قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

دوره هیجان انگیز سه ماهه ی اول بارداری

دوره هیجان انگیز سه ماهه ی اول بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/05/26 0 نظر 117 بازدید

دوره ی هیجان انگیز سه ماهه ی اول بارداری

در این دوره هیجان به اوج خود می رسد که همراه با تغییرات فیزیکی و روحی روانی خانم باردار استسه‌‌‌ماهه‌‌‌ی اول بارداری، دوره‌‌‌ی بسیار هیجان‌‌‌انگیزی است، چرا که پر از تغییرات گوناگون برای شما و نوزادتان است که در طول ....

دوره ی هیجان انگیز سه ماهه ی اول باراری

 

سه‌‌‌ماهه‌‌‌ی اول بارداری، دوره‌‌‌ی بسیار هیجان‌‌‌انگیزی است، چرا که پر از تغییرات گوناگون برای شما و نوزادتان است که در طول فقط 12 هفته از یک تک‌‌‌سلول به موجود کوچکی که قلبی تپنده و کلیه-هایی فعال دارد تبدیل می‌‌‌شود. با توجه به این تغییرات فراوانی که در نوزاد رخ می‌‌‌دهد، به یقین باید انتظار تغییرات زیادی را در بدن خودتان هم داشته باشید، از خستگی و کوفتگی و حالت تهوع گرفته تا بزرگ‌‌‌شدن پستان‌‌‌ها. هنگام رویارویی با این تغییرات، لازم است بدانید که چه علائم یا تغییراتی طبیعی است و برای چه چیزهایی باید با پزشک تماس بگیرید. 
زندگی جدیدی در حال شکل‌‌‌گیری است 

                                                      سه ماهه اول بارداری


بارداری زمانی آغاز می‌‌‌شود که تخمک و اسپرم داخل لوله‌‌‌ی رحم با هم ملاقات می‌‌‌کنند. در این مرحله تخمک و اسپرم با هم ترکیب می‌‌‌شوند و زیکوت را که یک تک‌‌‌سلول است تشکیل می‌‌‌دهند. زیکوت تکثیر شده و بارها به سلول‌‌‌های دیگر تقسیم می‌‌‌شود که به آن بلاستوسیست می‌‌‌گویند که از لوله‌‌‌ی رحم حرکت کرده و به طرف رحم می‌‌‌رود که این مسیر در شکل 1ـ 5 نشان داده شده است. وقتی نطفه به داخل رحم رسید، تغییرات اساسی شما و نوزادتان آغاز می‌‌‌شود. 
در روز پنجم، پس از ترکیب تخمک و اسپرم، بلاستوسیست به آستر خونی دیواره‌‌‌ی داخلی می‌‌‌چسبد که به این مرحله کاشت می‌‌‌گویند. قسمتی از بلاستوسیست رشد کرده و به نطفه تبدیل شده و بقیه-ی آن تبدیل به جفت می‌‌‌شود(جفت عضوی است که در رحم کاشته و جای‌‌‌گیر می‌‌‌شود تا اکسیژن و مواد غذایی مورد نیاز جنین را از بدن مادر تهیه کرده و فضولات تولیدی جنین را نیز خارج کند). 
نوزاد در کیسه‌‌‌ی آمنیوتیک در رحم رشد می‌‌‌کند. کیسه‌‌‌ی آمنیوتیک پر از مایع شفافی است به‌‌‌نام مایع‌‌‌آمنیوتیک اسید. این بادکنک از دو لایه‌‌‌ی نازک غشا به‌‌‌نام‌‌‌های آمنیون و کوریون تشکیل شده است(که با یکدیگر به غشاهای جنینی معروف‌‌‌اند.


عملکرد سیستم تولید مثل یک خانم. 


از پارگی کیسه‌‌‌ی آب حرف می‌‌‌زنند درواقع منظور آن‌‌‌ها پارگی این دو غشایی است که سطح دیواره‌‌‌ی داخلی رحم را پوشانده است. جنین در داخل این مایع شناور و توسط بندناف به جفت متصل است. شکل 2ـ 5 تصویر نوزادی را در شکم مادر در ماه‌‌‌های ابتدایی نشان می‌‌‌دهد، یک جنین در حال رشد و شکل دهانه‌‌‌ی رحم که درواقع همان دهانه‌‌‌ی ورودی رحم است و هنکام وضع حمل گردنه کاملا باز می‌‌‌شود. 

حتما بخوانید: لیستریوز در خانم های باردار


پس از جای‌‌‌گیری و کاشته‌‌‌شدن نطفه در رحم، جفت خیلی زود شروع به شکل‌‌‌گیری می‌‌‌کند. سلول-های خونی جنین و مادر خیلی نزدیک به هم در داخل جفت قرار می‌‌‌گیرند که موجب می‌‌‌شود مواد مختلفی را با هم مبادله(برای مثال مواد غذایی، اکسیژن و ضایعات) و به بیرون و داخل رحم راهنمایی کنند. خون مادر و خون نوزاد در تماس نزدیک‌‌‌اند، اما معمولا با هم ترکیب نمی‌‌‌شوند. 


جفت همانند یک درخت رشد می‌‌‌کند و شاخه می‌‌‌دهد و این شاخه‌‌‌ها به شاخه‌‌‌های کوچک و کوچک-تری تقسیم می‌‌‌شوند. ریزترین جوانه‌‌‌های جفت پرزهای کوریونی نامیده می‌‌‌شوند و داخل همین پرزها کوچک‌‌‌ترین مویرگ‌‌‌های خونی شکل می‌‌‌گیرد. 
حدود سه هفته پس از آغاز بارداری، این مویرگ‌‌‌های خونی به هم می‌‌‌پیوندند تا سیستم گردش خون نوزاد را تشکیل دهند و قلب نوزاد شروع به تپیدن کند. 
پس از گذشت هشت هفته از بارداری، نطفه‌‌‌ی در حال رشد جنین خوانده می‌‌‌شود. 


ماه‌‌‌های ابتدایی بارداری. 


شگفت‌‌‌انگیز است که در این زمان تمام اعضای اصلی بدن نوزاد و چهارچوب بدنش تقریبا شکل گرفته است. در 32 هفته‌‌‌ی باقی‌‌‌مانده فقط این اعضا و چهارچوب بدن رشد بیشتری کرده و تکامل می‌‌‌یابند. مغز نوزاد نیز خیلی زود همان هفته‌‌‌های اول شکل می‌‌‌گیرد و در طول دوران بارداری رشد و تکامل پیدا می‌‌‌کند. (حتی این تکامل تا سال‌‌‌های ابتدایی تولد نوزاد ادامه پیدا می‌‌‌کند). 
وقتی در مورد هفته‌‌‌های بارداری صحبت می‌‌‌کنیم، منظورمان هفته‌‌‌های پس از قاعدگی است، یعنی از اولین هفته بعد از آخرین عادت ماهانه نه از اولین هفته‌‌‌های پس از بارداری. پس در هشت هفتگی، نوزاد شش هفته دارد و شش هفته از حاملگی گذشته است. 
در پایان هشت هفتگی، دست‌‌‌ها، پاها و انگشتان شروع به شکل‌‌‌گیری می‌‌‌کنند و جنین حرکات بسیار ضعیف و خودجوشی را انجام می‌‌‌دهد. اگر در سه‌‌‌ماهه‌‌‌ی اول بارداری سونوگرافی انجام دهید، می‌‌‌توانید این حرکات ضعیف را ببینید. مغز نوزاد خیلی سریع بزرگ شده و گوش‌‌‌ها و چشم‌‌‌هایش ظاهر می-شوند. در پایان دوازده هفتگی، دستگاه تناسلی نوزاد شکل می‌‌‌گیرد، گرچه با انجام سونوگرافی هنوز نمی‌‌‌توان دقیقا جنسیت جنین را مشخص کرد. 

                                                              دوره ی هیجان انگیز بارداری
در پایان دوازده هفتگی، اندازه‌‌‌ی جنین حدود 10 سانتی‌‌‌متر و وزن او 28 گرم است. سر موزاد بزرگ و گرد به‌‌‌نظر می‌‌‌رسد و پلک‌‌‌هایش بسته و به هم جوش خورده است. روده‌‌‌ها که در 10 هفتگی تقریبا به درون ناف کمی بیرون زده، دیگر حالا کاملا در داخل شکم قرار گرفته است. ناخن‌‌‌ها پدیدار می-شوند و موی سر شروع به کار می‌‌‌کنند. جنین بین هفته‌‌‌های نهم تا دوازدهم شروع به تولید ادرار می-کند و می‌‌‌توانید مثانه‌‌‌ی کوچک جنین را در سونوگرافی ببینید.

 
سازگار با بارداری:

تغییرات بدن در سه‌‌‌ماهه‌‌‌ی اول 


تنها فرزند شما نیست که در طول بارداری تغییر و رشد می‌‌‌کند، بلکه بدن شما هم دچار تغییراتی می‌‌‌شوید که مجبور به سازگاری با این تغییرات است و البته تمامی این سازگاری‌‌‌ها و تغییرات خوشایند و راحت نیستند. البته آمادگی ذهنی برای تغییرات پیش‌‌‌رو، می‌‌‌تواند به آرامش خیال‌‌‌تان کمک کند. بنابراین تمام تغییراتی که قرار است در سه‌‌‌ماهه‌‌‌ی اول اتفاق بیفتد را برایتان بازگو می-کنیم. 
اگر هیچ‌‌‌یک از این تغییرات را در سه‌‌‌ماهه‌‌‌ی اول مشاهده نکردید، وحشت نکنید. نبود این تغییرات و علادم به معنای آن نیست که نوزادتان مشکلی دارد. برای مثال کمتر از نیمی از خانم‌‌‌های باردار در سه‌‌‌ماهه‌‌‌ی اول حالت تهوع را تجربه می‌‌‌کنند و ویار دارند و حدود یک‌‌‌سوم اصلا هیچ حالت تهوع و دل به‌‌‌هم‌‌‌خوردگی‌‌‌ای ندارند. برخی اصلا دچار خستگی یا دیگر نشانه‌‌‌ها در طول بارداری نمی‌‌‌شوند، اما با این حال نوزادان کاملا سالمی به‌‌‌دنیا می‌‌‌آورند. یک‌‌‌سری از تغییراتی را که ممکن است در طول بارداری رخ دهد، فهرست‌‌‌وار آورده‌‌‌ایم تا در صورت مشاهده نگران نشوید و البته اگر این تغییرات را تجربه نکردید، باز هم اصلا نگران نشوید و خوشحال باشید که حالتان خوب است! 

حتما بخوانید: نقش ماما در مراقبت های بارداری و زایمان


تغییرات پستان‌‌‌ها 


از ابتدایی‌‌‌ترین و شگفت‌‌‌آورترین آن‌‌‌ها تغییراتی است که در پستان‌‌‌ها اتفاق می‌‌‌افتد. حتی در اولین ماه بارداری بسیاری از خانم‌‌‌ها متوجه می‌‌‌شوند که پستان‌‌‌هایشان به‌‌‌شکلی محسوس بزرگ‌‌‌تر، ملتهب و حساس شده است. نوک سینه و هاله‌‌‌ی گرد دور آن هم بزرگ‌‌‌تر و تیره‌‌‌تر می‌‌‌شود. تغییرات پستان درنتیجه‌‌‌ی ترشح و تولید مقدار فراوان استروژن و پروژسترون در دوره‌‌‌ی بارداری اتفاق می‌‌‌افتد. این هورمون‌‌‌ها باعث می‌‌‌شوند غدد درونی سینه رشد کرده و به اطراف شاخه بزنند تا بتوانند برای تهیه و تولید شیر مورد نیاز نوزاد پس از تولد و دوران شیردهی خود را آماده کنند. ذخیره‌‌‌ی شیر پستان‌‌‌ها همچنین به میزان چشمگیری افزایش می‌‌‌یابد. ممکن است حتی متوجه وجود رگ‌‌‌های خونی بزرگ قرمز متمایل به آبی در سطح پستان‌‌‌هایتان شوید، اما این اصلا مسئله‌‌‌ی نگران کننده‌‌‌ای نیست. 
هنگام بارداری آماده باشید سایز سوتین شما چند بار تغییر کند، در خرید سوتین‌‌‌های جدید خست به خرج ندهید. استفاده از سوتین‌‌‌های مناسب، می‌‌‌تواند از آویزان و شل‌‌‌شدن پستان‌‌‌ها در آینده بکاهد. بنابراین سوتین‌‌‌های مناسبی تهیه کنید. در برخی مراکز خرید یا مراکز مامایی و زایمان، مغازه‌‌‌هایی وجود دارد که می‌‌‌توانید لباس‌‌‌ها و سوتین‌‌‌های مناسب خانم‌‌‌های باردار را با مشاوره گرفتن از فروشندگان خریداری کنید. برخی خانم‌‌‌ها از بزرگ‌‌‌شدن پستان‌‌‌هایشان احساس ناراحتی و خجالت می‌‌‌کنند، اما برخی اعتمادبه‌‌‌نفس کافی دارند. هر احساسی که دارید مطمئن باشید دیگر خانم‌‌‌های باردار هم همین حس را دارند و به‌‌‌هیچ‌‌‌وجه احساس ناراحتی و خجالت نکنید. 
 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

هوشهای  هشت نابغه- تولد تا هفت سالگی

هوشهای هشت نابغه- تولد تا هفت سالگی

در جهان امروز تحقیقات گسترده‌ای در زمینه‌ی هوش و استعداد کودکان صورت گرفته و می‌ گیرد.

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است تنها زمینه های شناسایی، رشد و شکوفایی آنها فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند.

بسته آموزشی بارداری طلایی

بسته آموزشی بارداری طلایی

پدر و مادر باید بدانند که تربیت از تولد شروع می‌شود و والدین بیشترین نقش را در 8 سال اول تولد دارند. بعد تا 12 سال این نقش کم رنگ، تا 18 سال کم رنگ تر و بعد از 18 سالگی تحت تأثیر عوامل محیطی، هم سالان و جامعه قرار می‌گیرند، والدین باید آگاه باشند با محکم کردن پایه‌های شخصیتی در همه‌ی زمینه‌های رشد، تنها در این سال‌ها فرصت دارند به تربیت فرزند خود بپردازند.

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

تعریفی نو از تربیت کودک . 2 گروه نیازهای اصلی کودک . نیازهای روانی : تعریفی از مرگ و زندگی . ترسهای طبیعی کودکان از بدو تولد .

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

اهمیت اعتماد به نفس برای والدین که با کودکان و نوجوانان خود سرو کار دارند امری روشن است. نحوه ی برخورد والدین با فرزندانشان، تأثیر بسزایی در ایجاد اعتماد به نفس یا از بین بردن آن در فرزندان نقش بسزا و مؤثری را ایفا می کند.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفته چهل و یکم بارداری

هفته چهل و یکم بارداری

در هفته چهل و یکم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته چهل و یکم بارداری و نکات مهم درباره هفته چهل و یکم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید

هفته بیست ونهم بارداری

هفته بیست ونهم بارداری

در هفته بیست و نهم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته بیست و نهم بارداری و نکات مهم درباره هفته بیست و نهم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

مضرات الکل بر بارداری سالم

مضرات الکل بر بارداری سالم

مضرات الکل بر بارداری سالم آثار زیان‌‌‌‌‌بار الکل روی طفل سال‌‌‌‌‌هاست که معلوم شده است. در روم باستان در شب عروسی از خوردن مشروبات الکلی منع می‌‌‌‌‌شدند که مبادا به کودکی باردار شوند که نقص مادرزاد داشته باشد و در سال 1736 دانشکده پزشکی لندن گزارش داد که نوشیدن الکل در دوران بارداری باعث تولد کودکان ضعیف، ناتوان، بدخلق و بیمار می‌‌‌‌‌شود.

هفته هفتم نوزادی

هفته هفتم نوزادی

هفته هفتم نوزادی

هفته سی وهشتم نوزادی

هفته سی وهشتم نوزادی

هفته سی وهشتم نوزادی

مصرف قزل آلای نقره ای در بارداری

مصرف قزل آلای نقره ای در بارداری

مصرف قزل آلای نقره ای در بارداری ماهی قزل‌‌‌آلا یکی از سالم ترین غذاها برای دوران بارداری است. قزل‌‌‌آلای دریایی سالم‌‌‌ترین نوع قزل‌‌‌آلا خوشمزه‌‌‌ترین آن هم قزل‌‌‌الای نقره‌‌‌ای است. قزل‌‌‌آلای نقره‌‌‌ای سرشار از اسیدهای چرب امگا 3، پروتئین و ویتامین‌‌‌ها بوده که غذای کاملی برای سه ماهه سوم است.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید