هفته دهم بارداری

هفته دهم بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1396/01/04 0 نظر 633 بازدید

هفته دهم بارداری شد و یه عالمه خبرهای خوب از تشکیل کامل دست و پا و چهره و شروع ابتدایی حرکات جنین

و یه خبر دیگه که ازین هفته یعنی هفته دهم بارداری دیگه احتمال ناهنجاری های جنینی به صفر میرسه؟
​دیگه چی؟
بریم ببینیم کارشناس سایت چی میگه

 

هفته دهم بارداری و ویژگی های جنین شما در این هفته

کودکان طلایی : جنین در هفته دهم بارداری

ممکن است رشد سریع فرزندتان در این هفته شما را متعجب سازد. طول سر تا نشیمن جنین در این هفته دهم بارداری به 27 تا 33 میلی‌متر و وزن آن به 4 گرم می‌رسد.

هر روز قیافهٔ جنین تکامل بیشتری پیدا می‌کند. دست‌ها، انگشتان دست، پاها و انگشتان پا کاملاً شکل گرفته‌اند.

گوش خارجی، لب بالا و مفاصل جنین تکامل پیدا می‌کنند. دستگاه تناسلی خارجی جنین شروع به ظاهر شدن می‌کند.

فعالیت جنین بیشتر می‌شود. جنین می‌تواند بازوها و ساق‌هایش را حرکت دهد، در مایع آمنیون تنفس و ادرار کند ولی هنوز خیلی زود است که مادر، بتواند حرکت‌های جنین را حس نماید.

تمام اعضای حیاتی بدن فرزند شما تا این هفته تشکیل شده‌اند و شروع به کار با یکدیگر نموده‌اند.

جوانه‌های دندانی، در داخل دهان تشکیل شده‌اند.

در جنین مذکر، بیضه‌ها شروع به تولید هورمون تستوسترون کرده‌اند.

احتمال ایجاد ناهنجاری‌های جنینی، پس از این هفته وجود ندارد.

 

​علائم هفته دهم بارداری

در اکثر مادران، تهوع و استفراغ صبحگاهی از این هفته کاهش پیدا می‌کند ولی هنوز احساس خستگی، حساسیت پستان‌ها و تکرر ادرار به طور شایع وجود دارند.

یبوست شایع است. استفاده از مسهل‌ها و قرص‌های حاوی روغن معدنی توصیه نمی‌شود ولی می‌توانید از فرآورده‌هایی مانند متاموسیل (Metamucil) و کولاک (Colace)کمک بگیرید. مصرف رژیم غذایی پرفیبر، نوشیدن مقدار زیادی آب و ورزش منظم برای پیشگیری از یبوست مفید است. قرص‌های آهن گاهی یبوست را تشدید می‌کنند ولی هرگز بدون مشورت با پزشک، داروهای مکمل دوران بارداری را قطع نکنید.

ممکن است گاهی سردرد وجود داشته باشد که برای درمان آن نباید از آسپیرین یا ایبوپروفن استفاده شود. می‌توانید گاهی از تیلنول (Tylenol) استفاده نمایید ولی اقدامات طبیعی ضد سردرد ترجیح دارند. استراحت در یک اتاق تاریک، استفاده از روش‌های آرام‌سازی (relaxation)، ماساژ ناحیه گیجگاه با روغن نعناع و خوردن غذای سبک به منظور ثابت نگه داشتن مقدار قندخون می‌توانند سردرد را کاهش دهند. در صورت وجود سردرد تنشی از قرار دادن کیسه یخ بر پشت‌گردن و در موارد وجود سردرد ناشی از سینوزیت، از کمپرس گرم ناحیه بینی و اطراف چشم‌ها استفاده کنید.

 

​ما همچنان از سایت کودکان طلایی شما مادران و پدران طلایی رو در هفته دهم بارداری پشتیبانی میکنیم

بسیاری از زنان از کلسیم کافی در رژیم غذایی خود استفاده نمی‌کنند. مصرف کلسیم در دوران بارداری بسیار مهم است و به شکل‌گیری استخوان‌های جنین و عملکرد صحیح قلب و انتقال تکانه‌های عصبی آن کمک می‌کند. زنان باردار به مصرف کلسیم به مقدار 2برابر زنان غیر حامله نیاز دارند. مقدار مجاز مصرف کلسیم در دوران بارداری 1200میلی‌گرم است و اگر مقدار کافی کلسیم به بدن شما نرسد، جنین با برداشتن مقدار مورد نیاز خود از بدن شما، موجب پوکی استخوان و تضعیف دندان‌هایتان شما خواهد شد. خوردن شیر سویا، ماست غیر چرب، پنیر لور، پنیر پارمزان (پنیر ماکارونی)، نخود، کلم بروکلی، عدس، سیب‌زمینی شیرین و توفو به رسیدن کلسیم کافی به بدن شما کمک می‌کند. می‌توانید از فرآوردهای دارای کلسیم افزوده شده مثل آب پرتقال، نان، غلات و شیرینی وافلی‌نیز استفاده کنید.

از ماساژ استفاده کنید. با این کار، ماهیچه‌های دچار سفتی، شل می‌شوند، سیستم عصبی آرامش پیدا می‌کند، جریان خون در سراسر بدن، افزایش و ناراحتی‌های حاصل از بارداری کاهش می‌یابد. بعضی از مطالعات، حکایت از آن دارند که ماساژ، حتی می‌تواند موجب تقویت دستگاه ایمنی بدن شود.

شما پیام ما رو در صفحه بارداری هفته به هفته میخونید

آموزش ورزش در دوران بارداری  ​ (ویژه هفته دهم بارداری ) 

 

بررسی‌ها نشان داده‌اند که در خانم‌هایی که به طور مرتب ورزش می‌کنند، ناراحتی‌های دوران بارداری، تعداد برش‌های سزارین، پارگی بافت‌ها در هنگام زایمان، و سقط جنین‌های خود به خود، کمتر و درد زایمان کوتاه‌تر است.

 

در صورت بروز علایم و ناراحتی‌های زیر، ورزش را قطع کنید:

 

تنفس شدید، سرگیجه، سردرد، ضعف عضلانی، درد لگن، کاهش حرکات جنین، ایجاد انقباض‌های رحمی، خونریزی مهبلی و خروج مایع آمنیوتیک.

تجمع گاز در معده و روده و آروغ زدن به طور شایع وجود دارد که از هورمون‌های دوران بارداری ناشی می‌شود. نخوردن غذاهای تولیدکننده گاز زیاد، ازجمله غذاهای سرخ شده و سرشار از روغن و ادویه و خوردن مقادیر کمتر غذا، در وعده‌های بیشتر در طول روز به کاهش این مشکل کمک می‌کند.

در اثر بروز تغییرات در دستگاه قلبی عروقی و عصبی، ممکن است احساس گیجی نمایید که در این دوره از حاملگی، امری طبیعی به شمار می‌آید. در صورت بروز گیجی، به پهلوی چپ دراز بکشید (با این کار، گردش خون به قلب افزایش می‌یابد). از انجام حرکت‌های ناگهانی خودداری کنید. گاهی بلند شدن خیلی سریع، از حالت نشسته می‌تواند موجب تجمع خون در ساق‌ها و نرسیدن خون کافی به مغز و در نتیجه، بروز گیجی شود.

چنان چه تمایل داشتید به نظافت خانه بپردازید حتماً دستکش به دست کنید تا از تماس مواد شیمیایی با پوست جلوگیری به عمل آید. مواد شیمیایی ممکن است از جفت عبور کنند و به جنین برسند. بهتر است از مواد طبیعی و غیرسمی برای نظافت خانه استفاده کنید.

اگر در محیطی قرار گرفته‌اید که افراد یا افرادی در آن مشغول استعمال دخانیات هستند فوراً از آن محل خارج شوید.

بعضی از آزمایش‌ها به طور شایع در دوران بارداری انجام می‌شوند و برخی دیگر تنها در شرایط خاص مورد درخواست قرار می‌گیرند. آزمایش نمونه‌برداری از پرزهای کوریونی (Chorionic villus sampling; CVS) در زنانی که در بالای 35 سالگی حامله می‌شوند به منظور کمک به تشخیص ناهنجاری‌های ژنتیکی ایجادکنندهٔ سندرم داون و بعضی اختلالات دیگر در هفته 9 تا 11 بارداری انجام می‌شود. این آزمایش تقریباً در 1 درصد موارد منجر به سقط جنین می‌شود و فقط در حاملگی‌های پرخطر، مثلاً در زنانی که در آنها، سابقه فامیلی بیماری ارثی ژنتیکی وجود دارد یا در زنان باردار بالای 35 سال صورت می‌گیرد.

هیچ گاه در دوران بارداری اقدام به گرفتن رژیم غذایی لاغری نکنید.

ممکن است خواب‌های عجیب و واضح ببینید که علت آن، تغییرات هورمونی این دوران است. نمی‌توان پیش‌بینی کرد این رویاها به چه صورت خواهند بود. ممکن است زنان باردار در این هفته‌ها حیوانات، ساختمان‌های مرتفع و حتی خواب‌های فانتزی ببینند.

​همسرم به من کمتر توجه میکنه چکار کنم

بعضی از خانم‌ها احساس می‌کنند به دلیل تغییرات ظاهری، همسرشان نسبت به آنها بی‌توجه شده‌اند ولی باید به این نکته توجه کنند که دوران بارداری، تغییرات و زیبایی‌های خاص خود را دارد. سعی کنید با ایجاد تغییرات جزیی و پوشیدن لباس‌های زیبا، این اشکال احتمالی و موقتی را برطرف نمایید.

 

بابای طلایی حواست به مامان طلایی باشه یادت باشه که اون با تو و کمک تو میتونه یه جنین سالم رو پرورش بده

 

شما میتونید از این قسمت  فایل ویدئویی رابطه مادر و جنین در این ماه رو ببینید ( ماه سوم )

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

بسته آموزشی بارداری طلایی

بسته آموزشی بارداری طلایی

پدر و مادر باید بدانند که تربیت از تولد شروع می‌شود و والدین بیشترین نقش را در 8 سال اول تولد دارند. بعد تا 12 سال این نقش کم رنگ، تا 18 سال کم رنگ تر و بعد از 18 سالگی تحت تأثیر عوامل محیطی، هم سالان و جامعه قرار می‌گیرند، والدین باید آگاه باشند با محکم کردن پایه‌های شخصیتی در همه‌ی زمینه‌های رشد، تنها در این سال‌ها فرصت دارند به تربیت فرزند خود بپردازند.

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است تنها زمینه های شناسایی، رشد و شکوفایی آنها فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند.

هوشهای  هشت نابغه- تولد تا هفت سالگی

هوشهای هشت نابغه- تولد تا هفت سالگی

در جهان امروز تحقیقات گسترده‌ای در زمینه‌ی هوش و استعداد کودکان صورت گرفته و می‌ گیرد.

پرورش کودکان طلایی از تولد تا 7 سالگی

پرورش کودکان طلایی از تولد تا 7 سالگی

تعریفی نو از تربیت کودک . 2 گروه نیازهای اصلی کودک . نیازهای روانی : تعریفی از مرگ و زندگی . ترسهای طبیعی کودکان از بدو تولد .

بسته آموزشی پرورش نبوغ جنین

بسته آموزشی پرورش نبوغ جنین

اهمیت اعتماد به نفس برای والدین که با کودکان و نوجوانان خود سرو کار دارند امری روشن است. نحوه ی برخورد والدین با فرزندانشان، تأثیر بسزایی در ایجاد اعتماد به نفس یا از بین بردن آن در فرزندان نقش بسزا و مؤثری را ایفا می کند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفته چهلم بارداری

هفته چهلم بارداری

هفته چهلم بارداری ​تبریک میگم ممکنه این روزها دیگه  نی نی طلایی متولد بشه و شما بیشتر از هر روز دیگه احتیاج به آرامش داری ​و یه عالمه اطلاعات جدید باید داشته باشی که کارشناس سایت کودکان طلایی واستون آماده کرده

حواس پنجگانه‌ی جنین

حواس پنجگانه‌ی جنین

پژوهشگران و دانشمندان متخصص با نمودارهای واضح و در تعدادی از پژوهش‌ها این دانش پربار را ثابت کرده‌اند.( تأثیر رویدادهای گذشته در هر مرحله از زندگی بر روی آینده فرد) ولی انگار پا را فراتر گذاشته‌اند و بنظر می‌رسد آن‌ها می‌توانند ریشه رفتارهای پریشان را مشخص و کنترل کنند (حتی در رحم مادر) و کنترل رفتارها، دانشمندان را چشم انتظار می‌کند باتوجه به آمادگی نامحدود اطفالی که هنوز به دنیا نیامده اند و آمادگی پدران و مادران و دست آخر آمادگی جامعه، به نتایج درخشانی دست پیدا کنند.

چه زمان‌هایی نباید از قوانین پرورش هوش هیجانی استفاده کرد؟

چه زمان‌هایی نباید از قوانین پرورش هوش هیجانی استفاده کرد؟

زمانی را در نظر بگیرید که با عجله در حال رساندن کودک به مهد یا در حال آماده کردن بساط مهمانی هستید و کودک‌تان هم در این لحظات پرفشار، احساساتش را بروز می‌دهد. همانطور که در فصل‌های گذشته به آن اشاره کردم، ابراز احساسات ابتدای فرآیند پرورش هیجان است، پس باید در نظر داشته باشیم که در روند پرورش هیجان باید با تمام وجود در مسیر پرورش قرار بگیریم، نه این‌که استرس مهمانی شب، سوختن غذا، تمیز کردن منزل و ... هم در کنار این مسیر قرار گیرند. نتیجه آن‌‌که در مواقع کمبود وقت و لحظات سرشار از استرس، هرگز به سراغ پرورش هیجانات کودک‌تان نروید.

هفته ششم نوزادی

هفته ششم نوزادی

هفته ششم نوزادی

هفته سی ام  نوزادی

هفته سی ام نوزادی

هفته سی ام  نوزادی

روانشناسی جنین برای مادران  به زبان خیلی ساده

روانشناسی جنین برای مادران به زبان خیلی ساده

چنانچه این نظریه چهل سال پیش اعلام می‌شد قطعاً آن را رد می‌کردند و برای اکثرمردم غیر قابل قبول می‌نمود. ولی اگر چهار قرن پیش اعلام می‌شد قطعاً همچون اتفاقی طبیعی قبول می‌شد. چون اجداد ما می‌دانستند که کودک قبل از تولدش از تجربه‌ها و آگاهی‌های مادرش تأثیر می‌پذیرد.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید