مطالب متفاوت‌‌‌‌‌‌‌تر "کودکان طلایی" را در  کانال تلگرام  و  کانال آپارات  دنبال کنید

هفته بیست وهشتم بارداری

هفته بیست وهشتم بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1396/01/04 0 نظر 353 بازدید

هفته بیست وهشتم بارداری

هفته بیست وهشتم بارداری


هفته بیست و هشتم فـرزند

طول جنین به 37 تا 6/37 سانتی‌متر و وزنش به 1005 تا 1135گرم رسیده است.

مژه‌های جنین رشد کرده‌اند.

میلیاردها نورون در مغز نوزاد شما به وجود آمده‌اند. چین و شکن‌های مغز جنین نیز در حال رشد و توسعه هستند.

چربی بدن جنین همچنان در حال افزایش است.

در ویزیت قبل از زایمان بعدی، پزشک یا ماما می‌توانند به شما بگویند که آیا زایمان فرزندتان با «سر» انجام می‌شود یا با «پا» یا با «ته» (زایمان در وضعیت بریچ؛ breech). زایمان جنین‌هایی که در وضعیت «ته» (بریچ) در رحم قرار گرفته‌اند ممکن است به انجام عمل سزارین نیاز پیدا کند. البته هنوز 2 ماه وقت وجود دارد تا وضعیت قرار گفتن فرزندتان در رحم تغییر کند. بنابراین اگر در حال حاضر فرزند شما در وضعیت ته (بریچ) قرار دارد نگران نباشید. اکثر جنین‌ها، وضعیت قرار گرفتن خود در رحم را تغییر می‌دهند.

اکنون عنبیهٔ چشم فرزند شما به اندازه کافی رنگدانه (پیگمان) دارد که موجب رنگی شدن آن شود. اکثر نوزادان دارای پوست روشن با چشمان آبی به دنیا می‌آیند و غالب نوزادان دارای پوست تیره، در هنگام تولد، چشمانی قهوه‌ای رنگ دارند. به هر حال رنگ نهایی و واقعی چشمان نوزاد تا چند ماه پس از تولد مشخص نمی‌شود.

هفته بیست و هشتم مـادر

در هفتهٔ 28 تا 36، باید هر 2 هفته یک بار به پزشک یا ماما مراجعه کنید. یک ماه قبل از تاریخ زایمان، این کار باید هر هفته یک بار انجام شود. بر حسب عوامل خطر احتمالی، پزشک یا ماما برای شما آزمایش ویروس ایدز (HIV)، سیفیلیس، کشت از نظر کلامیدیا و گُنوره (سوزاک) درخواست خواهند کرد. همچنین اگر آزمایش غربالگری گلوکز شما مثبت بوده (هفته 24، مادر) و هنوز مورد آزمایش پیگیری از این نظر قرار نگرفته‌اید باید آزمایش تحمل گلوکز 3 ساعته برایتان انجام شود.

چنان‌چه در آزمایش خون به عمل آمده در نخستین ویزیت، مشخص شده که Rh خون شما منفی است باید به منظور پیشگیری از ساخته شدن پادتن‌ها (آنتی بادی)هایی که به خون فرزندتان حمله خواهند کرد آمپول ایمونوگلبولین Rh تزریق کنید (اگر پس از تولد، مشخص شود که گروه خون نوزاد، Rh مثبت است باید یک آمپول ایمونوگلبولین Rh دیگر هم به شما تزریق شود). عدم پیشگیری از این عارضه موجب مشکلاتی مانند زردی و کم خونی برای نوزاد خواهد شد.

همان‌گونه که قبلاً ذکر شد (هفته 23؛ مادر)، پِرِه اکلامپسی از مشکلاتی است که احتمال دارد بارداری را دچار عارضه نماید. پره‌اکلامپسی می‌تواند به طور ناگهانی آغاز شود و ممکن است به ویژه در مراحل اولیه با علایمی‌همراه نباشد. وقتی در یک حاملگی (از جمله حاملگی اول) پره اکلامپسی ایجاد شود، احتمال بروز آن در حاملگی‌های بعدی بیشتر می‌شود. سایر عوامل خطر بروز این بیماری عبارتند از: ابتلای مزمن به افزایش فشار خون، وجود اختلالات انعقادی خاص، دیابت، بیماری کلیوی، یا بیماری‌های خود ایمنی (مثل لوپوس)، وجود سابقهٔ پره اکلامپسی در بستگان نزدیک (مادر، خواهر، مادر بزرگ، عمه، خاله)، چاق بودن (دارا بودن شاخص تودهٔ بدنی 30 یا بیشتر)، حاملگی دو یا چند قلویی، سن زیر 20 یا بالای 40 سال.

شما در این هفته می‌توانید رحم خود را در 75/8 سانتی‌متری بالای ناف لمس کنید. در این زمان میزان افزایش وزن شما به حدود 7/7 تا 11 کیلوگرم رسیده است.

ممکن است خارش پوست ناحیه شکم، یبوست، بی‌خوابی، سوزش سردل و احتقان بینی به طور شایع موجود باشند.

گرفتگی و دردهای کرامپی ساق پا ممکن است در سه ماههٔ سوم بارداری به دلیل بیشتر شدن وزن و تغییر جریان خون، شیوع بیشتری داشته باشد.

فشار ناشی از جنین در حال رشد بر اعصاب و رگ‌های خون ساق پای مادر می‌تواند موجب ناراحتی شود و دردهای کرامپی ایجاد نماید.

برای درمان و پیشگیری از بروز این دردها، اقدامات زیر را انجام دهید:

به طور منظم ورزش‌های کششی ساق پا را انجام دهید.

به پشت دراز بکشید و ساق‌ها را بالا نگاه دارید.

در ساعات روز جوراب واریس بپوشید.

ساق و پای خود را ماساژ دهید.

ساق‌ها را به طور موضعی گرم کنید.

در صورت مداوم یا شدید بودن درد به پزشک مراجعه نمایید.

برای جلوگیری از سوزش معده، وعده‌های غذایی سبک و کوچک را جایگزین سه وعده غذای سنگین نمایید. به آرامی غذا بخورید و تا 2 ساعت بعد از خوردن غذا دراز نکشید.

همراه با همسر خود به کلاس‌های مربوط به زایمان بروید. آگاهی از اطلاعات مربوط به زایمان به شما و همسرتان کمک زیادی می‌کند.

خم شدن به پایین می‌تواند موجب سرگیجه شما شود. برای برداشتن اجسام از روی زمین از اطرافیان خود کمک بگیرید.

گاهی در این هفته‌ها، به طور طبیعی ترشح مایع زردرنگ آغوز (کولوستروم) از پستان‌ها دیده می‌شود.

تغییرات خلق و خو همچنان ممکن است در این هفته‌ها موجود باشد. استرس می‌تواند برای سلامتی جسمی و روحی شما در دوران بارداری زیان‌بخش باشد. چنان چه در محلی اشتغال به کار دارید و قادر به تحمل استرس‌های آن نیستید با رییس یا کارفرمای خود در این زمینه مشورت کنید.

ممکن است هر 30 ثانیه احساس دفع ادرار نمایید که علت آن قرار داشتن جنین در وضعیتی است که به مثانه شما فشار وارد می‌آورد. وضعیت خوابیدن خود را تغییر دهید تا در نتیجه، وضعیت قرارگیری جنین تغییر یابد. همچنین می‌توانید در هنگام ادرار کردن کمی به جلو خام شوید تا ادرار داخل مثانه به طور کامل تخلیه شود.

در سه ماههٔ سوم بارداری، حداقل سه بار در هفته و هر بار نیم ساعت پیاده‌روی و نرمش داشته باشید.

چنان چه به دلیل بالا بودن میزان کلسترول خون در پیش از حامله شدن، داروی آتورواستاتین مصرف می‌کرده‌اید دربارهٔ مصرف آن در دوران بارداری با پزشک مشورت نمایید. مصرف این دارو به دلیل عوارض که در جنین ایجاد می‌کند توصیه نمی‌شود.

با بزرگ‌تر شدن رحم، ممکن است دردهای مبهمی در کشالهٔ ران احساس شود که اغلب با استراحت برطرف می‌شوند ولی در صورت تداوم و شدت این دردها توصیه می‌شود به پزشک مراجعه نمایید.

در صورت وجود خارش مداوم یا شدید پوست شکم یا سایر نواحی بدن به پزشک مراجعه نمایید. پوشیدن لباس‌های راحت و گشاد، استحمام با آب ولرم، عدم استفاده از صابون در محل خارش و مالیدن محلول‌های نرم‌کننده توصیه می‌شود.

در طول دوران بارداری از هر نوع سوراخ کردن پوست ناحیه شکم، ناف، نوک پستان یا اندام تناسلی خودداری کنید. با بزرگ‌تر شدن شکم و پستان‌ها، این سوراخ‌ها به طور کامل جوش نمی‌خورند و اغلب بزرگ‌تر و مستعد ابتلا به عفونت می‌شوند.

چنان چه قسمتی از بدن خود را قبل از حاملگی سوراخ کرده‌اید و در حال حاضر (در دوران بارداری) این سوراخ به طور کامل ترمیم شده است دلیلی وجود ندارد که جواهری را که از آن عبور کرده خارج نمایید. در صورتی که با بزرگ‌تر شدن شکم یا پستان، جواهر به لباس گیر می‌کند یا کشیده می‌شود یا بر پوستتان فشار وارد می‌آورد می‌توانید آن را خارج کنید و به جای آن به طور موقت نخ نایلوی ماهیگیری یا جواهری از جنس پلی تترافلورواتیلن (پلاستیک قابل انعطاف مورد استفاده در ایمپلنت‌های جراحی) قرار دهید.

در صورتی که محل سوراخ موجود بر پوست دچار تحریک، خارش یا عفونت شده است به پزشک مراجعه نمایید.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین ازجمله : هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

تربیت کودکان طلایی از تولد تا 7 سالگی

تربیت کودکان طلایی از تولد تا 7 سالگی

تعریفی نو از تربیت کودک . 2 گروه نیازهای اصلی کودک . نیازهای روانی : تعریفی از مرگ و زندگی . ترسهای طبیعی کودکان از بدو تولد .

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفته بیستم بارداری

هفته بیستم بارداری

هفته بیستم بارداری

غذاهای قبل از بارداری

غذاهای قبل از بارداری

سلامت جسمی و روانی جنین و نهایتا نوزاد یکی از مهمترین مواردی ست که باید خیلی قبل تر از اقدام به بارداری به آن توجه نمایید. بارداری و میزان اهمیت آن باید باعث این شود که کاملا با برنامه و هدفمند لحظه های قبل و حین آن را سپری نمایید.

هفته سی و ششم بارداری

هفته سی و ششم بارداری

هفته سی و ششم بارداری

ارتباط احساسی مادر و جنین - قسمت اول

ارتباط احساسی مادر و جنین - قسمت اول

"رابطه" افکار ما را در مورد اضطراب‌ها و گرایش‌های عاطفی، در باره شاد بون و رازهای آن و نارحت بودن و دلایل آن، شکل گیری دشمنی در نزد عده ای از مردم یا آرامشی خاص نزد عده ای دیگر و آرامش روح و روان یا نگرانی و منشاء ترس‌های نامعلوم آن؛ عوض کرد.

هفته سی و یکم بارداری

هفته سی و یکم بارداری

هفته سی و یکم بارداری

طراحی فرزند - قسمت دوم

طراحی فرزند - قسمت دوم

اگر شما هم جزء خانم هایی هستید که می خواهید کودکتان، چشمان زیبای شریک زندگی شما را که بسیار زیبا هم است، به ارث ببرد و یا دوست دارید که فرزندتان بیش از حد، به شما و یا یکی از اعضا خانواده شباهت داشته باشد، باید قبل از اقدام به باردار شدن بسیار تیزبین و آگاه عمل نمایید، تا بتوانید با استفاده از علم باروری روز دنیا، رویاهای خود را به واقعیت تبدیل نمایید.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید