مطالب متفاوت‌‌‌‌‌‌‌تر "کودکان طلایی" را در  کانال تلگرام  و  کانال آپارات  دنبال کنید

هفته هفتم بارداری

هفته هفتم بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1396/01/04 0 نظر 363 بازدید

هفته هفتم فـرزند

طول رویان در این هفته، 7 تا 13 میلی‌متر و وزن آن حدود 8/0 گرم است.

دستگاه گوارش و ریه‌های فرزندتان به تکامل خود ادامه می‌دهند.

صورت فرزند شما در حال شکل گرفتن است. دهان، حفره‌های بینی، گوش‌ها و چشم‌ها در این هفته مشخص‌تر می‌شوند.

جوانه‌های بازوها که در هفتهٔ ششم تشکیل شده بودند، در این هفته، در انتهای خود صاحب دو دست می‌شوند که به دو پاروی ظریف شباهت دارند.

در تعدادی از رویان‌ها، بند ناف در این هفته ساخته می‌شود.

( هفته ششم؛ فرزند).

بند ناف از محل لانه‌گزینی بلاستوسیست شروع به ساخته شدن می‌کند. (هفته سوم؛ فرزند).

جوانه‌های بازویی به شانه، آرنج و دست تقسیم شده‌اند. هنوز انگشتان دست‌ها شکل نگرفته‌اند.

رنگ عنبیه چشم‌ها قابل مشاهده است.

حفرهٔ دهان مشخص شده است.

برآمدگی تناسلی ظاهر شده است.

قطب جنینی و با حرکت قلب در سونوگرافی از راه مهبل مادر دیده می‌شوند.

هفته هفتم مـادر

گردن رحم در اثر حاملگی دچار تغییراتی می‌شود. در این هفته، توده (توپی یا پلاک) مخاطی (mucous plug) در مدخل مجرای دهانهٔ رحم (سرویکس) تشکیل می‌شود و به منظور محافظت از رحم آن را عایق‌بندی می‌کند. این توده، در نهایت، هنگامی‌که اتساع دهانهٔ رحم به منظور آماده شدن برای وضع حمل روی می‌دهد از بین می‌رود.

با کاشته شدن محکم رویان به دیوارهٔ رحم ممکن است مقدار کمی‌خونریزی و درد ایجاد شود. این وضعیت طبیعی است ولی چنان‌چه خونریزی و درد شدید باشد به پزشک مراجعه کنید.

ممکن است در اثر تغییرات هورمونی، جوش صورت (آکنه) ایجاد شود که می‌توانید با استفاده از یک پاک‌کنندهٔ ضدباکتری مناسب و آرایش ضدآلرژی به مقابله با آن بپردازید. به طور طبیعی این جوش‌ها در طول سه ماههٔ دوم بارداری محو می‌شوند.

به‌دلیل بزرگ‌تر شدن رحم، فشاری که از سوی آن به مثانه وارد می‌شود تشدید می‌یابد و در نتیجه، تکرر ادرار بیشتر می‌شود.

در طول سه ماههٔ دوم حاملگی، این مشکل کاهش پیدا می‌کند.

در طول دوران بارداری، در صورت بروز موارد زیر به پزشک مراجعه کنید:

تکرر ادرار شدید یا سوزش ادرار.

بروز تشنگی زیاد و غیرعادی همزمان با کاهش مقدار ادرار.

ادرار نکردن به مدت 12 ساعت، علی رغم نوشیدن مایعات.

وجود لرز، یا تب بالای 3/38 درجهٔ سانتی‌گراد.

سردرد شدید و مقاوم.

درد شکمی که با اجابت مزاج بهبود نمی‌یابد.

وجود ترشح مهبلی خونی به مقدار بیش از لکه بینی خفیف.

تهوع و استفراغ شدید.

اگر قدرت بدنی شما اجازه می‌دهد، یک روز در میان به مدت 20 دقیقه شنا کنید. شنا، عالی‌ترین تمرین دوران بارداری است و می‌توان تا زمان زایمان به آن ادامه داد. در آب سرد شنا نکنید زیرا این کار احتمال گرفتگی ماهیچه‌ها را تشدید می‌کند.

دوچرخه‌سواری ورزش خوبی است ولی باید هنگامی که بزرگی شکم زن باردار به حدی می‌رسد که بر مرکز ثقل بدنش تأثیر می‌گذارد ادامه پیدا نکند زیرا ممکن است تعادل بدن را برهم بزند.

خانم‌های حامله در سراسر دوران بارداری می‌توانند از حرکات رقص آرام استفاده کنند و می‌توانند هنگامی که احساس افسردگی می‌کنند با همراه با موسیقی مورد علاقهٔ خود به طور آرام برقصند. به تمرین‌های سبک هوازی (آیروبیک) نیز می‌توان در دوران بارداری ادامه داد.

معمولاً در هفته 7 بارداری، تهوع و استفراغ حاملگی تشدید می‌شود. البته بسیاری از خانم‌های حامله در تمام دوران بارداری دچار تهوع و استفراغ نمی‌شوند. افزایش بزاق به ندرت ممکن است از این هفته موجود باشد ولی این وضعیت در خانم‌هایی که در اثر حاملگی دچار تهوع و استفراغ شدید می‌شوند بسیار شایع است. ممکن است احساس طعم فلزی یا احساس ترش بودن دهان وجود داشته باشد که تا مدتی پس از خوردن غذا ادامه می‌یابد. احساس طعم فلزی در سه ماهه اول بارداری طبیعی است و در اثر هورمون‌های بارداری ایجاد می‌شود. سعی کنید هیچ وقت معدهٔ شما خالی یا پیش از حد پر نباشد.

سردردهای تنشی به طور شایع از هفته 7 بارداری آغاز می‌شوند و ممکن است در سه ماهه اول بارداری موجود باشند. تغییرات هورمونی، کم خوابی، عدم مصرف کافئین، خستگی و کم آبی بدن می‌توانند باعث این نوع سردردها شوند. خوشبختانه سردردهای تنشی در سه ماههٔ دوم بارداری از بین می‌روند. بعضی از خانم‌ها در دوران بارداری برای نخستین بار دچار میگرن می‌شوند که اغلب به صورت درد یک یا دوطرفه ضربان‌دار در سر احساس می‌شود و اغلب با تهوع و استفراغ و گاهی با علایم پیش درآمد (اورا؛ aura) به شکل دیدن خطوط مواج یا جرقه همراه است. معمولاً میگرن در دوران بارداری خطرناک نیست ولی چنان چه با تب یا تاری دید همراه شود باید فوراً به پزشک مراجعه نمود. استرس، کم خوابی، خوردن شکلات، پنیر، الکل، قهوه، استعمال دخانیات، هورمون‌ها و بوهای تند می‌توانند موجب شروع دردهای میگرنی شوند. قرار دادن حولهٔ سرد یا کیسهٔ حاوی حبوبات منجمد و یا دراز کشیدن ممکن است موجب کاهش درد شود. مصرف تیلنول برای تسکین درد در دوران بارداری بدون اشکال است ولی زنان باردار نباید از ایبوپروفن، آسپیرین و نظایر آنها استفاده کنند.

خوردن جینجر اِیل (نوعی نوشابه غیرالکلی حاوی زنجبیل) یا چای زنجبیل طبیعی می‌تواند به بهبود تهوع دوران بارداری کمک کند. خوردن غذاهای حاوی ویتامین B6 زیاد و خوردن لیموناد یا مکیدن لیمو نیز موجب بهبود تهوع می‌شود.

افزایش مقدار هورمون‌ها و نیز نگرانی دربارهٔ حاملگی و مادر شدن می‌تواند موجب دیدن رویاهای واضح یا بی‌خوابی شود. نوسانات واضح یا بی‌خوابی شود. نوسانات خُلقی ممکن است در تمام دوران بارداری ادامه یابد و نگران‌کننده نیست.

ایجاد جوش‌های صورت و حساسیت در برابر گرما از سایر مواردی هستند که ممکن است از این هفته ایجاد شوند.

بارداری می‌تواند از عوامل بروز استرس، اضطراب و نوسانات خُلقی باشد. در صورتی که احساس افسردگی می‌کنید با سایر زنانی که شرایط شما را دارند صحبت نمایید. آگاه شدن از این که احساس مزبور فقط شما را رنج نمی‌دهد و در بعضی دیگر از زنان باردار نیز وجود دارد موجب اطمینان خاطر خواهد شد.

تغییرات هورمونی دوران بارداری ممکن است موجب خونریزی لثه‌ها شود. باکتری‌های دهان مادر می‌توانند از راه خون به بدن جنین برسند. از خوردن غذاهای حاوی قند زیاد خودداری کنید و روزی دو بار از نخ دندان و مسواک استفاده نمایید. با دهان‌شویه دارای کیفیت بالا دهان خود را شستشو دهید.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین ازجمله : هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

تربیت کودکان طلایی از تولد تا 7 سالگی

تربیت کودکان طلایی از تولد تا 7 سالگی

تعریفی نو از تربیت کودک . 2 گروه نیازهای اصلی کودک . نیازهای روانی : تعریفی از مرگ و زندگی . ترسهای طبیعی کودکان از بدو تولد .

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفته یازدهم نوزادی

هفته یازدهم نوزادی

هفته یازدهم نوزادی

هفته چهاردهم بارداری

هفته چهاردهم بارداری

هفته چهاردهم بارداری

جنین می فهمد!  باور کنید!

جنین می فهمد! باور کنید!

امروزه علم ثابت کرده است که هر تجربه کوچک می تواند در ذهن و جسم ما فعل و انفعال شیمیایی بوجود آورد و این فرآیند در طی دوران بارداری و پس از تولد نیز ادامه خواهد داشت. تجربه های سازنده در طول بارداری سبب پیدایش اندام ها و ذهن سالم می شود، حال آنکه تجربه های مخرب، اندام ها و ذهن بیمار را می آفریند.

هفته بیست وهشتم بارداری

هفته بیست وهشتم بارداری

هفته بیست وهشتم بارداری

هفته چهلم نوزادی

هفته چهلم نوزادی

هفته چهلم نوزادی

هفته چهل وهفتم نوزادی

هفته چهل وهفتم نوزادی

هفته چهل وهفتم نوزادی

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید