مطالب متفاوت‌‌‌‌‌‌‌تر "کودکان طلایی" را در  کانال تلگرام  و  کانال آپارات  دنبال کنید

هفته سی ام بارداری

هفته سی ام بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1396/01/04 0 نظر 323 بازدید

هفته سی ام بارداری

هفته سی ام بارداری


هفته سی ام فـرزند

طول جنین به 2/39 تا 9/39 سانتی‌متر و وزنش به حدود 1319 تا 1360 گرم رسیده است.

حدود 1 لیتر مایع آمنیون، جنین را احاطه کرده است که با بزرگ‌تر شدن جنین مقدار آن کمتر خواهد شد.

قدرت بینایی فرزند شما افزایش یافته ولی هنوز چندان دقیق نیست. فرزندتان حتی پس از تولد، در ساعات زیادی از روز چشمان خود را بسته نگاه می‌دارد و وقتی چشمانش را باز می‌کند به تغییرات نور واکنش نشان می‌دهد ولی حدت بینایی او 400/20 است یعنی فقط می‌تواند اشیا یا افرادی را که در فاصلهٔ چند سانتی‌متری صورتش قرار دارند ببیند (حدت بینایی افراد بزرگسال طبیعی 20/20 است).

در اثر ریزش کرک‌های جنینی، اکنون پوست بدن فرزند شما (به‌جز در ناحیهٔ پشت و شانه‌ها) صورتی رنگ و صاف به نظر می‌رسد.

مغز استخوان فرزند شما از این هفته قادر است گلبول قرمز تولید کند. گلبول‌های قرمز خون، اکسیژن را در اختیار تمام نقاط بدن قرار می‌دهند و مواد زاید را از بدن خارج می‌کنند.

هفته سی ام مـادر

سه ماههٔ سوم بارداری، زمان تشدید عواطف زنان باردار است. بسیاری از رویاهای مرتبط با دوران بارداری و مادر شدن در این سه ماهه خود نمایی می‌کنند. به عنوان مثال ممکن است راه رفتن نوزاد خود در پارک یا حرکات هنرمندانه و خارق‌العاده او را به وضوح در خواب مشاهده کنید. همچنین ممکن است قیافهٔ فرزند خود را در خواب در میان گُل‌ها یا با چشم‌هایی شبیه چشمان پدرش و لبخندی شبیه لبخند خودتان ببینید و یا خود را در آسمان یا برفراز ابرها، و در حالی که فرزندتان را در آغوش گرفته مشاهده کنید. اگر رویاهای ناخوشایندی را نیز در ارتباط با بارداری مشاهده کردید، نگران نباشید. برای مثال بعضی از زنان باردار، گم کردن چیزی یا مورد حمله قرار گرفتن خود را در خواب می‌بینند که به سادگی می‌توان آنها را مرتبط با نگرانی‌های طبیعی دوران حاملگی دانست و نباید از آنها نگران شد.

نه تنها سنگین‌تر شده‌اید، بلکه تمرکز وزن در ناحیهٔ شکم موجب می‌شود مرکز ثقل بدنتان تغییر کند. علاوه بر این به دلیل تغییرات هورمونی دوران بارداری، رباط‌ها (لیگامان‌های) بدنتان شل‌تر شده‌اند و این مسئله موجب شل‌تر شدن مفاصل و در نتیجه، عدم تعادل خفیف شما می‌شود.

نوسانات خلق و خو که ممکن است در اوایل بارداری آنها را تجربه‌کرده باشید احتمال دارد دوباره به سراغتان بیاید. چنان‌چه نمی‌توانید بر تحریک پذیری، اضطراب یا افسردگی ایجاد شده غلبه‌نمایید موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید. احتمال ابتلا به افسردگی در دوران بارداری 1 نفر از هر 10 نفر است. در صورت هر نوع احساس تنش می‌توانید از روش‌های آرام سازی و نیز یوگای مخصوص دوران بارداری استفاده کنید.

ممکن است در طول این هفته، آغوز (کلوستروم؛ هفته 13؛ مادر) از نوک پستان‌های شما نشت کند. به این ترتیب بدن شما، خود را برای شیردهی آماده می‌کند. با قرار دادن بالشتک‌های کوچک در داخل سینه بند به سادگی می‌توانید از آلوده شدن لباس‌هایتان به آغوز جلوگیری کنید.

علاوه بر علامت‌های کشش (هفته 13؛ مادر) که به طور کاملاً شایع در طول سه ماههٔ سوم بارداری ایجاد می‌شوند، در بعضی از زنان حامله، جوش‌ها و کورک‌های کهیری و خارشدار و دردناکی در ناحیهٔ خطوط (علامت‌های) کشش، و نیز در ناحیهٔ باسن، بازوها یا کشالهٔ ران به وجود می‌آیند که خوشبختانه با تجویز آنتی‌هیستامین خوراکی یا داروهای موضعی به وسیلهٔ پزشک بهبود می‌یابند.

مشکلات شایع دیگر این هفته عبارتند از: گرفتگی ساق‌ها، کمردرد، سوزش سردل، تنگی نفس، احتقان بینی، خونریزی از لثه‌ها، سوءهاضمه، یبوست و ترشح شدید و فزاینده مهبلی. در صورت وجود نگرانی دربارهٔ هر یک از این مشکلات به پزشک مراجعه کنید.

در سه ماههٔ سوم بارداری برحسب آنچه احساس می‌کنید ممکن است کاهش فعالیت‌های ورزشی ضرورت یابد. می‌توانید پیاده‌روی، شناو استفاه از دوچرخه ثابت در منزل را در برنامهٔ خود بگنجانید. بعضی از خانم‌های باردار در سه ماههٔ سوم به حدی احساس خستگی می‌کنند که به طور کلی ورزش را کنار می‌گذارند ولی تا حد امکان ورزش را قطع نکنید.

از انجام ورزش‌های کششی شدید خودداری کنید.

در سه ماههٔ سوم، چنان چه ورزش‌های هوازی انجام می‌دهید از پریدن خودداری نمایید.

در یک حاملگی طبیعی، باید در ماه هفتم و هشتم، هر دو هفته یک بار به پزشک یا ماما مراجعه نمایید. در این ملاقات‌ها، اندازه و طول رحم اندازه‌گیری می‌شود و آزمایش ادرار، بررسی وزن و فشار خون صورت می‌گیرد. معاینه لگن به منظور بررسی وضعیت آن انجام می‌شود.

معاینه دهان و دندان در این هفته‌ها ضروری است.

در صورت وجود خونریزی و لکه بینی، علایم کم خونی، شنیدن نشدن صدای قلب جنین، کاهش حرکات جنین و غیرطبیعی بودن معاینات، اقدامات لازم به وسیله پزشک متخصص زنان به عمل می‌آید.

قرص آهن و مولتی‌ویتامین باید مطابق ماه قبل مصرف شود.

ممکن است برای برطرف کردن موهای زاید بدن دچار مشکل باشید. دربارهٔ بی‌خطر بودن الکترولیز در دوران بارداری مطالعات چندانی به عمل نیامده است و بسیاری از متخصصان توصیه می‌کنند به دلیل در دست نبودن اطلاعات در مورد اثر الکترولیز بر جنین، این کار در دوران مزبور انجام نشود. به هرحال چنان چه تمایل به انجام الکترولیز دارید، در سه ماههٔ سوم، به ویژه اگر می‌خواهید پس از تولد نوزاد، خودتان به او شیر دهید مبادرت به انجام الکترولیز پستان‌ها ننمایید.

در آخرین هفته‌های بارداری از الکترولیز شکم خودداری کنید زیرا در این مرحله، شکم بسیار حساس است و انجام الکترولیز موجب ناراحتی زیاد می‌شود. از دو نوع جریان برای انجام الکترولیز استفاده می‌شود که عبارتند از «ترمولیز» و «جریان گالوانیک». از آنجا که در الکترولیز گالوانیک، جریان‌های الکتریکی ظریف ارسال می‌شود نباید در خانم‌های باردار از آن استفاده نمود زیرا مایع آمنیوتیکی که جنین به وسیله آن احاطه شده است، مانند هادی جریان الکتریسیته عمل می‌کند. اما ترمولیز در بدن جریان نمی‌یابد و برای زن باردار یا جنین بی‌خطر است.

نوشیدن آب و مایعات به میزان زیاد را فراموش نکنید. آب به حمل موادغذایی از خون به تمام بدن کمک می‌کند. نوشیدن آب همچنین به پیشگیری از بروز عفونت‌های ادراری، یبوست و بواسیر که همگی در دوران بارداری شایع‌اند کمک می‌کند.

در سه ماهٔ سوم بارداری، رشد مغز جنین سرعت بیشتری پیدا می‌کند. اسیدهای چرب غیراشباع یا اسیدهای چرب امگا 3 به تکامل مغز، چشم‌ها، خون و دستگاه عصبی جنین کمک می‌کنند. بنابراین در این مرحله از حاملگی، مصرف این مواد از اهمیت بسیار برخوردار است. پس از زایمان نیز خوردن اسیدهای چرب امگا 3 به وسیله مادر موجب رسیدن انها از راه شیر مادر به نوزاد می‌شود.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین ازجمله : هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

تربیت کودکان طلایی از تولد تا 7 سالگی

تربیت کودکان طلایی از تولد تا 7 سالگی

تعریفی نو از تربیت کودک . 2 گروه نیازهای اصلی کودک . نیازهای روانی : تعریفی از مرگ و زندگی . ترسهای طبیعی کودکان از بدو تولد .

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفته بیست و دوم بارداری

هفته بیست و دوم بارداری

هفته بیست و دوم بارداری

ارتباط احساسی مادر و جنین - قسمت دوم

ارتباط احساسی مادر و جنین - قسمت دوم

شما مادران هنگامی‌که ارتباط با جنین را محقق کردید رشد و شکفتگی زود هنگام را برای فرزندتان تضمین می‌کنید و اطمینان داشته باشید که خیلی زود قوی می‌شود و بیشترین تفاهم را  با شما دارد و با این رفتار شیرین و دوست داشتنی او را برای یک زندگی رضایت بخش آماده می‌کنی.در آینده هم تو را دوست خواهد داشت و هم مردم را و به آن‌ها الفت خواهد گرفت و در اولین فرصت خیلی زود با دیگران در زندگی اجتماعی یکی می‌شود. تو همه این‌ها را نمی‌توانی برایش کسب کنی بلکه او خودش را پیدا خواهد کرد همان‌طور جامعه او را به دست می‌آورد و به انسان منحصر بفرد و فعالی بدل خواهد شد که به راه درست نزدیک‌تر است و به سازگاری و تفاهم با زندگی نزدیک‌تر است.

هفته سی و چهارم بارداری

هفته سی و چهارم بارداری

هفته سی و چهارم بارداری

هفته پانزدهم بارداری

هفته پانزدهم بارداری

هفته پانزدهم بارداری

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید