قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

نقش فولیک اسید در باروری سالم

نقش فولیک اسید در باروری سالم
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/07/16 0 نظر 33 بازدید

نقش فولیک اسید در باروری سالم

فولات در مراحل آغازین رشد جنین اهمیت زیادی دارد. جنین درحال رشد در روزها و هفته‌‌‌‌های اول برای تشکیل قالب‌‌‌‌بندی اساسی خود به فولات نیاز دارد. بدون اسید فولیک کافی ستون فقرات به طور مناسب شکل نگرفته و به اسپینا بیفیدا خواهد انجامید. این که فولات واقعا چقدر به تشکیل ستون فقرات و بسته شدن نخاع کمک میکند، کاملا معلوم نشده است. با این حال دانشمندان دقیقا میدانند که فولات آسیب به DNA نقاط تیره سلولها را کاهش داده

نقش فولیک اسید در باروری سالم


برای پیشگیری از نقائص مادرزادی مکمل اسید فولیک توصیه می شود. 

                                  فولیک اسید
فولات چکار میکند؟


فولات در مراحل آغازین رشد جنین اهمیت زیادی دارد. جنین درحال رشد در روزها و هفته‌‌‌‌های اول برای تشکیل قالب‌‌‌‌بندی اساسی خود به فولات نیاز دارد. بدون اسید فولیک کافی ستون فقرات به طور مناسب شکل نگرفته و به اسپینا بیفیدا خواهد انجامید. این که فولات واقعا چقدر به تشکیل ستون فقرات و بسته شدن نخاع کمک میکند، کاملا معلوم نشده است. با این حال دانشمندان دقیقا میدانند که فولات آسیب به DNA نقاط تیره سلولها را کاهش داده و از ایجاد انحراف در تکثیر سلولها پیشگیری میکند. این کار خیلی مهم است چون سلولهای جنین درحال رشد با سرعت سرسام‌‌‌‌آوری درحال تکثیر هستند.

حتما بخوانید: رفع خستگی پس از زایمان با خوردن عدس


افسردگی و باروری


بعضی از اختلالات بهداشتی با کمبود فولات مرتبط هستند. خانم‌‌‌‌های مبتلا به افسرگی معمولا کمبود فولات داشته و باید به مصرف فولات خود توجه ویژه نمایند تا برای باردار شدن و به ثمر رساندن یک کودک سالم کمبود فولات نداسته باشند، مطالعه بر روی بر روی ملتها نشان داده که هم مردان و هم زنانی که در خون خود کمبود فولات داشته‌‌‌‌اند، خطر ابتلا به افسردگی آنها بیشتر است. احتمالا ارتباط و نقش بین فولات و افسردگی در تولید سروتونین نهفته است. سروتین یک ناقل عصبی است که باعث احساس شادی و سرخوشی می شود. اسیدهای چرب امگا3 موجود در ماهی هم پشتیبان مشهور خلق و خوی خوش هستند.

                                            فولیک اسید
وزن‌‌‌‌کشی


رسیدن به وزنی مناسب و حفظ آن هم قبل از باردار شدن فکر خوبی است. ما درباره‌‌‌‌ی وزن مناسب صحبت می کنیم نه در مورد وزن سوپر مدل!


چند کیلو گوشت اضافی باسن شما را آنقدر ناراحت کرده، برای دوران بارداری عملا مفید خواهد بود. تحقیقات نشان میدهد 97% خانمهایی مه فکر میکنند که اضافه وزن دارند درواقع وزنشان مناسب است. رژیم لاغری می تواند باعث کاهش موادغذایی لازم برای باروری و کودک سالم گردد. علاوه بر این رژیم لاغری گرفتن و لاغری میتواند باعث توقف تولید تخمک شود.

حتما بخوانید: نوزادان در یک ماهگی


از طرفی دیگر خانم‌‌‌‌هایی که قبل از باردار شدن دارای اضافه وزن بوده و در دوران بارداری افزایش وزن زیادی داشته باشند در خطر بیش از معمول مسمومیت زایمانی قرار می گیرند. در این اختلال، مادر دچار فشارخون زیاد میشود که درنتیجه میتواند به تحریک زایمان یا سزارین یا به دیابت بارداری (نوعی دیابت که در دوران بارداری پیش می‌‌‌‌آید) منجر شود. برای این که ببینید وزنتان چطور است به جای پوشیدن لباسهای تنگ که ما آنها را "چسبان" می‌‌‌‌نامیم شاخص توده‌‌‌‌ای بدن (BMI) خود را محاسبه کنید-سال" BMI خود را تعیین کنید. در این جا راه جدیدی هست که شما ممکن است بخواهید امتحان کنید خصوصا چون آسان‌‌‌‌تر از BMI است. نسبت کمر به باسن (W/H ratio) نسبت کمر به باسن از نظر سلامت کلی بدن حتی از bmi مهم‌‌‌‌تر است برای یافتن آن کمر خود را در باریک‌‌‌‌ترین نقطه و باسن خود را در بزرگ‌‌‌‌ترین نقطه اندازه‌‌‌‌گیری کرده و آنگاه اندازه کمر را به اندازه باسن تقسیم کنید. نسبت به دست آمده در شرایط مناسب برای خانم‌‌‌‌ها 8/0 یا کمتر از آن است.

                                        فولیک اسید
وزن چه اثری در باروری دارد


باروری یک خانم به مقدار انرژی بدن او خیلی بستگی دارد. به عبارت دیگر خوبی تغذیه بر توانایی باردار شدن تاثیر دارد و دلیلش این است که هورمون‌‌‌‌ها یعنی مواد شیمیایی دخیل در ارتباط بین دستگاه‌‌‌‌های مختلف، به دستگاه تولید مثل خانم خبر میدهند که متابولیسم او چگونه است. وقتی متابولیسم غیرزبیعی باشد مانند مورد خانم‌‌‌‌هایی که یا کم وزن هستند یا چاق بر مقدار هورمون‌‌‌‌های او اثر میگذارند و همچنان که انتظار دارید، هورمون‌‌‌‌ها عامل کلیدی در باردار شدن یا بارداری سالم هستند.

حتما بخوانید: فواید کلم پیچ در دوران شیردهی


وزن‌‌‌‌کشی برای درمان باروری


محققان آثار وزن بدن و غذا را بر نتیجه درمان باروری مورد تحقیق قرار داده‌‌‌‌اند. معلوم است که وزن و وضعیت غذایی( چگونگی غذا) با باروری رابطه نزدیکی دارند ولی مطالعات کمی اثر مستقیم غذا را بر نتایج درمان باروری مورد تحقیق قرار داده‌‌‌‌اند. وزن مناسب و سالم با مقدار هورمون مناسب مرتبط بوده و توانایی مناسب با بدن سالم ارتباط دارد. علیرغم کمبود شواهد تا این تاریخ می توان گفت یک رژیم غذایی سالم فکر خوبی برای زمان درمان باروری است. خصوصا چون به طرق دیگر با باروری و بارداری سالم مرتبط است.
                                                    فولیک اسید

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

کنترل بیماری ها قبل از بارداری

کنترل بیماری ها قبل از بارداری

کنترل بیماری ها قبل از بارداری در مبحث زیر جزئیاتی در مورد برخی بیماری‌های موجود قبل از بارداری و چگونگی تأثیر آن بر بارداری و بالعکس را خواهید آموخت.
آسم
پیش بینی این موضوع که بارداری چقدر و چگونه .........

نکات بارداری چند قلویی

نکات بارداری چند قلویی

نکات بارداری چند قلویی در قدیم پزشکان به مادرانی که دوقلو باردار بودند، توصیه می‌کردند که از هفته‌ی 24 تا 28 به بعد، بیشتر در رختخواب بمانند و استراحت کنند. اما اطلاعات و آمار نشان می‌دهد که احتمال زایمان زودرس در زنانی که استراحت مطلق می‌کردند و همچنین کم وزنی نوزادان این زنان، نسبت به دیگران به هیچ وجه کمتر نشده است

مضرات الکل بر بارداری سالم

مضرات الکل بر بارداری سالم

مضرات الکل بر بارداری سالم آثار زیان‌‌‌‌‌بار الکل روی طفل سال‌‌‌‌‌هاست که معلوم شده است. در روم باستان در شب عروسی از خوردن مشروبات الکلی منع می‌‌‌‌‌شدند که مبادا به کودکی باردار شوند که نقص مادرزاد داشته باشد و در سال 1736 دانشکده پزشکی لندن گزارش داد که نوشیدن الکل در دوران بارداری باعث تولد کودکان ضعیف، ناتوان، بدخلق و بیمار می‌‌‌‌‌شود.

افزایش باروری با خوردن کاسنی فرنگی

افزایش باروری با خوردن کاسنی فرنگی

افزایش باروری با خوردن کاسنی فرنگی
کاسنی فرنگی نوعی سبزی سالادی است که بیشتر شبیه کاهو است و مزه خوب داشته و سالاد را خوشمزه میکند. کاسنی دارای موادغذایی مانند فولات است که باروری را افزایس میدهد. دو فنجان کاسنی 142 میکروگرم فولات دارد. 

خواص ماهی قباد در دوران شیردهی

خواص ماهی قباد در دوران شیردهی

خواص ماهی قباد در دوران شیردهی ممکن است ماهی مکرل در غذاهای شما یافت نشود ولی وقت آن رسیده که عادت خود را تغییر دهید. ماهی آزاد، قزل‌‌‌آلا، تون، مکرل، ماهی کولی و ساردین از بهترین منابع اسیدهای چرب امگا3 هستند و اسیدهای چرب امگا3 به خاطر توانایی‌‌‌شان در بهبود روحیه، افزایش توان مغز و چیزهای دیگر دارند، معروف می‌‌‌شوند. اهمیت اسیدهای چرب امگا3 در دوران شیردهی به اندازه اهمیت آنها در سه ماهه سوم دوران بارداری است. درحقیقت، مغز کودک تا سن 5.....

پس از زایمان گینوا بخورید!

پس از زایمان گینوا بخورید!

پس از زایمان گینوا بخورید! تخم گینوا سرشار از اسید آمینه بوده و وقتی پخته شود ساختاری اسفنجی و خامه مانند دارد و دارای موادی است که میتواند به دوران پس از زایمان کمک کرده تا بدن شکل اولیه خود را بازیافته و با افسردگی مبارزه نماید. به علاوه طرز تهیه آن راحت است و میتوانید مقدار زیادی از آن را پخته و مقداری را مصرف نموده و بقیه را در یخچال بگذارید. سپس آن را با سبزیجات خام مورد علاقه خود مخلوط کرده و سالاد سرشار از ویتامین به دست آورید.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید