مطالب متفاوت‌‌‌‌‌‌‌تر "کودکان طلایی" را در  کانال تلگرام  و  کانال آپارات  دنبال کنید

هفته چهاردهم بارداری

هفته چهاردهم بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1396/01/04 0 نظر 477 بازدید

هفته چهاردهم بارداری

هفته چهاردهم بارداری


هفته چهاردهم فـرزند

در این هفته طول سر تا نشیمن جنین به حدود 9 سانتی‌متر و وزن جنین به حدود 42 تا 45 گرم رسیده است.

گردن و بازوهای فرزند شما طویل‌تر شده‌اند. لانوگو (کرک جنینی) کمی بیشتر شده است.

حالا دیگر فرزند شما می‌تواند از عضلات صورت خود برای نیم بسته نگه داشتن چشم‌ها و اخم کردن استفاده کند.

فرزند شما از این هفته تمرین حرکات دم و بازدم را آغاز می‌کند و حتی سعی می‌کند انگشت خود را بمکد.

در این هفته با استفاده از سونوگرافی می‌توان جنسیت جنین را تعیین کرد.

اولتراسوند بارداری می‌تواند ضربان قلب را در صورت شنیده نشدن به وسیلهٔ داپلر تشخیص دهد.

غدهٔ تیرویید فرزند شما بالغ شده و شروع به تولید هورمون‌های تیرویید نموده است.

هفته چهاردهم مـادر

 از هفتهٔ 14 بسیاری از زنان باردار، متوجه ایجاد لکه‌ها یا خال‌های جدیدی بر روی پوست خود می‌شوند و بعضی از آنها احساس می‌کنند که ظاهر خال‌هایی که از قبل داشته‌اند تغییر کرده است. علت این موضوع، نوسان مقدار هورمون موثر بر پیگمانتاسیون (رنگدانه‌سازی) بدن است. ایجاد این خال‌ها یا تغییر رنگ خال‌های قبلی معمولاً بی‌اهمیت است ولی چنان‌چه سابقهٔ فامیلی سرطان پوست موجود باشد، باید به پزشک مراجعه نمود.

از این هفته بسیاری از زنان احساس تنگی نفس می‌کنند که علت آن تورم مویرگ‌های مجاری تنفسی در اثر هورمون‌ها و شل شدن عضلات ریه‌ها و لوله‌های برونشی است. از طرفی رحم نیز از پایین به دیافراگم فشار وارد می‌آورد. تنگی نفس خفیف، بخشی از تغییرات دوران بارداری است و به فرزند شما زیانی نمی رساند ولی در صورت وجود تنگی نفس شدید همراه با درد قفسهٔ سینه باید فوراً به پزشک مراجعه کنید.

معمولاً تا این هفته، تکرر ادرار برطرف می‌شود ولی به طور شایع، همچنان یبوست وجود دارد. این مشکل با افزودن غذاهای پر فیبر به رژیم غذایی به حداقل خواهد رسید.

اگرچه زیان‌بخش بودن رنگ مو، نرم‌کننده رنگ مو و فرهای دایمی برای جنین به اثبات نرسیده است، مواد شیمیایی مورد استفاده در این مواد، از پوست سر مادر جذب و وارد خون وی می‌شوند. بسیاری از زنان باردار متوجه می‌شوند که موهایشان به این مواد واکنش متفاوتی نسبت به زمانی که حامله نبوده اند نشان می‌دهد. به عنوان مثال ممکن است استفاده از فر دایمی موجب بدشکل شدن غیرعادی موها شود و یا رنگ موی مورد استفاده، رنگی کاملاً متفاوت با رنگ مورد انتظار به موها بدهد. مانیکور و پدیکور در دوران بارداری بی خطر است ولی نباید از ناخن‌های آکریلیک استفاده نمود زیرا ممکن است با ایجاد بخارهای سمی موجب بروز خطر برای جنین شوند.

چنان‌چه به طور منظم از مواد آرایشی ضدپیری حاوی ویتامین A استفاده می‌کنید باید این کار را در دوران بارداری متوقف نمایید زیرا مقدار زیاد ویتامین A موجب بروز نقایص مادرزادی می‌شود.

استفاده از سونای خیلـی گـرم خطـر زایمان پیش از موعد (ناشـی از کم آبـی بدن) را افزایش می‌دهد و با نقایص مادرزادی لوله عصبی نیز همراه است. همچنین در بسیاری موارد از روغن‌های رایحه درمانی نیز در سونا استفاده می‌شود که برای زنان باردار مضر هستند.

در سه ماهه دوم بارداری به دلیل بالا آمدن شکم و سفت و بزرگ شدن سینه‌ها، دامنهٔ حرکتی کاهش می‌یابد. محل مرکز ثقل بدن شما در حال تغییر است و به این دلیل، احتمال سُر خوردن و به زمین افتادن افزایش می‌یابد. به منظور ایمنی بیشتر، فقط در مسیر پیاده‌روهای صاف و مسطح به دویدن بپردازید. اگر تعادل خود را از دست دادید، سعی کنید در جهت مناسب (یعنی به پهلو، یا روی دست‌ها و زانوها) به زمین بیفتید و از افتادن بر روی شکم به شدت جلوگیری کنید.

روزی 15 دقیقه پیاده‌روی و 10 دقیقه نرمش آرام داشته باشید.

این دوره، بهترین زمان برای انجام درمان‌های دندان‌پزشکی است زیرا بافت‌های مختلف بدن جنین تشکیل شده‌اند و در حال رشد و تکامل هستند. از طرفی کسالت و تهوع ابتدای حاملگی تا حدود زیادی برطرف شده است و خانم‌های باردار، معمولاً راحت‌تر می‌توانند در وضعیت مناسب بر روی صندلی دندانپزشکی بنشینند. در این دوره می‌توان تمام درمان‌های دندانی لازم را انجام داد.

هنگامی که در اثر تغییرات خُلقی ناشی از بارداری احساس ناراحتی و بداخلاق بودن می‌کنید کمی شکلات بخورید و فیلم کمدی تماشا کنید.

غذای روزانه خانم‌های باردار از نظر اهمیت و ارزش غذایی به 7 گروه زیر تقسیم می‌شود:

گروه اول: شیر و سایر لبنیات. شیر به دلایل زیر کامل‌ترین و سالم‌ترین غذای طبیعی محسوب می‌شود 1) مقدار زیادی موادمعدنی مختلف چون کلسیم و فسفر دارد که برای تشکیل استخوان‌ها و دندان نوزاد لازم است. 2) یک منبع بسیار عالی از پروتئین است که به راحتی هضم و جذب می‌شود و برای ساختن بافت‌های بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. 3) مقدار زیادی ویتامین‌های گوناگون، مانند ویتامین A که برای رشد و تکامل جنین لازم است و همچنین ویتامین B دارد. مقدار مصرف روزانه شیر به طور متوسط یک لیتر و یا دو پیمانه در روز است که می‌توان به صورت ساده، سرد و یا گرم و یا مخلوط با کاکائو میل نمود. شیر پاستوریزه از شیر خشک به مراتب بهتر است. گروهی از زنان باردار از ترس چاق شدن از خوردن شیر خودداری می‌کنند. مسلماً مقدار چربی در شیر چندان زیاد نیست به ویژه اگر شیر به تنهایی بخواهد جای غذای معمولی را بگیرد، کالری لازم برای سوخت بدن تأمین و فرد، لاغر می‌شود. در حقیقت چاقی مربوط به مواد دیگر نشاسته‌ای و قندی است که همراه با شیر مصرف می‌شوند. بهترین غذای جانشین شیر، پنیر و ماست هستند. پنیر تمام موادغذایی شیر به استثنای مواد قندی را با غلظت زیاد در خود دارد و بنابراین بهتر است که با مواد قندی مصرف شود. ماست هم به خصوص در فصل تابستان بسیار مطبوع است و خاصیت غذایی زیادی مانند شیر دارد.

گروه دوم: سبزی‌های سبز و زرد مانند اسفناج، کاهو، انواع لوبیا، عدس، نخودفرنگی، فلفل سبز و قرمز، انواع کلم، ترب، هویج، کدو و سیب‌زمینی. از میان سبزی‌های یاد شده کلم و اسفناج به سبب داشتن مقدار کافی آهن و ویتامین بر انواع دیگر برتری دارد. همه این سبزی‌ها که سرشار از ویتامین‌های گروه A و موادمعدنی هستند به طور خام، در سالاد و یا به صورت پخته مصرف می‌شوند ولی باید دقت کرد که به مدت کوتاه و در آب کم حرارت داده شوند تا زیاد پخته نشوند و ویتامین‌های موجود در آنها در اثر حرارت از بین نرود. ابی که از پختن سبزی به دست می‌آید چون دارای مقدار زیادی ویتامین و موادمعدنی است نباید دور ریخته شود و بهتر است که با سوپ مصرف شود.

گروه سوم: شامل سبزی‌هایی مانند کلم خام، گوجه‌فرنگی و میوه‌های تازه و مرکبات. این مواد که دارای ویتامین C بایستی دو مرتبه و یا بیشتر در روز مصرف شوند. این ویتامین به مقدار فراوان در پرتقال، لیمو، دارابی، گوجه‌فرنگی و کلم خام یافت می‌شود. در موقع بارداری، احتیاج بدن به ویتامین دو برابر می‌شود و به همین زنان باردار باید انواع میوه و سبزی را بیشتر مصرف کنند. برخی از متخصصان اعتقاد دارند که لطافت پوست، قیافه شاداب و چهره زیبا ارتباط زیاد با موادغذایی‌ای دارد که بیشتر از میوه‌ها و سبزی‌های خام و تازه تشکیل شده باشد.

گروه چهارم: گوشت، جوجه، ماهی و تخم‌مرغ. این مواد پروتئینی در زمان حاملگی باید به منظور رشد جنین، جفت، رحم پستان و افزایش حجم خون مادر مصرف شوند. یک یا دو عدد تخم‌مرغ برای زن باردار هر روز صبح غذای خوبی است، زیرا در زرده تخم‌مرغ مقادیر زیادی آهن، ویتامین و مواد تشکیل‌دهنده بافت‌های بدن وجود دارد. آهن یکی از عناصر لازم برای تشکیل هموگلوبین یا ماده اصلی گلبول قرمز خون و در حقیقت ماده‌ای است که باعث قرمزی خون می‌شود و اشخاصی که آهن بدنشان کم است به علت کمبود هموگلوبین کم خون می‌شوند و رنگ پریده به نظر می‌رسند. در ماه‌های آخر بارداری مادران مقادیر زیادی از آهن را که از راه غذا جذب می‌نمایند به جنین داخل شکمشان منتقل می‌کنند و در نتیجه گروه نسبتاً زیادی از آنان به علت کمبود جذب آهن در بدن مبتلا به کم خونی می‌شوند. جنین از طرف دیگر مقادیر زیادی از آهن را در کبد خود ذخیره می‌کند تا برای مدت چند ماه پس از تولد که تنها به وسیله شیر تغذیه می‌کند از ذخیره آهن برای رفع احتیاج بدن خود استفاده کند. سابقاً خوردن گوشت را برای زنان باردار مضر می‌دانستند به همین دلیل کم خونی‌ها و سایر بیماری‌ها دیگر به علت کمبود مواد پروتئینی در بدن فراوان دیده می‌شود. امروزه، اغلب پزشکان معتقدند که مقدار متعادل گوشت در غذای روزانه نه تنها ضرری ندارد بلکه مفید نیز هست. از گوشت گاو و گوساله و گوسفند می‌توان به صورت کباب و یا غذای پختنی مطابق سلیقه و ذوق شخصی استفاده کرد. ماهی آزاد هم غذایی مطبوع و مغذی است به شرط این که شور نباشد. جگر به صورت کباب و یا نیم‌پز هفته‌ای یک بار در برنامه غذایی مفید است زیرا علاوه بر ارزش غذایی، به علت داشتن موادمعدنی و عناصری مانند آهن و مس که در تشکیل خون به کار می‌روند مقدار قابل ملاحظه‌ای ویتامین‌های گوناگون دارد که در مجموع برای جلوگیری و درمان کم خونی مفید است.

گروه پنجم: نان، جوانه گندم و حبوبات. نانی که از آرد گندم و پوست آن تهیه می‌شود به رنگ زرد مایل به قهوه‌ای است و ارزش غذایی و ویتامین زیاد دارد ولی نانی که از آرد سفید به دست می‌آید ارزش غذایی کمتری دارد زیرا در پوست گندم مقدار زیادی آهن و ویتامین‌های گوناگون از گروه B و E یافت می‌شود. کمی ویتامین B در بدن انسان سبب ورم و درد اعصاب، کم اشتهایی و حالت تهوع و اختلالات گوارشی می‌شود. در موقع بارداری احتیاج بدن به ویتامین زیادتر می‌شود. به عقیده بسیاری از پزشکان کمبود ویتامین B و E در نیمه اول بارداری در انسان سبب سقط جنین و در نیمه دوم بارداری سبب تندرستی نوزاد می‌شود. بنابراین لازم است علاوه بر نان سفید از نان‌های دارای پوست غلات مانند جو، نان سیاه و یا انواع بیسکویت‌های سبوس‌دار استفاده کرد.

گروه ششم: سیب‌زمینی و انواع سبزی مانند کاهو، گل کلم، ذرت، خیار، قارچ، پیاز، ترب، چغندر، بادمجان، ریواس، کدو و انواع میوه فصل. این دسته از سبزی‌ها به علت داشتن مواد قندی دارای ارزش غذایی بالا و علاوه بر آن مقدار زیادی ویتامین‌های گوناگون هستند.

گروه هفتم: مواد روغنی، انواع کره گیاهی و کره حیوانی. کره به علت دارا بودن چربی و طعم مطلوب زیاد مصرف می‌شود مخصوصاً اگر همراه با نان باشد چون حرارت زیاد تولید می‌کند پر انرژی است و از طرف دیگر دارای مقدار زیادی ویتامین نیز هست. موقعی که وزن بدن شما در موقع بارداری از حد معمول تجاوز می‌کند باید از خوردن غذاهای بسیار چربی پرهیز کنید زیرا علاوه بر این که دستگاه گوارش قادر ه هضم و جذب چربی اضافی نیست، بدن نیز مقدار اضافی را به حالت چربی در خود ذخیره می‌کند و این امر سبب چاقی زیاده از حد می‌شود. پس مصرف چربی‌ها در دوران بارداری باید در کمال احتیاط صورت گیرد.

آزمایش نشانگر سه گانه (آزمایش غربالگری سه گانه؛ (triple screen test)، که در آن مقدار آلفا ـ فیتوپروتئین (AFP)، هورمون گُنادوتروپین کوریونیک انسانی (hCG) و هورمون استریول غیرکُنژوگه (uE3) اندازه‌گیری می‌شود. امروزه بخشی از مراقبت‌های بهداشتی پیش از زایمان به شمار می‌آید و روشی مناسب برای تشخیص احتمال ابتلای جنین به سندرم داون (تریزومی 21)، تریزومی 18 یا نقیصه باز بودن لوله عصبی (ONTD) است. گاهی همراه با این آزمایش، اینهیبین دیمریک A (DIA) نیز اندازه‌گیری می‌شود. در صورت ابتلای جنین به سندرم داون، مقدار AFP و uE3 کمی پایین‌تر از حد میانگین و hCG و DIA بالاتر از طبیعی است.

30 دقیقه پیش از ورزش، یک غذای سبک و مقداری آب یا نوشیدنی بدون گاز بخورید. از هفته 16 بارداری، خوردن آب پرتقال و شیر موز بسیار مناسب است زیرا این مواد مقدار زیادی پتاسیم دارند. پتاسیم از راه عرق خارج می‌شود و جایگزین ساختن آن به سرعت، انرژی از دست رفته را جبران می‌کند. بر آن که در حین انجام ورزش، قدرت بدنی خود را از دست ندهید، نیم ساعت قبل از ورزش غذای سبکی مانند یک عدد تخم‌مرغ سفت یا مقداری پنیر بخورید.

فعالیت‌های هوازی (آیروبیک) مانند دویدن، شنا، روش‌های آرام‌سازی و ورزش‌های قدرتی، همگی در سه ماههٔ دوم بارداری مناسب‌اند.

اگر به تازگی شروع به شنا کردن نموده‌اید این کار را به آرامی و برای مدت کوتاه انجام دهید و میزان آن را به تدریج اضافه کنید. از شیرجه زدن و مسابقه دادن خودداری کنید.

روزی 10 دقیقه پیاده‌روی و 10 دقیقه نرمش آرام را فراموش نکنید.

اگر تاکنون از یوگا استفاده می‌کرده‌اید ولی به دلیل بزرگ‌تر شدن تدریجی اندازه بدن، تنفس شما به آسانی انجام نمی‌شود، وضعیت قرار گرفتن مناسب‌تری را برای بدن خود انتخاب کنید، ورزش‌های کششی را کاهش دهید، یا بدن خود را نزدیک‌تر به کف زمین قرار دهید.

چنان چه احساس فراموشکار شدن، استرس یا اضطراب می‌کنید مقدار کار خود در خانه یا محل کار را کاهش دهید و از دوستان و همکاران خود کمک بخواهید.

به نظرات منفی احتمالی سایرین در مورد حامله بودنتان توجه نکنید. شما انتخاب خود را کرده‌اید و آنچه مهم است، فقط شادی شما و علاقه‌مند بودنتان به فرزندی است که در راه دارید.

به عنوان غذای سبک میان وعده میوه، تارت (کلوچه میوه‌ای)، یا مقداری کیک میوه‌ای مصرف کنید و اگر همچنان احساس گرسنگی می‌کنید، از مغزها (مثل پسته یا بادام)، میوهٔ خشک، ماست، بستنی یا پنیر استفاده نمایید.

در صورتی که نسبت به لاکتوز (قند شیر) حساسیت دارید می‌توانید به جای لبنیات از نخود، لوبیا، جو، مغز بادام، شیر سویا و توفو (پنیر سویا) استفاده کنید.

تا زمانی که اشتهای کافی به غذا دارید و دوران بارداری را بدون ناراحتی طی می‌کنید معمولاً نیاز به پرهیز ندارید و می‌توانید هر غذایی را که دوست داشته باشید میل کنید ولی دو نکته را باید همیشه در نظر داشته باشید: 1) از خوردن غذاهای خیلی چرب و سنگین هضم مانند غذاهای سرخ کرده، شیرینی‌های تازه و خامه‌دار، ماهی‌های دودی و همچنین سبزی‌های فراوان خودداری کنید زیرا معده و سایر قسمت‌های دستگاه گوارش به علت فشار رحم آن طوری که باید و شاید عمل هضم و جذب غذاها را انجام نمی‌دهند و ممکن است دچار سوء هاضمه شوید. 2) از خوردن غذاهای شور پرهیز کنید زیرا نمک بعد از آن که وارد خون شد از راه کلیه‌ها دفع می‌شود و چون هنگام بارداری دفع نمک به راحتی صورت نمی‌گیرد مقدار زیادی از آن در بافت‌های گوناگون بدن جمع می‌شود و آب را به خود می‌گیرد و بدین ترتیب باعث می‌شود قسمت‌های مختلف بدن ورم کنند. به همان نسبت که میزان مصرف نمک غذا اضافه می‌شود وزن بدن هم به علت تورم دست و پا افزایش می‌یابد تا زمانی که علایم مسمومیت بارداری مانند بالا رفتن فشار خون، تورم شدید اعضا و صورت و آلبومین در ادرار ظاهر نشده‌اند رژیم غذایی سخت ضروری نیست ولی با پیدا شدن یکی از این علایم رژیم غذایی کم نمک و یا بی‌نمک لازم خواهد بود. به خاطر داشته باشید که رژیم غذایی کم نمک این گونه نیست که از مقدار نمکی که به غذایتان اضافه می‌کنید بکاهید بلکه باید از خوردن غذاهای پر نمک مانند کالباس، سوسیس، ماهی دودی، کباب شور، خیارشور و آجیل خودداری کنید. برای این که غذا طعم مطلوبی داشته باشد می‌توانید از بعضی نمک‌های طبی که شور هستند ولی خاصیت نمک‌های مورد مصرف در غذا را ندارند استفاده کنید. با رعایت رژیم غذایی کم نمک وزن بدن کاهش پیدا می‌کند و ورم اعضا نیز از بین می‌رود. در صورتی که این علایم برطرف نشد با مصرف داروهایی که ادرار را زیاد می‌کنند مقدار زیادی نمک از بدن دفع می‌شود و وزن بدن پایین می‌آید.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین ازجمله : هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

تربیت کودکان طلایی از تولد تا 7 سالگی

تربیت کودکان طلایی از تولد تا 7 سالگی

تعریفی نو از تربیت کودک . 2 گروه نیازهای اصلی کودک . نیازهای روانی : تعریفی از مرگ و زندگی . ترسهای طبیعی کودکان از بدو تولد .

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

حواس پنجگانه‌ی جنین

حواس پنجگانه‌ی جنین

پژوهشگران و دانشمندان متخصص با نمودارهای واضح و در تعدادی از پژوهش‌ها این دانش پربار را ثابت کرده‌اند.( تأثیر رویدادهای گذشته در هر مرحله از زندگی بر روی آینده فرد) ولی انگار پا را فراتر گذاشته‌اند و بنظر می‌رسد آن‌ها می‌توانند ریشه رفتارهای پریشان را مشخص و کنترل کنند (حتی در رحم مادر) و کنترل رفتارها، دانشمندان را چشم انتظار می‌کند باتوجه به آمادگی نامحدود اطفالی که هنوز به دنیا نیامده اند و آمادگی پدران و مادران و دست آخر آمادگی جامعه، به نتایج درخشانی دست پیدا کنند.

سلامت روان جنین - قسمت دوم

سلامت روان جنین - قسمت دوم

جنین را دیده‌اند که هم شاد می‌شود ، هم غمگین می‌شود . و در صورتش و حرکات  بدنش هم نشانه‌های شادی و شکفتگی و هم علائم درد  و در خود فرورفتگی دیده می‌شود .

هفته سی و پنجم بارداری

هفته سی و پنجم بارداری

هفته سی و پنجم بارداری

تاثیر کلام والدین بر دی‌ان‌ای ( DNA ) جنین و نوزاد

تاثیر کلام والدین بر دی‌ان‌ای ( DNA ) جنین و نوزاد

تنها 10% از دی ان ای های انسان برای ساخت پروتئین استفاده می شود که برای دانشمندان غربی جالب توجه است و باقی 90% آن به عنوان "دی ان ای ناخواسته" تلقی می شود. از طرف دیگر پژوهشگران روسی متقاعد شده اند که طبیعت؛ معیوب و ناقص نیست و به همین دلیل هم به دنبال تحقیق به روی آن 90% دی ان ای ناخواسته، سرمایه گذاری کرده اند که این سرمایه گذاری به نتایج انقلابی نیز منتهی گشته است

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید