مطالب متفاوت‌‌‌‌‌‌‌تر "کودکان طلایی" را در  کانال تلگرام  و  کانال آپارات  دنبال کنید

هفته سیزدهم بارداری

هفته سیزدهم بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1396/01/04 0 نظر 351 بازدید

هفته سیزدهم فـرزند

در این هفته، جنین حدود 4/7 سانتی‌متر طول و 23 تا 28 گرم وزن دارد.

از این هفته خطوط اثر انگشت فرزندتان تشکیل می‌شوند! اثر انگشت یکی از علایم انحصاری هر فرد به شمار می‌آید.

جنین، کمی‌در داخل رحم مادر حرکت می‌کند، هر چند که مادر ممکن است قادر به احساس کردن آن نباشد.

از این هفته به بعد، رشد سر جنین به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش پیدا می‌کند. در هنگام تولد، سر، حدود تمام بدن را تشکیل می‌دهد.

از هفتهٔ سیزدهم یا چهاردهم پوست صورت و بدن جنین به تدریج به وسیلهٔ موی کرک مانند نرم و نازکی موسوم به کرک جنینی یا لانوگو (lanugo؛ واژه‌ای لاتین به معنی کرک) پوشیده می‌شود. لانوگو تا ماه هفتم یا هشتم حاملگی باقی می‌ماند، اگر چه گاهی در نوزادان نارس، پس از تولد، هنوز هم بر روی بدن دیده می‌شود. لانوگو به کنترل دمای بدن جنین کمک می‌کند.

پلک‌های فرزند شما می‌توانند بر روی هم قرار بگیرند و بسته شوند. با این کار از چشم‌ها محافظت به عمل می‌آید.

از این هفته، فرزند شما قادر است انگشت خود را در دهانش قرار دهد ولی هنوز عضلات مخصوص مکیدن به طور کامل رشد نکرده‌اند.

هفته سیزدهم مـادر

از این هفته احتمالاً تغییراتی در پستان‌های خود احساس می‌کنید که نشان دهندهٔ آماده شدن بدن شما برای شیردهی است. پستان‌ها به طور قابل ملاحظه‌ای بزرگ‌تر می‌شوند و برآمده به نظر می‌رسند و سیاهرگ‌هایی در زیر پوست آنها دیده می‌شود. در سه ماههٔ دوم بارداری، آغوز (colostrum) شروع به ساخته شدن می‌کند. آغوز مایع زرد رنگی است که در آغاز شیردهی از پستان‌های مادر خارج می‌شود و سرشار از پروتئین، مواد مصونیت‌زا و نوعی فاکتور رشد است که باعث می‌شود روده‌های شیرخوار رشد کند تا بتواند پذیرای شیر مادر شود.

از این هفته در بسیاری از زنـان باردار (حدود 90% آنان)، در ناحیهٔ پستان‌ها، شکم و باسن خطوط مـوسـوم به خطـوط (علامت‌های) کشش (stretch marks) ظاهر می‌شوند که به نظر می‌رسد تا حدودی ارثی هستند. هر چند که افزایش وزن سریع می‌تواند آن را تشدید نماید. اگر نگران بروز این خطوط هستید روزانه مقداری کرم ضد آن را که محتوی کرهٔ کاکائو، ویتامین E و/ یا اسید آلفا هیدروکسی است به پوست نواحی مذکور بمالید.

چنان‌چه از این هفته افزایش ناگهانی در میل جنسی خود احساس می‌کنید نگران نباشید. جنین در رحم مادر به وسیلهٔ مایع آمنیون و توده (توپی یا پلاک) مخاطی گردن رحم (mucous plug؛ هفته 7، مادر) در برابر عفونت‌ها مورد محافظت قرار می‌گیرد؛ بنابراین انجام نزدیکی به جنین آسیبی نمی‌رساند. البته در صورتی که سابقهٔ به دنیا آوردن نوزاد نارس، سقط جنین، خونریزی توجیه نشده، جفت سر راهی یا نارسایی گردن رحم در شما وجود دارد ممکن است پزشک توصیه کند از فعالیت جنسی در دوران بارداری خودداری نمایید.

انتخاب پزشک متخصص نوزادان برای فرزندی که در راه است یکی از مهم‌ترین تصمیمات والدین به شمار می‌آید. این کار برای انجام معاینات، واکسیناسیون و پیشگیری و درمان حوادث یا بیماری‌های کودک شما ضرورت دارد.

با مصرف ویتامین‌ها و مکمل‌های ضروری، مانند اسید فولیک، روی، آهن و کلسیم به رشد فرزند خود کمک کنید.

پس از پایان سه ماهه اول، از ورزش کردن در حالی که بر روی پشت خود دراز کشیده‌اید خودداری کنید.

صرف‌نظر از احساس ناراحتی، این وضعیت بدن ممکن است منجر به بروز سرگیجه شود. در این حالت، رحم بر روی سیاهرگ بزرگ تحتانی (که یک رگ بزرگ است و مسئولیت خون‌رسانی به رحم و جنین را به عهده دارد) قرار می‌گیرد و جریان خون به مغز و رحم مختل می‌شود. به جای این حالت، بر روی آرنج‌های خود تکیه دهید یا به پهلو دراز بکشید.

از خم شدن کامل، پرش یا جهش، و یا درازنشست کامل خودداری کنید.

این حالت‌ها ممکن است فشار شدیدی بر رباط‌ها وارد کنند و احتمال بروز پارگی در منطقه لگنی را افزایش دهند. در عوض، تمرین‌های دیگری را انجام دهید که همان عضلات را در حالت کشیده قرار می‌دهند. شنا و پیاده‌روی، به جای حرکت‌هایی مثل پرش یا خم شدن، می‌توانند عضله چهارسر و کفل را به حرکت وادارند.

از ورزش یا تمرین بیش از حد خودداری کنید.

برنامه ورزشی نباید موجب خستگی شدید شود. برخی از خانم‌ها مایل هتسند ضربان قلب خود را در حین ورزش کنترل کنند، اما هرگز نباید صرفاً بر قلب خود (به عنوان معیاری برای تعیین شدت مناسب ورزش) تکیه کنید، زیرا میزان ضربان قلب در طول دوران حاملگی تغییرات وسیعی دارد. یک قانون خوب آن است که: اگر نمی‌توانید در طول تمرین، یک مکالمه عادی را به راحتی انجام دهید، سرعت تمرین خود را کم کنید.

در سه ماههٔ دوم بارداری، نیازی به متوقف کردن شنا نیست. شنا کردن، از مفاصل و رباط‌ها محافظت می‌کند و مانع از آسیب‌دیدگی یا گرم شدن بیش از حدن بدن می‌شود.

روزی 10 دقیقه پیاده‌روی و 10 دقیقه نرمش آرام داشته باشید.

با آغاز سه ماهه دوم، باید از بلند کردن وزنه‌ها در حالت ایستاده خودداری کنید و این حرکات را به صورت نشسته انجام دهید، زیرا حجم خون شما افزایش یافته است. هورمون‌های دوران حاملگی بر دیواره رگ‌ها تأثیر گذاشته‌اند و احتمال ابتلای شما به واریس و جمع شدن خون در اندام‌های تحتانی افزایش می‌یابد. این عارضه ممکن است منجر به بروز سرگیجه شود.

در طول سه ماههٔ دوم، بدن خانم‌های باردار سازگاری بیشتری با حاملگی پیدا می‌کند و معمولاً احساس بهتری دارند. به ملاقات‌های ماهیانه خود با پزشک یا ماما ادامه دهید. در هر جلسه از این ملاقات‌ها، فشار خون، وزن و ادرار شما مورد بررسی قرار می‌گیرد. صدای قلب جنین با دستگاه سونی‌کید گوش داده می‌شود. ارتفاع رحم اندازه‌گیری می‌شود. اگر Rh منفی هستید مشکلات احتمالی بررسی می‌شود. دومین آزمایش خون، حدود هفته 28 بارداری انجام خواهد شد. اگر بدن شما پادتن‌های Rh را تولید نکرده باشد، آمپول روگام به شما تزریق می‌شود. بعد از زایمان، اگر نوزاد، Rh مثبت باشد، این تزریق دوباره صورت می‌گیرد.

هرگز وضعیت خود را با سایر زنان باردار مقایسه نکنید.

معمولاً از این هفته به بعد، احساس مادر شدن بیشتری خواهید داشت و آرامش بیشتری پیدا می‌کنید. این زمان، برای تقویت وابستگی با همسرتان، زمان مناسبی است. همراه با همسر و اعضای خانواده به پیک نیک و سینما بروید. والدین شاد، فرزندان شادی خواهند داشت.

ممکن است از این که پستان‌هایتان بزرگ شده‌اند احساس ناراحتی داشته باشید. با پوشیدن سینه‌بند و پیراهن‌های مناطب با این احساس زودگذر مقابله کنید.

ممکن است به دلیل افزایش جریان خون، گاهی دچار احتقان و خونریزی بینی شوید. همیشه دستمال کاغذی تمیز همراه داشته باشید.

مقدار کالری اضافی مورد نیاز شما فقط روزانه 300 کالری است. پرخوری موجب افزایش وزن و ناراحتی شما خواهد شد.

بعضی از بااهمیت‌ترین غذاهای این دوران عبارتند از موادغذایی حاوی ویتامین D و اسیدهای چرب امگا 3 DHA و EPA که برای تکامل مغز و چشمان فرزندتان ضرورت دارند. منابع ویتامین D عبارتند از نور خورشید، لبنیات (به ویژه شیر، ماست، کره، مارگارین و پنیر)، نان غلات کامل و غلاتی مانند برنج قهوه‌ای، گندم و جو. ماهی و غذاهای دریایی بهترین منابع موادغذایی مذکور هستند. خوردن ماهی را فراموش نکنید. ماهی همچنین مقدار زیادی ید دارد.

از آنجا که از حوالی هفته 14 بارداری، غده تیرویید بدن جنین شروع به کار و هورمون‌های خود را تولید می‌کند و برای عملکرد صحیح غدهٔ تیرویید، وجود ید، حیاتی است خوردن ماهی و غذاهای دریایی دیگر که سرشار از ید هستند توصیه می‌شود. خوردن ماهی‌هایی مانند ماکرل، سالمون (ماهی آزاد)، ساردین‌ها، قزل‌آلا، به صورت لااقل هفته‌ای 2 بار ضروی است.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین ازجمله : هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

تربیت کودکان طلایی از تولد تا 7 سالگی

تربیت کودکان طلایی از تولد تا 7 سالگی

تعریفی نو از تربیت کودک . 2 گروه نیازهای اصلی کودک . نیازهای روانی : تعریفی از مرگ و زندگی . ترسهای طبیعی کودکان از بدو تولد .

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

غذاهای قبل از بارداری

غذاهای قبل از بارداری

سلامت جسمی و روانی جنین و نهایتا نوزاد یکی از مهمترین مواردی ست که باید خیلی قبل تر از اقدام به بارداری به آن توجه نمایید. بارداری و میزان اهمیت آن باید باعث این شود که کاملا با برنامه و هدفمند لحظه های قبل و حین آن را سپری نمایید.

هفته بیست و یکم بارداری

هفته بیست و یکم بارداری

هفته بیست و یکم بارداری

طراحی فرزند - قسمت اول

طراحی فرزند - قسمت اول

اگر شما هم جزء خانم هایی هستید که می خواهید کودکتان، چشمان زیبای شریک زندگی شما را که بسیار زیبا هم است، به ارث ببرد و یا دوست دارید که فرزندتان بیش از حد، به شما و یا یکی از اعضا خانواده شباهت داشته باشد، باید قبل از اقدام به باردار شدن بسیار تیزبین و آگاه عمل نمایید، تا بتوانید با استفاده از علم باروری روز دنیا، رویاهای خود را به واقعیت تبدیل نمایید.

سلامت روان جنین - قسمت سوم

سلامت روان جنین - قسمت سوم

خرسندی و زندگی آرام- رضایت از زندگی با قبول کردن تلخی و شیرینی زندگی همراه با اتکاء به خود، آرامش درونی هرچند که با مردم باشد و آرزوی خیر خوبی برای بزرگ و کوچک به وجود می‌آید و رضایت از زندگی اکثر اوقات فرد را به آسایش و آرامش بیشتری آگاه می‌کند.

هفته بیستم بارداری

هفته بیستم بارداری

هفته بیستم بارداری

روانشناسی جنین برای مادران  به زبان خیلی ساده

روانشناسی جنین برای مادران به زبان خیلی ساده

چنانچه این نظریه چهل سال پیش اعلام می‌شد قطعاً آن را رد می‌کردند و برای اکثرمردم غیر قابل قبول می‌نمود. ولی اگر چهار قرن پیش اعلام می‌شد قطعاً همچون اتفاقی طبیعی قبول می‌شد. چون اجداد ما می‌دانستند که کودک قبل از تولدش از تجربه‌ها و آگاهی‌های مادرش تأثیر می‌پذیرد.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید