنند. این انقباض‌ها درد زایمانی نیستند و مگر در مواردی که با کمردرد، درد شکم یا لگن و ترشح مهبلی همراه می‌شوند نباید نگران آنها بود.

هفتهٔ 25 (یا 24) زمان مناسبی برای آماده سازی اتاق فرزندی است که در راه دارید. برای این کار از همسر خود کمک بگیرید. ضمناً لازم نیست برای آماده نمودن اتاق مزبور از هزینهٔ زیادی استفاده نمایید.

پوست شما شفاف‌تر و رنگ آن گل انداخته‌تر می‌شود.

رشد موهایتان افزایش می‌یابد. البته معمولاً این موهای اضافی بعد از زایمان دوباره کم خواهند شد.

با اینکه سنگین‌تر شده‌اید و حرکت کردن برایتان دشوارتر شده است همچنان به ورزش ادامه دهید، مگر اینکه پزشک، دستور دیگری به شما بدهد. وقتی بیش از حد خسته شده‌اید به ورزش ادامه ندهید. همچنین در صورت بروز هر نوع درد، گیجی یا تنگی نفس ورزش را متوقف کنید. مقدار زیادی مایعات بنوشید و قبل و بعد از انجام ورزش، زمانی را به گرم و سرد کردن بدن خود اختصاص دهید.

هفتهٔ 24 تا 28 زمانی است که باید آزمایش خون از نظر وجود کم خونی برای زنان باردار انجام شود. در صورت اثبات وجود کم‌خونی فقر آهن (شایع‌ترین نوع کم‌خونی)، باید از مکمل آهن استفاده نمود.

به‌تدریج به فکر انتخاب نام برای فرزند خود باشید.

شما می‌توانید قسمت بالای رحم خود را در وسط خط فرضی بین ناف تا زیر استخوان جناغتان لمس کنید.

گاهی ممکن است دردهای تیر کشنده‌ای در ساق‌ها یا قسمت پایین کمر حس کنید که ناشی از فشاری هستند که رحم در حال رشد شما بر لگن و کمرتان وارد می‌آورد. این دردها طبیعی هستند و با قرار دادن کمپرس یخ یا کیسه آب گرم بر روی ناحیهٔ مبتلا یا تغییر وضعیت بدن تسکین می‌یابند.

با فرا رسیدن سه ماههٔ سوم بارداری ممکن است به طور مکرر احساس گرما کنید و بدنتان زیاد عرق کند. علت این مسئله، افزایش شدید خون‌رسانی به بدن شما است. علاوه بر این، اکنون کار ریه‌های شما 50% افزایش یافته است.

بعضی از زنان باردار در حوالی این هفته دچار سندرم تونل مچ دستی می‌شوند (یعنی در اثر تورم تونل تاندونی اطراف مچ دست، گزگز و درد در این ناحیه حس می‌کنند). معمولاً این درد، 3 هفته پس از زایمان برطرف می‌شود.

ممکن است در سه ماه سوم بارداری، بزرگ شدن شکم مانع از انجام بعضی از حرکات شود. چنان چه خم شدن به جلو (دولا شدن) یا انجام برخی دیگر از حرکت‌ها برایتان خیلی سخت است، فقط به قدم زدن درجا بپردازید. با این کار، ضربان قلب شما در این مرحله از بارداری کاهش نمی‌یابد.

در هنگامی که خیلی خسته هستید ورزش نکنید. اگرچه عدم تحرک برای خانم‌های باردار مناسب نیست، تحرک بیش از حد هم می‌تواند خطرناک باشد. خانم‌هایی که از پیش از بارداری به دویدن یا آهسته دویدن عادت داشته‌اند می‌توانند این کار را ادامه دهند. البته با افزایش هفته‌های حاملگی بهتر است مسافت، زمان و شدت فعالیت کاهش یابد و علایم خطر احتمالی در نظر گرفته شود.

استفاده از مایو مخصوص یا لباس شنای دوران حاملگی برای خانم‌هایی که به ورزش شنا می‌پردازند وضعیت بهتری را ایجاد می‌کند. از دستورالعمل‌های کلی برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد بدن پیروی کنید.

در این هفته می‌توانید روزانه 25 دقیقه پیاده‌روی و 20 دقیقه نرمش آرام داشته باشید.

تمرین‌های کششی در سه ماهه سوم بارداری به آماده شدن ماهیچه‌ها برای پشت سر گذاشتن این سه ماهه و زایمان آسان‌تر کمک می‌کنند. این تمرین‌ها موجب افزایش تون، شل و قوی شدن ماهیچه‌ها و بهبود گردش خون می‌شوند. می‌توانید تقریباً تمام تمرین‌های کششی در حالت خوابیده به پشت را انجام دهید.

نزدیک صندلی بایستید و یک ساق خود را به طرف جلو، بالا بیاورید یا آن را به طرف عقب بکشید.

بیشتر ورزش‌های سبک هوازی برای این هفته‌ها مناسب‌اند. راه رفتن سریع برای افزایش تون ماهیچه‌ها، عالی‌ترین ورزش به شمار می‌آید اما دویدن و پریدن می‌تواند با ناراحتی همراه باشد ولی چنان چه در سراسر دوران بارداری این ورزش را انجام داده‌ای می‌توانید همچنان آن را ادامه دهید.

مانند سه ماههٔ دوم، باید در سه ماهه سوم نیز از بلند کردن وزنه‌ها در حالت ایستاده خودداری کرد و این حرکات را به شکل نشسته و ضمن رعایت مراقبت‌های لازم انجام داد.

داشتن خواب راحت در سه ماههٔ سوم و به ویژه، هفته‌های آخر آن مشکل است. قبل از آن که به بستر بروید، دوش آب گرم بگیرید. بر روی تشک نه خیلی نرم و نه خیلی سفت بخوابید. تا حد امکان به پهلوی چپ بخوابید و یک پا را بر روی پای دیگر خود قرار دهید. در زیر شکم، پشت و میان زانوها بالش‌هایی را قرار دهید.

در ابتدای سه ماه سوم، هر 2 هفته یک بار و در ماه آخر بارداری هر هفته یک بار به پزشک یا ماما مراجعه کنید.

در سه ماهه سوم، بارداری، فشار خون، ادرار، و وزن مادر و ضربان قلب نوزاد بررسی و ارتفاع رحم اندازه‌گیری می‌شود.

به منظور بررسی وضعیت جنین، آزمایش‌های مربوط به لگن انجام می‌شود. ممکن است پزشک یا ماما از شما بخواهد حرکت‌های جنین را بشمارید و گزارش روزانه خود را در ملاقات بعدی به همراه بیاورید.

ممکن است به دلیل افزایش وزن نتوانید به مدت زیاد، در حالت خوابیده به پشت بر روی صندلی دندان‌پزشکی قرار بگیرید. بنابراین بهتر است در سه ماهه سوم فقط درمان‌های کوتاه‌مدت و اورژانسی دندان‌پزشکی انجام شود.

در این دوره نکات لازم در مورد چگونگی رویش دندان‌های نوزاد، مراقبت‌های منزل و زمان مراجعه برای معاینه دندان‌پزشکی نوزاد یادآوری می‌شود.

روزی 2 بار از نخ دندان و مسواک استفاده کنید.

ارتباط عاطفی میان مادر و جنین موضوعی است که هیچ فرد دیگری قادر به درک آن نیست. ممکن است فرزندی را که در شکم دارید به نام یا لقبی که خودتان انتخاب کرده‌اید بنامید!

ممکن است در مورد احتمال بروز زایمان زودرس (قبل از هفته 37 دچار نگرانی شوید. در این صورت با پزشک خود مشورت نمایید تا علایم زایمان زودرس و اقدامات لازم در زمان بروز این علایم را به شما آموزش دهد.

مصرف فیبر، برای سلامت دستگاه گوارش و پیشگیری از یبوست ضروری است و نیز میزان قند خون را در سطح طبیعی حفظ می‌کند. فیبر از منابع گیاهی، مانند دانه‌ها، غلات، میوه‌ها، سبزیجات و غلات کامل به دست می‌آید. گوشت و لبنیات حاوی فیبر نیستند.

فیبر به دونوع محلول و نامحلول وجود دارد و هر دو نوع آن باید در غذاها وجود داشته باشد. فیبر محلول به احساس سیر بودن به مدت طولانی‌تر کمک می‌کند و موجب آزاد شدن تدریجی قند به داخل خون می‌شود. فیبر نامحلول با تسریع حرکت غذا در بدن و دفع مواد زاید در مدفوع، از ایجاد یبوست جلوگیری می‌کند. به توضیحات هفته بعد (هفته 26) نیز توجه کنید.

هفته بیست و ششم فـرزند

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین ازجمله : هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

تربیت کودکان طلایی از تولد تا 7 سالگی

تربیت کودکان طلایی از تولد تا 7 سالگی

تعریفی نو از تربیت کودک . 2 گروه نیازهای اصلی کودک . نیازهای روانی : تعریفی از مرگ و زندگی . ترسهای طبیعی کودکان از بدو تولد .

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفته چهل و سوم بارداری

هفته چهل و سوم بارداری

هفته چهل و سوم بارداری

ارتباط با جنین در دوران بارداری

ارتباط با جنین در دوران بارداری

معمولاً خانم‌ها پس از این‌که متوجه شدند که باردار هستند، تمامی فکر خود را در ارتباط برقرار کردن با فرزندشان، معطوف به روزها و هفته‌های بعد از تولد می‌کنند، در حالی که برای برقراری ارتباط بهتر با نوزاد، لازم است از همان دوران بارداری اقدام شود. مادران می‌توانند با یاد گرفتن رفتارهای دلبستگی مانند صحبت کردن، لمس، تمرکز و توجه به جنین، تعامل بهتر و مؤثرتری با او داشته باشند. 

هفته چهل و دوم بارداری

هفته چهل و دوم بارداری

هفته چهل و دوم بارداری

طراحی فرزند - قسمت دوم

طراحی فرزند - قسمت دوم

اگر شما هم جزء خانم هایی هستید که می خواهید کودکتان، چشمان زیبای شریک زندگی شما را که بسیار زیبا هم است، به ارث ببرد و یا دوست دارید که فرزندتان بیش از حد، به شما و یا یکی از اعضا خانواده شباهت داشته باشد، باید قبل از اقدام به باردار شدن بسیار تیزبین و آگاه عمل نمایید، تا بتوانید با استفاده از علم باروری روز دنیا، رویاهای خود را به واقعیت تبدیل نمایید.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید