مطالب متفاوت‌‌‌‌‌‌‌تر "کودکان طلایی" را در  کانال تلگرام  و  کانال آپارات  دنبال کنید

هفته اول بارداری

هفته اول بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1396/01/04 0 نظر 341 بازدید

هفته اول فـرزند

هفتهٔ اول در واقع جزیی از دورهٔ قاعدگی است. از آنجا که تاریخ (روز) مورد انتظار برای زایمان (expected delivery date; EDD) از نخستین روز آخرین قاعدگی محاسبه می‌شود، این هفته، علی‌رغم اینکه هنوز لقاح صورت نگرفته، بخشی از حاملگی 40 هفته‌ای به شمار می‌آید.

تخمدان‌ها برای آزاد کردن تخمکی که موجب برقراری پریود بعدی می‌شود آماده می‌شوند و ممکن است این تخمک در اثر برخورد با اسپرماتوزویید مرد بارور شود.

زمان دقیق لقاح را معمولاً نمی‌توان به آسانی تعیین نمود. به محض آنکه مشخص شد باردار هستید، آخرین روز خونریزی ماهیانه، به عنوان اولین روز حاملگی در نظر گرفته می‌شود و نه روزی که لقاح انجام گرفته است. اگر دوره‌های ماهیانهٔ شما به طور متوسط 28 روزه هستند، لقاح در روز چهاردهم آن روی می‌دهد که همان روز تخمک‌گذاری است.

تخمک‌گذاری عبارت است از حرکت تخمک زن از تخمدان به داخل رحم و این کار از مسیر لولهٔ رحمی (لولهٔ فالوپ) که به تعداد یک عدد در هر طرف بدن قرار دارد صورت می‌گیرد. در داخل رحم، تخمک در صورت موجود بودن اسپرم، بارور می‌شود.

در صورت بارور شدن تخمک، محصول حاملگی تقریباً به اندازهٔ سر سنجاق است.

هفته اول مـادر

در این هفته، افزایش مقدار دو هورمون استروژن و پروژسترون در بدنتان، رحم شما را وادار به ساختن لایه‌ای مناسب و پرخون برای حمایت از تخمک بارور شدهٔ بالقوه می‌کند. به طور همزمان، تخمک‌ها در داخل تخمدان‌های شما در حال رسیده شدن هستند که این کار در کیسه‌های پر از مایعی موسوم به «فولیکول» صورت می‌گیرد.

در دوران بارداری، عادات بهداشتی مادر و جنین با یکدیگر تلفیق می‌شوند.

اگر تصمیم به حامله شدن دارید، نکات زیر را رعایت کنید:

از مصرف الکل و داروها و استعمال دخانیات خودداری نمایید؛ این مواد می‌توانند موجب نقایص مادرزادی، سندرم الکل جنینی، مشکلات تنفسی، کم‌وزنی (زیر 5/2 کیلوگرمی) نوزاد در هنگام تولد و سایر مشکلات بهداشتی نوزاد شوند.

مصرف قرص جلوگیری از حاملگی را قطع کنید.

پیش از مصرف هر نوع دارو (حتی داروهای بدون نیاز به نسخه) با پز شک متخصص زنان و زایمان مشورت کنید ولی داروهای تجویز یا تأیید شده به وسیلهٔ پزشک مزبور را خودسرانه قطع ننمایید.

روزانه 400 میکروگرم اسید فولیک مصرف کنید. اسید فولیک، احتمال بروز نقایص عصبی (تکوین ناکامل مغز یا طناب نخاعی) مانند اسپینابیفیدا را کاهش می‌دهد.

استرس را در زندگی روزمره خود کاهش دهید.

به‌طور مرتب ورزش کنید و از رژیم غذایی سالمی استفاده نمایید.

از ابتدای دوران بارداری می‌توانید ورزش کنید. بارداری نباید دلیل و بهانه‌ای برای ورزش نکردن باشد. البته میزان ورزش در دوران بارداری تا حدودی به میزان آن در زمان پیش از حاملگی بستگی دارد.

ورزش موجب ایجاد احساس کنترل بر بدن و افزایش سطح انرژی می‌شود، کمردرد را کاهش می‌دهد و باعث تقویت ماهیچه‌های پشت، کمر، باسن و ران‌ها می‌شود.

ورزش با تسریع حرکات روده‌ها، کاهش یبوست را سبب می‌شود و از آسیب و پارگی مفاصل (که در دوران بارداری در اثر تغییرات هورمونی طبیعی شل می‌شوند) جلوگیری به عمل می‌آورد زیرا مایع لغزنده‌کننده داخل مفاصل را فعال می‌کند.

ورزش با کاهش استرس و اضطراب، از بی‌خوابی هنگام شب جلوگیری می‌کند و جریان خون پوست را افزایش می‌دهد که این اثر، موجب خوش رنگ شدن پوست می‌شود.

ورزش، قلب و ماهیچه‌ها را تقویت می‌کند و عملکرد صحیح قلب موجب تسهیل زایمان خواهد شد. ورزش با اعمال کنترل بر تنفس به تحمل درد و مدیریت آن کمک می‌کند.

ورزش مداوم موجب می‌شود چربی اضافی در دوران حاملگی در بدن تجمع پیدا نکند و تناسب اندام در این دوران حفظ شود.

در بعضی تحقیقات نشان داده شده است که ورزش حتی می‌تواند احتمال بروز بعضی از عوارض بارداری، مانند پره اکلامپسی و دیابت حاملگی را کاهش دهد.

اگر قبل از حاملگی ورزش می‌کرده‌اید، به برنامه ورزشی خود، ضمن ایجاد تعدیل‌های مورد لزوم ادامه دهید. اما چنان‌چه پیش از بارداری ورزش نمی‌کرده‌اید و از تناسب اندام لازم برخوردار نیستید، به تدریج ورزش را شروع کنید و پس از قوی‌تر شدن مقدار آن را افزایش دهید.

روزی 10 دقیقه پیاده‌روی و 10 دقیقه نرمش آرام را فراموش نکنید.

حداقل 150 دقیقه (5/2 ساعت) ورزش هوازی با شدت متوسط در هفته برای زنان باردار سالمی که قبلاً خیلی فعال نبوده‌اند توصیه می‌شود.

در زنان سالم، فعالیت‌های ورزشی با شدت متوسط در دوران حاملگی با خطرات بسیار کمی همراه است و احتمال به دنیا آمدن نوزاد با وزن کم، زایمان پیش از موعد یا سقط جنین را افزایش نمی‌دهد.

مصرف نیکوتین، داروها و الکل، بر رشد و سلامت مادر و جنین آثار سویی بر جای می‌گذارد.

از هنگامی که از باردار شدن خود آگاه شدید، هر ماه یک عکس تمام قد از خودتان بگیرید تا به تغییرات ظاهری اندامتان پی ببرید و در صورتی که متوجه افزایش وزن بیش از حد خود شدید با مصرف نکردن غذاهای چربی و شیرین آن را تحت کنترل درآورید. در سه ماهه اول حاملگی در صورت افزایش اشتها، پرخوری نکنید. به طور منظم غذا بخورید و از مواد مغذّی استفاده نمایید. غذاهای سبک حاوی پنیر و میوه‌های تازه و خشک بسیار مفید هستند.

بی‌توجهی نسبت به بهداشت حاملگی و مراقبت‌های این دوران می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری برای مادر و جنین به همراه داشته باشد. در بسیاری از موارد، فقط با آگاهی دادن به خانواده‌ها و شناخت عوامل خطر می‌توان از این مشکلات پیشگیری کرد.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

تربیت کودکان طلایی از تولد تا 7 سالگی

تربیت کودکان طلایی از تولد تا 7 سالگی

تعریفی نو از تربیت کودک . 2 گروه نیازهای اصلی کودک . نیازهای روانی : تعریفی از مرگ و زندگی . ترسهای طبیعی کودکان از بدو تولد .

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین ازجمله : هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفته نوزدهم بارداری

هفته نوزدهم بارداری

هفته نوزدهم بارداری

حرکت جنین - از لذت تا ترس

حرکت جنین - از لذت تا ترس

شاید یک از لذت بخش ترین اتفاقات دوران بارداری حرکات جنین باشد. لذتی که گاهی همراه با هیجان و حتی ترس به سراغ مادران باردار می آید

هفته سی و دوم بارداری

هفته سی و دوم بارداری

هفته سی و دوم بارداری

هفته شانزدهم بارداری

هفته شانزدهم بارداری

هفته شانزدهم بارداری

هفته چهل و سوم بارداری

هفته چهل و سوم بارداری

هفته چهل و سوم بارداری

هفته هجدهم بارداری

هفته هجدهم بارداری

هفته هجدهم بارداری

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید