مطالب متفاوت‌‌‌‌‌‌‌تر "کودکان طلایی" را در  کانال تلگرام  و  کانال آپارات  دنبال کنید

هفته نهم بارداری

هفته نهم بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1396/01/04 0 نظر 440 بازدید

هفته نهم فـرزند

از این هفته، رویان به جنین (fetus) تبدیل می‌شود (هفته سوم؛ فرزند).

طول جنین از فرق سر تا نشیمن، 13 تا 23 میلی‌متر است و وزن آن به حدود 1 تا 3 گرم می‌رسد. تغییرات روزانهٔ جنین افزایش پیدا می‌کند.

تا هفتهٔ نهم، دُم رویانی محو می‌شود و استخوان‌ها و غضروف‌های جنین شروع به تشکیل شدن می‌کنند. (دُم رویانی در انتهای نخاع قرار دارد).

اگر فرزند شما پسر باشد، گُنادها (غدد جنسی) تبدیل به بیضه و اگر دختر باشد تبدیل به تخمدان می‌شوند که به طور معمول تعداد هر یک از آنها 2 عدد (یک عدد در هر طرف) است. هنوز دستگاه تناسلی خارجی تشکیل نشده است.

از هفتهٔ نهم، قیافهٔ جنین شبیه یک انسان کوچک می‌شود. انگشتان هنوز از یکدیگر جدا نشده‌اند و بین آنها پرده‌هایی قرار دارد. آرنج‌ها به طور کامل ایجاد شده‌اند و انگشتان پاها شروع به شکل‌گیری کرده‌اند.

پلک چشم‌ها شروع به تشکیل شدن می‌کنند. نوک بینی قابل دیدن می‌شود.

از این هفته اگر دیوارهٔ رحم را لمس کنید، جنین قادر است حرکت کند و از دیوارهٔ رحم دور شود. حرکات خود به خودی جنین نیز از این هفته امکان‌پذیر است ولی شما قادر به حس‌کردن آنها نیستید و ممکن است با سونوگرافی دیده شوند.

سر جنین به رشد خود ادامه می‌دهد و در مقایسه با بقیهٔ بدن، کاملاً بزرگ است و بر روی قفسهٔ سینه خم شده است.

دستگاه گوارش جنین به تکامل خود ادامه می‌دهد و مقعد در حال شکل گرفتن و روده‌ها در حال طویل‌تر شدن هستند.

هفته نهم مـادر

دومین پریود نیز که می‌بایست در صورت حامله نبودن در این هفته روی می‌داد، اتفاق نمی‌افتد (زیرا شما باردار هستید). ممکن است کمی‌خونریزی (به‌شکل لکه بینی) در این هفته موجود باشد که اهمیتی ندارد ولی چنان‌چه رنگ خونریزی قرمز روشن و همراه با درد شدید بود به پزشک یا ماما مراجعه کنید.

بسیاری از خانم‌ها در این هفته دچار سوزش سر دل و سوءهاضمه می‌شود که علت آن، تطابق بدن با تغییر مقدار هورمون‌ها است.

خوردن غذا در دفعات بیشتر و مقدار کمتر، نخوردن غذاهای سرخ کردنی و دراز نکشیدن با فاصلهٔ کم، بعد از غذا خوردن از بروز این مشکلات جلوگیری می‌کند. استفاده از آنتی‌اسیدهای بدون نیاز به نسخه در دوران بارداری بی‌خطر است ولی معمولاً خوردن یک لیوان شیر می‌تواند مشکل را به طور طبیعی برطرف سازد.

افزایش مقدار پروژسترون و استروژن خون، غشاهای مخاطی بدن شما را متورم می‌کند که این تغییر برای دهانهٔ رحم مفید است ولی از طرفی ممکن است موجب خونریزی بینی یا احتقان آن شود. استفاده از مرطوب کنندهٔ هوا این مشکل را برطرف می‌کند.

در اکثر خانم‌ها، تهوع و استفراغ حاملگی در هفته نهم یا دهم به حداکثر خود می‌رسد ولی برای بدن زیان بخش نیست و افزایش وزن بدن زنان باردار علی رغم استفراغ همچنان به طور منظم ادامه می‌یابد. چنان‌چه در اثر استفراغ‌های شدید دچار کاهش وزن شده‌اید به پزشک خود مراجعه نمایید.

ممکن است میل جنسی شما تغییر کند. احتمال دارد میل جنسی در اثر خستگی و تهوع دایمی، کم و یا به دلیل افزایش مقدار هورمون‌ها، زیاد شود. در هر دو حالت، جای نگرانی وجود ندارد.

التهاب لثه در 50 تا 75 در صد از زنان باردار ایجاد می‌شود که به نظر می‌رسد علت آن افزایش غلظت استروژن و پروژسترون باشد. ضعیف بودن بهداشت دهان موجب تشدید التهاب لثه می‌شود. استفاده مرتب از نخ دندان و مسواک زدن منظم با خمیر دندان حاوی فلوراید می‌تواند به کاهش مشکلات دندانی دوران بارداری کمک کند. درمان عفونت‌های لثه در دوران حاملگی بسیار مهم است. این عفونت‌ها می‌توانند موجب به دنیا آمدن نوزاد نارس و یا کم وزن شوند. اکثر درمان‌های دندان را می‌توان در دوران بارداری انجام داد؛ البته باید دندانپزشک را از حامله بودن خود آگاه سازید.

در سه ماهه اول بارداری، روش‌های آرام‌سازی به تنفس و تمرکز کمک می‌کنند، استرس روزانه را تسکین می‌دهند و به ذهن کمک می‌کنند تا با تنش‌های هیجانی مقابله نماید و در نتیجه، زایمان به نحو بهتری انجام می‌شود. یوگا، موجب کمک به کنترل تنفس می‌شود و بهترین کشش و تون ماهیچه‌ای را ایجاد می‌کند. یوگا همچنین اثر مفیدی بر بدن و ذهن دارد و موجب خونسردی و آرامش می‌شود. روش‌های مختلفی برای یوگا وجود دارد که فراگیری و اجرای آنها باید تحت نظر متخصص این کار انجام شود. در سه ماههٔ دوم و سوم بارداری، احتمالاً از بعضی از تمرین‌های یوگا، مانند تمرین‌هایی که برای انجام آنها ضروری است به پشت دراز بکشید نباید استفاده نمایید که تشخیص این موضوع به وسیله پزشک صورت می‌گیرد. یکی دیگر از فواید بزرگ یوگا، متمرکز شدن بر روش‌های تنفس است. فراگیری توجه بر تنفس می‌تواند در طول زایمان به آرامش زن باردار و کاهش دردهای زایمانی کمک زیادی نماید.

در صورت امکان در کلاس‌های تایی چی یا یوگا ثبت‌نام و شرکت کنید. با این کار به آرامش شما در طول دوران بارداری کمک زیادی می‌شود.

اندازه‌گیری وزن و فشار خون مادر و مقایسهٔ آن با مقادیر ماه قبل و بررسی ملتحمه چشم از نظر کم خونی، بیان ناراحتی‌ها و علایم خطر به پزشک یا ماما ضرورت دارد.

در صورت وجود خونریزی یا لکه بینی، استفراغ‌های مکرر و غیرطبیعی بودن علایم به پزشک متخصص مامایی مراجعه کنید.

اگر همسرتان به اندازهٔ شما نسبت به فرزندی که در راه دارید شور و اشتیاق نشان نمی‌دهد نگران و ناراحت نباشید. معمولاً مادران وابستگی بیشتری به فرزند خود دارند زیرا در تمام دوران بارداری او را با خود حمل می‌کنند. با بزرگ‌تر شدن جنین، و به ویژه پس از دیدن آن در اولین سونوگرافی، شور و شوق پدر نیز افزایش خواهد یافت.

از وزن کردن روزانهٔ خود پرهیز کنید. وزن شما ممکن است به طور طبیعی در طول یک روز، از 5/0 تا 2 کیلوگرم نوسان داشته باشد. در صورت تمایل می‌توانید هفته‌ای یک بار، آن هم بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب شب و تخلیه مثانه، خود را وزن کنید.

روزانه 8 تا 10 لیوان آب (اضافه بر سایر مایعات) بنوشید. در صورتی که احساس خستگی می‌کنید از نوشیدنی‌های حاوی کافئین، زیاد استفاده نکنید. این نوشیدنی‌ها موجب کم شدن آب بدن می‌شوند. به جای نوشیدنی‌های مزبور، از آب میوه تازه یا آب سرد یا شیر بدون چربی استفاده کنید.

از آب معدنی همراه با مقداری آب لیمو یا آب نارگیل هم استفاده نمایید. آب سبزیجات حاوی مقدار زیادی ویتامین و موادمعدنی ضروری برای مادر و جنین هستند. می‌توانید با اجازهٔ پزشک، از چای‌های گیاهی نیز استفاده کنید.

در صورت گرم و مرطوب بودن هوا، برای پیشگیری از کم آبی بدن، مقدار آب مصرفی را افزایش دهید.

برای پختن غذا از روغن نارگیل یا کره استفاده نکنید زیرا این روغن‌ها، حاوی مقدار زیادی چربی اشباع شده هستند. روغن‌های جامد و هیدروژنه، چربی ترانس زیادی دارند و به همان اندازهٔ چربی‌های اشباع شده زیان‌بخش‌اند. بهتر است از روغن‌های گیاهی مانند روغن ذرت، سویا، زیتون یا کانولا استفاده کنید.

از خوردن غذاهایی که به خوبی پخته نشده‌اند خودداری کنید. بعضی از ماهی‌ها دارای متیل جیوه هستند که دوز بالای آنها برای مغز جنین در حال رشد خطرناک است. توصیه می‌شود مصرف ماهی تون و انواع کنسرو ماهی را به 340 گرم (معادل دو وعده) در هفته محدود کنید.

بعضی از مطالعات نشان داده‌اند خوردن بیش از 4 فنجان قهوه در روز می‌تواند باعث سقط، وزن کم نوزاد و حتی مرده‌زایی شود. کافئین در چای، کولاها، شکلات، نوشیدنی‌های غیرالکلی و کاکائو نیز وجود دارد. به جای این مواد، دم کرده‌های بدون کافئین بنوشید.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

گنجینه پرورش مدیران آینده-تولد تا 4 سالگی

گنجینه پرورش مدیران آینده-تولد تا 4 سالگی

بعنوان پدر و مادر متفاوت به غیر از موارد نیازهای اولیه ی کودکمان مانند ( خوراک، پوشاک و ..) می بایستد به یک تربیت موثر اهمیت ویژه ای بدهیم، تا بتوانیم فرزندانی متفاوت و موفق تربیت کنیم. در راستای یک تربیت موثر آموزش مبانی موفقیت یعنی مواردی که در کسب موفقیت هر فرد نقش بسازایی دارد از اهمیت ویژه ای برخوردار است، ما باید از همان روزهای نخست زندگی فرزندانمان اصول موفقیت را به آنان آموزش دهیم.

گنجینه پرورش مدیران آینده - 4  تا 7 سالگی

گنجینه پرورش مدیران آینده - 4 تا 7 سالگی

شما والدین گرامی می توانید تنها با چندین ساعت آموزش در خصوص پرورش نبوغ مالی و اقتصادی نه تنها آینده فرزنداتان را بلکه نسلهای پس از آن را نیز دچار تغییر کنید. پرورش هوش اقتصادی و نبوغ مالی کودکان

کوچینگ  غیرحضوری بارداری طلایی

کوچینگ غیرحضوری بارداری طلایی

کُوچینگ مادر و کودک چگونه است؟ در این بخش، چه وظایفی بر عهده مادر است؟ ویژگی هایی که با بکار گیری این بخش، کودک بدست می آورد، چیست؟

تربیت کودکان طلایی از تولد تا 7 سالگی

تربیت کودکان طلایی از تولد تا 7 سالگی

تعریفی نو از تربیت کودک . 2 گروه نیازهای اصلی کودک . نیازهای روانی : تعریفی از مرگ و زندگی . ترسهای طبیعی کودکان از بدو تولد .

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین ازجمله : هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفته چهل و سوم بارداری

هفته چهل و سوم بارداری

هفته چهل و سوم بارداری

هفته بیست و چهارم بارداری

هفته بیست و چهارم بارداری

هفته بیست و چهارم بارداری

شناخت خلاقیت کودکان

شناخت خلاقیت کودکان

رفتار کودک، خلاق است، اگر نو و مناسب باشد. هر انسان طبیعی قادر است در زمینه‌ها و زمان‌های مختلف کارهای خلاقانه‌ای انجام دهد. اکثر ما فکر می‌کنیم خلاقیت چیزی است که در یک شخص وجود دارد و مثلاً می‌گوییم این کودک خیلی خلاق است.

هفته چهاردهم بارداری

هفته چهاردهم بارداری

هفته چهاردهم بارداری

روانشناسی جنین برای مادران  به زبان خیلی ساده

روانشناسی جنین برای مادران به زبان خیلی ساده

چنانچه این نظریه چهل سال پیش اعلام می‌شد قطعاً آن را رد می‌کردند و برای اکثرمردم غیر قابل قبول می‌نمود. ولی اگر چهار قرن پیش اعلام می‌شد قطعاً همچون اتفاقی طبیعی قبول می‌شد. چون اجداد ما می‌دانستند که کودک قبل از تولدش از تجربه‌ها و آگاهی‌های مادرش تأثیر می‌پذیرد.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید