مطالب متفاوت‌‌‌‌‌‌‌تر "کودکان طلایی" را در  کانال تلگرام  و  کانال آپارات  دنبال کنید

هفته سی و سوم بارداری

هفته سی و سوم بارداری

هفته سی و سوم بارداری


هفته سی و سوم فـرزند

طول جنین به حدود 7/43 سانتی‌متر و وزنش به 1810 تا 1918 گرم رسیده است.

استخوان‌های بدن فرزندتان سخت‌تر شده‌اند.

استخوان‌های جمجمه جنین به هم متصل نمی‌شوند تا بتوانند به طور خفیف و به آرامی همدیگر را بپوشانند و نیز باعث شوند تا عبور سر جنین از مجرای زایمانی مادر، در هنگام تولد آسان‌تر صورت گیرد (فشاری که در هنگام زایمان بر سر جنین وارد می‌شود به حدی شدید است که سر بسیاری از نوزادان به شکل مخروط در می‌آید).

استخوان‌های جمجمه تا اوایل دوران نوجوانی به طور کامل به یکدیگر متصل نمی‌شوند و بنابراین قادر خواهند بود در دوران شیرخوارگی و کودکی رشد کنند.

جنین ممکن است حتی تا آخرین روزهای بارداری حرکت داشته باشد و الگوی فعالیت هر جنین با جنین دیگر متفاوت است. بسیاری از پزشکان توصیه می‌کنند که پس از هفتهٔ 28 حاملگی، مادر، حرکات فرزند خود را حداقل یک یا دو بار در روز کنترل کند.

بافت چربی همچنان در حال تجمع در زیر پوست جنین است.

ورنیکس کاملاً ضخیم شده است (هفته 20؛ فرزند).

حجم مایع آمنیون به حداکثر خود رسیده است.

مردمک‌های جنین می‌توانند نسبت به نور واکنش نشان دهند.

اکنون جنین، مانند نوزاد، در بیشتر ساعات شبانه روز در خواب است و حتی مرحلهٔ حرکت سریع چشم‌ها (rapid eye movement; REM) یعنی مرحله‌ای از خواب که اکثر رویاهای واضح انسان در آن مرحله رویت می‌شوند را تجربه‌می‌کند!

ریه‌های فرزند شما تقریباً به طور کامل رشد کرده‌اند.

هفته سی و سوم مـادر

ممکن است در اثر سنگینی، راه رفتن شما شبیه راه رفتن مرغابی شود.

ممکن است درد و حتی کرختی دست‌ها، انگشتان و مچ دست‌ها موجود باشد. (در این باره قبلاً توضیخ داده شده است هفته 25؛ مادر). می‌توانید با قرار دادن آتل، مچ دست خود را بی‌حرکت کنید یا با قرار دادن بالشی بر روی دستتان، در موقع خواب، آن را بالا نگه دارید. چنان‌چه در شغل خود نیاز به حرکت دادن مکرر دست‌ها دارید (مثلاً چنان‌چه از کیبورد کامپیوتر استفاده می‌کنید یا به تایپ اشتغال دارید) به طور مکرر به دست‌هایتان استراحت دهید و کمی آنها را بکشید.

مقاربت در دوران بارداری، حتی در ماه‌های بالا، تا زمانی که کیسهٔ آب پاره نشده و یا دردهای زایمانی آغاز نشده‌اند بلامانع است.

تا این هفته اکثر زنان باردار، نسبت به زمان قبل از حاملگی حدود 10 تا 8/12 کیلوگرم اضافه وزن پیدا می‌کنند.

مشکلات شایع دوران بارداری یعنی تنگی‌نفس، یبوست، گیجی، سردرد گاه و بیگاه، سوزش سردل، انقباض‌های براکستون هیکس (هفته 25؛ مادر)، احساس فشار در لگن و بی‌خوابی ممکن است همچنان ادامه داشته باشند.

بدون نظر خواهی از پزشک یا ماما، به نظرات یا توصیه‌های غیر علمی احتمالی بستگان و آشنایان توجه نکنید.

در صورت نشت هر مقدار مایع مشکوک از مهبل، بلافاصله به پزشک یا ماما مراجعه کنید. مایع آمنیون طبیعی، شفاف و بی‌بو است ولی نشت مایع سبز یا زرد رنگ یا بدبو می‌تواند نشان دهندهٔ دفع مکونیوم به وسیلهٔ جنین (هفته 18؛ فرزند) یا عفونی شدن مایع آمنیون باشد. چنان‌چه دچار نشت هر نوع مایع ازمهبل شده‌اید تا وقتی به پزشک یا ماما مراجعه نکرده‌اید از نزدیکی و یا هر فعالیتی که ممکن است موجب ورود باکتری به مهبل شود خودداری کنید.

زمان آن رسیده است که با اپیزیوتومی(episiotomy) آشنا شوید. اپیزیوتومی‌عبارت است از ایجاد یک برش جراحی در داخل میاندو راه (پرینه)، یا پوست ناحیهٔ بین مهبل و مقعد که به منظور بزرگ‌تر شدن مدخل مهبـل، و در نتیجـه، آسـان‌تر شـدن زایـمان صـورت می‌گیرد. به ویژه در صورت در مخاطره قرار گرفتن جنین، اپیزیوتومی، سرعت روند زایمان را افزایش می‌دهد. عده‌ای از پزشکان معتقدند که ایپـزیوتومـی از پارگی غیـرضروری جلوگیـری به عمل می‌آورد و عده‌ای دیگر آن را مسبب پارگی بیشتر می‌دانند.

برای آرام‌سازی (relaxation) فوری در دوران بارداری، بدن خود را در وضعیت راحتی قرار دهید. نفس عمیقی بکشید و آن را به مدت 5 ثانیه نگه دارید و سپس نفس را بیرون بدهید. تمام عضلات خود را شل کنید. مراحل بالا را 2 یا 3 بار تکرار کنید. طی این مدت به دلپذیرترین موضوعی که در نظر دارید بیاندیشید.

استراحت کافی به ویژه در سه ماهه سوم بارداری اهمیت بسیار دارد. اگر در طول شب خوابتان نمی‌برد، در ساعات روز کمی بخوابید یا به آرام‌سازی خود بپردازید. برای انجام کامل‌تر آرام‌سازی می‌توانید از روش‌های مختلف آن که در کتاب‌ها، نوارها و CDهای گوناگون آموزش داده شده و یا از کلاس‌های آموزشی مخصوص استفاده کنید.

تنفس عمیق، تنفس آرام و ماساژ می‌توانند موجب آرام‌سازی شوند. ماساژ کف پاها، ناحیه گیجگاه و پیشانی و کمر تأثیر زیادی در آرام‌سازی دارد.

برای انجام CT اسکن (سی‌تی اسکن)، از اشعه x با دوز کمی بالاتر از آنچه در رادیوگرافی معمولی به کار می‌رود استفاده می‌شود. به طور کلی انجام این کار در دوران بارداری توصیه نمی‌شود، مگر آن که منافع آن به وضوع بر خطرات احتمالی آن ترجیح داشته باشد.

ممکن است در اثر تغییرات هورمونی و احتباس مایعات بدن، انحنای قرنیه چشم خانم‌های بارداری کمی افزایش پیدا کند. در نتیجه، چنان چه از لنز تماسی استفاده می‌کنید ممکن است دید شما از وضوح کافی برخوردار نباشد. توصیه می‌شود استفاده از این لنزها را به بعد از زایمان موکول نمایید. لازم نیست برای رفع اشکال مزبور از عینک جدید استفاده کنید زیرا این اشکال، جزیی و زودگذر است و معمولاً پس از زایمان خود به خود برطرف می‌شود.

در این هفته‌ها ممکن است انقباض‌های براکستون هیکس ( هفته 25؛ مادر) در دفعات بیشتری تکرار شوند. چنان چه این انقباض‌ها موجب ناراحتی شما می‌شوند مقداری پیاده‌روی کنید یا از روش‌های تنفسی که در کلاس‌های آموزشی یاد گرفته‌اید استفاده نمایید.

تمام تغییرات روحی این هفته‌ها، مانند اضطراب و نوسانات خلق و خو می‌توانند موجب بی‌خوابی شوند. قبل از خواب شب یک لیوان شیر گرم بنوشید یا کمی کتاب بخوانید.

تا حد ممکن غذاهای تازه مصرف کنید و از خوردن غذاهایی که در فریزر نگهداری شده‌اند اجتناب نمایید.

مسواک زدن و استفاده منظم از نخ دندان را فراموش نکنید. اگر چندین بار در روز غذا می‌خورید باید دفعات شستشوی دهان و دندان خود را نیز افزایش دهید. باکتری‌های موجود در دهان، نشاسته‌ها و قندهای غذاها را به اسید تبدیل می‌کنند و این اسید موجب آسیب دندان‌ها می‌شود. با شستشوی مرتب دندان‌ها، به ویژه پس از خوردن غذا، فعالیت این باکتری‌ها کاهش می‌یابد. به خاطر داشته باشید که در هنگام شب، مقدار بزاق دهان کاهش می‌یابد و به این دلیل باید در صورتی که در ساعات نیمه شب غذای سبکی می‌خورید این غذا فاقد قند و نشاسته باشد مگر آن که پس از خوردن غذا دندان‌های خود را مسواک بزنید.

پنیر علاوه بر دارا بودن کلسیم، موجب تحریک ترشح بزاق می‌شود. خوردن کمی پنیر چدار کم چرب برای بهداشت دندان‌ها مناسب است.

غذاهای میان وعدهٔ سبک برای این دوران عبارتند از خیار؛ تربچه؛ هویج؛ فلفل سبز، زرد یا قرمز؛ این نوع غذاها به دندان آسیب نمی‌رسانند.

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh