مطالب متفاوت‌‌‌‌‌‌‌تر "کودکان طلایی" را در  کانال تلگرام  و  کانال آپارات  دنبال کنید

هفته سی وهشتم بارداری

هفته سی وهشتم بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1396/01/04 0 نظر 617 بازدید

هفته سی وهشتم بارداری

تمرین شیردهی به نوزاد میتونه حس قشنگی باشه

​میتونی این برنامه رو با تمرینی که کارشناس سایت کودکان طلایی داده امتحان کنی

بریم بخونیم

 

هفته سی وهشتم بارداری


هفته هفته سی وهشتم بارداری و ویژگی های جنین شما در این هفته

کودکان طلایی : جنین در هفته سی وهشتم بارداری

طول جنین به 75/48 تا 8/49 سانتی‌متر و وزنش به 3080 تا 3087 گرم رسیده است.

فرزند شما می‌تواند به طور محکم دست خود را مشت کند.

تجمع چربی در بدن فرزندتان همچنان ادامه دارد ولی رشد فرزندتان آهسته‌تر شده است.

در جنین‌های مؤنث لب‌های مهبل به طور کامل تشکیل شده‌اند.

تغییر وزن در هفته سی وهشتم بارداری ،  در جنین‌های مختلف، غیر یکسان است. وزن بعضی جنین‌ها به 2724 گرم می‌رسد (یعنی کاهش می‌یابد) و وزن برخی دیگر از جنین‌ها به 3405 گرم افزایش پیدا می‌کند.

تعداد حرکات جنین در رحم به 20 تا 30 حرکت در ساعت کاهش یافته است که علت آن، کاهش حجم مایع آمنیون و افزایش هماهنگی عضلانی جنین است.

یک مورد از هر زایمان فول ترم در وضعیت بریچ (ته) انجام می‌شود. وضعیت بریچ، از چند نوع تشکیل می‌شود. یک نوع، وضعیت «فِرانک بریچ(frank breech)» است که در آن، ابتدا نشیمن نوزاد خارج می‌شود و ساق‌های نوزاد به طور مستقیم در برابر صورتش قرار گرفته‌اند. در نوع دیگـری از بـریچ، جنین به پهلـو در رحـم قـرار می‌گیرد. اگر یک یـا هر دو ساق پای نوزاد به طرف پایین آویزان باشنـد، وضعیـت «بـریـچ footling» ایجـاد شده است.

در وضعیت بریچ، ابتدا پزشک سعی می‌کند وضعیت جنین را با چرخاندن سـر از خارج رحم تغییر دهد. این کار در 50% موارد با موفقیت همراه می‌شود. بعضی از پزشـکان در تمام موارد بریچ، زایمان را به وسیـلهٔ سزارین انجام می‌دهند و برخی دیگر اجازه می‌دهند تا ابتدا زایمان از راه مهبل و به طور طبیعی انجام گیرد و در صورت عدم انجام زایمان طبیعی مبادرت به سزارین می‌کنند.

علائم هفته سی وهشتم بارداری

مقداری تورم پاها و مـچ پاها در این هفتـه‌ها طبیعـی است ولی در صورت شدید یا ناگهانی بودن تورم، به پزشک یا ماما مراجعه کنید و همچنین در صورت تورم نسبتاً زیاد دست‌ها یا صورت یا پف آلود شدن اطراف چشم‌ها موضوع را به اطلاع آنها برسانید.

در صورت وجود سردردهای شدید یا مقاوم، تغییرات بینایی (به‌شکل دو بینی، تاری دید، دیدن جـرقه‌های نورانی، حسـاسیت به نـور یا کاهش بینایی موقت)، حساسیت یا درد شدید بالای شکم، یا تهوع و استفراغ، به پرشک مراجعه کنید. این علایم ممکن است ناشی از وجود پره اکلامپسی باشند (هفته 23؛ مادر).

اگر می‌خواهید پس از به دنیا آمدن فرزندتان، خودتان به او شیر بدهید، بدانید که نوزاد، 8 تا 12 بار در 24 ساعت شیر می‌خورد و مگر در صورتی که از نظر طبی نیاز خاصی وجود داشته باشد، حداقل در چند هفتهٔ پس از تولد تنها غذایی که فرزندتان باید بخورد، شیر است. شیردادن برای بسیاری از زنان در ابتدا ناراحت کننده و یا حتی دردناک است. غالباً درد در هنگام شیر دادن، ناشی از صحیح قرار نگرفتن دهان نوزاد بر سینهٔ مادر است. در هنگام شیر خوردن، دهان نوزاد باید قسمت زیادی ازهالهٔ پستان (پوست تیره رنگ‌تر اطراف نوک پستان) را بپوشاند.

نوک پستان باید در قسمت عقب دهان نوزاد قرار بگیرد. در صورت ایجاد درد در هنگام شیر دادن، در همان چند بار مکیدن اول نوزاد، انگشت کوچک خود را به آرامی‌بین لثه‌های نوزاد و نوک پستان خود قرار دهید تا میکدن نوزاد متوقف شود. سپس دوباره سعی کنید تا نوک پستان در وضعیت بدون درد تری در دهان نوزاد قرار بگیرد.

ممکن است افزایش وزنتان کمتر یا قطع شده باشد.

به‌دلیل ورود سر (یا قسمت پیشرو بدن) جنین به داخل لگن مادر، مثانهٔ مادر به شدت تحت فشار قرار می‌گیرد و تکرر ادرار افزایش می‌یابد. همچنین در این مرحله، دهانهٔ رحم، کوتاه‌تر، نرم‌تر و نازک‌تر می‌شود و در معاینه‌های هفتگی، پزشک یا ماما وضعیت آن را از نظر میزان اتساع و نازک شدن بررسی می‌کنند.

ناراحتی‌های شایع مادر در هفته سی وهشتم بارداری عبارتند از: یبوست، سوزش سر دل، سوء هضم، تکرر ادرار، کرامپ‌های ساق پا، کمردرد، احتقان بینی و احساس ناراحتی در لگن.

اگر از چند هفته گذشته خوابیدن برایتان دشوار شده است در این هفته سخت‌تر می‌شود. به خوابیدن به پهلو ادامه دهید زیرا مناسب‌ترین وضعیت خوابیدن برای شما و فرزندتان است. با استفاده از بالش، از کمر و زانوهایتان در هنگام خوابیدن حمایت کنید.

در طول دوران بارداری، سیستم ایمنی خانم‌های باردار تا حدودی ضعیف می‌شود. بنابراین از حضور در امکان پرجمعیت و یا از نزدیک شدن به افراد مبتلا به سرماخوردگی خودداری کنید. دست‌های خود را به طور مرتب و به ویژه پس از بازگشت به منزل و بعد از توالت بشویید.

از انجام کار زیاد خودداری کنید. ورزش یوگا، مطالعه کتاب، گوش کردن به موسیقی، همگی موجب آرام‌سازی شما می‌شوند.

هفته سی وهشتم بارداری​ چه بخوریم 

در آخرین هفته‌های بارداری، ترشحات هورمونی، مادر را احساساتی‌تر و غریزی می‌کند و در مقابل، هوش کم‌کارتر و تمرکز کمتر می‌شود و مطالعه یا یادآوری مطالب گذشته به دشواری صورت می‌گیرد. پس از تولد نوزاد، این توانایی‌ها دوباره بازمی‌گردد ولی جنبه‌های روانی غلبه دارند. با انجام تنفس‌های عمیق یوگا و تفکر، می‌توانید احساسات خود را کنترل کنید.

در هفته سی وهشتم بارداری ممکن است زایمان در هر لحظه از روز یا شب آغاز شود و از آنجا که ممکن است زمان نسبتاً طولانی طول بکشد، مهم است که شما و همسرتان استراحت کافی و منظم داشته باشید.

در این هفته‌ها، اعصاب جنین دارای غلاف محافظ «میلین» می‌شوند که پس از تولد نیز ادامه می‌یابد. تشکیل و تکامل این غلاف به وجود ویتامین B12 نیاز دارد که تقریباً به طور انحصاری در فرآورده‌های حیوانی یافت می‌شود و مصرف منظم گوشت قرمز، ماهی یا مرغ، تخم‌مرغ و لبنیات کم چرب برای تأمین آن ضرورت دارد. چنان چه گیاهخوار هستید می‌توانید با خوردن مکمل ویتامین، غلات غنی شده صبحانه، فرآورده‌های غنی شده سویا و مخمرهای مغذی مقدار لازم ویتامین B12 را تأمین کنید. قبل از مصرف مکمل‌ها با پزشک مشورت نمایید.

ویتامین K برای انعقاد خون نقش اساسی دارد. انعقاد خون به ویژه در هنگام زایمان نوزاد حایز اهمیت است. به طور روتین مقدار زیادی به ویتامین K در هنگام تولد به نوزاد تزریق می‌شود تا از خونریزی‌هایی که ممکن است به ندرت بروز کنند ولی بالقوه کشنده هستند پیشگیری به عمل آید.

سبزیجات دارای برگ‌های سبز شامل بروکلی، اسفناج، خردل، جعفری، کرفس، شلغم، طالبی، خربزه، پاپایا، توت‌فرنگی، توت، کلم، مارچوبه، گوجه‌فرنگی، لوبیا سبز، نخود سبز، فلفل دلمه‌ای، غلات غنی شده صبحانه، سویا، لوبیا قرمز، برنج قهوه، نان غلات کامل، پاستا و شیر حاوی ویتامین K هستند.

باز شدن دهانهٔ رحم در ماه نهم بارداری به تدریج آغاز می‌شود. زمان باز شدن دهانه رحم در افراد مختلف با یکدیگر تفاوت دارد. در هنگام باز شدن دهانه رحم، معمولاً درد شدید و واضحی در ناحیه مهبل احساس می‌شود که البته نشانهٔ شروع دردهای زایمانی نیست. دهانهٔ رحم می‌تواند هفته‌ها یا روزها پیش از شروع زایمان باز شود، به ویژه در صورتی که عضو نمایش جنین، سر جنین باشد.

آموزش ورزش در دوران بارداری  ​ (ویژه هفته سی وهشتم بارداری )

ورزش کِگِل ( هفته 23؛ مادر) با توقیت ماهیچه‌های کف لگن، از مثانه، روده و رحم محافظت می‌کند و باعث می‌شود ناراحتی‌های مرتبط با این اعضا در دوران بارداری راحت‌تر تحمل شود، احتمال بروز بواسیر (همورویید) و بی‌اختیار ادرار کاهش یابد و زایمان آسان‌تر انجام شود. می‌توانید ورزش کگل را در زمان خالی بودن مثانه و در حالت ایستاده، به مدت 10 ثانیه و در هر نوبت چندین بار انجام دهید. بعد از هر 10 ثانیه انقباض، 10 ثانیه استراحت کنید. انجام حداقل 3 دوره 10 ثانیه الزامی است. در زمان انجام ورزش در حالت خمیده قرار نگیرید. خم کردن ماهیچه‌های شکم، باسن و ران‌ها موجب انجام نادرست ورزش کگل می‌شود

 

مدیر سایت کودکان طلایی ​ : شش هفته طلایی

لالایی خوندن واسه نوزاد ، خوندن قرآن ، شعر داستان و هر چیزی که فکر میکنی حال خودت و نی نی طلایی رو خوب میکنه رو بنویس و وقتایی که احتیاج به ارامش بیشتری داری انجام بده
​عبارات و کلمات با بار مثبت خیلی حیلی تاکید میشه

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است تنها زمینه های شناسایی، رشد و شکوفایی آنها فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند.

هوشهای  هشت نابغه- تولد تا هفت سالگی

هوشهای هشت نابغه- تولد تا هفت سالگی

در جهان امروز تحقیقات گسترده‌ای در زمینه‌ی هوش و استعداد کودکان صورت گرفته و می‌ گیرد.

بارداری طلایی

بارداری طلایی

پدر و مادر باید بدانند که تربیت از تولد شروع می‌شود و والدین بیشترین نقش را در 8 سال اول تولد دارند. بعد تا 12 سال این نقش کم رنگ، تا 18 سال کم رنگ تر و بعد از 18 سالگی تحت تأثیر عوامل محیطی، هم سالان و جامعه قرار می‌گیرند، والدین باید آگاه باشند با محکم کردن پایه‌های شخصیتی در همه‌ی زمینه‌های رشد، تنها در این سال‌ها فرصت دارند به تربیت فرزند خود بپردازند.

گنجینه پرورش مدیران آینده-تولد تا 4 سالگی

گنجینه پرورش مدیران آینده-تولد تا 4 سالگی

بعنوان پدر و مادر متفاوت به غیر از موارد نیازهای اولیه ی کودکمان مانند ( خوراک، پوشاک و ..) می بایستد به یک تربیت موثر اهمیت ویژه ای بدهیم، تا بتوانیم فرزندانی متفاوت و موفق تربیت کنیم. در راستای یک تربیت موثر آموزش مبانی موفقیت یعنی مواردی که در کسب موفقیت هر فرد نقش بسازایی دارد از اهمیت ویژه ای برخوردار است، ما باید از همان روزهای نخست زندگی فرزندانمان اصول موفقیت را به آنان آموزش دهیم.

تربیت بچه‌های دهه نودی

تربیت بچه‌های دهه نودی

رفتار پدر برای فرزند خردسال همه چیز است؛ درس است، اخلاق است، تربیت است، سازندگی یا ویرانگری است. طفل در سنین خردسالی همه چیز را از او کسب می کند. محبت، شفقت، وفاداری، خلوص و صفا، رشادت، شهامت، ادب و تواضع، عزت نفس، سجایای اخلاقی، درستکاری، پشتکار، سربلندی، شرافت، صداقت، را از او فرا می گیرد      

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

سلامت روان جنین - قسمت سوم

سلامت روان جنین - قسمت سوم

خرسندی و زندگی آرام- رضایت از زندگی با قبول کردن تلخی و شیرینی زندگی همراه با اتکاء به خود، آرامش درونی هرچند که با مردم باشد و آرزوی خیر خوبی برای بزرگ و کوچک به وجود می‌آید و رضایت از زندگی اکثر اوقات فرد را به آسایش و آرامش بیشتری آگاه می‌کند.

هفته سیزدهم بارداری

هفته سیزدهم بارداری

هفته سیزدهم بارداری و شروع ماه چهارم 
​در این ماه تغییرات جالبی برای بدن جنین رخ میده و همچنین شما لازم هست در این ماه یک پزشک متخصص رو برای نی نی کوچولو انتخاب کنی و یه سری موارد رو برای خودت رعایت کنی که ادامه اش رو کارشناس سایت کودکان طلایی برای شما شرح میده

سن استقلال اقتصادی در ایران چقدر است؟

سن استقلال اقتصادی در ایران چقدر است؟

یکی از عوامل فرهنگی که سایر بخشهای جامعه را تحت تاثیر شدید قرار می دهد مقیاس های رشد جامعه در حوزه های مختلف است. مثلاً در جامعه مذهبی ایران به دلیل وجود مسئله نجاست ، کنترل ادار و مدفوع از سنین بسیار پایین به کودک آموزش داده شده و همین باعث می شود

بازگشایی حافظه با لغات و تصاویر کلیدی

بازگشایی حافظه با لغات و تصاویر کلیدی

حافظه انسان تصاویر را راحت‌تر از لغات یا شماره‌ها به خاطر می‌سپارد. از زمان تولد تا زمان یادگیری صحبت /کردن و خواندن، ربط دادن‌های اولیه شما با مشاهده صورت می‌گرفت: شما تصویر سیب را قبل از لغت آن یاد گرفتید یا یک لبخند یا صدای مهربان تأثیر سریع‌تری نسبت به کلمات محبت /آمیز برایتان داشت. در بزرگ‌سالی نیز وقتی می‌خواهید یک زبان جدید یاد بگیرید، بیشتر تمایل دارید تا از نشانه‌ها و تصاویر استفاده کنید، زیرا هنوز دایره لغات گفتاری شما به اندازه کافی وسیع نیست.

هفته پانزدهم بارداری

هفته پانزدهم بارداری

هفته پانزدهم بارداری ممکنه در این ایام کمی بیخواب بشی ولی با رعایت نکات مهمی که کارشناس بهمون میگه و با کمک بابای طلایی این وضعیت رو بهتر کنی بریم ببینیم کارشناس سایت کودکان طلایی برای هفته پانزدهم بارداری چی گته

هوش مالی شما چیست؟

هوش مالی شما چیست؟

هوش مالی افراد را چطور باید اندازه گرفت؟ آیا با مقدار چک حقوقی، مدل ماشینی که سوار می‌شوند یا خانه‌ای که در آن زندگی می‌کنند می‌توان هوش مالی افراد را سنجید؟  

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید