قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

بازی هایی برای تقویت هوش بین فردی در کودکان پیش دبستانی

بازی هایی برای تقویت هوش بین فردی  در کودکان پیش دبستانی
چکیده این مطلب : انتشار : 1394/10/25 0 نظر 4,752 بازدید

بازی هایی برای تقویت هوش بین فردی  در کودکان پیش دبستانی

بازی هایی برای تقویت هوش بین فردی

بازی 1 ( دو یا چند نفره )

چه کسی در جعبه است ؟

یک جعبه بزرگ به خانه یا مرکز پیش دبستانی شما وارد می شود ممکن است کامپیوتر نو شما در آن بوده باشد یا یک پرینتر بزرگ . آیا شما آن را دور می اندازید ؟ هر چیزی را نگه دارید ! اگر شما کودک کم سن و سال قبل از دبستان دارید حالا وقت بازی ( چه کسی تو جعبه است ؟) است.

محتوا

یک جعبه بزرگ

دستور العمل

جعبه را طوری بگذارید که درهای آن را بتوان به صورت جفتی بازنمود از کودک بخواهید که درون جعبه برود و تیغه ها را به رو خود ببندد. در این زمان او احتمالاً تیغه ها را هل داده و بازخواهد کرد . چهره با لبخند و پرخنده خود را نمایان خواهد کرد و شما مطمئناً با تعجب زیاد خواهید گفت : (چرا این (نام کودک ) است ؟)  غافلگیر نشوید اگر بازیگر خردسال شما بخواهد داخل جعبه رود و بخواهد آن را بارها و بارها تکرار کند .

تنوع

یک گونه از این بازی می تواند در مهر انجام شود. این یک بازی خنده دار و غیر معمول و اضافه بر بازی های معمول تکراری صبحگاهی است . جعبه را در جلوی کلاس قرار دهید . از بازیگران بخواهید که سرخود را پایین بیندازند تا نبینند. یا به جعبه پشت کنند سپس وقتی دیدگان آنها پوشیده شده است یا پشتشان به جعبه است یکی از بچهها را انتخاب کنید ، درون جعبه قرار دهید و تیغه ها را ببندید.

به کودکان بگویید حالا می توانند نگاه کنند. از کودکان بخواهید به اطرا نگاه کنند و توجه کنند که ببینند چه کسی نیست ؟ و سپس حدس بزنند چه کسی در جعبه است. همچنین برای کار کردن با زمان بندی و ریتم می توان از آنها خواست که قبل از اعلام حدسشان آواز بخوانند ( تق تق چه کسی تو جعبه است ؟ ) ( او .................. است) سپس همه ما دست می زنیم و فریاد می کشیم تا آن کودک از جعبه بیرون بیاید.

چه چیز یاد گرفته می شود ؟

این بازی یک نمونه بزرگ تر از بازی پیک ابو ( دالی موشه ) یعنی همان بازی دوست داشتنی قدیمی است شما بی تردید در هرکتاب رشد کودکان دیده اید که این بازی روشی برای کودکان است تا این موضوع را فرا بگیرند که اشخاص و اشیاء حتی اگر در دیدرس نباشند کماکان وجود دارند . ممکن است کودکی وقتی مادرش برای کاری در اطراف از ماشین خارج می شود مضطرب گردد زیرا هنوز مفهوم ( پایداری شی ) را کسب نکرده است.

کودکانی که دوره پیک ابو را پشت سر گذاشته اند دوست دارند که داخل جعبه بروندو دنیای کوچک شخصی خود را داشته باشند جایی که مجبور نباشند به هیچ کس بگویند ( بو)

در پیش دبستان کودکان میان واگرایی اجتماعی خود را افزایش می دهند و چیزهای دیگر شامل توجه به این که چه کسانی آن روز در کلاس حضور داشته اند و نیز این که چه کسی حضور ندارند را فرا می گیرند.

 

 

 

 

 

 

بازی 2 ( یک یا دو نفره)

پرتاب سنگ

با کودکان به پیاده روی بروید و از جاده اصلی خارج شوید و کنار یک نهر بنشینید ، بازی پرتاب سنگ بازی جالبی برای کودکان است و پرتاب برای او تجربه لذت بخشی از بازی با دیگری خواهد بود.

محتوا

قلوه سنگ

دستور العمل

تعدادی قلوه سنگ جمع کنید و سپس نوبتی به صخره ای در نزدیکی پرتاب کنید این بازی می تواند با پرتاب قلوه سنگ ها به تیر چراغ برق ، چوب پرچین فنی یا حتی یک دیوار انجام شود . برای برابرتر کردن بازی شخص ضعیف تر یا با قدرت هدف گیری کمتر ، می تواند نزدیک تر به هدف بایستد ( حس بدی نداشته باشید اگر این شخص شما باشید ) اهدا متفاوتی برای هدف گیری انتخاب کنید یا ببینید چند بار می توانید با چشم بسته هدف را بزنید

چه چیزی یاد گرفته می شود ؟

بعضی کودکان به انتخاب خودشان تکروی را دوست دارند . بعضی کودکان تمایل دارند با خودشان بازی کنند ، زیرا تجربه کافی بازی با دیگران را ندارند . به کودکان کمک کنید تا با قدم زدن و انجام بازی های دوستانه مانند پرتاب سنگ مزایای بازی با دیگران را کشف کنند.

بازی 3( یک یا دو نفره ).

 

 

 

بازی با کارت ها

قرار دادن چیزها داخل چیزهای دیگر ایده خوب برای کودکان خردسال است .آنها لذت می برند که همه چیز را بیرون بریزند ، مانند تمام اسباب بازی های داخل سبد بازی ها  و بعداً با رشد توانایی هایشان آنها را برگرداندن اسباب بازی ها به داخل سبد لذت می برد ( به هر حال امیدواریم این گونه باشد .)

این بازی تمایل به خالی کردن چیزها را سیراب میکند و در عینحال یک چالش اضافی برای برگرداندن اشیاء اضافه می کند که حتی آن را جذب تر خواهد کرد .

نکته جالب این فعالیت این است که این بازی نه تنها برای کودکان نوپا بلکه برای کودکان تا سن ده سال نیز مناسب است این بازی پاسخی به نیاز مرتب کردن اشیاء و کامل انجام دادن آن است . شاید همچنین مربوط به احساس کنترل بر اشیایی باشد که دیده نمی شوند .

محتوا

کارتهای کاغذی پلاستیکی

دستور العمل

یک ظر خالی ماست یا جعبه پنیر یا ظرو مشابه را به همراه یک در برای آنها بردارید. شکافی که اندکی بزرگتر از یک کارت باشد روی درب آن ایجاد نمایید . ده عدد یا در همین حدود کارت داخل ظر قرار دهید و در پوش شکاف دار را روی آن برگردانید به کودک اجازه دهید که ظرف را تکان دهد و از صدای آن لذت ببرد سپس به او کمک کنید که درب آن را بردارد و گنج درون آن را کشف کند. پس از آن که به او وقت کافی داده شد که این ورقه ها را نگاه کند ( می تواند شامل چشیدن  پرتاب کردن و بالا انداختنباشد ) به او نشان دهید که چگونه از شکا روی درب ورقه ها را داخل جعبه بیاندازد. این مهارتی ست که او بعدها هنگامی که سکه هایش را درون قلکش می اندازاد از آن استفاده خواهد کرد .

 

چه چیز یاد گرفته می شود ؟

در سطح شناختی کودک ( پایداری شی ) را فرا می گیرد یعنی درک اینکه اشیاء وقتی که ا آنها را نمی بیند از بین نمی رود و جای دیگری هستند . این بازی وقتی که کارت ها در شکا ناپدید می شوند و سپس دوباره با برداشتن درب آشکارمی گردند یک درس بسیار اطمینان بخش است. کودکان خردسال همچنین یاد می گیرند که چگونه یکی شی را حرکت دهند تادر فضای خاصی جای گیرد . اگر شما جعبه را بچرخانید به گونه ای که شکاف گاهی به صورت افقی در برابر بازیگر باشد و گاهی به صورت عمودی او فرا می گیرد که چگونه مچ دست خود راتغییر دهد تا کارت ها را با شکاف تنظیم کند.

بازی 4(فعالیت گروهی)

ساندویچ آدم ها

این بازی بسیار شادی است .

این بازی درباره ساختن ساندویچ با استفاده از تعدادی کودک به عنوان اجزای آن است بعداً کودکاندیگر وانمود می کنند که دارند این ساندویچ خوشمزه را می خورند ( یام یام )

دستور العمل

از کودکان بخواهید در یک دایره بایستند . اعلام کنید که شما می خواهید یک ساندویچ درست کنید و یکی از کودکان را انتخاب کنید که در وسط دایره بایستد و نان باشد . سپس بپرسید ( چه چیزهای دیگری باید در این ساندویچ بگذاریم؟) اگر در ابتدا کودکان همراه بایک ایده پا پیش نگذارند به یکی پیشنهاد دهید ( بیا کمی پنیر اضاه کنیم)

سپس کودک دیگری را انتخاب کنید که پنیر باشد و او را درست در جاوی کودکی که قرار بود نان باشد قرار دهید با سایر اجزاء ادامه دهید از قبیل گوشت فیله خیار شور ، گوجه فرنگی  کاهو و مانند آنها و در آخر یک تکه دیگر نام در هر مرحله کودک را جلو آخرین جزء قرار دهید.

شما می توانید کسی باشید که کودکان را انتخاب می کنید که چه کسی چه جزئی از ساندویچ باشد اما احتمالا در خواهید یات که آنها از شدت هیجان بالا و پایین می پرند که نفر بعدی باشند . همچنین ممکن است بشنوید که کودکان اجرایی را نام می برند که معمولاً در یک ساندویچ نیست مانند برنج ، پیش بروید و مقداری برنج در ساندویچ قرار دهید پس از آن که ساندویچ ساخته شد همه وانمود به خوردن آن می کنند با لبهای خود صدای غذا خوردن در می اورند و همچنین صدای جویدن ایجاد می کنند این همان چیزی است که ایجاد قهقه می کند سپس دوباره شروع کنید و یک ساندویچ تازه بسازید.

چه چیز یادگرفته می شود ؟

کودکان با یک روش خنده آور با یکدیگر بازی را تجربه می کنند وانمود کردن یک مهارت مهم است این که هرکس به دیگران وانمود می کند که کاری انجام می دهد احساس عضو گروه بودن را در آنها تقویت می کند . البته همچنین این یک درس مربوط به آشپرخانه است که چه چیزهایی را داخل یک ساندویچ خوب می گذاریم.

بازی 5 ( دو یا چند نرفه )

همان داخل

یک کودک جدید به کودکستان وارد شده بودو مادرش بسیار نگران بود .

کودک چهار ساله او نمی توانست صحبت کند ، یا بشنود یا راه برود اما می توانست احساس کند و مادرش می ترسید که کودکان دیگر او را بسیار عجیب تر از آن دریابند که بتوانند درکش کنند و با او دوست شوند . او از مربی ویژه مدیر و من خواست بیاییم و به طریق او را به جمع وارد کنیم ما یک نمایش عروسک خیمه شب بازی راه انداختیم عروسک های ما ساده بودن. چهره های خندان کودکان که با چشب نواری به چوب آلاسکا بسته شده بودند اما یکی از این چهره های خندان داخل یک صندلی چرخ دار کاغذی قرار داده شده بود کودکان عروسکی در نمایشنامه انواع سوال ها را می پرسیدند در آخر در یافتند که ( سلمان ) درظاهر کاملاً شبیه آنها نبود و کارهای بسیار متفاوتی را انجام می داد اما در باطن شبیه آنها بود ( شر 2004)

محتوا

عروسک های خیمه شب بازی با امکان ساخت آسان

دستور العمل

از کودکان بخواهید که عروسکهای ساده بسازند که با آنها خودشان را با مواد دم دستی نمایش دهند برای مثال با نوار چسب صورتک ها را به چوب آلاسکا بچشبانید یا صورتکها را روی انگشت های یک دستکش کار نقاشی کنند . اگر می خواهید یک عروسک بسازید که مشکلی جسمی دارد یک چیز خاص اضافه کنید. مانند یک عینک آفتابی برای کودک نابینا یک دکمه کوچک در گوش برای یک کودک ناشنوا  صندلی با چرخ های کاغذی برای کودکی که از صندلی چرخ دار استفاده می کند و امثال آن .

می توانید بازی را طوری طراحی کنید که دوباره یک بازی کودکانه مثل ( اردک اردک غاز ) باشد و سپس از آنها بخواهید که با صدای بلند بپرسند که چرا این کودک بازی نمی کند از آنها بخواهید که از آن کودک سوالاتی بپرسند.

برخی از این سوالات در اینجا آورده شده است ؛

عروسک اول : برای چی بلند نمی شوی و نمی دوی ؟

عروسک اول : چون پاهای من هنوز به اندازه کافی قوی نیستند.

دوست دوم : چرا روی صندلی می نشینی ؟

عروسک دوم : چون حرکت با چرخ به اطراف آسانتر است.

دوست عروسک : می تونی صحبت کنی؟

عروسک دوم : من هنوز نمی تونم صحبت کنم ولی می تونم به شما نشون بدم چه طور احساس می کنم به من کنید به من بگید ( سلام ). ( همه گروه گتند سلام ) و ما آن عروسک را برگردانده و یک عروسک خندان تر بزرگ تر نشان دادیم.

دوست عروسک : دوست داری بازی کنی ؟

عروسک دوم : آره درست مثل شما

دوست عروسک : اسباب بازی ها رو دوست داری؟

عروسک دوم : آره درست مثل شماپ

دوست عروسک : مامانت رو دوست داری؟

عروسک دوم : آره درست مثل شما

در پایان همه این سرود را می خوانند تا مفهوم این بازی تبلور گردد:

مادر بیرون متفاوتیم اما در درون مثل هم هستیم . بعضی از ما خیلی لاغر هستیم و برخی از ما خیلی چاق ، بعضی از ما بلند هستیم و بعضی کوتاه و همان طور که می دانیم همه ما لباسهای متفاوت می پوشیم . ما فقط در ظاهر از هم متفاوتیم ، ولی درونمان مثل همیم . بعضی از روزها شادیم  بعضی از روزها گریان ، بعضی از روزها احساس حماقت کرده ایم . بعضی از روزها از جا در رفته ایم و این برای این است که ما از درون یکسانیم ، ما در بیرون با هم فرق می کنیم. ولی در نهایت همه یکسانیم همه ما مادرانما را دوست داریم و همه ما دوستانمام رادوست داریم ، همه ما اقیانوس و ماسه ها و درخت ها را دوست داریم و همه اینها برای این است که ما از درون یکسانیم ما دربیرون متفاوتیم اما از درونیم یکسانیم . یک تفاوت کوچولو ، در بیرون متفاوت و در درون یکسان قلبهای ما مثل هم است اما پوستهایمان نه اما این خوب چون همه ما از درون یکسانیم.

 

 

چه چیز یاد گرفته می شود ؟

به نظر می رسد پذیرش گوناگونی و تفاوت چالش پیش روی ما باشد برای داشتن صلح و عشق گذشته ما باید به این سمت برویم که یکدیگر و خودمان را همان گونه که هستیم بپذیریم .

کودکان با نیازهای خاص ، این شانس را برای کودکان دیگر مهیا می کنند که شخصی متفاوت را ببینید و با این حال آنها به زودی بسیاری از چیزهایی را که دوست دارند را کسب خواهند کرد .

آنها دوست دارند که بازی کنند. بخندند و همچنین می خواهند که تفریح کنند ما می خواهیم بچه ها یاد بگیرند که ما در ظاهر متفاوتیم و آیا این نکته جالبی نیست ؟ ما از درون شبیه هم هستیم آیا این زیبا نیست ؟

بازی 6

پاکت های من

کودکان به سوالات مربوط به چیستی و چرایی اشیا پاسخ می دهند ودرک خود را از کاربردهای اشیا تقویت می نمایند.

محتوا

پاکت کاغذی با کاغذ قهوه ای ، کیف معلم من را کامل کرد ، تجهیزات ویدئویی ، دوربین دیجیتال ، روزنامه ، کاغذ بازخورد توسط مربی

دستور العمل

1-یک کیف آماده کنید و توضیح دهید که در داخل کیف چه چیزهای و چرا وجود دارد . مواردی از چیستی و چرایی ها که انتخاب کرده اید را برای کودکان بگویید.

2-برای تقویت مفهوم چیستی و چرایی ، کودکان در مورد دفاتر و کتاب های داخل کیف بحث می کنند و می گویند که هر کدام چه ارتباطی با آنها دارد. کودکان بحث می کنند و می گویند که هر چیزی در مورد کیف یاد گرتند و محتوا دیگری که باید در کیف باشد را به شما می گویند.

3-این موضع که چگونه می توان یک سخنرانی خوب داشت را برای کودکان مطرح نمایید. یک لیست به عنوان الگو برای کمک به ارایه کنفرانس برای کودکان تهیه کنید این لیست باید شامل معرفی ژست مناسب ، تن صدای مناسب واضح صحبت کردن و برقرار کردن ارتباط چشمی با حاضرین باشد.

4-برای کودکان فرصتی فراهم کنید تا در مورد موضوعی سخنرانی کنند تأکید کنید که هرکدام برای سخنرانی بین 5-6 دقیقه فرصت دارد.

6-سخنرانی را ضبط کنید و از کودکان عکس بگیرید تا آنها بازخورد کارشان را ببینند.

بازی 7

من هستم ...

آشنا شدن کودکان با یک کتاب شناخت حیوانات و ویژگی های آنها

محتوا

کتاب شناخت حیوانات ، کاغذ بزرگ ، قیچی  مداد شمعی ، ماژیک

دستور العمل

1-خواندن کتاب شناخت حیوانات برای کودکان و نشان دادن تصاویر آن

2-کودکان شبیه برخی از حیوانات رفتار کنند و در مورد تفاوتها و شابهات های خودبا حیوانات به تفکر بپردازند.

3-کودکان تصویر چهره خود را بر روی یک صحه کاغذ ترسیم می کنندو در کنار تصویر حیواناتی که دارای وجه تشابهی با آنان است را می کشند.

برای مصال اسب ، چون ما می توانیم سریع بدویم یا زنبور چون ما می توانیم سخت کار کنیم.

4-کودکان باید در حین این که تفاوت ها و شباهت های خود با حیوانات را نقاشی می کنند در مورد این شباهت ها و تفاوت ها خود جملاتی بگویند.

بازی 8

طراحی هدف

این بازی جهت آگاه کردن کودکان نسبت به رفتارهایی که منجر به ایجاد محیط یادگیری می شوند مید واقع می گردد و برای تقویت توجه و تمرکز حواس روی رفتارهای خاص مفید است.

محتوا

نمودار ، روزنامه یا رم بازخورد

دستورالعمل

  1. از کودکان سوال کنید که هدف چیست و بیایید با هم به یک کار جدی و معنا دار بپردازیم.
  2. از کودکان بخواهید به چیزی در مورد خودشان فکر کنند و روی هر هدی که دوست دارند به آن دست پیدا کنند تمرکز نمایند. این کار قطعاً در ابتدا مشکل خواهد بود .بچه ها را مجبور کنید که روی اهداف محدودی تنها در محیط مهد فکر کنند . مثلاً من نمی خواهم وسط حرف کسی بپرم . گاه مجبور می شوید به آنها پیشنهاد دهید که بهاهدافی که در سال گذشته داشتند فکر کنند.
  3. تأکید کنید که آنها می توانند به دیگران برای رسیدن به اهدافشان کمک نمایند. و از آنها بپرسید چگونه این کار را انجام می دهند .
  4. برای کودکان توضیح دهید که وقتی به هدفشان می رسند چه به دست می آورند.
  5. هفته ای یک بار برای کودکان وقت بگذارید تا میزان دستیابی به اهداف خود را بیان نمایند یا آن را به صورت نقاشی یا نمودار بکشند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

هوشهای  هشت نابغه- تولد تا هفت سالگی

هوشهای هشت نابغه- تولد تا هفت سالگی

در جهان امروز تحقیقات گسترده‌ای در زمینه‌ی هوش و استعداد کودکان صورت گرفته و می‌ گیرد.

شادی و خلاقیت - تولد تا هفت سالگی

شادی و خلاقیت - تولد تا هفت سالگی

خودتان مربی خلاقیت فرزندتان باشید.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است تنها زمینه های شناسایی، رشد و شکوفایی آنها فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند.

بسته آموزشی طراحی فرزند - 4  تا 7 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - 4 تا 7 سالگی

شما والدین گرامی می توانید تنها با چندین ساعت آموزش در خصوص پرورش نبوغ مالی و اقتصادی نه تنها آینده فرزنداتان را بلکه نسلهای پس از آن را نیز دچار تغییر کنید. پرورش هوش اقتصادی و نبوغ مالی کودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفته یازدهم نوزادی

هفته یازدهم نوزادی

هفته یازدهم نوزادی

هوش مالی فرزندان یا امنیت شغلی فرزندان

هوش مالی فرزندان یا امنیت شغلی فرزندان

امروزه لازم است والدین زیرک‌تر باشند، زیرا فرزندان‌شان زیرک‌تر از آن‌ها هستند. باید پدرها و مادرها ورای مدرسه و امنیت شغلی را ببینند، چون کودکان‌شان بسیار جلوتر از آن را خواهند دید. آن‌ها با دقت و ریزبینی خاصی مشاهده می‌کنند امنیت شغلی با زندگی خانوادگی آن‌ها چه کرده است. آن‌ها با دقت می‌بینند که والدین‌شان با مشقت در شغلی که دارند زحمت می‌کشند، زندگی شادی نمی‌توانند داشته باشند و با این وجود درآمد چندانی ندارند. بسیاری از کودکان این نوع زندگی را برای آینده‌ی خود نمی‌خواهند.

هفته پانزدهم نوزادی

هفته پانزدهم نوزادی

هفته پانزدهم نوزادی

هفته بیست ودوم نوزادی

هفته بیست ودوم نوزادی

هفته بیست ودوم نوزادی

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید