هفته سیزدهم بارداری

هفته سیزدهم بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1396/01/04 0 نظر 660 بازدید

هفته سیزدهم بارداری و شروع ماه چهارم 
​در این ماه تغییرات جالب در بدن جنین رخ میده و همچنین شما لازم هست در این ماه یک پزشک متخصص رو برای نی نی کوچولو انتخاب کنی

و یه سری موارد رو برای خودت رعایت کنی که ادامه اش رو کارشناس سایت کودکان طلایی برای شما شرح میده

هفته سیزدهم بارداری و ویژگی های جنین شما در این هفته

کودکان طلایی : جنین در هفته سیزدهم بارداری

در این هفته، جنین حدود 7/4 سانتی‌متر طول و 23 تا 28 گرم وزن دارد.

از هفته سیزدهم بارداری خطوط اثر انگشت فرزندتان تشکیل می‌شوند! اثر انگشت یکی از علایم انحصاری هر فرد به شمار می‌آید.

جنین، کمی‌در داخل رحم مادر حرکت می‌کند، هر چند که مادر ممکن است قادر به احساس کردن آن نباشد.

از این هفته به بعد، رشد سر جنین به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش پیدا می‌کند. در هنگام تولد، سر، حدود تمام بدن را تشکیل می‌دهد.

از هفتهٔ سیزدهم یا چهاردهم پوست صورت و بدن جنین به تدریج به وسیلهٔ موی کرک مانند نرم و نازکی موسوم به کرک جنینی یا لانوگو (lanugo؛ واژه‌ای لاتین به معنی کرک) پوشیده می‌شود. لانوگو تا ماه هفتم یا هشتم حاملگی باقی می‌ماند، اگر چه گاهی در نوزادان نارس، پس از تولد، هنوز هم بر روی بدن دیده می‌شود. لانوگو به کنترل دمای بدن جنین کمک می‌کند.

پلک‌های فرزند شما می‌توانند بر روی هم قرار بگیرند و بسته شوند. با این کار از چشم‌ها محافظت به عمل می‌آید.

از هفته سیزدهم بارداری فرزند شما قادر است انگشت خود را در دهانش قرار دهد ولی هنوز عضلات مخصوص مکیدن به طور کامل رشد نکرده‌اند.

علائم هفته سیزدهم بارداری

از این هفته احتمالاً تغییراتی در پستان‌های خود احساس می‌کنید که نشان دهندهٔ آماده شدن بدن شما برای شیردهی است. پستان‌ها به طور قابل ملاحظه‌ای بزرگ‌تر می‌شوند و برآمده به نظر می‌رسند و سیاهرگ‌هایی در زیر پوست آنها دیده می‌شود. در سه ماههٔ دوم بارداری، آغوز (colostrum) شروع به ساخته شدن می‌کند. آغوز مایع زرد رنگی است که در آغاز شیردهی از پستان‌های مادر خارج می‌شود و سرشار از پروتئین، مواد مصونیت‌زا و نوعی فاکتور رشد است که باعث می‌شود روده‌های شیرخوار رشد کند تا بتواند پذیرای شیر مادر شود.

از این هفته یعنی هفته سیزدهم بارداری در بسیاری از زنـان باردار (حدود 90% آنان)، در ناحیهٔ پستان‌ها، شکم و باسن خطوط مـوسـوم به خطـوط (علامت‌های) کشش (stretch marks) ظاهر می‌شوند که به نظر می‌رسد تا حدودی ارثی هستند. هر چند که افزایش وزن سریع می‌تواند آن را تشدید نماید. اگر نگران بروز این خطوط هستید روزانه مقداری کرم ضد آن را که محتوی کرهٔ کاکائو، ویتامین E و/ یا اسید آلفا هیدروکسی است به پوست نواحی مذکور بمالید.

چنان‌چه از این هفته افزایش ناگهانی در میل جنسی خود احساس می‌کنید نگران نباشید. جنین در رحم مادر به وسیلهٔ مایع آمنیون و توده (توپی یا پلاک) مخاطی گردن رحم (mucous plug؛ هفته 7، مادر) در برابر عفونت‌ها مورد محافظت قرار می‌گیرد؛ بنابراین انجام نزدیکی به جنین آسیبی نمی‌رساند. البته در صورتی که سابقهٔ به دنیا آوردن نوزاد نارس، سقط جنین، خونریزی توجیه نشده، جفت سر راهی یا نارسایی گردن رحم در شما وجود دارد ممکن است پزشک توصیه کند از فعالیت جنسی در دوران بارداری خودداری نمایید.

انتخاب پزشک متخصص نوزادان برای فرزندی که در راه است یکی از مهم‌ترین تصمیمات والدین به شمار می‌آید. این کار برای انجام معاینات، واکسیناسیون و پیشگیری و درمان حوادث یا بیماری‌های کودک شما ضرورت دارد.

با مصرف ویتامین‌ها و مکمل‌های ضروری، مانند اسید فولیک، روی، آهن و کلسیم به رشد فرزند خود کمک کنید.

 

آموزش ورزش در دوران بارداری  ​ (ویژه هفته سیزدهم بارداری )
 

پس از پایان سه ماهه اول، از ورزش کردن در حالی که بر روی پشت خود دراز کشیده‌اید خودداری کنید.

صرف‌نظر از احساس ناراحتی، این وضعیت بدن ممکن است منجر به بروز سرگیجه شود. در این حالت، رحم بر روی سیاهرگ بزرگ تحتانی (که یک رگ بزرگ است و مسئولیت خون‌رسانی به رحم و جنین را به عهده دارد) قرار می‌گیرد و جریان خون به مغز و رحم مختل می‌شود. به جای این حالت، بر روی آرنج‌های خود تکیه دهید یا به پهلو دراز بکشید.

از خم شدن کامل، پرش یا جهش، و یا درازنشست کامل خودداری کنید.

این حالت‌ها ممکن است فشار شدیدی بر رباط‌ها وارد کنند و احتمال بروز پارگی در منطقه لگنی را افزایش دهند. در عوض، تمرین‌های دیگری را انجام دهید که همان عضلات را در حالت کشیده قرار می‌دهند. شنا و پیاده‌روی، به جای حرکت‌هایی مثل پرش یا خم شدن، می‌توانند عضله چهارسر و کفل را به حرکت وادارند.

از ورزش یا تمرین بیش از حد خودداری کنید.

برنامه ورزشی نباید موجب خستگی شدید شود. برخی از خانم‌ها مایل هتسند ضربان قلب خود را در حین ورزش کنترل کنند، اما هرگز نباید صرفاً بر قلب خود (به عنوان معیاری برای تعیین شدت مناسب ورزش) تکیه کنید، زیرا میزان ضربان قلب در طول دوران حاملگی تغییرات وسیعی دارد. یک قانون خوب آن است که: اگر نمی‌توانید در طول تمرین، یک مکالمه عادی را به راحتی انجام دهید، سرعت تمرین خود را کم کنید.

در سه ماههٔ دوم بارداری، نیازی به متوقف کردن شنا نیست. شنا کردن، از مفاصل و رباط‌ها محافظت می‌کند و مانع از آسیب‌دیدگی یا گرم شدن بیش از حدن بدن می‌شود.

روزی 10 دقیقه پیاده‌روی و 10 دقیقه نرمش آرام داشته باشید.

با آغاز سه ماهه دوم، باید از بلند کردن وزنه‌ها در حالت ایستاده خودداری کنید و این حرکات را به صورت نشسته انجام دهید، زیرا حجم خون شما افزایش یافته است. هورمون‌های دوران حاملگی بر دیواره رگ‌ها تأثیر گذاشته‌اند و احتمال ابتلای شما به واریس و جمع شدن خون در اندام‌های تحتانی افزایش می‌یابد. این عارضه ممکن است منجر به بروز سرگیجه شود.

در طول سه ماههٔ دوم، بدن خانم‌های باردار سازگاری بیشتری با حاملگی پیدا می‌کند و معمولاً احساس بهتری دارند. به ملاقات‌های ماهیانه خود با پزشک یا ماما ادامه دهید. در هر جلسه از این ملاقات‌ها، فشار خون، وزن و ادرار شما مورد بررسی قرار می‌گیرد. صدای قلب جنین با دستگاه سونی‌کید گوش داده می‌شود. ارتفاع رحم اندازه‌گیری می‌شود. اگر Rh منفی هستید مشکلات احتمالی بررسی می‌شود. دومین آزمایش خون، حدود هفته 28 بارداری انجام خواهد شد. اگر بدن شما پادتن‌های Rh را تولید نکرده باشد، آمپول روگام به شما تزریق می‌شود. بعد از زایمان، اگر نوزاد، Rh مثبت باشد، این تزریق دوباره صورت می‌گیرد.

هرگز وضعیت خود را با سایر زنان باردار مقایسه نکنید.

​قابل توجه آقایان همسر 

معمولاً از این هفته به بعد، احساس مادر شدن بیشتری خواهید داشت و آرامش بیشتری پیدا می‌کنید. این زمان، برای تقویت وابستگی با همسرتان، زمان مناسبی است. همراه با همسر و اعضای خانواده به پیک نیک و سینما بروید. والدین شاد، فرزندان شادی خواهند داشت.

ممکن است از این که پستان‌هایتان بزرگ شده‌اند احساس ناراحتی داشته باشید. با پوشیدن سینه‌بند و پیراهن‌های مناطب با این احساس زودگذر مقابله کنید.

ممکن است به دلیل افزایش جریان خون، گاهی دچار احتقان و خونریزی بینی شوید. همیشه دستمال کاغذی تمیز همراه داشته باشید.

 در هفته سیزدهم بارداری چه بخوریم

مقدار کالری اضافی مورد نیاز شما فقط روزانه 300 کالری است. پرخوری موجب افزایش وزن و ناراحتی شما خواهد شد.

بعضی از بااهمیت‌ترین غذاهای این دوران عبارتند از موادغذایی حاوی ویتامین D و اسیدهای چرب امگا 3 DHA و EPA که برای تکامل مغز و چشمان فرزندتان ضرورت دارند. منابع ویتامین D عبارتند از نور خورشید، لبنیات (به ویژه شیر، ماست، کره، مارگارین و پنیر)، نان غلات کامل و غلاتی مانند برنج قهوه‌ای، گندم و جو. ماهی و غذاهای دریایی بهترین منابع موادغذایی مذکور هستند. خوردن ماهی را فراموش نکنید. ماهی همچنین مقدار زیادی ید دارد.

از آنجا که از حوالی هفته 14 بارداری، غده تیرویید بدن جنین شروع به کار و هورمون‌های خود را تولید می‌کند و برای عملکرد صحیح غدهٔ تیرویید، وجود ید، حیاتی است خوردن ماهی و غذاهای دریایی دیگر که سرشار از ید هستند توصیه می‌شود. خوردن ماهی‌هایی مانند ماکرل، سالمون (ماهی آزاد)، ساردین‌ها، قزل‌آلا، به صورت لااقل هفته‌ای 2 بار ضروی است.

مدیر کودکان طلایی :ماه چهارم هم شروع شد و الان احساس مادر بودن بیشتری میکنی خوشحالم که همچنان پا به پای کودکان طلایی پیش اومدی 

​و ما هم پا به پای شما تا لحظه اخر که نه حتی تا سالهای بعد با شما مامان بابای طلایی هستیم

 

شما میتونید از این قسمت  فایل ویدئویی رابطه مادر و جنین در این ماه رو ببینید ( ماه چهارم )

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

بسته آموزشی بارداری طلایی

بسته آموزشی بارداری طلایی

پدر و مادر باید بدانند که تربیت از تولد شروع می‌شود و والدین بیشترین نقش را در 8 سال اول تولد دارند. بعد تا 12 سال این نقش کم رنگ، تا 18 سال کم رنگ تر و بعد از 18 سالگی تحت تأثیر عوامل محیطی، هم سالان و جامعه قرار می‌گیرند، والدین باید آگاه باشند با محکم کردن پایه‌های شخصیتی در همه‌ی زمینه‌های رشد، تنها در این سال‌ها فرصت دارند به تربیت فرزند خود بپردازند.

پرورش کودکان طلایی از تولد تا 7 سالگی

پرورش کودکان طلایی از تولد تا 7 سالگی

تعریفی نو از تربیت کودک . 2 گروه نیازهای اصلی کودک . نیازهای روانی : تعریفی از مرگ و زندگی . ترسهای طبیعی کودکان از بدو تولد .

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

حواس پنجگانه‌ی جنین

حواس پنجگانه‌ی جنین

پژوهشگران و دانشمندان متخصص با نمودارهای واضح و در تعدادی از پژوهش‌ها این دانش پربار را ثابت کرده‌اند.( تأثیر رویدادهای گذشته در هر مرحله از زندگی بر روی آینده فرد) ولی انگار پا را فراتر گذاشته‌اند و بنظر می‌رسد آن‌ها می‌توانند ریشه رفتارهای پریشان را مشخص و کنترل کنند (حتی در رحم مادر) و کنترل رفتارها، دانشمندان را چشم انتظار می‌کند باتوجه به آمادگی نامحدود اطفالی که هنوز به دنیا نیامده اند و آمادگی پدران و مادران و دست آخر آمادگی جامعه، به نتایج درخشانی دست پیدا کنند.

هفته شانزدهم بارداری

هفته شانزدهم بارداری

هفته شانزدهم بارداری صورتت گل انداخته بهت میگیم مامان گلی طلایی و میتونید از این هفته یعنی هفته شانزدهم بارداری در کلاسهای اموزش پیش از زایمان ثبت نام کنید

هفته چهاردهم بارداری

هفته چهاردهم بارداری

هفته چهاردهم بارداری شکلات و فیلم کمدی؟؟ قضیه چیه؟ کارشناس ما در هفته چهاردهم بارداری یه عالمه خوراکی و غذای خوشمزه هم واستون معرفی کرده بریم ببینیم چیاس

جنین می فهمد!  باور کنید!

جنین می فهمد! باور کنید!

امروزه علم ثابت کرده است که هر تجربه کوچک می تواند در ذهن و جسم ما فعل و انفعال شیمیایی بوجود آورد و این فرآیند در طی دوران بارداری و پس از تولد نیز ادامه خواهد داشت. تجربه های سازنده در طول بارداری سبب پیدایش اندام ها و ذهن سالم می شود، حال آنکه تجربه های مخرب، اندام ها و ذهن بیمار را می آفریند.

تغییر ژن جنین‌تان از خوب به عالی

تغییر ژن جنین‌تان از خوب به عالی

اپی ژنتیک Epigenetic، چگونگی رشد ما را در مسیرهای گوناگون بررسی می کند، چگونه بعضی اشخاص کامیابند، در صورتیکه انسان های دیگر با بیماری های مزمن دست به گریبانند. واقعیت آن است که چیزهای ساده ای وجود دارد که شما می توانید نه تنها برای کمک به رشد جنین در رحمتان انجام دهید، بلکه به او فرصتی برای یک زندگی سالم و رضایت بخش در آینده می دهید. 

8 راز بزرگ آفرینش جنین که هنوز هم بی پاسخ مانده‌اند - قسمت دوم

8 راز بزرگ آفرینش جنین که هنوز هم بی پاسخ مانده‌اند - قسمت دوم

کروموزوم‌ها نیز داستانی دارند. این داستان در اکتشافی خلاصه می‌شود که دو دانشمند بزرگ جیمز واتسون و فرانسیس کریک به آن دست یافتند. آن‌ها در سال 1953 جایزه نوبل را به دست آوردند به دلیل اکتشافی که به کرموزومهای رنگی نامگذاری شده بود. تعداد این کروموزوم‌ها به 46 کروموزوم در هر سلول می‌رسد و به قول دیگر 23 جفت. 22 جفت از این تعداد یکنواخت شبیه به هم هستند اما تنها جفت باقی‌مانده وظیفه مهم تعین جنسیت جنین را برعهده دارد.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید