قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

بازی هایی برای تقویت هوش موسیقی در کودکان پیش دبستانی

بازی هایی برای تقویت هوش موسیقی  در کودکان پیش دبستانی
چکیده این مطلب : انتشار : 1394/10/26 0 نظر 3,069 بازدید

بازی هایی برای تقویت هوش موسیقی  در کودکان پیش دبستانی

بازی هایی برای تقویت هوش موسیقی

بازی 1

گوارش در بدن

کودکان باید بتوانند نام و عملکرد قسمتهای مختلف دستگاه گوارش را یاد بگیرند . این درس می تواند برای قسمت های خاص بدن تدوین شود مانند : مغز و دستگاه عضلانی و دستگاه گردش خون و سلامت عمومی بدن .

محتوا

تخته وایت برد ، اشعار ( ترانه مربوط به سلامت ) و یک کپی از اشعار بههر کدام از بچه ها داده شود ، دوربین فیلم برداری ، آلات موسیقی ، مداد شمعی و کاغذ و یک کپی از شعر ( مواد غذایی سالم )

دستور العمل

1-نوشتن کلمه هضم روی تخته و وارد کردن بچه ها به تلظ کردن آن یک جدول تهیه کرده و مواردی را که بچهها از قبل در مورد گوارش می دانند را در آن بنویسید و هم چنین آنچه را که می خواهند بدانند و آنچه را که در پایان یاد گرفته اند.

2-ترانه مربوط به سلامت را به کلاس یاد بدهید و در مورد آن بحث کنید و پاسخ ها را با آنچه که روی تابلو نوشته بودید مقایسه کنید.

3-فرآیند هضم را به همراه موسیقی و حرکت به نمایش در آورید به هرکودکی بگویید که یک ابزار موسیقی را انتخاب کرده و نقش قسمت های مختلف دستگاه گوارش را بازی کنید. بچه ها به ترتیبی که غذا از دستگاه گوارش عبورمی کند شروع به نواختن ساز می کنند.

4-بچه ها در مورد آهنگ و حرکاتی که انجام دادند فرکر کنند و بگویند که چه چیزی در مورد دستگاه گوارش آموختند

بازی 2

آهنگ ( ریتم ) انسان

کودکان کشف می کنند که گلوی انسان چگونه صدا تولید می کند و سپس به صورت هماهنگ ، الگوهای صوتی را تولید می نمایند.

محتوا

کاغذ  تخته سفید و ماژیک

دستور العمل

1-تفکر کودکان در مورد روش های تولید صدا توسط گلو به روش های مختلف را به چالش بکشید برای هر صدای تولید شده یک نماد انتخاب کنید و همچنین نمادهایی برای توقف و مکث در تولید صدا

2-موسیقی هایی را تولبید کنید مثل ( کف زدن ، کف – کف مکث ، کف – کف – کف مکث ، کف زدن، کف – کف ، مکث ، کف – کف – کف و آنها را به نمادهای صوتی تبدیل کرده و روی تخته بنویسید

بازی3

ساخت آهنگ

کودکان اصول کلی را در مورد لرزش و صوت را یاد می گیرند.

محتوا

جعبه هایی با سایز و اشکال مختلف ، لوله ، قوطی ، نخ ، نوار چرمی صفحات

 

 

 

دستورالعمل

1-درگروه های دو نفره یکی از کودکان یک سرنخ را به گوش خودنگه داشته و می کشد و سر دیگر را از صورتش دور می کند. همکارش به آرامی نخ کشیده شده را به ارتعاش در می آورد و به صدای تولید شده گوش می دهند سپس یک نخ با طول متفاوت را امتحان می کنند. در مورد تفاوت صداها بحث می کنند و این تفاوت ها را به صورت یک فرضیه در می آورند.

2-چرا نخ ها صدا تولید می کنند و صداهای آنها باهم متاوت است؟ از خط کش استفاده کنید مشخص چه اتاقی افتاده است. یک خط کش را روی قرار داده طوری که سر آن از میزان بیرون بزند ، لبه خط کش را به پایین بکشید و سپس آنهارا رها کنید کودکان صدایی را خواهند شنید و خواهند دید که خط کش می لرزد.

حرکات 2 و3 را تکرار کنید اما این بارروی قدرت کشیدن نخ و ضربه زدن به خط کش تمرکز کنید کشیدن و ضربه زدن ملایم تر صدای کمتری تولید می کند. درحالی که کشیدن و لرزاندن سخت تر  صدای بلندتری ایجاد می کند. از بچه ها بخواهید که صدای کم و زیاد را با نخ و خط کش خودشان تجربه کنند.

4-از یک فنجان و یک بادکنک که محکم روی درب فنجان کشیده شده است . مانند یک طبل استفاده کنید تا لرزش ایجاد کنید. مقداری نمک روی بادکنک بریزید ، پس ازضربه زدن بایک چنگال و لرزاندن بادکنک ، به آرامی روی بادکنک را لمس ، نمک ها شروع به بالا پریدن می کنند. کودکان چه چیزی را می فهمند؟

5-کودکان با استفاده از مواد جمع آوری شده شروع به ساخت آلات موسیقی می کنند آنها می توانند قوطی لرزانند یا چیزهایی شبیه به گیتار یا طبل بسازند.

 

 

 

بازی 4

ثبت زمان

کودکان موضوعات و رویدادهای موجود در اشعار و آهنگ های معروف مشخص می کنند و اشعار امروزه را با اشعار نسل ها و فرهنگ های لج دیگر مقایسه می کنند تا برای این که درک کنند موسیقی اولین منبع برای مستند کردن مسایل اجتماعی و فعالیتهاست.

محتوا

آهنگ ها و اشعار مربوط به دوره ها و فرهنگ های مختلف را ضبط کنید .آهنگ های مشهور روز  کاغذ نقاشی

دستور العمل

1-کودکان یک قطعه آهنگ مورد تایید مربی را به مهد بیاورند.

2-در کلاس به یک قطعه از موسیقی گوش دهید و یک جدول مربوط به محتوای مسایل اجتماعی که در شعر وجود دارد را یادداشت کنید مسایل می توانند شامل عشق ، سرسپردگی ، تنهایی ، بیگانگی ، جنگ و صلح و .. باشد.

3-در گروه های کوچک ، کودکان به آهنگ های آورده شده به کلاس گوش دهند و هرگونه مساله اجتماعی یا واقعه موجود در آهنگ که بیان می کنند را در یک لیست بنویسید.

4-همه گروه های کوچک دوباره دور هم جمع شوند و به صورت یک گروه واحد مسایل موجود در اشعار را به جدول اضافه کنید.

5-در مورد این که چگونه آهنگ های مشهور روز مسائل اجتماعی را منعکس می کنند ، بحث کنید به کودکان کمک کنید که این موضوع که موسیقی می تواند به عنوان منبع اولیه جهت مطالعه فرهنگ ها یا نسلی مورد استفاده قرار گیرد را درک کنند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است تنها زمینه های شناسایی، رشد و شکوفایی آنها فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند.

هوشهای  هشت نابغه- تولد تا هفت سالگی

هوشهای هشت نابغه- تولد تا هفت سالگی

در جهان امروز تحقیقات گسترده‌ای در زمینه‌ی هوش و استعداد کودکان صورت گرفته و می‌ گیرد.

بسته آموزشی طراحی فرزند - 4  تا 7 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - 4 تا 7 سالگی

شما والدین گرامی می توانید تنها با چندین ساعت آموزش در خصوص پرورش نبوغ مالی و اقتصادی نه تنها آینده فرزنداتان را بلکه نسلهای پس از آن را نیز دچار تغییر کنید. پرورش هوش اقتصادی و نبوغ مالی کودکان

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

ضریب‌هوشی کودک

ضریب‌هوشی کودک

شاید به‌عنوان والدین کودکان سه تا هشت ساله فکر کنید، تمام تلاش‌ خود را برای رشد ذهنی فرزندان‌تان انجام داده‌اید؛ از هنگام نوزادی برای‌شان کتاب خوانده‌اید، سرگرمی‌های فکری و اسباب‌بازی‌های ذهنی برای‌شان تهیه کرده‌اید. آن‌ها را با کتاب‌خانه آشنا کرده‌اید و اکنون هم دریک مدرسه خوب درس می‌خوانند. اما آیا باید از این پس خیال‌تان راحت باشد؟

هفته شانزدهم نوزادی

هفته شانزدهم نوزادی

هفته شانزدهم نوزادی

هفته سیزدهم نوزادی

هفته سیزدهم نوزادی

هفته سیزدهم نوزادی

هفته ششم نوزادی

هفته ششم نوزادی

هفته ششم نوزادی

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید