قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

بازی هایی برای تقویت هوش حرکتی در کودکان پیش دبستانی

بازی هایی برای تقویت هوش حرکتی  در کودکان پیش دبستانی
چکیده این مطلب : انتشار : 1394/10/23 0 نظر 12,902 بازدید

بازی هایی برای تقویت هوش حرکتی

 

بازی هایی برای تقویت هوش حرکتی

بازی 1 ( یک یا دو نفره )

حلقه انسانی

پرتاب توپ به طرف پدر یا همسالان ، لحظه لذت بخشی برای هر کودک در زندگی است.

اما بیش از یک راه برای توپ بازی وجود ندارد. اگر کودک شما کاملاً برایمسابقه اصلی آماده نیست ، این گونه از بازی با توپ را تمرین کنید. این بازی با بچه های کوچک قابل انجام است و همچنین در روزهای بارانی می توان در داخل ساختمان انجامش داد.

محتوا

روزنامه ، توپ نرم ( مانند یک کیسه دانه یا یک روزنامه مچاله شده )

دستور العمل

یک روزنامه را به عنوان خط مدل روی کف بچینید ، و برای کودک یک حلقه بستکتبال بسازید با حلقه کردن بازوهای خود به صورت یک دایره بزرگ ، کودک را تشویق کنید که توپ را از داخل خط به داخل حلق پرتاب کند . کمی به اطراف اتاق حرکت کنید تا مطمئن شوید که او پرتاب هایی را از تمام جهات انجام داده شا. ( این همچنین حرکات چشم و هماهنگی دست و چشم او را در فواصل مختلف ، تقویت می کند ) اگر پرتاب گر، مهارت اندکی داشته باشد ، می تواند کماکان موفق باشد اگر حلقه انسانی به اندازه کافی باهوش باشد می تواند تا با حرکات سریع به طرف توپ حرکت کند ، تا آن را به یک پرتاب درست تبدیل کند.

تنوع

اگر شما یک پیراهن گشادی پوشیده اید می توانید از آن در جلوی خود به عنوان حلقه بستکتبال استفاده کنید. دیگر حلقه های ممکن عبارتند از سبد ، سطل زباله ، کارتن شیر که نصف آن بریده شده گالن پلاستیکی که نصف آن بریده شده و دسته آن باقیمانده.

 

چه چیزی یادگرفته می شود ؟

این فرصتی برای کودکان است تا هماهنگی دست و چشم خود را تمرین دهند. در این بازی بسکتبال هم پرتاب کننده و هم حلقه بستکتبال می توانند فعال باشند.

بازی2

پرش های سرخوشانه

اگر شما می خواهید یک حواس پرتی فروری برای کودک بد خلق تدارک ببینید این بازی را انجام دهید.

پرت کردن حواس بهترین روش برای رفتار با کودکی است که در حالت ناخوشایند قرار دارد یعنی با سوق دادن او به کاری غیر از آنچه در حال انجام آن سات به نظر می رسد گفتن کلماتی مانند ( نه ) یا ( نکن ) یا ( خوشرو باش ) خصوصاً زمانی که این کلمات به کرات استفاده شوند جواب معکوس می دهند با این حال زمانی که او پرش می کند بسیار بعید است که احساس سرخوشی نکند.

دستور العمل

به کودک رصت یک چالش دوستانه بدهید ( هی  تو می تونی بپری هوا و تو هوا دور خودت بچرخی ؟)

پریدن را نشان دهید و به بدن خود یک نیم چرخ بدهید به گونه ای که قتی به زمین رسیدید صورتتان در جهت عکس باشد ( میتونی یک چهارم دور بزنی ؟) ( زمین که می آیید رویتان به سمت کنار باشد ( یک دور کامل چطور ؟)( قبل از به زمین رسیدن یک دور کامل در هوابزنید )

تنوع

زمانی که کودک شما این چرخش ها را انجام داد این گزینه ها را در برابر او قرار دهید :

( راه می رویم اول ما یک چهارم دور می زنیم ، و سپس یک نیم دور از آنجا و بعد دور کامل ، آماده ای)

چه چیز یاد گرفته می شود؟

کودکان مهارتی را یاد می گیرند که به آن طرح حرکتی گفته می شود آنها مجبورند به صورت درونی ماهیچه های خود را برنامه ریزی کنند تا آنچه را کهمغزشان دستور می دهد انجام دهند . این نمونه ای از این مهارت است که به آنها کمک می کند تا بهترین راه را برای بالارفتن از یک درخت و همچنین ایمن ترین راه را برای پایین آمدن از درخت بیاموزند.

بازی 3 ( یک یا دو نفره)

فقط تو و من و یک بادکنک

اینها فعالیتهای شادی برای بازی کردن است زمانی که شما تنها چیزی که در اختیار دارید یک بادکند است و زمانی برای باهم بودن.

محتوا

بادکنک

دستورالعمل

روی زمین بنشینید به گونه ای که دست هایتان پشت کمرتان باشد و بتوانید پاهای خود را درازکنید. بادکنک را با پاها به عقب و جلو هل دهید یا به آرامی ضربه بزنید سپس به پشت دراز بکشید به شکلی که سرتان زمین را لمس کند بادکنک را از بالای سرخود به همدیگر پاس بدهید. سپس پاها را بالای سر خود بیاورید و بادکنک را به هم پاس بدهید و تنها با استفاده از پاهای خود آن را بگیرید.

 

 

 

تنوع

  • قدم زدن با بادکنک : زانو بزنید به گونه ای که شما و کودک روبروی هم باشید به اندازه ای به هم نزدیک باشید که بتوانید بادکنک را بین شکم های یکدیگر نگه دارید و به کناره های اتاق به گونه ای حرکت کنید که بادکند از شما جدا نشود گونه های دیگر از حرکت با همان حالت بادکنک بین خود انجام دهید مانند :
  • حرکت به سوی انتهای دیگر اتاق با این حال که یکی به جلو حرکت می کند و دیگری به عقب
  • حرکت در یم دایره
  • قرار دادن بادکنک در یک موقعیت دیگر مانند سرها
  • پیام با بادکنک: همین طور که کودک روی ک اتاق درازکشیده است ، بادکنک را روی بدن او بلغلتانید میزان مناسبی از فشار را به کار بگیرید به گونه ای که او آن را حس کند و وادارش کند که لبخند بزند.
  • اگر هم بازی کمتر از سه سال دارد ،این زمان خوب برای تقویت شناخت نام های اعضای بدن است . ( بادکنک الان داره روی سینه توقل می خوره ... ) و الان داره از بازوی تو پایین می یاد . یا کلمات دیگری که به ذهن شما می رسد بعداً نوبت کودک دیگر است و اجازه دهید که او بادکنک را روی سینه شما بغلتاند.

چه چیز یادگرفته می شود ؟

موضوع اصلی بازی با بادکنک این است که کودک از بدن خود آگاهی یابد رقی نمی کند که از پاهای خود برای پاس دادن بادکنک استفاده کند یا آن را با سرخود بگیرد . یا آن را روش شکم بغلتاند . این بازی به کودکان کمک می کند به اجزای مختلف بدن خود توجه کنند و آنها را در حال انجام کارهای جداگانه احساس نمایند.

 

بازی 4 ( دو یا چند نفره )

پتو سواری

این بازی بخصوص برای کار با کودکانی که دچار شلی عضلات هستند بسیار سودمند است.

این بازی کمک می کند تاسفیتی عضلات و مهارتهای تعادلی افزایش یابد. مثالی از این بازی در اینجا آورده شده است در کلاس پیش دبستانی من یک پتوی سبک برای او پهن کردم تا بنشیند ( نشر 2004)

وقتی او روی آن نسشت ، یک هم کلاسی بی اختیار ( یا شاید اندکی موذیانه ) شروع به کشیدن آن کرد من هم به او پیوستم و شروع به کشیدن کردم. واقعه ای که برای آن پسر اتاق افتاده بود برای درگیر کردن مهارت های تعادلی او عالی بود چون که او عضلات بدن خود را برای نیافتادن تنظیم میکرد .

سپس کودکان دیگر ، این بازی را دیدند و نوبت خواستند برخی از آنها پتو سواری خواستند بقیه خواستند پتو را بکشند که کودک اول هم در میان آنها بود .وقتی او برای کشیدن پتور در اتاق کمک می کرد داشت عضلاتش را تقویت می کرد.

محتوا

پتو یا یک پارچه محکم

دستور العمل

کودک باید روی پتو یا پارچه محکم بنشیند درحالی که شما آن را در طول کفت اتاق میکشید.

عملاً پتو را به اطراف تکان دهید ، و آن را به جهات پیش بینی شده بکشید تا به کودک خود تمرین های تعادلی سخت بدهید او جیغ خواه کشید و این حرکات اضافی را دوست خواهد داشت.

اگر شما با یک گروه بازی میکنید می توانید برای تأمین نیروی اضای کمک کنید اگر کودکان بیشتری می خواهند روی پتو بنشینند و نسبت آنهایی کهمی خواهند بکشند کمتر باشند به عنوان یکی از کشانندها شما می توانید بر این عملکرد کنترل اعمالکنید به گونه ای که بازی تند نشود که کودک از روی پتو بیفتد یا ضربه ببیند.

تنوع

یک جعبه

یک جعبه مقوایی می تواند در این بازی مورد استفاده قرار بگیرد یک کودک درون آن می نشیند و دیگران آن را روی ک هل می دهند یا می کشند.

چه چیز یادگرفته می شود؟

هنگام نشستن روی پتو ، کودکان یاد میگیرند که پیوسته عضلات بدن خود را برای نیفتادن تنظیم کنند در حالی که در جهت های مختلف تکان می خورند و رانده  میشوند هنگام کشیدن کودکان عضلات خود را تقویت می کنند ، بخصوص بازوها و پاها

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی طراحی فرزند - 4  تا 7 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - 4 تا 7 سالگی

شما والدین گرامی می توانید تنها با چندین ساعت آموزش در خصوص پرورش نبوغ مالی و اقتصادی نه تنها آینده فرزنداتان را بلکه نسلهای پس از آن را نیز دچار تغییر کنید. پرورش هوش اقتصادی و نبوغ مالی کودکان

شادی و خلاقیت - تولد تا هفت سالگی

شادی و خلاقیت - تولد تا هفت سالگی

خودتان مربی خلاقیت فرزندتان باشید.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است تنها زمینه های شناسایی، رشد و شکوفایی آنها فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند.

هوشهای  هشت نابغه- تولد تا هفت سالگی

هوشهای هشت نابغه- تولد تا هفت سالگی

در جهان امروز تحقیقات گسترده‌ای در زمینه‌ی هوش و استعداد کودکان صورت گرفته و می‌ گیرد.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

آموزش هوش‌های چندگانه به کودکان در خانه و مهد

آموزش هوش‌های چندگانه به کودکان در خانه و مهد

چون مربیان کودک سال به سال عوض می شوند ، احتمال کمی وجود دارد که همه مربیان رویکرد هوش های چندگانه را در برنامه درسی و راه کارهای آموزشی خود به کار گیرند. بنابراین ، بسیار مهم است که کودکان دریابند کمک چقدر با هوشند و با روشهایی بهتر یاد می گیرند .

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 5

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید