مطالب متفاوت‌‌‌‌‌‌‌تر "کودکان طلایی" را در  کانال تلگرام  و  کانال آپارات  دنبال کنید

هفته چهارم بارداری

هفته چهارم بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1396/01/04 0 نظر 380 بازدید

هفته چهارم فـرزند

در هفتهٔ چهارم، فرزند شما که همچنان در این مرحله، رویان (embryo) نام دارد (هفته 3، فرزند) از 2 لایه سلول تشکیل شده است. این 2 لایه، اپی‌بلاست (epiblast) و هیپوبلاست (hypoblast) نام دارند و در نهایت تمام اعضا و بخش‌های بدن فرزند شما را تشکیل خواهند داد.

در این هفته، رویان به اندازهٔ سر سنجاق است.

دو ساختمان دیگر که در این زمان تشکیل شده‌اند عبارتنـد از آمنیون (amnion) و کیسهٔ زرده (yolk sac). آمنیـون، غشـاء خارج رویانـی است که کـوریون را می‌پوشانـد. (کـوریون، خارجی‌ترین غشای خارج رویانی سلولی است که بخش جنینی جفت را می‌سازد). آمنیون، سمت جنینی جفت را می‌پوشاند و به آن کیسهٔ آب هم می‌گویند. آمنیون به وسیلهٔ مایع آمنیون پر می‌شود و رویان در حال رشد را احاطه و محافظت می‌کند. کیسهٔ زرده به عمل خون‌ساری خواهد پرداخت و به تغدیهٔ رویان، تا زمانی که جفت این وظیفه را بر عهده بگیرد کمک می‌کند.

عده‌ای از محققان، از ابتدای هفته 4 تا هفتهٔ 10 را دورهٔ رویانی می‌نامند. در دورهٔ رویانی تمام اعضای بدن شروع به ساخته شدن می‌کنند و حتی بعضی از این اعضا کار خود را نیز آغاز می‌نمایند.

هفته چهارم مـادر

به‌دنبال لانه‌گزینی، بدن شما شروع به تولید هورمونی به نام گُنادوتروپین کوریونیک انسانی (humanc horionic gonadotropin; hCG) می‌کند. این هورمون به حفظ لایهٔ مفروش کنندهٔ رحم کمک می‌نماید و نیز به تخمدان اطلاع می‌دهد که آزاد سازی ماهیانهٔ تخمک را متوقف کند. با توقف آزاد شدن تخمک، پریودهای ماهیانه قطع می‌شوند.

بعضی از زنان حامله، در حوالی روزی که باید به طور معمولی پریود می‌شدند دچار دردهای کرامپی و لکه بینی می‌شوند که همان‌گونه که ذکر شد (هفته 3، مادر) ناشی از لانه‌گزینی است و ممکن است با خونریزی قاعدگی اشتباه شود.

hCG هورمونی است که در تست‌های حاملگی اندازه‌گیری می‌شود. در این هفته، احتمالاً آزمایش حاملگی می‌تواند حامله بودن یا نبودن شما را مشخص کند. hCG همچنین مسئول ایجاد نشانه‌های حاملگی است که ممکن است از این هفته ظاهر شوند. خستگی، گزگز پستان‌ها یا دردناک شدن آنها ممکن است این تصور را در شما ایجاد کنند که به زودی پریود خواهید شد زیرا این علایم شبیه علایم پیش از قاعدگی هستند ولی در صورت حامله بودن، در پایان این هفته، پریود مورد انتظار شما روی نخواهد داد!

اولین ادرار پس از برخاستن از خواب شب را برای آزمایش حاملگی مورد استفاده قرار دهید زیرا مقدار hCG موجود در آن بیش از سایر ساعات شبانه‌روز است.

نشانه‌های زودرس حاملگی شامل حساس شدن پستان‌ها، خستگی، تغییرات خلق و خو و بیماری صبحگاهی (morning sickness؛ تهوع و استفراغ اوایل حاملگی) احتمالاً از این هفته ظاهر می‌شوند. برای مقابله با تهوع و استفراغ، مقداری بیسکویت یا غذای مورد علاقهٔ خود را در کنار بستر قرار دهید و صبح، قبل از برخاستن از بستر به آرامی‌بخورید. ضمناً مایعات زیاد مصرف کنید. تهوع یا استفراغ در بسیاری از زنان در طول روز ادامه می‌یابد. ظهرها کمی بخوابید و شب‌ها زودتر به بستر بروید.

هنگام خواب شب از سینه بند استفاده کنید تا حساس بودن پستان‌ها موجب ناراحتی شما نشود.

از خوردن مواد افزودنی غذا (مثل گلوتامات مونوسدیم)، غذاهای غیر پاستوریزه (شامل شیر، ماست، پنیر و آب میوه تازه)، صدف ماهی، ماهی موزاییکی، شمشیر ماهی، کوسه، و شیر ماهی ماکرل خودداری کنید. از خوردن چای‌های گیاهی که ممکن است موجب تحریک انقباض‌های رحمی‌شوند پرهیز کنید.

شوهرتان را از باردار بودن خود مطلع سازید.

از ماه اول بارداری تا اواسط 6 ماهگی پرش‌های سبک، مفید و مجاز است. از ماه اول تا آخر ماه پنجم، فعالیت‌های ملایم مجاز است. زن حامله از نخستین روزهای بارداری تا آخر ماه نهم باید پیاده‌روی کند.

تمرین‌های قدرتی با وزنه، با افزایش قدرت و کشش عضلات، موجب افزایش استقامت و توان ماهیچه‌ها می‌شوند و در نتیجه، عبور از مراحل زایمان را آسان‌تر می‌کنند. استفاده از وزنه‌های سبک (حداکثر 5/2 کیلوگرم) توصیه می‌شود. در سه ماههٔ اول بارداری معمولاً می‌توانید به برنامه منظم ورزشی خود ادامه دهید. به جای آن که با شتاب زیاد سعی در بلند کردن وزنه داشته باشید، از حرکت‌های آرام و کنترل شده برای بلند کردن آنها استفاده کنید تا مفاصلتان که در اثر ترشح هورمون ریلاکسین در دوران حاملگی، سست و شل شده‌اند از آسیب‌دیدگی مصون بمانند. می‌توانید دو ورزش زیر را انجام دهید:

1- پرس نظامی: بر روی لبه یک صندلی بزرگ بنشینید، زانوها را خم کنید، پاها را روی زمین قرار دهید و آنها را به اندازه کمر خود از یکدیگر باز کنید. در هر دست خود یک دمبل (با وزنی بین 5/0 تا 5/2 کیلوگرم) بگیرید. در حالی که کف دست شما به طرف بدنتان قرار گرفته است، وزنه‌ها را تا بالای بازوها بالا بیاورید و سپس به حالت عادی بازگردانید. پس از چند بار تکرار این عمل، کمی استراحت کنید و دوباره تمرین را آغاز نمایید. ماهیچه‌های شکمی خود را در حین تمرین منقبض و کتف‌ها را به یکدیگر نزدیک کنید و در همان حالت نگه دارید. در حین تمرین، به طور منظم تنفس کنید. اگر به حمایت بیشتری نیاز دارید، پشت خود را به صندلی تکیه دهید.

2- ردیف نشستن: با استفاده از یک طناب یا کش مقاوم، صاف بر روی زمین بنشینید، پاهایتان را در مقابل خود به صورت کشیده قرار دهید و زانوها را کمی خم کنید. طناب را دور هر دو پای خود بپیچید و هریک از دو انتهای آن را در یکی از دستان خود نگه دارید. آرنج‌ها را به صورت خمیده در دو طرف خود نگه دارید به نحوی که کف دست‌ها در مقابل یکدیگر قرار گرفته باشند. با استفاده از ماهیچه‌های میانی پشت خود، طناب را به طرف کمر خود بکشید تا جایی که آرنج‌ها پشت بدن قرار بگیرند، ماهیچه‌های شکمی را در حین تمرین منقبض کنید و کتف‌ها را به هم نزدیک نمایید و در همان حالت نگه دارید. در حین تمرین به طور منظم تنفس کنید. بدن را به طرف جلو خم نکنید. اگر لازم است میزان مقاومت را افزایش دهید، باید این کار با گره زدن قسمتی از طناب و کوتاه کردن آن انجام شود. در صورت نیاز به حمایت بیشتر از صندلی استفاده کنید.

روزانه 20 دقیقه پیاده‌روی و 15 دقیقه نرمش ملایم را فراموش نکنید.

حاملگی تقریباً تمام خانم‌ها را دچار شکنندگی عاطفی و مستعد گریه کردن و ترس می‌کند. اگر به این نکته آگاه باشید که تغییرات روحی دوران بارداری طبیعی تلقی می‌شوند، تغییرات مذکور سریع‌تر برطرف خواهند شد. آقایان باید از ابتدای باردار شدن همسر خود، در مسایل مرتبط با آن درگیر شوند و تغییرات جسمی و روحی همسرشان را درک نمایند و به برآورده نمودن نیازهای زن و مراقبت از او در این دوران بیشتر توجه کنند. چنان چه زن در هر زمان و به ویژه در دوران بارداری از تشویق و حمایت شوهر خود برخوردار نشود احساس تنهایی خواهد کرد و این احساس، تأثیر بدی بر وی و فرزندی که در راه است دارد.

به دلیل آن که در سه ماههٔ اول بارداری، ممکن است خانم‌ها مبتلا به تهوع و استفراغ صبحگاهی، بی‌میلی به غذا و تغییرات قلبی عروقی باشند، بهتر است در این دوران، درمان‌های دندان‌پزشکی درازمدت انجام نشود.

متورم و حساس شدن پستان‌ها ممکن است از هفته چهارم روی دهد. حتی پیش از قطع پریود ممکن است پستان‌ها متورم (و حتی بزرگ) شوند و لمس آنها با درد همراه باشد.

تکرار ادرار از نخستین نشانه‌های حاملگی است و ممکن است از هفته چهارم آغاز شود. پس از باردار شدن، افزایش مقدار هورمون‌ها می‌تواند میزان جریان خون کلیه‌ها را زیادتر کند و در نتیجه، مثانه به دفعات بیشتر پر از ادرار شود.

در صورتی که با هر نوع آلاینده یا سم بالقوه خطرناک برای خود و جنین تماس داشته‌اید به پزشک مراجعه نمایید. الکل و تنباکو، شایع‌ترین مواد ایجادکننده ناهنجاری‌های جنینی هستند. در صورت اعتیاد به این مواد و یا سایر مواد اعتیادآور موضوع را با پزشک در میان بگذارید. سرب، جیوه، حشره‌کش‌ها و PCBها از سموم خطرناکی هستند که بعضی از خانم‌های بارداری در محل زندگی یا کار خود با آنها تماس دارند.

ممکن است بعضی از بستگان یا اطرافیان، به اشتباه به شما توصیه کنند که به دلیل حامله بودن باید به اندازهٔ 2 نفر غذا بخورید ولی واقعیت آن است که شما در این مرحله از بارداری فقط به دریافت روزانه 200 تا 300 کالری اضافی (یعنی معادل حدود دو قطعه نان غلات کامل و مارگارین یا کره و یا یک عدد سیب‌زمینی همراه با حدود 28 گرم پنیر، یا یک قطعه پنیر همراه با یک تکه نان، یا فقط یک لیوان اضافی شیر) نیاز دارید.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

تربیت کودکان طلایی از تولد تا 7 سالگی

تربیت کودکان طلایی از تولد تا 7 سالگی

تعریفی نو از تربیت کودک . 2 گروه نیازهای اصلی کودک . نیازهای روانی : تعریفی از مرگ و زندگی . ترسهای طبیعی کودکان از بدو تولد .

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین ازجمله : هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

تاثیر کلام والدین بر دی‌ان‌ای ( DNA ) جنین و نوزاد

تاثیر کلام والدین بر دی‌ان‌ای ( DNA ) جنین و نوزاد

تنها 10% از دی ان ای های انسان برای ساخت پروتئین استفاده می شود که برای دانشمندان غربی جالب توجه است و باقی 90% آن به عنوان "دی ان ای ناخواسته" تلقی می شود. از طرف دیگر پژوهشگران روسی متقاعد شده اند که طبیعت؛ معیوب و ناقص نیست و به همین دلیل هم به دنبال تحقیق به روی آن 90% دی ان ای ناخواسته، سرمایه گذاری کرده اند که این سرمایه گذاری به نتایج انقلابی نیز منتهی گشته است

هفته سی و پنجم بارداری

هفته سی و پنجم بارداری

هفته سی و پنجم بارداری

غذاهای قبل از بارداری

غذاهای قبل از بارداری

سلامت جسمی و روانی جنین و نهایتا نوزاد یکی از مهمترین مواردی ست که باید خیلی قبل تر از اقدام به بارداری به آن توجه نمایید. بارداری و میزان اهمیت آن باید باعث این شود که کاملا با برنامه و هدفمند لحظه های قبل و حین آن را سپری نمایید.

هفته سی و سوم بارداری

هفته سی و سوم بارداری

هفته سی و سوم بارداری

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید