قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

میزان مصرف گیاهان سنتی در دوران بارداری

میزان مصرف گیاهان سنتی در دوران بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/07/10 0 نظر 46 بازدید

میزان مصرف گیاهان سنتی در دوران بارداری

دکترهای علفی و قابله‌ها قرن‌ها است که در دوران بارداری از گیاهان به عنوان ابزاری برای تحریک زایمان، بهبود توان رحم، تسکین و آرامش مادر و چیزهای دیگر استفاده کرده‌اند. بعضی از معروف‌ترین گیاهان آنها عبارتند از برگ تمشک قرمز، نعناع، زنجبیل، بابونه و شنبلیله که ما این را در لیست 100 غذای دوران بارداری به طور خلاصه ذکر کنیم ولی قبل از همه چیز اجازه دهید مجددا تاکید کنیم که وقتی ما آنها را در توصیه‌های خود می‌آوریم منظورمان مقدار متعادل آن است مثلا به صورت روزی یک فنجان چای گیاهی است نه مصرف خیلی زیاد آنها یا به صورت مکمل‌ها سرانجام به 3 گیاه...

میزان مصرف گیاهان سنتی در دوران بارداری


دکترهای علفی و قابله‌ها قرن‌ها است که در دوران بارداری از گیاهان به عنوان ابزاری برای تحریک زایمان، بهبود توان رحم، تسکین و آرامش مادر و چیزهای دیگر استفاده کرده‌اند. بعضی از معروف‌ترین گیاهان آنها عبارتند از برگ تمشک قرمز، نعناع، زنجبیل، بابونه و شنبلیله که ما این را در لیست 100 غذای دوران بارداری به طور خلاصه ذکر کنیم ولی قبل از همه چیز اجازه دهید مجددا تاکید کنیم که وقتی ما آنها را در توصیه‌های خود می‌آوریم منظورمان مقدار متعادل آن است مثلا به صورت روزی یک فنجان چای گیاهی است نه مصرف خیلی زیاد آنها یا به صورت مکمل‌ها سرانجام به 3 گیاه یا مشتقات گیاهی دیگر نظر می‌اندازیم که نقش مهمی در بارداری دارند. این سه عبارتند از کوهاش سیاه ، روغن کرچک و خار مقدس

                              گیاهان سنتی در بارداری
برگ تمشک قرمز 


برگ تمشک قرمز احتمالا معروفترین گیاه دوران بارداری است. دکترهای علفی و قابله‌ها برگ تمشک قرمز را برای تهوع صبحگاهی و تقویت رحم و کمک به بارداری و توان آن توصیه میکنند. همچنین برای تحریک شروع زایمان و زایمان راحت استفاده می‌شود. تحقیقات هم این مصرف سنتی را تایید می‌کند. مطالعات آزمایشگاهی نشان می‌دهد که تمشک قرمز باعث انقباض سلول‌های عضلات رحم جدا شده خانم-های باردار گشته لی بر روی نوارهایی از سلول‌های خانم‌های غیرباردار اثری نداشته است.یک مطالعه تصادفی کنترل شده بین خانم‌هایی که تمشک قرمز مصرف کرده بودند و آنهایی که مصرف نکرده بودند، هیچ اختلاف مهمی را نشان نداد جز این که نیاز به انبرک زایمان کاهش یافت.

حتما بخوانید: در دوران بارداری هات داگ نخورید!


سلامتی تمشک قرمز مورد پشتیبانی نسبتا خوبی قرار گرفته است. یک مطالعه کوچک گذشته‌نگر از 10% خانمی که در دوران بارداری تمشک قرمز یا یک داروی بی‌اثر مصرف کرده بودند، به هیچ عوارض جنینی قابل ملاحظه مرتبط با تمشک قرمز دست نیافت ولی سودهای قابل توجهی داشت. خانم‌هایی که تمشک قرمز مصرف کردند کمتر زایمان پیش از موعد یا پس از موعد برش مصنوعی غشاء، برش سزارین، زایمان با انبرک (forceps) زایمان واکیوم (خلا) داشتند.

                                                گیاهان سنتی در بارداری
در مورد سلامت مصرف تمشک قرمز در سه ماهه اول بارداری بحث‌هایی هست که عوارض رحمی آن ممکن است، خطر سقوط جنین را افزایش دهد، بنابراین قبل از نوشیدن چای برگ تمشک قرمز با ماما یا قابله خود مشورت نمایید.


نعناع و زنجبیل


علاوه بر زایمان دیگر مشکل خانم‌های باردار که نیاز به حل دارد، تهوع صبحگاهی است. تهوع صبحگاهی اصطلاحی است که مشکلات یک خانم باردار از جمله تهوع و استفراغ در ماه‌های اول بارداری را توصیف می‌کند. تهوع صبحگاهی معمولا در ماه‌های دوم و سوم بارداری رخ می‌دهند ولی در بعضی خانم‌ها بیشتر ادامه می‌یابد. همه خانم‌ها دچار این مشکل نمی‌شوند ولی برای آنهایی که مبتلا می‌شوند، نعناع و زنجبیل می‌تواند کمی کارساز باشد.

حتما بخوانید: مضرات قندای مصنوعی بر بارداری سالم


نعناع به خاطر توانایی کمک به تسکین حالت تهوع، در تهوع صبحگاهی معروف است. ریشه زنجبیل هم برای تسکین تهوع و استفراغ تایید شده است. مجددا این گیاهان به طور سنتی و به شکل غذایی مصرف می‌شده‌اند و مصرف آنها بعنوان مکمل فرق می‌کند و ممکن است در درجات سلامتی اثر داشته باشند. پس قبل از مصرف آن‌ها حتما با ماما یا قابله خود مشورت نمائید.
گیاهانی که باید از آنها دوری کرد


این لیست ممکن است خیلی طولانی باشد ولی عملا مقداری محافظه‌کارانه است. شما ممکن است از بعضی گیاهان مصرفی در آشپزی هم (که با ستاره مشخص شده‌اند) در این لیست تعجب کنید. ما پیشنهاد نمی‌کنیم که از این گیاهان در آشپزی استفاده نکنید. برای آشپزی مشکلی ندارند، تنها مصرف آنها به عنوان دارو و به عنوان یک گیاه دارویی ممکن است مشکل‌ساز باشد.

                                                             گیاهان سنتی در بارداری
انواع صبر زرد                     کاوا(فلفل استرالیایی)                                 کربات(از گیاهان هندی)
اسطوخودوس                        آزالیا                                                      فرنجمشک
زبان گنجشک                        شیرین بال                                               زرشک
انجدال                               کوهاش سیاه (از گیاهان بومی آمریکا)              دم شیر 
کوهاش آبی                        ماهویتا                                                     ارجنگ
جعفری( دانه یا ریشه فقط، نه برگ‌ها)                                                       روغن کرچک
گل ساعتی                            علف گربه                                              پونه معطر (خال واش)
زنجبیل بیابانی                    رومارن                                              پای خر
درمنه، یوشان                         گوی خر (هماور)                                    فلوس (سنا)
افدرا                                   کیسه کشیش                                             رازیانه 
گل هزاز چشم-گل راعی          بابونه اروپایی                                          مینا (بابونه گاوی)
سیر                                   ترخون                                              ختمی درختی (پنیرک)
سرو خمره‌ای                                        فراسیون آسا                                    زرچوبه 
ارس( سرو کوهی)                                 توت خوس                                       آلبالوی وحشی 

حتما بخوانید: خواص ماست در دوران بارداری


بابونه


بابونه هم یکی از گیاهان معروف در دوره بارداری است. آن می‌تواند به تسکین دستگاه گوارش و بهبود خواب که دوتا از مشکلات معمول بارداری هستند کمک کند. وقتی بابونه را به اندازه روزانه یک یا دو فنجان مصرف نمائید برای دوران بارداری خوب است ولی بعضی منابع پیشنهاد می‌کنند خانم‌ها از مصرف زیاد آن دوران بارداری خودداری نمایند زیرا ممکن است به عنوان محرک رحم عمل کرده و باعث سقط جنین گردد. در این جا هم مانند همیشه در مورد مصرف آن با ماما یا متخصص زنان مشورت نمایید.

                                                گیاهان سنتی در بارداری
یک دلیل محبوبیت بابونه این است که نوشیدنی‌ای گرم و بدون کافئین به شما می‌دهد. همچنانکه در صفحه 220 دیدیم، به نظر مجله آمریکایی مامایی و متخصص زنان کافئین می‌تواند به کودک آسیب برساند. مطالعات به این نتیجه رسیده است که روزانه بیش از 200 میلی‌گرم کافئین- حدود 5/1 فنجان قهوه یا هفت فنجان چای سیاه یا سبز خطر سقط جنین را دو برابر می‌کند. کافئین هم مانند الکل از جفت عبور کرده و به جنین در حال رشد می‌رسد.


شنبلیله


در طب گیاهی، شنبلیله یک شیرآور طبیعی است. شیرآور یعنی ماده‌ای که می‌تواند شیر را زیاد کند یا شیردهی را تحریک نماید. طب طبیعی معمولا شنبلیله را به خانم‌هایی که شیرشان کم است توصیه می کند


کوهاش سیاه


45 درصد قابله‌ها از کوهاش سیاه برای تحریک زایمان استفاده می‌کنند. کوهاش سیاه در مباحث بارداری خیلی بر سر زبان‌ها است. شواهد قدیمی زیادی برای سلامتی و اثر آن وجود دارد ولی شواهد بالینی آن تا این تاریخ کم است. به یاد بیاورید که این گیاه در لیست گیاهان ممنوعه است لذا آن را بدون نظر ماما یا متخصص زنان مصرف نکنید.

حتما بخوانید: باید و نبایدهای خوردن چای در دوران بارداری


روغن کرچک


روغن کرچک یکی از مستندترین گیاهان برای تحریک زایمان است. آنها را قابله‌ها به بیماران می‌دهند چون باعث منقبض شدن عضلات گوارشی شده و رحم را تحریک می‌نماید. همچنین تولید غده پروستات را افزایش می‌دهد و از طرفی یک پیام‌دهنده شیمیایی برای بدن است که رحم را تحریک می‌کند.

                                          گیاهان سنتی در بارداری
بعضی تحقیقات بالینی، شواهد سنتی روغن کرچک، در تحرک زایمان را تایید می‌کند. در این مطالعات مصرف 60 میلی‌لیتر آن در 50 درصد خانم‌های پا به ماه ظرف 24 ساعت منجر به زایمان شده است. اطلاعات ایمنی زیادی برای روغن کرچک موجود نیست و برای خانم‌های باردار برای وقت دیگری سفارش نمی‌شود. این هم در لیست گیاهان ممنوعه ما قرار دارد و البته حتی اگر وقت زایمان‌تان هم گذشته و واقعا احساس ناراحتی هم می‌کنید، خودتان با چیزی به تحریک زایمان بپردازید.


در طب گیاهی، خار مقدس، یونجه، زیره سیاه اروپایی، میوه پاکدامنی، شنبلیله، شیرساز( شیرین بیان سا) همه شیرساز هستند. همچنان که قبلا گفتیم یک ماده شیرساز قادر به زیاد کردن با تحریک شیرسازی است. طب طبیعی معمولا خار مقدس را برای مادرانی تجویز می‌کنند که شیرشان کم است. شواهد سنتی زیادی استفاده از این گیاهان را تایید می‌کنند ولی شواهد کلینیکی کم است. خانم‌های علاقمند باید خار مقدس یا دیگر گیاهان را قبل از باردار شدن امتحان کنند. چون این کار به برطرف کردن نگرانی از این که به آن حساسیت دارند یا خیر کمک میکند.

حتما بخوانید: تاثیر عوامل شیرین کننده بر بارداری سالم

مکمل‌ها و شکایات خانم‌ها

                                                                گیاهان سنتی در بارداری
استفاده از مکمل‌ها در دوران بارداری ممکن است مشکل‌ساز باشد ولی بسیاری از گیاهان و همچنین ویتامین‌ها و موادمعدنی به خاطر توانایی‌شان در آسان نمودن عادت ماهیانه، سندروم‌های پیش از عادت ماهانه و قاعدگی دردناک معروفند. شواهد آزمایش کنترل‌شده و اتفاقی نشان می‌دهد که کوهاش سیاه و تخم کتان برای علائم یائسگی موثر هستند. میوه پاکدامنی، کلسیم، منیزیم و روغن گل مغربی و ویتامین B6 برای سندرم‌های قبل از عادت ماهیانه موثرند. و ویتامینهای B1 و E نیز می‌توانند قاعدگی‌های دردناک و کرامپ را تشکین دهند. بعضی گیاهان ممکن است حتی به باروری هم کمک کنند 

 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

تعریفی نو از تربیت کودک . 2 گروه نیازهای اصلی کودک . نیازهای روانی : تعریفی از مرگ و زندگی . ترسهای طبیعی کودکان از بدو تولد .

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

خواص لوبیا سیاه در دوران بارداری

خواص لوبیا سیاه در دوران بارداری

خواص لوبیا سیاه در دوران بارداری لوبیای سیاه که مورد علاقه مکزیکی‌ها است، ماده‌ای خوشمزه و مقوی برای افزودن به غذاها است. «مجله کشاورزی و شیمی مواد غذایی» گزارش داد لوبیای سیاه از نظر ترکیبات آنتی اکسیدانی به نام انتوسیانین‌ها (anthocyanis) به اندازه انگور و قره قاط این ماده را دارد. لوبیای سیاه را به برنامه غذایی خود وارد کنید که دارای مواد غذایی مورد نیاز خود و کودک‌تان است

در بارداری آب آلو خشک بخورید!

در بارداری آب آلو خشک بخورید!

در بارداری آب آلو خشک بخورید! وقتی درباره آب آلو خشک فکر می‌‌‌‌کنید احتمالا به فکر یبوست می‌‌‌‌افتید و علتش این است که ما آن را به عنوان یکی از سالم‌‌‌‌ترین گزینه‌‌‌‌های کمک به رفع شکایات دوران بارداری آورده‌‌‌‌ایم. یبوست یکی از مشکلاتی است که بسیاری از خانم‌‌‌‌های باردار از آن رنج می‌‌‌‌برند. یک لیوان آب آلو درست کرده و میل نموده و خود را از این مشکل برهانید.  

هفته ششم بارداری

هفته ششم بارداری

در هفته ششم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته ششم بارداری و نکات مهم درباره هفته ششم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.  

فواید خوردن آب سالم در دوران بارداری

فواید خوردن آب سالم در دوران بارداری

فواید خوردن آب سالم در دوران بارداری بسیاری از ما درباره آب فکر زیادی نمی‌‌کنیم. شیر را باز می‌‌کنید و آب بیرون می‌‌آید ولی آب یکی از مهمترین موادغذایی برای دوران بارداری است. نیاز زیاد باعث افزایش حجم آب مصرفی‌‌تان می‌‌گردد. سلامتی و پاکی آب می‌‌تواند در سلامتی خود و کودکتان موثر باشد.
 

در بارداری دم کرده برگ تمشک قرمز بخورید!

در بارداری دم کرده برگ تمشک قرمز بخورید!

در بارداری دم کرده برگ تمشک قرمز بخورید!
برگ تمشک قرمز دارای ترکیبات شناخته شده زیادی است که به بدن حفاظت آنتی اکسیدانی داده و شامل 
بتا کاروتن (ویتامین A) ویتامین E، گلوتاتیون (glutalthione) اسید کلرو جنیک  (chlorogenic acid) آنتو سیانیدین‌‌‌‌ها (anthocyanidins ) الجیتانین‌‌‌‌ها (ellagitannins) و فلاوونول‌‌‌‌ها (flavonols) catechins ، Quercetina , kaempferol و اسیدهای فنولیک) می‌‌‌‌شود. همان‌‌‌‌طور که می‌‌‌‌توانید تصور کنید دم کرده برگ تمشک قرمز منبع بزرگ آنتی اکسیدان ها است.

هفته سی و چهارم بارداری

هفته سی و چهارم بارداری

در هفته سی و چهارم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته سی و چهارم بارداری و نکات مهم درباره هفته سی و چهارم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید