مطالب متفاوت‌‌‌‌‌‌‌تر "کودکان طلایی" را در  کانال تلگرام  و  کانال آپارات  دنبال کنید

هفته سی وهشتم بارداری

هفته سی وهشتم بارداری

هفته سی وهشتم بارداری


هفته سی و هشتم فـرزند

طول جنین به 75/48 تا 8/49 سانتی‌متر و وزنش به 3080 تا 3087 گرم رسیده است.

فرزند شما می‌تواند به طور محکم دست خود را مشت کند.

تجمع چربی در بدن فرزندتان همچنان ادامه دارد ولی رشد فرزندتان آهسته‌تر شده است.

در جنین‌های مؤنث لب‌های مهبل به طور کامل تشکیل شده‌اند.

تغییر وزن در این هفته، در جنین‌های مختلف، غیر یکسان است. وزن بعضی جنین‌ها به 2724 گرم می‌رسد (یعنی کاهش می‌یابد) و وزن برخی دیگر از جنین‌ها به 3405 گرم افزایش پیدا می‌کند.

تعداد حرکات جنین در رحم به 20 تا 30 حرکت در ساعت کاهش یافته است که علت آن، کاهش حجم مایع آمنیون و افزایش هماهنگی عضلانی جنین است.

یک مورد از هر زایمان فول ترم در وضعیت بریچ (ته) انجام می‌شود. وضعیت بریچ، از چند نوع تشکیل می‌شود. یک نوع، وضعیت «فِرانک بریچ(frank breech)» است که در آن، ابتدا نشیمن نوزاد خارج می‌شود و ساق‌های نوزاد به طور مستقیم در برابر صورتش قرار گرفته‌اند. در نوع دیگـری از بـریچ، جنین به پهلـو در رحـم قـرار می‌گیرد. اگر یک یـا هر دو ساق پای نوزاد به طرف پایین آویزان باشنـد، وضعیـت «بـریـچ footling» ایجـاد شده است.

در وضعیت بریچ، ابتدا پزشک سعی می‌کند وضعیت جنین را با چرخاندن سـر از خارج رحم تغییر دهد. این کار در 50% موارد با موفقیت همراه می‌شود. بعضی از پزشـکان در تمام موارد بریچ، زایمان را به وسیـلهٔ سزارین انجام می‌دهند و برخی دیگر اجازه می‌دهند تا ابتدا زایمان از راه مهبل و به طور طبیعی انجام گیرد و در صورت عدم انجام زایمان طبیعی مبادرت به سزارین می‌کنند.

هفته سی و هشتم مـادر

مقداری تورم پاها و مـچ پاها در این هفتـه‌ها طبیعـی است ولی در صورت شدید یا ناگهانی بودن تورم، به پزشک یا ماما مراجعه کنید و همچنین در صورت تورم نسبتاً زیاد دست‌ها یا صورت یا پف آلود شدن اطراف چشم‌ها موضوع را به اطلاع آنها برسانید.

در صورت وجود سردردهای شدید یا مقاوم، تغییرات بینایی (به‌شکل دو بینی، تاری دید، دیدن جـرقه‌های نورانی، حسـاسیت به نـور یا کاهش بینایی موقت)، حساسیت یا درد شدید بالای شکم، یا تهوع و استفراغ، به پرشک مراجعه کنید. این علایم ممکن است ناشی از وجود پره اکلامپسی باشند (هفته 23؛ مادر).

اگر می‌خواهید پس از به دنیا آمدن فرزندتان، خودتان به او شیر بدهید، بدانید که نوزاد، 8 تا 12 بار در 24 ساعت شیر می‌خورد و مگر در صورتی که از نظر طبی نیاز خاصی وجود داشته باشد، حداقل در چند هفتهٔ پس از تولد تنها غذایی که فرزندتان باید بخورد، شیر است. شیردادن برای بسیاری از زنان در ابتدا ناراحت کننده و یا حتی دردناک است. غالباً درد در هنگام شیر دادن، ناشی از صحیح قرار نگرفتن دهان نوزاد بر سینهٔ مادر است. در هنگام شیر خوردن، دهان نوزاد باید قسمت زیادی ازهالهٔ پستان (پوست تیره رنگ‌تر اطراف نوک پستان) را بپوشاند.

نوک پستان باید در قسمت عقب دهان نوزاد قرار بگیرد. در صورت ایجاد درد در هنگام شیر دادن، در همان چند بار مکیدن اول نوزاد، انگشت کوچک خود را به آرامی‌بین لثه‌های نوزاد و نوک پستان خود قرار دهید تا میکدن نوزاد متوقف شود. سپس دوباره سعی کنید تا نوک پستان در وضعیت بدون درد تری در دهان نوزاد قرار بگیرد.

ممکن است افزایش وزنتان کمتر یا قطع شده باشد.

به‌دلیل ورود سر (یا قسمت پیشرو بدن) جنین به داخل لگن مادر، مثانهٔ مادر به شدت تحت فشار قرار می‌گیرد و تکرر ادرار افزایش می‌یابد. همچنین در این مرحله، دهانهٔ رحم، کوتاه‌تر، نرم‌تر و نازک‌تر می‌شود و در معاینه‌های هفتگی، پزشک یا ماما وضعیت آن را از نظر میزان اتساع و نازک شدن بررسی می‌کنند.

ناراحتی‌های شایع مادر در این هفته عبارتند از: یبوست، سوزش سر دل، سوء هضم، تکرر ادرار، کرامپ‌های ساق پا، کمردرد، احتقان بینی و احساس ناراحتی در لگن.

اگر از چند هفته گذشته خوابیدن برایتان دشوار شده است در این هفته سخت‌تر می‌شود. به خوابیدن به پهلو ادامه دهید زیرا مناسب‌ترین وضعیت خوابیدن برای شما و فرزندتان است. با استفاده از بالش، از کمر و زانوهایتان در هنگام خوابیدن حمایت کنید.

در طول دوران بارداری، سیستم ایمنی خانم‌های باردار تا حدودی ضعیف می‌شود. بنابراین از حضور در امکان پرجمعیت و یا از نزدیک شدن به افراد مبتلا به سرماخوردگی خودداری کنید. دست‌های خود را به طور مرتب و به ویژه پس از بازگشت به منزل و بعد از توالت بشویید.

از انجام کار زیاد خودداری کنید. ورزش یوگا، مطالعه کتاب، گوش کردن به موسیقی، همگی موجب آرام‌سازی شما می‌شوند.

در آخرین هفته‌های بارداری، ترشحات هورمونی، مادر را احساساتی‌تر و غریزی می‌کند و در مقابل، هوش کم‌کارتر و تمرکز کمتر می‌شود و مطالعه یا یادآوری مطالب گذشته به دشواری صورت می‌گیرد. پس از تولد نوزاد، این توانایی‌ها دوباره بازمی‌گردد ولی جنبه‌های روانی غلبه دارند. با انجام تنفس‌های عمیق یوگا و تفکر، می‌توانید احساسات خود را کنترل کنید.

در این روزها ممکن است زایمان در هر لحظه از روز یا شب آغاز شود و از آنجا که ممکن است زمان نسبتاً طولانی طول بکشد، مهم است که شما و همسرتان استراحت کافی و منظم داشته باشید.

در این هفته‌ها، اعصاب جنین دارای غلاف محافظ «میلین» می‌شوند که پس از تولد نیز ادامه می‌یابد. تشکیل و تکامل این غلاف به وجود ویتامین B12 نیاز دارد که تقریباً به طور انحصاری در فرآورده‌های حیوانی یافت می‌شود و مصرف منظم گوشت قرمز، ماهی یا مرغ، تخم‌مرغ و لبنیات کم چرب برای تأمین آن ضرورت دارد. چنان چه گیاهخوار هستید می‌توانید با خوردن مکمل ویتامین، غلات غنی شده صبحانه، فرآورده‌های غنی شده سویا و مخمرهای مغذی مقدار لازم ویتامین B12 را تأمین کنید. قبل از مصرف مکمل‌ها با پزشک مشورت نمایید.

ویتامین K برای انعقاد خون نقش اساسی دارد. انعقاد خون به ویژه در هنگام زایمان نوزاد حایز اهمیت است. به طور روتین مقدار زیادی به ویتامین K در هنگام تولد به نوزاد تزریق می‌شود تا از خونریزی‌هایی که ممکن است به ندرت بروز کنند ولی بالقوه کشنده هستند پیشگیری به عمل آید.

سبزیجات دارای برگ‌های سبز شامل بروکلی، اسفناج، خردل، جعفری، کرفس، شلغم، طالبی، خربزه، پاپایا، توت‌فرنگی، توت، کلم، مارچوبه، گوجه‌فرنگی، لوبیا سبز، نخود سبز، فلفل دلمه‌ای، غلات غنی شده صبحانه، سویا، لوبیا قرمز، برنج قهوه، نان غلات کامل، پاستا و شیر حاوی ویتامین K هستند.

باز شدن دهانهٔ رحم در ماه نهم بارداری به تدریج آغاز می‌شود. زمان باز شدن دهانه رحم در افراد مختلف با یکدیگر تفاوت دارد. در هنگام باز شدن دهانه رحم، معمولاً درد شدید و واضحی در ناحیه مهبل احساس می‌شود که البته نشانهٔ شروع دردهای زایمانی نیست. دهانهٔ رحم می‌تواند هفته‌ها یا روزها پیش از شروع زایمان باز شود، به ویژه در صورتی که عضو نمایش جنین، سر جنین باشد.

ورزش کِگِل ( هفته 23؛ مادر) با توقیت ماهیچه‌های کف لگن، از مثانه، روده و رحم محافظت می‌کند و باعث می‌شود ناراحتی‌های مرتبط با این اعضا در دوران بارداری راحت‌تر تحمل شود، احتمال بروز بواسیر (همورویید) و بی‌اختیار ادرار کاهش یابد و زایمان آسان‌تر انجام شود. می‌توانید ورزش کگل را در زمان خالی بودن مثانه و در حالت ایستاده، به مدت 10 ثانیه و در هر نوبت چندین بار انجام دهید. بعد از هر 10 ثانیه انقباض، 10 ثانیه استراحت کنید. انجام حداقل 3 دوره 10 ثانیه الزامی است. در زمان انجام ورزش در حالت خمیده قرار نگیرید. خم کردن ماهیچه‌های شکم، باسن و ران‌ها موجب انجام نادرست ورزش کگل می‌شود.

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh