قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

سه ماه سوم ، آخرین مرحله ی بارداری

سه ماه سوم ، آخرین مرحله ی بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/06/24 0 نظر 53 بازدید

سه ماه سوم ، آخرین مرحله ی بارداری

سه ماهه سوم، آخرین مرحله بارداری است و شکم در این مرحله بزرگ‌‌‌‌ خواهد شد. در این مورد متاسفم! بزرگ شدن شکم، را رفتن، خم شدن و احساس شما را تغییر خواهد داد  ولی همه این‌‌‌‌ها خبرهای بدی نیستند. از جهت مثبت که نگاه کنیم سکسکه‌‌‌‌ها و پشتک زدن‌‌‌‌های کودک‌‌‌‌تان لذت خواهید برد که هر دوی این‌‌‌‌ها باعث می‌‌‌‌شوند در مورد کودک در راه خود احساس هیجان نمایید. 

سه ماه سوم ، آخرین مرحله ی بارداری


سه ماهه سوم، آخرین مرحله بارداری است و شکم در این مرحله بزرگ‌‌‌‌ خواهد شد. در این مورد متاسفم! بزرگ شدن شکم، را رفتن، خم شدن و احساس شما را تغییر خواهد داد  ولی همه این‌‌‌‌ها خبرهای بدی نیستند. از جهت مثبت که نگاه کنیم سکسکه‌‌‌‌ها و پشتک زدن‌‌‌‌های کودک‌‌‌‌تان لذت خواهید برد که هر دوی این‌‌‌‌ها باعث می‌‌‌‌شوند در مورد کودک در راه خود احساس هیجان نمایید. 
از هفته 28 تا زمان وضع حمل سه ماهه سوم حساب می‌‌‌‌شود و در این مرحله پایانی بارداری است که در بدن شما تغییراتی رخ می‌‌‌‌دهد و بدین ترتیب نیازهای غذایی جدیدی ایجاد می‌‌‌‌شوند.
ما در این فصل رخدادهای جدید را مورد بحث قرار داده و به شما خواهیم گفت که چه غذاهایی نیازهای شما را بهتر برآورده می‌‌‌‌کنند. 

                                                                        سه ماه سوم بارداری
سه ماهه جدید، شکایات جدید 


چون شما و کودک‌‌‌‌تان دارید به خط پایان نزدیک می‌‌‌‌شوید تغییرات بدنی زیادی را تجربه خواهید کرد. همچنان که عضلات و بافت چربی کودک دارد رشد می‌‌‌‌کند به طور مداوم افزایش وزن خواهید داشت و چون کودک سریعا رشد می‌‌‌‌کند و جای بیشتر و بیشتری را اشغال می‌‌‌‌کند، ارگان‌‌‌‌های درونی شما فشرده می‌‌‌‌شوند تا جای بیشتری ایجاد گردد و این کار باعث ناراحتی‌‌‌‌های گوارشی، سوزش معده، افزایش دفعات ادرار و کمردرد می‌‌‌‌شود. آیا به شما خوش می گذرد؟! 

حتمابخوانید: خواص انجیر در بارداری


اجازه دهید جنبه غیر جالب سه ماهه دوم را مورد بحث قرار داده و بعضی از شکایات معمول را مطرح کنیم. در نظر داشته باشید ممکن است همه خانم‌‌‌‌ها این علائم را تجربه نکنند. بارداری‌‌‌‌ها متفاوت است. شما ممکن است یکی از افراد خوش شانس باشید.


مامان ورم کرده 


ورم کردن پاها و قوزک پا ممکن است در سه ماهه سوم مساله ساز باشد. رحم و کودک در حال رشد شما به سیاه رگ‌‌‌‌های پا فشار می‌‌‌‌آورند. برای کاهش ورم پا کمپرس آب سرد روی آن محل گذاشته یا این که دراز بکشید یا این که به پاهایتان استراحت بدهید. اگر از ایستادن خیلی طولانی خودداری کنید، نه تنها ورم بلکه کمر دردتان نیز برطرف خواهد شد.


نیازهای غذایی سه ماهه سوم

                                                                                            سه ماه سوم بارداری
 چون هر خانمی با خانم‌‌‌‌های دیگر فرق دارد با متخصص زنان خود همکاری نزدیکی داشته باشید تا برنامه غذایی ایده‌‌‌‌آل برای شما تهیه کند. عواملی مانند وضعیت سلامتی، سن، وزن، مقدار فعالیت وراثت و مقدار فعالیت، وراثت و مقدار استرس با هم جمع شده و نیازهای غذایی شما را تعیین می‌‌‌‌کنند.
چارت پایین یک راهنمای غذایی برای سه ماهه سوم یک خانم سالم است

حتما بخوانید: در بارداری ریحان بخورید!


ویتامین‌‌‌‌های کلیدی 


ویتامین A: روزانه 27000 واحد بین‌‌‌‌المللی
فولات: روزانه 800 میکروگرم 
ویتامین B12: روزانه 2/2 میکروگرم 
ویتامین C: روزانه 85 میلی‌‌‌‌گرم 
ویتامین D: روزانه 400 واحد بین المللی 
مواد معدنی کلیدی 
کلسیم: روزانه 1000 میلی‌‌‌‌گرم 
آهن: روزانه 27 میلی‌‌‌‌گرم 
سدیم: روزانه 2400 میلی گرم 
روی: روزانه 15 میلی گرم 
دیگر مواد غذایی کلیدی 
کالری: روزانه 450 کالری اضافی (فقط در صورت نیاز)
پروتئین: روزانه حداقل 60 گرم 
فیبر: روزانه 25 تا 30 گرم 
مایعات: روزانه 8 تا 12 لیوان 220 میلی لیتری


تحت نظر داشتن مصرف مایعات، پتاسیم و سدیم می‌‌‌‌تواند با ورم بدن مبارزه کند. در مورد مراقبت از مصرف مایعات لازم است بدانید بدن شما آب کافی دارد یا نه. شاید به نظر شما این کار یک تناقض‌‌‌‌گویی باشد ولی نوشیدن آب و دیگر «مایعات خوب» مانند آبمیوه‌‌‌‌های خالص به حفظ تعادل آب بدن کمک می-کند که این کار به تورم ربطی ندارد. 

                                                                                                                  سه ماه سوم بارداری
در مورد سدیم (نمک) نیز به جای غذاهای بسته بندی و فرآوری شده، خوردن غذاهای طبیعی می‌‌‌‌تواند به کنترل جذب مواد معدنی نگهدارنده آب کمک کند پتاسیم را هم فراموش نکنید که سدیم اضافی بدن را حفظ کرده و از جمع شدن آن و تورم بدن جلوگیری می‌‌‌‌کند. پتاسیم زیادی در موز و دیگر میوه‌‌‌‌جات و سبزیجات وجود دارد. نوشیدن آب زیاد و غذاهای طبیعی مانند سبزیجات و میوه‌‌‌‌های تازه، انواع تخمه‌‌‌‌ها و دانه‌‌‌‌ها راه خوبی برای حفظ مقدار مایعات بدن است.


سوزش معده


 همچنان که بارداری ادامه می‌‌‌‌یابد و رحم شما منبسط می‌‌‌‌شود، پیاده‌‌‌‌روی نیز برای شما مانند یک کار خیلی بزرگ پرزحمت می‌‌‌‌شود. در سه ماهه دوم رحم شما انقدر منبسط شده بود که اکنون در زیر عضلات پرده دیافراگم (پرده‌‌‌‌ای که موقع تنفس منبسط می‌‌‌‌شود) قرار گرفته است. فشار قسمت بالایی شکم می‌‌‌‌تواند معده شما را هم از جای طبیعی خود دور کرده و باعث سوزش معده شود. برای این که اسید معده در جای خود مانده . وارد گلوی شما نشود، در هر وعده، کم‌‌‌‌تر غذا خورده و مایعات زیادتری بنوشید. دوری از غذاهای تند و چرب هم خوب است و خوردن غذاهای دارای فیبر زیاد مانند لوبیای سیاه و کرفس هم به رفع سوزش معده کمک می‌‌‌‌کند.

حتما بخوانید: در دوران بارداری بوقلمون بخورید


انبساط زیاد 


پوست ممکن است تغییرات دیگری را هم تجربه کند که از آن‌‌‌‌ها خوشتان نیاید مانند تغییات سیاهرگ-های عنکبوتی و واریسی که در اثر افزایش حجم خون است. علائم کشیدگی به صورت خط‌‌‌‌ها رگه‌‌‌‌های صورتی متمایل به قرمز در روی شکم، بازو، سینه‌‌‌‌ها یا ران دیده می‌‌‌‌شوند. انبساط اطراف سینه‌‌‌‌ها به خاطر رشد مداوم سینه‌‌‌‌ها است تا آماده شیر دادن شوند. در سه ماهه سوم عضلات سینه‌‌‌‌های شما ممکن است بین 450 گرم تا 1350 گرم وزن‌‌‌‌شان اضافه گردد ولی خوردن پروتئین کافی می‌‌‌‌تواند این انبساط‌‌‌‌ها را ترمیم کند. بسیاری از میوه‌‌‌‌ها که دارای مواد مفید برای پوست هستند شما را همچنان زیبا نگه می‌‌‌‌دارند.

                                                                 سه ماه سوم بارداری
نمی‌‌‌‌توانید راحت باشید 


اندازه و جایگاه کودک ممکن است راحتی را برای شما حرام کند. برای جبران این ناراحتی زیاد استراحت کنید. لباس‌‌‌‌های گشاد و راحت بپوشید (بعد از زایمان لباس‌‌‌‌هایی که خواستید خواهید پوشید) وقت خوابیدن از بالش زیاد استفاده کنید. بسیاری از خانم ها به پهلو می‌‌‌‌خوابند که راحت‌‌‌‌تر است و یادتان باشد که غذاها نقش مهمی در راحتی شما دارند. بنابراین غذاهای مناسب بخورید تا راحت‌‌‌‌تر باشید. 


افزایش وزن


کودک در هفته 28 بارداری حدود 1/1 کیلوگرم وزن خواهد داشت. تعجب‌‌‌‌آور است بدانیم در 11 هفته گذشته وزنش 10 برابر شده است و فقط در ماه گذشته وزنش 2 برابر شده است و تا آخر سه ماهه سوم یعنی زمان تولد چیزی حدود 4/3 کیلوگرم وزن خواهد داشت. بعضی خانم‌‌‌‌ها در آخرین هفته‌‌‌‌های بارداری افزایش وزن خود را کند می‌‌‌‌بینند. 
با توجه به وزن زمان بارداری وزن شما باید جمعا 115 تا 18 کیلوگرم اضافه شود، درواقع خانم‌‌‌‌های لاغر وزن بیشتر، خانم های چاق وزن کمتری، اضافه می‌‌‌‌کنند ولی یک خبر خوشحال‌‌‌‌کننده است؛ اگر شما غذاهای سالمی را که در سراسر این کتاب توصیه شده و حتما غذاهای متنوعی مانند پروتئین کافی و غلات کامل (سبوس‌‌‌‌دار) میل کنید، افزایش وزن شما متعادل خواهد بود. 
اگر در مورد افزایش وزن خود نگرانید با متخصص زنان با قابله خود صحبت کنید و اگر گاهگاهی هله هوله مانند شکلات، شیرینی یا غذاهای پرنمک می خورید، نگران نباشید. در یک رژیم غذایی سالم قانون این است: «اعتدال در همه چیز» و هله هوله اگر گاه گاه باشد، مشکلی ندارد.


شمارش معکوس


اگر هشت ماهه شده‌‌‌‌اید و دارید روزها را می‌‌‌‌شمارید،  احساس می کنید گویا در یک الگوی بازدارنده قرار گرفته‌‌‌‌اید و منتظر آن هستید که کودک‌‌‌‌تان به دنیا بیاید ولی کارهای زیادی در درون شما اتفاق می‌‌‌‌افتد. درد زیر دنده‌‌‌‌ها به خاطر فشارهای موجود در شکم است. رحم شما کمتر از ماه قبل جا دارد که در  آن زمان کودک می‌‌‌‌توانست خود را با پشتک زدن سرگرم کند. حالا کودک اندام خود را دراز می‌‌‌‌کند و زمانی که در حال واژگون قرار می‌‌‌‌گیرد (وضعیتی که 97 درصد کودکان قبل از وضع حمل دارند) پاهایش را زیر دنده‌‌‌‌های شما کشیده و فشار می‌‌‌‌دهد.

                                                          سه ماه سوم بارداری
آثار جنبی بیشتر


چیزی که به آن توجه خواهید کرد حرکات زیادی است که انجام می‌‌‌‌شود و شما عامل آن نیستید. سکسکه و حرکات دیگر در سه ماهه سوم اتفاقی معمولی هستند: گاهی شاهد حرکات ناگهانی هم هستید. مانند موقعی که کودک انگشت شست خود را در دهان می‌‌‌‌گیرد عادتی است که قبل از تولد انجام می-شود، و همچنان که در روزهای آخر بارداری به طرف لگن می‌‌‌‌آید، (این کار ممکن است چند هفته قبل از موعد انجام شود) سر او به «میان دوراه» شما (ناحیه بین مقعد و مهبل) فشار می‌‌‌‌آورد که باعث می‌‌‌‌شود راه رفتن و یا حتی نشستن شما را مشکل سازد. 

حتما بخوانید: در بارداری هندوانه بخورید


گرفتگی‌‌‌‌های شکمی، درد کشاله ران و یا کمر درد مداوم می‌‌‌‌توانند به خاطر این حالت واژگونه کودک باشد. این حرکت او باعث فشار بر لگن و قسمت انتهایی روده بزرگ می‌‌‌‌شود. شما ممکن است احساس کنید کودک از مثانه شما به عنوان یک اسباب بازی استفاده می‌‌‌‌کند. احساسی را که هر ساعت باید ادرار کنید چیزی معمول است و متاسفانه این بخشی از برنامه است.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

 محصول تستی یک

محصول تستی یک

کُوچینگ بارداری طلایی به مادران عزیز کمک می کند تا ضمن داشتن احساس عالی در دوران بارداری، با آگاهی و هوشمندی لازم به تقویت هوش جنین خود پرداخته و همچنین سلامت جسم و روان را به او هدیه دهند.

بسته آموزشی طراحی فرزند-2 تا 4 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند-2 تا 4 سالگی

بعنوان پدر و مادر متفاوت به غیر از موارد نیازهای اولیه ی کودکمان مانند ( خوراک، پوشاک و ..) می بایستد به یک تربیت موثر اهمیت ویژه ای بدهیم، تا بتوانیم فرزندانی متفاوت و موفق تربیت کنیم. در راستای یک تربیت موثر آموزش مبانی موفقیت یعنی مواردی که در کسب موفقیت هر فرد نقش بسازایی دارد از اهمیت ویژه ای برخوردار است، ما باید از همان روزهای نخست زندگی فرزندانمان اصول موفقیت را به آنان آموزش دهیم.

بسته آموزشی بارداری طلایی

بسته آموزشی بارداری طلایی

پدر و مادر باید بدانند که تربیت از تولد شروع می‌شود و والدین بیشترین نقش را در 8 سال اول تولد دارند. بعد تا 12 سال این نقش کم رنگ، تا 18 سال کم رنگ تر و بعد از 18 سالگی تحت تأثیر عوامل محیطی، هم سالان و جامعه قرار می‌گیرند، والدین باید آگاه باشند با محکم کردن پایه‌های شخصیتی در همه‌ی زمینه‌های رشد، تنها در این سال‌ها فرصت دارند به تربیت فرزند خود بپردازند.

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است تنها زمینه های شناسایی، رشد و شکوفایی آنها فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند.

بسته آموزشی طراحی فرزند - 4  تا 7 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - 4 تا 7 سالگی

شما والدین گرامی می توانید تنها با چندین ساعت آموزش در خصوص پرورش نبوغ مالی و اقتصادی نه تنها آینده فرزنداتان را بلکه نسلهای پس از آن را نیز دچار تغییر کنید. پرورش هوش اقتصادی و نبوغ مالی کودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفته چهل وسوم نوزادی

هفته چهل وسوم نوزادی

هفته چهل وسوم نوزادی

خواص ماهی قباد در دوران شیردهی

خواص ماهی قباد در دوران شیردهی

خواص ماهی قباد در دوران شیردهی ممکن است ماهی مکرل در غذاهای شما یافت نشود ولی وقت آن رسیده که عادت خود را تغییر دهید. ماهی آزاد، قزل‌‌‌آلا، تون، مکرل، ماهی کولی و ساردین از بهترین منابع اسیدهای چرب امگا3 هستند و اسیدهای چرب امگا3 به خاطر توانایی‌‌‌شان در بهبود روحیه، افزایش توان مغز و چیزهای دیگر دارند، معروف می‌‌‌شوند. اهمیت اسیدهای چرب امگا3 در دوران شیردهی به اندازه اهمیت آنها در سه ماهه سوم دوران بارداری است. درحقیقت، مغز کودک تا سن 5.....

عوارض احتمالی سه ماه اول بارداری

عوارض احتمالی سه ماه اول بارداری

عوارض احتمالی سه ماه اول بارداری بارداری دوره ای سخت و هیجان انگیز است و در ابتدا امکان دارد خانم باردار با عوارضی مواجه گردد همچون سر درد و تهوع و ورم شکم.....

خواص کیوی در دوران بارداری

خواص کیوی در دوران بارداری

خواص کیوی در دوران بارداری بریده‌‌‌های سبز خوشرنگ کیوی ممکن است چیز ساده‌‌‌ای باشند ولی کیوی یکی از سالم‌‌‌ترین غذاهای روی زمین و یکی از خوشمزه‌‌‌ترین غذاهای برطرف‌‌‌کننده مشکلات دوران بارداری است. آیا می‌‌‌دانید کیوی منبع بسیارعالی ویتامین C است؟

میزان استفاده از غذاهای دریایی در دوران بارداری

میزان استفاده از غذاهای دریایی در دوران بارداری

میزان استفاده از غذاهای دریایی در دوران بارداری غذاهای دریایی منبع خوب پروتئین و آهن بوده و اسیدهای چرب امگا3 موجود در بسیاری از ماهی‌ها می‌تواند به افزایش رشد مغز کودک کمک کند. درواقع یک مطالعه در بریتانیا نشان داد که کمبود غذاهای دریایی در دوران بارداری می‌تواند به مهارت کلامی ضعیف، مشکلات رفتاری و دیگر مسائل رشد در دوران کودکی منجر شود ولی بعضی از ماهی‌ها و صدف‌ها دارای جیوه پی‌سی‌بی (PCBs) و دیگر آلوده‌کننده‌ها بوده و به ا....

8 گام  آموزش مهارت همدلی به کودکان

8 گام آموزش مهارت همدلی به کودکان

بشر بالفطره موجودی است که حس همدلی دارد. تحقیقات نشان می‌دهد وقتی که نوزادی در بخش نوزادان گریه می‌کند دیگر نوزادانی که متعاقباً گریه را سر می‌دهند با این کار اظهار هم‌دلی خود را نسبت به نوزاد اول نشان می‌دهند (پس دفعه آینده که نوزاد شما هم‌زمان با شنیدن صدای گریه کودکتان به گریه افتاد کمی عطوفت به خرج دهید) البته به گفته جین‌نلسون، درمان‌گر کودک، توانایی درک همدلی هنوز در این سنین توسعه نیافته‌است.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید