مطالب متفاوت‌‌‌‌‌‌‌تر "کودکان طلایی" را در  کانال تلگرام  و  کانال آپارات  دنبال کنید

هفته ششم بارداری

هفته ششم بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1396/01/04 0 نظر 438 بازدید

هفته ششم بارداری و ششمین هفته از سفر پرماجرا و پر از لذت برای شما مادر و پدر عزیز

میخوای بدونی در این هفته چه مواردی رو برای داشتن یک جنین سالم و طلایی رعایت کنی؟
​با ما همراه باش تا ببینیم کارشناسان کودکان طلایی برای این هفنه چه برنامه هایی دارن؟

 

هفته ششم بارداری و ویژگی های جنین شما در این هفته

کودکان طلایی : در این هفته طول سرتانشیمن (محل ساخته شدن استخوان دنبالچه)، فقط 2 تا 5 میلی‌متر است.

تکامل مغز و دستگاه عصبی رویان سرعت بیشتری پیدا کرده است.

وزیکول‌ها (برجستگی‌ها)ی بینایی که بعداً چشم‌ها را به وجود می‌آورند از این هفته شروع به تشکیل می‌کنند. این برجستگی‌ها در هر طرف مغز اولیه رویان قرار دارند. همچنین مسیرهایی که بعداً گوش داخلی را تشکیل می‌دهند شروع به ایجاد شدن کرده‌اند.

ضربان قلب رویان از حوالی این هفته آغاز می‌شود و ممکـن است حتی بتـوان آن را با سـونـوگـرافی تشخیص داد.

دستـگاه گوارشـی و تنفـس شـروع به تشـکیـل شدن می‌کنند.

جوانه‌های کوچکی که با رشد خـود بازوها و سـاق‌های جنیـن را خـواهند سـاخت ظاهر می‌شوند.

به‌دلیل آنکه در قسمت اعظم دوران بارداری، ساق‌های جنین در مقابل تنـه‌اش جمع شده‌اند، اندازه‌گیری طول جنین به طور کامل مشکل است و اغلب، آن را از فرق سر (بالای سر) تا نشیمن اندازه می‌گیرند و نه از سر تا انگشت (پنجه) پا.

حنجره در حال ایجاد شدن است.

در پایان این هفته، مغز شکل می‌گیرد و دهان و فک رویان که به تازگی ایجاد شده‌اند دارای 10 جوانهٔ دندانی می‌شوند.

تا پایان این هفته بند ناف ایجاد می‌شود. بند ناف در سراسر دوران بارداری ارتباط جنین با مادر را برقرار می‌کند و اکسیژن و مواد غذایی را از مادر به جنین می‌رساند و مواد زاید بدن جنین را دفع می‌کند.

هفته ششم برای شما مادر عزیز

ناراحتی‌های شایع ناشی از حاملگی ممکن است در این هفته به حداکثر خود برسند. از جمله، خستگی شدید به دلیل تطابق بدن با نیازهای دوران بارداری احساس می‌شود. ممکن است استرس زیادی داشته باشید.

تهوع و استفراغ در صبح‌ها و نیز سایر ساعات روز ادامه دارد.

تکررّ ادرار همچنان وجود دارد.

ممکن است نگرانی در زمینه خوب پیش نرفتن روند حاملگی وجود داشته باشد. این نگرانی به ویژه در مادرانی که سابقهٔ سقط جنین داشته‌اند احساس می‌شود. برای کاهش این استرس از ماساژ، صحبت کردن با همسر یا یک دوست نزدیک، کاهش ساعات کار در محل کار و منزل، استحمام با آب گرم، خلوت کردن با خود و مطالعه و کسب اطلاعات دربارهٔ مراحل حاملگی کمک بگیرید. می‌توانید شروع به نوشتن خاطرات دوران بارداری کنید.

از مصرف الکل، داروها (بدون تجویز پزشک) و مواد مخدر، خودداری کنید.

سیگار نکشید.

از رنگ مو، لاک ناخن، فر موها و چیزهای غیر ضروری دیگر استفاده نکنید.

در دوران بارداری، ورزش را به طور منظم، آهسته و ریتمیک (در صورت امکان، ضمن گوش دادن به موسیقی) انجام دهید و همیشه قبل از ورزش، به آرامی بدن خود را گرم کنید. یوگا، شنا یا پیاده‌روی از ورزش‌های مفید هستند البته در صورتی که به طور منظم تکرار شوند.

هرگز ورزشی را که باعث ایجاد درد می‌شود انجام ندهید. هر حرکت ورزشی را به تدریج انجام دهید و به بدن خود کشش وارد نیاورید.

در بعضی کشورها، کلاس‌های ورزشی مخصوص دوران بارداری وجود دارد که در آنها، از ورزش‌های طراحی شده برای این دوران (ازجمله، یوگا که برای کنترل ماهیچه‌های بدن، تنفس و آرام‌سازی بسیار مفید است) استفاده می‌شود.

بهتر است ورزش‌های مخصوص کف لگن (که از جملهٔ مفیدترین آنها می‌توان ورزش‌های کِگِل که در هفتهٔ 23 دربارهٔ آنها توضیح داده شده است را نام برد) از پیش از حامله شدن آغاز شوند و پس از آن (حتی در زنان مسن) ادامه یابند. در صورت امکان، این ورزش‌ها را هر روز انجام دهید. در روزهای اول، حدود 5 بار ماهیچه‌های کف لگن را منقبض کنید و هر بار آنها را 5 ثانیه در حالت انقباض نگه دارید. پس از مدتی می‌توانید به راحتی و حتی در حالت نشسته در منزل، ایستاده در صف، یا در هنگام پیاده‌روی این ورزش‌ها را انجام دهید. ورزش‌های مزبور در مرحله دوم وضع حمل، یعنی هنگامی که نزدیک است سر جنین از رحم مادر خارج شود نیز مفید هستند. همان گونه که می‌دانیم، هورمون پروژسترون، بدن را از طریق نرم کردن مفاصل و رباط‌ها و ماهیچه‌های کف لگن برای زایمان آماده می‌کند. چنان چه فشار رحم در حال رشد، موجب ضعیف شدن کف لگن شود، دردهای مبهم، خستگی، بی‌اختیاری ادرار، نشت ادرار و در موارد شدیدتر، پایین‌افتادگی رحم در دوران پس از زایمان بروز خواهد کرد. با انجام ورزش‌های تقویت‌کننده ماهیچه‌های کف لگن می‌توانید از بروز این عوارض جلوگیری کنید.

در هفته ششم بارداری بعضی از خانم‌ها دچار استفراغ شدید دوران بارداری می‌شوند که علت آن مشخص نشده ولی بعضی مطالعات به این نتیجه رسیده است که پایین بودن سن ازدواج، چاقی و حاملگی اول، احتمال بروز این عارضه را افزایش می‌دهد. در موارد شدید معمولاً باید فرد را در بیمارستان بستری نمود و با تجویز مایعات و الکترولیت‌ها از راه سیاهرگ، مقادیر از دست رفته این مواد در اثر استفراغ را جایگزین نمود. موادغذایی و ویتامین‌های ضروری نیز از همین راه به بدن فرد مبتلا رسانده می‌شود.

مصرف میوه‌ها، دانه‌ها، ماست و سایر غذاهای سالم به بهداشت مادر و فرزند کمک می‌کند. مصرف غذاهای حاوی فیبر زیاد بروز یبوست (که از عوارض شایع بارداری است) جلوگیری می‌کند

کودکان طلایی همراه با کارشناسان متخصص در زمینه پرورش کودکان طلایی برای شما خانواده طلایی آرزوی سلامتی دارد.

چنان چه احساس خستگی می‌کنید، ضمن مراجعه به پزشک از او بخواهید آزمایش اندازه‌گیری مقدار آهن خون را برایتان درخواست نماید. کم خونی (به خصوص در اثر فقر آهن) از علل شایع خستگی، به ویژه در زنان گیاه‌خوار به شمار می‌آید. خوردن غذا به طور منظم نیز موجب کمک به رفع خستگی می‌شود. همچنین خوردن میان وعده‌های سبک، مانند غذاهای حاوی کربوهیدرات پیچیده موجب برقراری انرژی و رفع خستگی می‌شود. ازجمله این غذاها می‌توان سالاد کلم، میوه و سبزیجات، یا ساندویچ را نام برد.

بیسکویت‌ها، شکلات‌ها و نوشابه‌های شیرین، فقط انرژی ناگهانی و کوتاه مدتی تولید می‌کنند و فرد پس از خوردن آن به زودی، دوباره احساس گرسنگی می‌کند.

ممکن است در مورد سلامت جنین احساس نگرانی کنید. خونسرد باشید و ضمن آرام‌سازی خود اجازه دهید سیر طبیعی دوران بارداری طی شود. دربارهٔ نگرانی‌های خود با همسر یا دوست یا مشاور روانی مشورت کنید.

افزایش هوش جنین

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

پرورش کودکان طلایی از تولد تا 7 سالگی

پرورش کودکان طلایی از تولد تا 7 سالگی

تعریفی نو از تربیت کودک . 2 گروه نیازهای اصلی کودک . نیازهای روانی : تعریفی از مرگ و زندگی . ترسهای طبیعی کودکان از بدو تولد .

بارداری طلایی

بارداری طلایی

پدر و مادر باید بدانند که تربیت از تولد شروع می‌شود و والدین بیشترین نقش را در 8 سال اول تولد دارند. بعد تا 12 سال این نقش کم رنگ، تا 18 سال کم رنگ تر و بعد از 18 سالگی تحت تأثیر عوامل محیطی، هم سالان و جامعه قرار می‌گیرند، والدین باید آگاه باشند با محکم کردن پایه‌های شخصیتی در همه‌ی زمینه‌های رشد، تنها در این سال‌ها فرصت دارند به تربیت فرزند خود بپردازند.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

ارتباط احساسی مادر و جنین - قسمت دوم

ارتباط احساسی مادر و جنین - قسمت دوم

شما مادران هنگامی‌که ارتباط با جنین را محقق کردید رشد و شکفتگی زود هنگام را برای فرزندتان تضمین می‌کنید و اطمینان داشته باشید که خیلی زود قوی می‌شود و بیشترین تفاهم را  با شما دارد و با این رفتار شیرین و دوست داشتنی او را برای یک زندگی رضایت بخش آماده می‌کنی.در آینده هم تو را دوست خواهد داشت و هم مردم را و به آن‌ها الفت خواهد گرفت و در اولین فرصت خیلی زود با دیگران در زندگی اجتماعی یکی می‌شود. تو همه این‌ها را نمی‌توانی برایش کسب کنی بلکه او خودش را پیدا خواهد کرد همان‌طور جامعه او را به دست می‌آورد و به انسان منحصر بفرد و فعالی بدل خواهد شد که به راه درست نزدیک‌تر است و به سازگاری و تفاهم با زندگی نزدیک‌تر است.

اصول اساسی حافظه

اصول اساسی حافظه

در دوران یونان و روم باستان، سناتورهای برجسته از قدرت حافظه خود برای نمایش قدرت و تحت تأثیر قرار/دادن رای/ دهندگان و دیگران استفاده می‌کردند. قرن‌ها قبل از اینکه چیزی در مورد مغز و نحوه عملکرد آن کشف شود، یونانیان باستان اولین کسانی بودند که دو اصل اساسی مربوط به حافظه را کشف کردند. زیرا می‌دانستند که حافظه با ربط دادن اطلاعات به یکدیگر بهتر تقویت می‌شود.

سلامت روان جنین - قسمت سوم

سلامت روان جنین - قسمت سوم

خرسندی و زندگی آرام- رضایت از زندگی با قبول کردن تلخی و شیرینی زندگی همراه با اتکاء به خود، آرامش درونی هرچند که با مردم باشد و آرزوی خیر خوبی برای بزرگ و کوچک به وجود می‌آید و رضایت از زندگی اکثر اوقات فرد را به آسایش و آرامش بیشتری آگاه می‌کند.

هفته هشتم بارداری

هفته هشتم بارداری

یه خبر خوب برای شما مامان بابای طلایی در هفته هشتم بارداری  نینی کوچولوی شما برای گفتن کلمه مامان و بابا احتیاج به لب داره تا اونها رو قشنگ ادا کنه و در هفته هشتم بارداری این کوچولو لب بالاییش تشکیل شده !! بریم ببینیم دیگه چقدر تغییر داشته  

غذاهای قبل از بارداری

غذاهای قبل از بارداری

سلامت جسمی و روانی جنین و نهایتا نوزاد یکی از مهمترین مواردی ست که باید خیلی قبل تر از اقدام به بارداری به آن توجه نمایید. بارداری و میزان اهمیت آن باید باعث این شود که کاملا با برنامه و هدفمند لحظه های قبل و حین آن را سپری نمایید.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید