مطالب متفاوت‌‌‌‌‌‌‌تر "کودکان طلایی" را در  کانال تلگرام  و  کانال آپارات  دنبال کنید

هفته سوم بارداری

هفته سوم بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1396/01/04 0 نظر 337 بازدید

هفته سوم فـرزند

اگرچه ممکن است هنوز احساس نکنید که حامله هستید، فرزندتان در داخل بدن شما شروع به رشد و تکامل کرده است!

در مرحلهٔ لانه‌گزینی، بدن فرزند شما تنها 1/0 تا 2/0 میلی‌متر عرض دارد!

تخمک لقاح شده حدود 30 ساعت بعد از لقاح به 2 سلول، سپس به 4 سلول و بعد به 8 سلول تقسیم می‌شود و همزمان با انتقال از لولهٔ فالـوپ به رحـم، تقسیم مـزبور ادامه می‌یابد و هنگام رسیدن این مجموعهٔ متشکل از صدها سلول به رحم، شکل آن به صورت توپ کوچک و ظریفی در آمده است که به آن مورولا (morula، به معنی توت) گفته می‌شود. مورولا به شکل حفره‌ای در می‌آید و داخل آن با مایع پر می‌شود و در این مرحله، بلاستوسیست (blastocyst) نام دارد. در نزدیکی پایان این هفته، بلاستوسیست خود را به لایهٔ مفروش کنندهٔ رحم (یعنی آندومتر) متصل می‌کند که به این کار، لانه‌گزینی (implantation) گفته می‌شود.

لانه‌گزینی، ارتباطی ضروری است و از طریق آن، رحم مادر مواد غذایی لازم را در اختیار رویان قرار می‌دهد و مواد زاید را از بدن رویان خارج می‌کند. با گذشت زمان جایگاه لانه‌گزینی مزبور تبدیل به جفت (placenta) خواهد شد.

بخشی از مشتقات تخم بارور، در فاصلهٔ پدیدار شدن محور طولی تا پیدایش تمام ساختارهای اصلی که در نهایت، فرزند را پدید می‌آورد، رویان (embryo) نام دارد که در انسان، همان ارگانیسم تکوین یابنده در بدن مادر، از هنگام تقسیم سلولی (از ابتدای هفتهٔ سوم) تا پایان هفتهٔ هشتم پس از لقاح (یا هفته دهم پس از شروع آخرین قاعدگی) است. از ابتدای هفتهٔ هشتم پس از لقاح تا هنگام تولد، فرزند زاده نشده و در حال تکوین را جنین (fetus) می‌نامند.

هفته سوم مـادر

لانه گزینی (هفته 3، فرزند) ممکن است با کمی خونریزی از رحم مادر همراه باشد. این خونریزی طبیعی است.

در این مـرحلـه، بـدن مـادر، پـروتـئینـی بـه نـام فـاکتـور زودرس حامـلگـی (Early Pregnancy Factor; EPF) آزاد می‌کند که نقش مضعف ایمنی دارد.

در این هفته ممکن است متوجه عقب افتادن قاعدگی شوید. در صورت منفی بودن نتیجهٔ تست حاملگی در این هفته، نمی‌توان باردار بودن را رد کرد زیرا اکثر کیت‌های تشخیص حاملگی در این مرحله، چندان قابل اعتماد نیستند.

رژیم غذایی خود را مورد بررسی دوباره قرار دهید. ایده‌آل آن است که از زمانی که تصمیم به حامله شدن گرفتید از مکمل‌های ویتامینی استفاده کنید ولی ویتامین‌ها جای غذا را نمی‌گیرند. در این مرحله، مصرف اسید فولیک، کلسیم، آهن و پروتئین اهمیت زیادی دارد:

در نخستین هفته‌های بارداری، ساختار عصبی فرزند شما (شامل مغز و طناب نخاعی) تکامل می‌یابد و اسید فولیک از نقش اساسی در پیشگیری از نقایص عصبی برخوردار است.

غذاهای حاوی اسید فولیک زیاد عبارتند از:

نان، غلات، سبزیجات دارای برگ سبز. اکثر ویتامین‌هایی که به شکل مکمل تهیه می‌شوند نیز حاوی اسید فولیک هستند.

برای آنکه فرزندتان استخوان‌ها و دندان‌های مستحکمی داشته باشد باید روزانه حداقل 1200 میلی‌گرم کلسیم مصرف کنید. منابع سرشار از کلسیم عبارتند از: شیر، پنیر و فرآورده‌هایی که به آنها کلسیم افزوده شده است (مانند آب پرتقال).

در دوران بارداری، مادر و فرزند، هر دو به افزایش تولید خون نیاز دارند و برای این کار، وجود آهن ضروری است. آهن در گوشت قرمز، تخم مرغ، سبزیجات دارای برگ سبز و حبوبات یافت می‌شود. مقدار مصرف روزانهٔ آهن را به حداقل 30 میلی‌گرم افزایش دهید.

برای ساخته شدن بافت‌های جدید بدن فرزند خود، در دوران بارداری مقدار دریافت پروتئین را به 2 برابر (یعنی حداقل 60 گرم در روز) افزایش دهید. غذاهای سرشار از پروتئین عبارتند از: گوشت قرمز، لبنیات، تخم مرغ و کره بادام زمینی.

به مقدار زیاد استراحت کنید.

بهتر است هنوز به دوستان و بستگان خود نگویید که حامله شده‌اید زیرا احتمال سقط جنین در 13 هفته اول زیاد است.

پیاده‌روی، دویدن آهسته، شنا، استفاده از دوچرخه‌های ثابت (خانگی) و ورزش‌های آبی سبک مخصوص دوران حاملگی، چنان چه با افراط همراه نباشند، برای دوران بارداری مناسب و بی‌خطر هستند.

روزانه 15 تا 20 دقیقه پیاده‌روی و 10 دقیقه نرمش آرام ضرورت دارد.

یوگا و ورزش پیلاتس (Pilates)، تحت نظر مربی و متخصص این ورزش‌ها نیز انتخاب‌های مناسبی به شمار می‌آیند. پیلاتس (کنترولوژی) ورزشی است که در آن، تمام تمرکز فرد بر پیشرفت بدن بر اساس توازن معطوف می‌شود و این توازن از طریق استحکام ماهیچه‌ها، انعطاف‌پذیری و آگاهی لازم به منظور پشتیبانی از حرکات موثر و دلپذیر به دست می‌آید.

این ورزش در سال 1920 به وسیله ژوزف پیلاتس ابداع شد و انجام آن موجب تناسب اندام، تقویت سیستم ایمنی بدن، کاهش دردهای مهره‌ای و کمر، کشیدگی اندام، انعطاف‌پذیری و تعادل بدن، افزایش تحرک مفاصل، افزایش حجم ریه، تقویت سیستم قلبی ـ عروقی، بهبود وضعیت خواب، کاهش استرس، عصبانیت و خستگی، و جلوگیری از پوکی استخوان می‌شود.

در خانم‌های باردار در ماه اول بارداری باید پس از تشکیل پروندهٔ بهداشتی، ازمایش‌های روتین بارداری انجام شود. معاینه پستان‌ها، وضعیت قسمت داخل پلک پایین از نظر وجود کم خونی، اندازه‌گیری قد، وزن و فشار خون ضروری است.

وضعیت واکسیناسیون مادر بررسی و در صورت نیاز، واکسن توام بزرگسال تلقیح می‌شود.

دربارهٔ وجود خونریزی یا لکه بینی و یا هر نوع شکایت دیگر باید سؤال شود.

سه ماههٔ اول بارداری، زمان قبول حاملگی است. در این دوره، افکار حاملگی، اشکالات هیجانی و تمایل به سقط جنین وجود دارد و در بیشتر مواقع، فکر زن، بر عوارض حاملگی و تهدید سلامت خود و جنین متمرکز است و از این‌رو باید او را مورد حمایت قرار داد و اعتماد به نفسش را فزونی بخشید. زنانی که برای بار اول باردار شده‌اند تحت فشار هیجانی بیشتری قرار دارند و بیشتر، از سردرد، خستگی زودرس، نگرانی و اضطراب رنج می‌برند. البته زنانی که بچه‌دار شدن را از جنبه‌های مهم و طبیعی زندگی می‌دانند این مشکلات شدت کمتری دارد. بین فشارهای روانی مادران در 3 ماهه اول حاملگی و رفتارهایی مانند انطباق‌پذیری کم، حواس‌پرتی، هیجان‌زدگی و خلق و خوی منفی فرزندان، ارتباط وجود دارد.

رعایت بهداشت دهان و دندان در دوران بارداری باید افزایش یابد، زیرا در این دوران، احتمال پوسیدگی دندان‌ها و بیماری لثه بیشتر می‌شود. استفراغ مکرر در سه ماهه اول بارداری موجب تماس متناوب دندان‌ها با اسید معده می‌شود.

بهتر است از ماه اول بارداری برای معاینه دندان‌ها به دندان‌پزشک مراجعه تا دندان‌پزشک روش‌های بهداشتی لازم به منظور پیشگیری از پوسیدگی دندان‌ها و بیماری‌های لثه را به شما آموزش دهد. پس از هر بار غذا خوردن، به ویژه خوردن مواد قندی، دندان‌های خود را مسواک کنید. پس از هر بار استفراغ نیز دندان‌ها را مسواک کنید یا لااقل آنها را به طور کامل با آب بشویید. زمان‌های مناسب برای مراجعه به دندان‌پزشک، دو بار در سه ماههٔ اول، حداقل یک بار در سه ماههٔ دوم و یک بار در سه ماههٔ سوم است.

 

صورت غذایی روزانه خانم‌های باردار به شرح زیر است:

شیر نیم تا یک لیتر در روز

حدود 200 گرم پنیر

گوشت معمولی، جوجه، ماهی، تخم‌مرغ و جگر سیاه هفته یک بار (یک وعده یا بیشتر)

سبزی‌های با برگ سبز و یا سبزی‌های زرد (یک وعده یا بیشتر)

سیب‌زمینی، انواع سبزی، میوه به صورت مرکبات و میوه‌های فصل، گوجه‌فرنگی، کلم خام (دو وعده یا بیشتر)

مقداری کره در هر وعده غذایی

برنج و انواع حبوبات به میزان متوسط در یک وعده غذا

نان سبوس‌دار یک برش در هر وعده غذا

آب میوه تازه مانند پرتقال، سیب، انار و انگور

آهن به شکل فروس سولفات

آب معدنی دو فنجان در روز، چای کمرنگ سه بار در روز.

ویتامین D: یکی از مهم‌ترین ویتامین‌های لازم هنگام بارداری است زیرا بدن انسان به وسیله این ویتامین قادر است کلسیم و فسفر را از خارج بگیرد و تبدیل به استخوان کند. اسکلت استخوانی و دندان نوزاد در داخل رحم احتیاج به کلسیم دارد و بنابراین وجود این ویتامین برای جذب کلسیم لازم است. ویتامین D به مقدار زیاد در روغن ماهی وجود دارد و علاوه بر آن نور آفتاب نیز منبعی طبیعی و بسیار خوب برای تولید ویتامین D در بدن است زیرا در اثر تماس طولانی با نور خورشید، بعضی از چربی‌های موجود در زیر پوست به ویتامین D تبدیل می‌شوند و بنابراین موقع زمستان که آفتاب کم است و در بعضی از کشورها که آفتاب زیاد نیست ماهی و یا ویتامین D برای زنان باردار در نیمه دوم بارداری ضروری است.

دردهای قولنجی خفیف شکم در 3 هفتگی، طبیعی و علامت لانه‌گزینی است. این دردها معمولاً یک یا دو روز طول می‌کشند و ممکن است با کمی لکه بینی همراه باشند. چنان چه مقدار خونریزی، زیاد و یا شدت درد زیاد باشد، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین ازجمله : هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

تربیت کودکان طلایی از تولد تا 7 سالگی

تربیت کودکان طلایی از تولد تا 7 سالگی

تعریفی نو از تربیت کودک . 2 گروه نیازهای اصلی کودک . نیازهای روانی : تعریفی از مرگ و زندگی . ترسهای طبیعی کودکان از بدو تولد .

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفته سی و پنجم بارداری

هفته سی و پنجم بارداری

هفته سی و پنجم بارداری

هفته بیستم بارداری

هفته بیستم بارداری

هفته بیستم بارداری

تاثیر کلام والدین بر دی‌ان‌ای ( DNA ) جنین و نوزاد

تاثیر کلام والدین بر دی‌ان‌ای ( DNA ) جنین و نوزاد

تنها 10% از دی ان ای های انسان برای ساخت پروتئین استفاده می شود که برای دانشمندان غربی جالب توجه است و باقی 90% آن به عنوان "دی ان ای ناخواسته" تلقی می شود. از طرف دیگر پژوهشگران روسی متقاعد شده اند که طبیعت؛ معیوب و ناقص نیست و به همین دلیل هم به دنبال تحقیق به روی آن 90% دی ان ای ناخواسته، سرمایه گذاری کرده اند که این سرمایه گذاری به نتایج انقلابی نیز منتهی گشته است

تغییر ژن جنین‌تان از خوب به عالی

تغییر ژن جنین‌تان از خوب به عالی

اپی ژنتیک Epigenetic، چگونگی رشد ما را در مسیرهای گوناگون بررسی می کند، چگونه بعضی اشخاص کامیابند، در صورتیکه انسان های دیگر با بیماری های مزمن دست به گریبانند. واقعیت آن است که چیزهای ساده ای وجود دارد که شما می توانید نه تنها برای کمک به رشد جنین در رحمتان انجام دهید، بلکه به او فرصتی برای یک زندگی سالم و رضایت بخش در آینده می دهید. 

هفته شانزدهم بارداری

هفته شانزدهم بارداری

هفته شانزدهم بارداری

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید