هفته نهم بارداری

هفته نهم بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1396/01/04 0 نظر 911 بازدید

وارد سومین ماه شدیم

و یه عالمه خبر خوب و نکات مهم مختص فقط هفته نهم بارداری که کارشناسان خبره کودکان طلایی برای شما آماده کردن !!!

هفته نهم بارداری و ویژگی های جنین شما در این هفته

کودکان طلایی : جنین در هفته نهم بارداری

از این هفته، رویان به جنین (fetus) تبدیل می‌شود (هفته سوم؛ فرزند(

طول جنین از فرق سر تا نشیمن، 13 تا 23 میلی‌متر است و وزن آن به حدود 1 تا 3 گرم می‌رسد. تغییرات روزانهٔ جنین افزایش پیدا می‌کند.

تا هفتهٔ نهم، دُم رویانی محو می‌شود و استخوان‌ها و غضروف‌های جنین شروع به تشکیل شدن می‌کنند. (دُم رویانی در انتهای نخاع قرار دارد).

اگر فرزند شما پسر باشد، گُنادها (غدد جنسی) تبدیل به بیضه و اگر دختر باشد تبدیل به تخمدان می‌شوند که به طور معمول تعداد هر یک از آنها 2 عدد (یک عدد در هر طرف) است. هنوز دستگاه تناسلی خارجی تشکیل نشده است.

از هفتهٔ نهم، قیافهٔ جنین شبیه یک انسان کوچک می‌شود. انگشتان هنوز از یکدیگر جدا نشده‌اند و بین آنها پرده‌هایی قرار دارد. آرنج‌ها به طور کامل ایجاد شده‌اند و انگشتان پاها شروع به شکل‌گیری کرده‌اند.

پلک چشم‌ها شروع به تشکیل شدن می‌کنند. نوک بینی قابل دیدن می‌شود.

از این هفته اگر دیوارهٔ رحم را لمس کنید، جنین قادر است حرکت کند و از دیوارهٔ رحم دور شود. حرکات خود به خودی جنین نیز از این هفته امکان‌پذیر است ولی شما قادر به حس‌کردن آنها نیستید و ممکن است با سونوگرافی دیده شوند.

سر جنین به رشد خود ادامه می‌دهد و در مقایسه با بقیهٔ بدن، کاملاً بزرگ است و بر روی قفسهٔ سینه خم شده است.

دستگاه گوارش جنین به تکامل خود ادامه می‌دهد و مقعد در حال شکل گرفتن و روده‌ها در حال طویل‌تر شدن هستند.

 

علائم هفته نهم بارداری

دومین پریود نیز که می‌بایست در صورت حامله نبودن در این هفته روی می‌داد، اتفاق نمی‌افتد (زیرا شما باردار هستید). ممکن است کمی‌خونریزی (به‌شکل لکه بینی) در این هفته موجود باشد که اهمیتی ندارد ولی چنان‌چه رنگ خونریزی قرمز روشن و همراه با درد شدید بود به پزشک یا ماما مراجعه کنید.

بسیاری از خانم‌ها در این هفته دچار سوزش سر دل و سوءهاضمه می‌شود که علت آن، تطابق بدن با تغییر مقدار هورمون‌ها است.

خوردن غذا در دفعات بیشتر و مقدار کمتر، نخوردن غذاهای سرخ کردنی و دراز نکشیدن با فاصلهٔ کم، بعد از غذا خوردن از بروز این مشکلات جلوگیری می‌کند. استفاده از آنتی‌اسیدهای بدون نیاز به نسخه در دوران بارداری بی‌خطر است ولی معمولاً خوردن یک لیوان شیر می‌تواند مشکل را به طور طبیعی برطرف سازد.

افزایش مقدار پروژسترون و استروژن خون، غشاهای مخاطی بدن شما را متورم می‌کند که این تغییر برای دهانهٔ رحم مفید است ولی از طرفی ممکن است موجب خونریزی بینی یا احتقان آن شود. استفاده از مرطوب کنندهٔ هوا این مشکل را برطرف می‌کند.

در اکثر خانم‌ها، تهوع و استفراغ حاملگی در هفته نهم یا دهم به حداکثر خود می‌رسد ولی برای بدن زیان بخش نیست و افزایش وزن بدن زنان باردار علی رغم استفراغ همچنان به طور منظم ادامه می‌یابد. چنان‌چه در اثر استفراغ‌های شدید دچار کاهش وزن شده‌اید به پزشک خود مراجعه نمایید.

ممکن است میل جنسی شما تغییر کند. احتمال دارد میل جنسی در اثر خستگی و تهوع دایمی، کم و یا به دلیل افزایش مقدار هورمون‌ها، زیاد شود. در هر دو حالت، جای نگرانی وجود ندارد.

التهاب لثه در 50 تا 75 در صد از زنان باردار ایجاد می‌شود که به نظر می‌رسد علت آن افزایش غلظت استروژن و پروژسترون باشد. ضعیف بودن بهداشت دهان موجب تشدید التهاب لثه می‌شود. استفاده مرتب از نخ دندان و مسواک زدن منظم با خمیر دندان حاوی فلوراید می‌تواند به کاهش مشکلات دندانی دوران بارداری کمک کند. درمان عفونت‌های لثه در دوران حاملگی بسیار مهم است. این عفونت‌ها می‌توانند موجب به دنیا آمدن نوزاد نارس و یا کم وزن شوند. اکثر درمان‌های دندان را می‌توان در دوران بارداری انجام داد؛ البته باید دندانپزشک را از حامله بودن خود آگاه سازید.

 

مدل تنفسی مهم در این دوره رو از سایت کودکان طلایی بخونید

در سه ماهه اول بارداری، روش‌های آرام‌سازی به تنفس و تمرکز کمک می‌کنند، استرس روزانه را تسکین می‌دهند و به ذهن کمک می‌کنند تا با تنش‌های هیجانی مقابله نماید و در نتیجه، زایمان به نحو بهتری انجام می‌شود. یوگا، موجب کمک به کنترل تنفس می‌شود و بهترین کشش و تون ماهیچه‌ای را ایجاد می‌کند. یوگا همچنین اثر مفیدی بر بدن و ذهن دارد و موجب خونسردی و آرامش می‌شود. روش‌های مختلفی برای یوگا وجود دارد که فراگیری و اجرای آنها باید تحت نظر متخصص این کار انجام شود. در سه ماههٔ دوم و سوم بارداری، احتمالاً از بعضی از تمرین‌های یوگا، مانند تمرین‌هایی که برای انجام آنها ضروری است به پشت دراز بکشید نباید استفاده نمایید که تشخیص این موضوع به وسیله پزشک صورت می‌گیرد. یکی دیگر از فواید بزرگ یوگا، متمرکز شدن بر روش‌های تنفس است. فراگیری توجه بر تنفس می‌تواند در طول زایمان به آرامش زن باردار و کاهش دردهای زایمانی کمک زیادی نماید.

در صورت امکان در کلاس‌های تایی چی یا یوگا ثبت‌نام و شرکت کنید. با این کار به آرامش شما در طول دوران بارداری کمک زیادی می‌شود.

اندازه‌گیری وزن و فشار خون مادر و مقایسهٔ آن با مقادیر ماه قبل و بررسی ملتحمه چشم از نظر کم خونی، بیان ناراحتی‌ها و علایم خطر به پزشک یا ماما ضرورت دارد.

در صورت وجود خونریزی یا لکه بینی، استفراغ‌های مکرر و غیرطبیعی بودن علایم به پزشک متخصص مامایی مراجعه کنید.

شما پیام ما رو در صفحه بارداری هفته به هفته میخونید

اگر همسرتان به اندازهٔ شما نسبت به فرزندی که در راه دارید شور و اشتیاق نشان نمی‌دهد نگران و ناراحت نباشید. معمولاً مادران وابستگی بیشتری به فرزند خود دارند زیرا در تمام دوران بارداری او را با خود حمل می‌کنند. با بزرگ‌تر شدن جنین، و به ویژه پس از دیدن آن در اولین سونوگرافی، شور و شوق پدر نیز افزایش خواهد یافت.

از وزن کردن روزانهٔ خود پرهیز کنید. وزن شما ممکن است به طور طبیعی در طول یک روز، از 0/5 تا 2 کیلوگرم نوسان داشته باشد. در صورت تمایل می‌توانید هفته‌ای یک بار، آن هم بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب شب و تخلیه مثانه، خود را وزن کنید.

 

در هفته نهم بارداری چه بخوریم 

روزانه 8 تا 10 لیوان آب (اضافه بر سایر مایعات) بنوشید. در صورتی که احساس خستگی می‌کنید از نوشیدنی‌های حاوی کافئین، زیاد استفاده نکنید. این نوشیدنی‌ها موجب کم شدن آب بدن می‌شوند. به جای نوشیدنی‌های مزبور، از آب میوه تازه یا آب سرد یا شیر بدون چربی استفاده کنید.

از آب معدنی همراه با مقداری آب لیمو یا آب نارگیل هم استفاده نمایید. آب سبزیجات حاوی مقدار زیادی ویتامین و موادمعدنی ضروری برای مادر و جنین هستند. می‌توانید با اجازهٔ پزشک، از چای‌های گیاهی نیز استفاده کنید.

در صورت گرم و مرطوب بودن هوا، برای پیشگیری از کم آبی بدن، مقدار آب مصرفی را افزایش دهید.

برای پختن غذا از روغن نارگیل یا کره استفاده نکنید زیرا این روغن‌ها، حاوی مقدار زیادی چربی اشباع شده هستند. روغن‌های جامد و هیدروژنه، چربی ترانس زیادی دارند و به همان اندازهٔ چربی‌های اشباع شده زیان‌بخش‌اند. بهتر است از روغن‌های گیاهی مانند روغن ذرت، سویا، زیتون یا کانولا استفاده کنید.

از خوردن غذاهایی که به خوبی پخته نشده‌اند خودداری کنید. بعضی از ماهی‌ها دارای متیل جیوه هستند که دوز بالای آنها برای مغز جنین در حال رشد خطرناک است. توصیه می‌شود مصرف ماهی تون و انواع کنسرو ماهی را به 340 گرم (معادل دو وعده) در هفته محدود کنید.

بعضی از مطالعات نشان داده‌اند خوردن بیش از 4 فنجان قهوه در روز می‌تواند باعث سقط، وزن کم نوزاد و حتی مرده‌زایی شود. کافئین در چای، کولاها، شکلات، نوشیدنی‌های غیرالکلی و کاکائو نیز وجود دارد. به جای این مواد، دم کرده‌های بدون کافئین بنوشید.

 

​وارد سومین ماه از این سفر جذاب شدیم و ازتون میخوایم که ازین به بعد بیشتر از قبل حواستون به خودتون باشه هم مامانا هم باباهای طلایی

​آرزوی شادمانی همیشگی در هفته نهم بارداری برای شما داریم

 

شما میتونید از این قسمت  فایل ویدئویی رابطه مادر و جنین در این ماه رو ببینید ( ماه سوم )

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

 مدرسه بدون دردسر ( پیش دبستان و کلاس اول)

مدرسه بدون دردسر ( پیش دبستان و کلاس اول)

تمامی ما از آغاز دوران تحصیل این نصیحت معروف پدر و مادرهایمان را به خاطر داریم: "خوب درس بخون تا واسه ی خودت کسی بشی" اما شاید هیچ کدام از این پدر مادرها به ما یاد ندادند که این "خوب درس خواندن" یعنی چه!

هوشهای  هشت نابغه- تولد تا هفت سالگی

هوشهای هشت نابغه- تولد تا هفت سالگی

در جهان امروز تحقیقات گسترده‌ای در زمینه‌ی هوش و استعداد کودکان صورت گرفته و می‌ گیرد.

 اعتماد به نفس خیلی بالا

اعتماد به نفس خیلی بالا

شاید برایتان اتفاق افتاده باشد که در پارک، مهمانی و یا مراسمی که چندین کودک کنار هم هستند احساس کنید که با همه سعی و تلاش تان در خصوص تربیت و تأمین نیازهای مادی و معنوی فرزندتان؛ اما باز هم فرزندتان از سایر کودکانی که در آن محل قرار دارند، چیزی کم دارد که در آن لحظه حسرت آن را می خورد، در این هنگام چه حسی به شما دست می دهد؟          

پرورش کودکان طلایی از تولد تا 7 سالگی

پرورش کودکان طلایی از تولد تا 7 سالگی

تعریفی نو از تربیت کودک . 2 گروه نیازهای اصلی کودک . نیازهای روانی : تعریفی از مرگ و زندگی . ترسهای طبیعی کودکان از بدو تولد .

بسته آموزشی بارداری طلایی

بسته آموزشی بارداری طلایی

پدر و مادر باید بدانند که تربیت از تولد شروع می‌شود و والدین بیشترین نقش را در 8 سال اول تولد دارند. بعد تا 12 سال این نقش کم رنگ، تا 18 سال کم رنگ تر و بعد از 18 سالگی تحت تأثیر عوامل محیطی، هم سالان و جامعه قرار می‌گیرند، والدین باید آگاه باشند با محکم کردن پایه‌های شخصیتی در همه‌ی زمینه‌های رشد، تنها در این سال‌ها فرصت دارند به تربیت فرزند خود بپردازند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

گام به گام تا هوش مالی عالی

گام به گام تا هوش مالی عالی

هوش مالی‌تان را تقویت کنید هوش مالی بخشی از هوش شماست که می‌تواند موضوعات مربوط به مسائل و مشکلات مالی‌تان را شناسایی و آن را حل کند. نمونه‌های ساده‌ای از این مشکلات که این هوش قادر به رفع آن است شامل نداشتن درآمد کافی و پیدا کردن راهکارهایی برای درآمدزایی بیشتر، بدهی‌های زیاد، داشتن پول و ناآگاهی برای استفاده مفید از آن است لازم هست خرافه هایی راجع به پول که مانع پولدار شدن شما هست رو نیز در این مقاله نام ببریم

هفته سی و دوم بارداری

هفته سی و دوم بارداری

هفته سی و دوم بارداری این هفته ممکنه بدلیل مشکلات جسمی و هورمونهای بارداری دچار یک سری ناراحتی ها و استرس ها بشی که اینجا آقای بابای طلایی خیلی میتونه کمکت کنه همچنین حساسیت های پوستی نیز ایجاد بشه که راهکارش رو کارشناس سایت برای شما معرفی کرده  میتونی با هم بریم بخونیم

سلامت روان جنین - قسمت دوم

سلامت روان جنین - قسمت دوم

جنین را دیده‌اند که هم شاد می‌شود ، هم غمگین می‌شود . و در صورتش و حرکات  بدنش هم نشانه‌های شادی و شکفتگی و هم علائم درد  و در خود فرورفتگی دیده می‌شود .

آموزش مدیریت مالی به کودکان

آموزش مدیریت مالی به کودکان

همه می‌دانیم که مربیان و مسئولین آموزشی در مدارس به آموزش کودکان ما مشغول هستند، اما آیا کسب آموزش‌ها و مهارت‌هایی که در مدرسه به کودکان ارائه می‌شود، برای آینده‌ای که با آن روبه‌رو می‌شوند، کافی است؟

شگفتی های مغز مردان

شگفتی های مغز مردان

چه عواملی در مردان ایجاد انگیزه می کند

هفته شانزدهم بارداری

هفته شانزدهم بارداری

هفته شانزدهم بارداری صورتت گل انداخته بهت میگیم مامان گلی طلایی و میتونید از این هفته یعنی هفته شانزدهم بارداری در کلاسهای اموزش پیش از زایمان ثبت نام کنید

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید