هفته چهارم بارداری

هفته چهارم بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1396/01/04 0 نظر 511 بازدید

وارد هفته چهارم بارداری در سفر بارداری شدید

یک روز، خوب و سرحال هستید و روز بعد بداخلاق و بی‌حوصله. نگران این موضوع نباشید این علامت نیز به خاطر تغییرات هورمونی  و شرایط محیطی است که ناشی از استرس مادر شدن، زایمان و... میباشد. این تغییرات کاملاً طبیعی هستند و جای نگرانی نداره. فقط به خودتان فرصت دهید تا با این تغییرات که ممکن است ماه‌ها با آن درگیر باشید .

کارشناسان کودکان طلایی در این هفته نکات مهم در مورد پرورش جنین سالم رو به شما خواهند گفت 

 

 

هفته چهارم بارداری و ویژگی های جنین شما در این هفته

کودکان طلایی : جنین در هفته چهارم بارداری

در هفتهٔ چهارم بارداری، فرزند شما که همچنان در این مرحله، رویان (embryo) نام دارد (هفته 3، فرزند) از 2 لایه سلول تشکیل شده است. این 2 لایه، اپی‌بلاست (epiblast) و هیپوبلاست (hypoblast) نام دارند و در نهایت تمام اعضا و بخش‌های بدن فرزند شما را تشکیل خواهند داد.

در این هفته، رویان به اندازهٔ سر سنجاق است.

دو ساختمان دیگر که در این زمان تشکیل شده‌اند عبارتنـد از آمنیون (amnion) و کیسهٔ زرده (yolk sac). آمنیـون، غشـاء خارج رویانـی است که کـوریون را می‌پوشانـد. (کـوریون، خارجی‌ترین غشای خارج رویانی سلولی است که بخش جنینی جفت را می‌سازد). آمنیون، سمت جنینی جفت را می‌پوشاند و به آن کیسهٔ آب هم می‌گویند. آمنیون به وسیلهٔ مایع آمنیون پر می‌شود و رویان در حال رشد را احاطه و محافظت می‌کند. کیسهٔ زرده به عمل خون‌ساری خواهد پرداخت و به تغدیهٔ رویان، تا زمانی که جفت این وظیفه را بر عهده بگیرد کمک می‌کند.

عده‌ای از محققان، از ابتدای هفته 4 تا هفتهٔ 10 را دورهٔ رویانی می‌نامند. در دورهٔ رویانی تمام اعضای بدن شروع به ساخته شدن می‌کنند و حتی بعضی از این اعضا کار خود را نیز آغاز می‌نمایند.

​دوست داری کودکی سالم رو بدنیا بیاری ؟ پس با ما در سایت کودکان طلایی همراه باش

علائم هفته چهارم بارداری

به‌دنبال لانه‌گزینی، بدن شما شروع به تولید هورمونی به نام گُنادوتروپین کوریونیک انسانی (humanc horionic gonadotropin; hCG) می‌کند. این هورمون به حفظ لایهٔ مفروش کنندهٔ رحم کمک می‌نماید و نیز به تخمدان اطلاع می‌دهد که آزاد سازی ماهیانهٔ تخمک را متوقف کند. با توقف آزاد شدن تخمک، پریودهای ماهیانه قطع می‌شوند.

بعضی از زنان حامله، در حوالی روزی که باید به طور معمولی پریود می‌شدند دچار دردهای کرامپی و لکه بینی می‌شوند که همان‌گونه که ذکر شد (هفته 3، مادر) ناشی از لانه‌گزینی است و ممکن است با خونریزی قاعدگی اشتباه شود.

hCG هورمونی است که در تست‌های حاملگی اندازه‌گیری می‌شود. در این هفته، احتمالاً آزمایش حاملگی می‌تواند حامله بودن یا نبودن شما را مشخص کند. hCG همچنین مسئول ایجاد نشانه‌های حاملگی است که ممکن است از این هفته ظاهر شوند. خستگی، گزگز پستان‌ها یا دردناک شدن آنها ممکن است این تصور را در شما ایجاد کنند که به زودی پریود خواهید شد زیرا این علایم شبیه علایم پیش از قاعدگی هستند ولی در صورت حامله بودن، در پایان این هفته، پریود مورد انتظار شما روی نخواهد داد!

اولین ادرار پس از برخاستن از خواب شب را برای آزمایش حاملگی مورد استفاده قرار دهید زیرا مقدار hCG موجود در آن بیش از سایر ساعات شبانه‌روز است.

نشانه‌های زودرس حاملگی شامل حساس شدن پستان‌ها، خستگی، تغییرات خلق و خو و بیماری صبحگاهی (morning sickness؛ تهوع و استفراغ اوایل حاملگی) احتمالاً از این هفته ظاهر می‌شوند. برای مقابله با تهوع و استفراغ، مقداری بیسکویت یا غذای مورد علاقهٔ خود را در کنار بستر قرار دهید و صبح، قبل از برخاستن از بستر به آرامی‌بخورید. ضمناً مایعات زیاد مصرف کنید. تهوع یا استفراغ در بسیاری از زنان در طول روز ادامه می‌یابد. ظهرها کمی بخوابید و شب‌ها زودتر به بستر بروید.

هنگام خواب شب از سینه بند استفاده کنید تا حساس بودن پستان‌ها موجب ناراحتی شما نشود.

از خوردن مواد افزودنی غذا (مثل گلوتامات مونوسدیم)، غذاهای غیر پاستوریزه (شامل شیر، ماست، پنیر و آب میوه تازه)، صدف ماهی، ماهی موزاییکی، شمشیر ماهی، کوسه، و شیر ماهی ماکرل خودداری کنید. از خوردن چای‌های گیاهی که ممکن است موجب تحریک انقباض‌های رحمی‌شوند پرهیز کنید.

شوهرتان را از باردار بودن خود مطلع سازید.

 

شما پیام ما در صفحه بارداری هفته به هفته میخونید

آموزش ورزش در دوران بارداری  ​ (ویژه هفته چهارم بارداری )

از ماه اول بارداری تا اواسط 6 ماهگی پرش‌های سبک، مفید و مجاز است. از ماه اول تا آخر ماه پنجم، فعالیت‌های ملایم مجاز است. زن حامله از نخستین روزهای بارداری تا آخر ماه نهم باید پیاده‌روی کند.

تمرین‌های قدرتی با وزنه، با افزایش قدرت و کشش عضلات، موجب افزایش استقامت و توان ماهیچه‌ها می‌شوند و در نتیجه، عبور از مراحل زایمان را آسان‌تر می‌کنند. استفاده از وزنه‌های سبک (حداکثر 5/2 کیلوگرم) توصیه می‌شود. در سه ماههٔ اول بارداری معمولاً می‌توانید به برنامه منظم ورزشی خود ادامه دهید. به جای آن که با شتاب زیاد سعی در بلند کردن وزنه داشته باشید، از حرکت‌های آرام و کنترل شده برای بلند کردن آنها استفاده کنید تا مفاصلتان که در اثر ترشح هورمون ریلاکسین در دوران حاملگی، سست و شل شده‌اند از آسیب‌دیدگی مصون بمانند. می‌توانید دو ورزش زیر را انجام دهید:

1- پرس نظامی: بر روی لبه یک صندلی بزرگ بنشینید، زانوها را خم کنید، پاها را روی زمین قرار دهید و آنها را به اندازه کمر خود از یکدیگر باز کنید. در هر دست خود یک دمبل (با وزنی بین 5/0 تا 5/2 کیلوگرم) بگیرید. در حالی که کف دست شما به طرف بدنتان قرار گرفته است، وزنه‌ها را تا بالای بازوها بالا بیاورید و سپس به حالت عادی بازگردانید. پس از چند بار تکرار این عمل، کمی استراحت کنید و دوباره تمرین را آغاز نمایید. ماهیچه‌های شکمی خود را در حین تمرین منقبض و کتف‌ها را به یکدیگر نزدیک کنید و در همان حالت نگه دارید. در حین تمرین، به طور منظم تنفس کنید. اگر به حمایت بیشتری نیاز دارید، پشت خود را به صندلی تکیه دهید.

2- ردیف نشستن: با استفاده از یک طناب یا کش مقاوم، صاف بر روی زمین بنشینید، پاهایتان را در مقابل خود به صورت کشیده قرار دهید و زانوها را کمی خم کنید. طناب را دور هر دو پای خود بپیچید و هریک از دو انتهای آن را در یکی از دستان خود نگه دارید. آرنج‌ها را به صورت خمیده در دو طرف خود نگه دارید به نحوی که کف دست‌ها در مقابل یکدیگر قرار گرفته باشند. با استفاده از ماهیچه‌های میانی پشت خود، طناب را به طرف کمر خود بکشید تا جایی که آرنج‌ها پشت بدن قرار بگیرند، ماهیچه‌های شکمی را در حین تمرین منقبض کنید و کتف‌ها را به هم نزدیک نمایید و در همان حالت نگه دارید. در حین تمرین به طور منظم تنفس کنید. بدن را به طرف جلو خم نکنید. اگر لازم است میزان مقاومت را افزایش دهید، باید این کار با گره زدن قسمتی از طناب و کوتاه کردن آن انجام شود. در صورت نیاز به حمایت بیشتر از صندلی استفاده کنید.

روزانه 20 دقیقه پیاده‌روی و 15 دقیقه نرمش ملایم را فراموش نکنید.

نکات مهم ویژه پدران 

حاملگی تقریباً تمام خانم‌ها را دچار شکنندگی عاطفی و مستعد گریه کردن و ترس می‌کند. اگر به این نکته آگاه باشید که تغییرات روحی دوران بارداری طبیعی تلقی می‌شوند، تغییرات مذکور سریع‌تر برطرف خواهند شد. آقایان باید از ابتدای باردار شدن همسر خود، در مسایل مرتبط با آن درگیر شوند و تغییرات جسمی و روحی همسرشان را درک نمایند و به برآورده نمودن نیازهای زن و مراقبت از او در این دوران بیشتر توجه کنند. چنان چه زن در هر زمان و به ویژه در دوران بارداری از تشویق و حمایت شوهر خود برخوردار نشود احساس تنهایی خواهد کرد و این احساس، تأثیر بدی بر وی و فرزندی که در راه است دارد.

به دلیل آن که در سه ماههٔ اول بارداری، ممکن است خانم‌ها مبتلا به تهوع و استفراغ صبحگاهی، بی‌میلی به غذا و تغییرات قلبی عروقی باشند، بهتر است در این دوران، درمان‌های دندان‌پزشکی درازمدت انجام نشود.

متورم و حساس شدن پستان‌ها ممکن است از هفته چهارم روی دهد. حتی پیش از قطع پریود ممکن است پستان‌ها متورم (و حتی بزرگ) شوند و لمس آنها با درد همراه باشد.

تکرار ادرار از نخستین نشانه‌های حاملگی است و ممکن است از هفته چهارم آغاز شود. پس از باردار شدن، افزایش مقدار هورمون‌ها می‌تواند میزان جریان خون کلیه‌ها را زیادتر کند و در نتیجه، مثانه به دفعات بیشتر پر از ادرار شود.

در صورتی که با هر نوع آلاینده یا سم بالقوه خطرناک برای خود و جنین تماس داشته‌اید به پزشک مراجعه نمایید. الکل و تنباکو، شایع‌ترین مواد ایجادکننده ناهنجاری‌های جنینی هستند. در صورت اعتیاد به این مواد و یا سایر مواد اعتیادآور موضوع را با پزشک در میان بگذارید. سرب، جیوه، حشره‌کش‌ها و PCBها از سموم خطرناکی هستند که بعضی از خانم‌های بارداری در محل زندگی یا کار خود با آنها تماس دارند.

ممکن است بعضی از بستگان یا اطرافیان، به اشتباه به شما توصیه کنند که به دلیل حامله بودن باید به اندازهٔ 2 نفر غذا بخورید ولی واقعیت آن است که شما در این مرحله از بارداری فقط به دریافت روزانه 200 تا 300 کالری اضافی (یعنی معادل حدود دو قطعه نان غلات کامل و مارگارین یا کره و یا یک عدد سیب‌زمینی همراه با حدود 28 گرم پنیر، یا یک قطعه پنیر همراه با یک تکه نان، یا فقط یک لیوان اضافی شیر) نیاز دارید.

تبریک میگم  هفته چهارم باداری و در واقع یک ماه رو در این دوره به پایان رسوندیم.

و ما در کودکان طلایی آرزو میکنیم همیشه شاد و عالی باشید تا جنین شاد و عالی داشته باشید.

 

شما میتونید از این قسمت  فایل ویدئویی رابطه مادر و جنین در این ماه رو ببینید (ماه اول)

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی بارداری طلایی

بسته آموزشی بارداری طلایی

پدر و مادر باید بدانند که تربیت از تولد شروع می‌شود و والدین بیشترین نقش را در 8 سال اول تولد دارند. بعد تا 12 سال این نقش کم رنگ، تا 18 سال کم رنگ تر و بعد از 18 سالگی تحت تأثیر عوامل محیطی، هم سالان و جامعه قرار می‌گیرند، والدین باید آگاه باشند با محکم کردن پایه‌های شخصیتی در همه‌ی زمینه‌های رشد، تنها در این سال‌ها فرصت دارند به تربیت فرزند خود بپردازند.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

پرورش کودکان طلایی از تولد تا 7 سالگی

پرورش کودکان طلایی از تولد تا 7 سالگی

تعریفی نو از تربیت کودک . 2 گروه نیازهای اصلی کودک . نیازهای روانی : تعریفی از مرگ و زندگی . ترسهای طبیعی کودکان از بدو تولد .

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفته بیستم بارداری

هفته بیستم بارداری

هفته بیستم بارداری طالبی مامانی چطوره!!! نی نی طلایی شده اندازه یه دونه طالبی به همون شیرینی  برای استفاده از ورزش ها و خوراکی هایی که برای شیرین تر شدن این طالبی طلایی که کارشناس سایت آماده کرده ادامه مطلب رو میخونیم  

هفته ششم بارداری

هفته ششم بارداری

هفته ششم بارداری و ششمین هفته از سفر پرماجرا و پر از لذت برای شما مادر و پدر عزیز میخوای بدونی در این هفته چه مواردی رو برای داشتن یک جنین سالم و طلایی رعایت کنی؟
​با ما همراه باش تا ببینیم کارشناسان کودکان طلایی برای این هفته چه برنامه هایی دارن؟  

هفته بیست ونهم بارداری

هفته بیست ونهم بارداری

هفته بیست ونهم بارداری جالبه بدونی نی نی طلایی اندازه نارگیل شده برای خواب و ورزش خوراکت در هفته بیست ونهم بارداری یه سری پیشنهادات داریم که کارشناس سایت آماده کرده ! آماده ای بریم بخونیم؟    

هفته چهل و یکم نوزادی

هفته چهل و یکم نوزادی

هفته چهل و یکم نوزادی

هفته بیست و دوم بارداری

هفته بیست و دوم بارداری

هفته بیست و دوم بارداری نی نی میتونه از هفته بیست و دوم بارداری شکلک دربیاره  و میتونی از الان برای رفتن به بیمارستان محل زایمان مدت زمان زایمان و نظایر اون با پزشک یا  ماما مشورت کنی اینا نشونه های خوبیه 

هفته سی ام بارداری

هفته سی ام بارداری

هفته سی ام بارداری ​​از این هفته به بعد احساس شدید مادر شدن رو داری خیلی جالب و هیجانیه که خودتو و نی نی طلایی رو تو خواب تو حالتهای زیبا ببینی  البته ممکنه خلق و خوت هم بهم بریزه و احتمال افسردگی هم هست  همچنین برای ورزش و خوراکت باید یه سری تغییرات رو ایجاد کنی که کارشناس سایت کودکان طلایی مفصل برات شرح داده

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید