مادر و جنین در هفته اول بارداری

مادر و جنین در هفته اول بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1396/01/04 0 نظر 525 بازدید

هفته اول بارداری و نکات مهم بارداری

در این مقاله شما با ویژگی های دروان بارداری و وضعیت مادر باردار در هفته اول بارداری آشنا شده و نکات مهمی درباره بارداری را آموزش می بینید.

ویژگی های دوران بارداری در هفتهٔ اول

هفته اول بارداری در واقع جزیی از دورهٔ قاعدگی است. از آنجا که تاریخ (روز) مورد انتظار برای زایمان (expected delivery date; EDD) از نخستین روز آخرین قاعدگی محاسبه می‌شود، این هفته، علی‌رغم اینکه هنوز لقاح صورت نگرفته، بخشی از حاملگی 40 هفته‌ای به شمار می‌آید.

تخمدان‌ها برای آزاد کردن تخمکی که موجب برقراری پریود بعدی می‌شود آماده می‌شوند و ممکن است این تخمک در اثر برخورد با اسپرماتوزویید مرد بارور شود.

زمان دقیق لقاح را معمولاً نمی‌توان به آسانی تعیین نمود. به محض آنکه مشخص شد باردار هستید، آخرین روز خونریزی ماهیانه، به عنوان اولین روز حاملگی در نظر گرفته می‌شود و نه روزی که لقاح انجام گرفته است. اگر دوره‌های ماهیانهٔ شما به طور متوسط 28 روزه هستند، لقاح در روز چهاردهم آن روی می‌دهد که همان روز تخمک‌گذاری است.

ما برای شما یک پیشنهاد ویژه داریم: 8 راز بزرگ آفرینش جنین قسمت اول

تخمک گذاری چگونه انجام می شود؟

تخمک‌گذاری عبارت است از حرکت تخمک زن از تخمدان به داخل رحم و این کار از مسیر لولهٔ رحمی (لولهٔ فالوپ) که به تعداد یک عدد در هر طرف بدن قرار دارد صورت می‌گیرد. در داخل رحم، تخمک در صورت موجود بودن اسپرم، بارور می‌شود. در صورت بارور شدن تخمک، محصول حاملگی تقریباً به اندازه سر سنجاق است.

وضعیت مادر باردار در هفته اول بارداری چگونه است؟

در این هفته، افزایش مقدار دو هورمون استروژن و پروژسترون در بدنتان، رحم شما را وادار به ساختن لایه‌ای مناسب و پرخون برای حمایت از تخمک بارور شدهٔ بالقوه می‌کند. به طور همزمان، تخمک‌ها در داخل تخمدان‌های شما در حال رسیده شدن هستند که این کار در کیسه‌های پر از مایعی موسوم به «فولیکول» صورت می‌گیرد. وضعیت مادر باردار در دوران بارداری بسیار مهم است. در دوران بارداری، عادات بهداشتی مادر و جنین با یکدیگر تلفیق می‌شوند.

نکات مهمی درباره بارداری

1-از مصرف الکل و داروها و استعمال دخانیات خودداری نمایید؛ این مواد می‌توانند موجب نقایص مادرزادی، سندرم الکل جنینی، مشکلات تنفسی، کم‌وزنی (زیر 5/2 کیلوگرمی) نوزاد در هنگام تولد و سایر مشکلات بهداشتی نوزاد شوند.

2- سعی کنید در این دوران به بهداشت روحی و روانی خود بیشتر اهمیت دهید.

3- تغذیه در این دوران بسیار مهم است که در هفته های بعدی ما به شما بهترین نوع تغذیه را به شما معرفی خواهیم کرد.

ما برای شما یک پیشنهاد ویژه داریم: 8 راز بزرگ آفرینش جنین قسمت دوم

قطع کردن قرص ضد بارداری مهمترین کاری که در هفته اول بارداری باید انجام داد.

قطع کردن قرص ضد بارداری یکی از آن داروهایی است که باید در همان ابتدا از مصرف آن خودداری کنید. پیش از مصرف هر نوع دارو (حتی داروهای بدون نیاز به نسخه) با پز شک متخصص زنان و زایمان مشورت کنید ولی داروهای تجویز یا تأیید شده به وسیلهٔ پزشک مزبور را خودسرانه قطع ننمایید. البته برخی از پزشکان امروزه توصیه می کنند چندماه قبل از بارداری مصرف قرص ضد بارداری را کنار بگذارید و از روش های درمانی هورمونی استفاده کنید.

روزانه 400 میکروگرم اسید فولیک مصرف کنید. اسید فولیک، احتمال بروز نقایص عصبی (تکوین ناکامل مغز یا طناب نخاعی) مانند اسپینابیفیدا را کاهش داده دهید و سعی کنید استرس در دوران بارداری را در زندگی روزمره کاهش دهید.

انجام ورزش در دوران بارداری 

به‌طور مرتب ورزش کنید و از رژیم غذایی سالمی استفاده نمایید. از ابتدای دوران بارداری می‌توانید ورزش کنید. بارداری نباید دلیل و بهانه‌ای برای ورزش نکردن باشد. البته میزان ورزش در دوران بارداری تا حدودی به میزان آن در زمان پیش از حاملگی بستگی دارد.

ورزش موجب ایجاد احساس کنترل بر بدن و افزایش سطح انرژی می‌شود، کمردرد را کاهش می‌دهد و باعث تقویت ماهیچه‌های پشت، کمر، باسن و ران‌ها می‌شود. ورزش با تسریع حرکات روده‌ها، کاهش یبوست در دوران بارداری را سبب می‌شود و از آسیب و پارگی مفاصل (که در دوران بارداری در اثر تغییرات هورمونی طبیعی شل می‌شوند) جلوگیری به عمل می‌آورد زیرا مایع لغزنده‌کننده داخل مفاصل را فعال می‌کند.

آیا ورزش کردن در دوران بارداری برای مادر و جنین خطرناک نیست؟

ورزش باعث کاهش استرس و اضطراب شده و از بی‌خوابی هنگام شب جلوگیری می‌کند و جریان خون پوست را افزایش می‌دهد که این اثر، موجب خوش رنگ شدن پوست می‌شود. ورزش، قلب و ماهیچه‌ها را تقویت می‌کند و عملکرد صحیح قلب موجب تسهیل زایمان خواهد شد. ورزش با اعمال کنترل بر تنفس به تحمل درد و مدیریت آن کمک می‌کند. ورزش مداوم موجب می‌شود چربی اضافی در دوران حاملگی در بدن تجمع پیدا نکند و تناسب اندام در این دوران حفظ شود.

در بعضی تحقیقات نشان داده شده است که ورزش کردن در دوران بارداری حتی می‌تواند احتمال بروز بعضی از عوارض بارداری، مانند پره اکلامپسی و دیابت حاملگی را کاهش دهد. اگر قبل از حاملگی ورزش می‌کرده‌اید، به برنامه ورزشی خود، ضمن ایجاد تعدیل‌های مورد لزوم ادامه دهید. اما چنان‌چه پیش از بارداری ورزش نمی‌کرده‌اید و از تناسب اندام لازم برخوردار نیستید، به تدریج ورزش را شروع کنید و پس از قوی‌تر شدن مقدار آن را افزایش دهید.

ما برای شما پیشنهاد ویژه ای داریم: روش‌های تقویت هوش‌های چندگانه جنین

 

در دوران بارداری چگونه ورزش کنیم؟

همانطور که گفتیم ورزش در دوران بارداری برای مادر و جنین بسیار ارزشمند است و شما مادر باردار می توانید روزی 10 دقیقه پیاده‌روی و 10 دقیقه نرمش آرام را انجام دهید. و یا حداقل 150 دقیقه (5/2 ساعت) ورزش هوازی با شدت متوسط در هفته برای زنان باردار سالمی که قبلاً خیلی فعال نبوده‌اند توصیه می‌شود. در زنان سالم، فعالیت‌های ورزشی با شدت متوسط در دوران حاملگی با خطرات بسیار کمی همراه است و احتمال به دنیا آمدن نوزاد با وزن کم، زایمان پیش از موعد یا سقط جنین را افزایش نمی‌دهد.

مهمترین کارهایی که در دوران بارداری باید انجام داد.

از هنگامی که از باردار شدن خود آگاه شدید، هر ماه یک عکس تمام قد از خودتان بگیرید تا به تغییرات ظاهری اندامتان پی ببرید و در صورتی که متوجه افزایش وزن بیش از حد خود شدید با مصرف نکردن غذاهای چربی و شیرین آن را تحت کنترل درآورید. در سه ماهه اول حاملگی در صورت افزایش اشتها، پرخوری نکنید. به طور منظم غذا بخورید و از مواد مغذّی استفاده نمایید. غذاهای سبک حاوی پنیر و میوه‌های تازه و خشک بسیار مفید هستند.

بی‌توجهی نسبت به بهداشت حاملگی و مراقبت‌های دوران بارداری می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری برای مادر و جنین به همراه داشته باشد. در بسیاری از موارد، فقط با آگاهی دادن به خانواده‌ها و شناخت عوامل خطر می‌توان از این مشکلات پیشگیری کرد.

نکات مهم بارداری در هفته دوم بارداری را از دست ندهید

 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

 مدرسه بدون دردسر ( پیش دبستان و کلاس اول)

مدرسه بدون دردسر ( پیش دبستان و کلاس اول)

تمامی ما از آغاز دوران تحصیل این نصیحت معروف پدر و مادرهایمان را به خاطر داریم: "خوب درس بخون تا واسه ی خودت کسی بشی" اما شاید هیچ کدام از این پدر مادرها به ما یاد ندادند که این "خوب درس خواندن" یعنی چه!

گنجینه پرورش مدیران آینده - 4  تا 7 سالگی

گنجینه پرورش مدیران آینده - 4 تا 7 سالگی

شما والدین گرامی می توانید تنها با چندین ساعت آموزش در خصوص پرورش نبوغ مالی و اقتصادی نه تنها آینده فرزنداتان را بلکه نسلهای پس از آن را نیز دچار تغییر کنید. پرورش هوش اقتصادی و نبوغ مالی کودکان

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

هوشهای  هشت نابغه- تولد تا هفت سالگی

هوشهای هشت نابغه- تولد تا هفت سالگی

در جهان امروز تحقیقات گسترده‌ای در زمینه‌ی هوش و استعداد کودکان صورت گرفته و می‌ گیرد.

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است تنها زمینه های شناسایی، رشد و شکوفایی آنها فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

به کودکان بیاموزیم

به کودکان بیاموزیم

بسیاری از ما به‌عنوان پدر و مادر نمی‌دانیم زمان را چگونه برای کودکمان تعریف کنیم؟ چگونه ارزش فوق‌العادهٔ زمان را برایش بازگو کنیم؟ چگونه به او یاد دهیم که در همان اوایل کودکی برنامه‌ریزی را در زندگی‌اش بیاموزد؟ چگونه مسیر زندگی او را پرمعنا و پویا کنیم؟ زمان‌های قدیم و گذشت زمان برای کودک ما چه مفهومی دارد؟ آیا می‌توانیم مفاهیم را به‌صورت عینی و ملموس به او نشان دهیم؟

راه‌های پرورش خلاقیت در کودکان

راه‌های پرورش خلاقیت در کودکان

"خلاقیت" شکل کنترل شده یا محدود شده‌ای از تخیل می‌باشد. "خلاقیت"، نه تنها به دلیل لذت آنی آن، بلکه از نظر نتیجه نهایی نیز حائز اهمیت است. این نتیجه? نهایی، معمولاً شکلی به خود می‌گیرد که دیگران نیز می‌توانند آن را ببینند.

هفته بیست وهفتم بارداری

هفته بیست وهفتم بارداری

هفته بیست وهفتم بارداری الان دیگه چهره نی نی طلایی شکل هنگام تولدشه  ساختمون چشمهاشم داره تقریبا داره تکمیل شدنه راستی گاهی ممکنه نی نی طلایی سکسکه هم بکنه ! کم کم به فکر خرید لباس های نی نی طلایی هم باش بریم ببینیم دیگه چه چیزهایی کارشناس سایت برای هفته بیست و هفتم بارداری گفته 

هفته سی وهفتم بارداری

هفته سی وهفتم بارداری

هفته سی وهفتم بارداری ​تبریک میگم کودک شما داره به انتهای سفر میرسه و ترم های این سفر علمی هیجانی رو دارید به پایان میرسونیم ​بابای طلایی حواست هست مامان طلایی هوس چی کرده؟؟ کارشناس سایت کودکان طلایی یه عالمه خوردنی های خوشمزه معرفی کرده ​بریم بخونیم

هفته سیزدهم بارداری

هفته سیزدهم بارداری

هفته سیزدهم بارداری و شروع ماه چهارم 
​در این ماه تغییرات جالب در بدن جنین رخ میده و همچنین شما لازم هست در این ماه یک پزشک متخصص رو برای نی نی کوچولو انتخاب کنی و یه سری موارد رو برای خودت رعایت کنی که ادامه اش رو کارشناس سایت کودکان طلایی برای شما شرح میده

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید