قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

راه کارهایی برای تربیت فرزندان

راه کارهایی برای تربیت فرزندان
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/04/18 0 نظر 115 بازدید

تکنیک هایی که با آن می توانید والدین بهتری باشید.

چگونه والدین بهتری باشیم؟

ما بسیاری از رفتارهای مربوط به فرزندپروری را از والدین­ مان یاد می­گیریم. آیا تا به حال چیزی به کودکان خود گفته­اید و بعد فهمیده­اید که قبلاً نیز همان­ها را موقع کودکی خود از پدر و مادرتان شنیده­اید؟ مثل ـ ساکت باش، مواظب باش وگرنه گردنت میشکنه و... ما، طوری فرزندانمان را بزرگ می­کنیم که ما را بزرگ کرده­اند. طوری آن­ها را تربیت می­کنیم که ما را تربیت کرده­اند. بسیاری از ایده­ هایی را که از والدین‌مان یاد گرفته ­ام مفید هستند اما بعضی­ ها اصلاً مفید نیستند. ما از این روش ­ها، بعضی­ها را انتخاب و به کار می­بریم. آن­هایی را که دوست داریم، به کار می­بریم و آن­هایی را که دوست نداریم، به کار نمی­بریم.

هم چنین بعضی از روش­ های فرزندپروری را از طریق مشاهده والدین دیگر و یا با صحبت کردن با دوستان خود، یاد می­ گیریم. از تجارب آن­ها استفاده می ­کنیم و آن‌ها نیز از تجارب ما استفاده می­کنند. تکنیک­ های مؤثر فرزندپروری را هم باهم سهیم می‌شویم.

از طریق آزمون و خطا نیز فرزندپروری را یاد می­گیریم. بسیاری از کارهایی را که در رابطه با کودکان خود انجام می­دهیم بعضی وقت­ ها مبتنی بر حدس و گمان است. بعضی‌ها، کارگر می ­افتند و بعضی­ ها، خیر. چنین چیزی در مورد همة ما، صادق است. هر نوزاد تازه به دوران رسیده­ای یک تست به حساب می­ آید. آزمون و خطا را در مورد او، درست زمانی که از زایشگاه به خانه می­آییم، اجرا می­ کنیم. خودم احساس سردرگمی و درماندگی را در این­خصوص، به یاد دارم. می­دیدم که نوزاد گریه می‌کند ـ نمی‌دانستم که چه می­خواهد. آیا گرسنه است یا احساس تنهایی می­ کند؟ جای خود را خیس کرده و یا خیلی گرمش شده است؟ و یا خیلی سردش؟ در مورد تربیت فرزندان خود نیز آزمون و خطا را به کار می­بندیم. اگر ببینیم که خواباندن زودهنگام کودک، مؤثر است، برای بار دوم نیز چنین خواهیم کرد.

باورهایی که قبلاً در خصوص فرزندپروری و تربیت کودک در ذهن خود دارید، خوب هستند. یاد گرفتن از والدین و دوستان و یادگیری از طریق آزمون و خطا، امری طبیعی است. اگر در این خصوص از عقل سلیم و قضاوت صحیح استفاده شود بنیان محکمی خواهید داشت. 

ما برای شما یک پیشنهاد ویژه داریم: عواملی که بر هوش کودک تآثیرگذارند.

 

آیا محبت بیش از در تربیت فرزندان تاثیر گذار است؟

بسیاری از والدین، این باور غلط را دارند که اگر تا نهایت درجه به فرزندان خود، عشق بورزند، بدرفتاری­ های آن‌ها، یک روز، درست خواهد شد. عشق، صمیمیت و عاطفه همگی ضروری و اساسی هستند اما به دانش فرزندپروری نیز، احتیاج دارید.

تصور کنید که به عمل جراحی نیاز دارید. همین که در شُرف جراحی شدن هستید ناگهان پزشک معالج­تان در گوشتان می ­گوید که: بدانید من، جراح نیستم. اصلاً من، پزشک نیستم. لطفاً نگران نباشد. والدین من هر دو پزشک هستند. دوستان زیادی دارم که آن‌ها نیز همگی پزشک هستند. من از آن‌ها در مورد جراحی سؤالات زیادی کرده­ام. فقط لطف کنید و آرام باشید! من برای جراحی شما از عقل سلیم خود، استفاده خواهم کرد و من بیمارانم را خیلی دوست دارم! آیا به این فرد، اجازه خواهید داد تا جراحی شما را به عهده بگیرد؟

والدین برای فرزندپروری نیاز به آموزش دارند همان طوری که افراد متخصص برای متخصص شدن نیاز به آموزش دارند. کودکان به موازات نیاز به والدینی مهربان به والدینی آموزش­دیده هم نیاز دارند. آموزش، ایده­ های خوب فرزندپروری را برای شما مهیا کرده، جهت و ساختار آن را معین و به شما اعتماد به نفس می­بخشد. می‌فهمید که کارتان درست است. اعتماد به نفس بیشتر یعنی خویشتن­داری بیشتر، خشم و احساس گناه و درماندگی کمتر. بدون داشتن اعتماد به نفس، بسیاری از والدین از اصلاح رفتار و یا تنبیه کودکان خود، واهمه دارند. بعضی از والدین چون نگران این هستند که کودکان آن‌ها، آن‌ها را دوست نداشته باشند و یا می­ترسند که از لحاظ عاطفی به کودک خود، آسیب برسانند. بنابراین، بدرفتاری کودک خود را نادیده می­گیرند.

 

مقایسه خود و فرزندان

چرا امروزه تربیت فرزند، مثل تربیت فرزند بیست یا سی سال پیش نیست؟ چرا روش‌های قدیمی، دیگر مؤثر نیستند؟ چرا امروزه، پدر یا مادر بودن این قدر گیج‌کننده و دشوار است؟ فرزندپروری، بسیار دشوار است چون کودکی، بسیار دشوار است. کودکان، تحت فشار هستند ـ تحت فشار برای تصمیم‌گیری بالغانه با تجربیات و احساسات کودکانه؛ تحت فشار از طرف گروه هم­سالان؛ تحت فشار از طرف مدرسه؛ تحت فشار از طرف رسانه­ ها؛ تحت فشار نشأت گرفته از فشار بر والدین. فشاری که بر روی کودکان ما وارد می­شود به مسائل و مشکلاتی برای ما تبدیل می­شود.

تغییرات چندی در فرهنگ ما، تأثیر شدیدی بر تربیت و نقش ما به عنوان پدر و مادر، داشته است.

اقتصاد آمریکا، تنش مالی در خانواده­ ها ایجاد کرده است. والدین وقتی به خانه می‌آیند پر از استرس بوده و کم حوصله هستند. طلاق فزاینده، همة کودکان ما را تحت تأثیر گذاشته است. امروزه، مدارسی وجود دارند که در آن‌ها چهار کودک از پنج کودک، طلاق را تجربه کرده­اند. فرزندپروری به شکل تک والدی، امریست استرس‌زا.

بیست­سال پیش، همه­ مردم یک­شهر یا در یک­ همسایگی، دارای­ عقاید و ارزش‌های یکسانی بودند. مهم نبود که می­خواستید کجا زندگی بکنید چون ارزش ها و عقاید تقریباً یکسان بودند. والدین، انتظارات مشابه‌ای داشتند. اما امروزه، این موضوع، دیگر صادق نیست. هر خانواده‌ای برای خود، معیارهای خاصی دارد و کودکان ما از درستی و نادرستی، برداشت‌های خاصی دارند که برای آن‌ها گیج‌کننده است.

این تغییرات، چگونه بر روی شیوه­ های فرزندپروری ما تأثیر می­ گذارند؟ چرا روش‌های قدیمی، امروزه، کارآمد نیستند؟ شیوه­ های قدیمی فرزندپروری، راه ­حل­ های ساده‌ای برای جامعه ­ای داشتند که مسائل و مشکلات ساده­ای داشت اما مسائل و مشکلات امروزی، بسیار پیچیده بوده و نیازمند راه­ حل­ های اساسی است. فرزندان ما در حال حاضر، نه در گذشته بلکه در آینده زندگی می­ کنند. ما ناچاریم از عهدة بدبختی‌های دوران خود، برآییم. اگر مایلید پدر و مادر موفقی باشید بایستی شیوة فرزندپروری امروزی را خوب بدانید. فرزندپروری نیاز به آموزش دارد نه به این خاطر که والدین قادر به این کار نیستند بلکه به این خاطر که امروزه، فرزندپروری، دیگر، کار ساده­ای نیست.

ما برای شما یک پینهاد ویژه داریم: تمبرهای قهوه ای دشمن شماره یک کودکان شما

 

3 وعدة موفقیت ­آمیز

برای والدین موفق بودن، سه قول یا وعده­ای وجود دارد که لازم است به عمل بیاورید.

1-وعده دادن

وعدة سعة صدر برای پذیرش ایده­های جدید. اگر می­بینید کاری که می‌کنید، مؤثر است به آن ادامه دهید و اگر مؤثر نیست، شجاعت امتحان روش جدید را داشته باشید.

2- صبوری

صبر و حوصلة بسیار زیاد داشته باشید. اگر فرزند شما دوازده سال دارد دوازده سال طول کشیده که چنین رفتاری در او نهادینه شده است پس برای تغییر شخصیت زمان کافی به او بدهید. این، کاری است که متأسفانه اغلب والدین، انجام نمی­دهند. روند سریع انجام کار که امروزه به نعمت پیشرفت علم و تکنولوژی صورت گرفته است ما را شرطی کرده تا انتظار فوری و آنی برآورده کردن نیاز خود را داشته باشیم. تکنولوژی ما را کم حوصله کرده است. اعتقاد داریم که چون در حال امتحان ایدة جدید هستیم پس، تغییرات بایستی یک شبه رخ بدهند. چند روز برای امتحان کردن ایدة جدید به اندازه کافی، طولانی نیست. بعضی از روش ­ها برای بهبود یافتن به زمان زیادی نیاز دارند پس باید صبور باشیم.

3-سرحرفمان بمانیم

 قول بدهیم روش­های درست فرزندپروری را به اجرا بگذاریم. هر والدی باید چنین کاری را انجام بدهد حتی خود من. بچه­ های من به این موضوع که من روان‌شناسی هستم که درس مربوط به فرزندپروری را در دانشگاه ­ها تدریس می‌کنم، کوچک‌ترین اهمیتی نمی­دهند! وقتی در خانه هستم برای آن‌ها، یک پدرم و درست مثل شما در حال امتحان پس دادن. من نیز بایستی تمرین بکنم. اگر تمایل به خواندن ایده‌های جدید داشته اما تمایلی برای اجرای آن‌ها را ندارید پس این کتاب را به کس دیگری داده و به جای آن یک چوب جادو بخرید!

کودکان، هم رفتار خوب را یاد می­گیرند و هم، رفتار بد را. رفتار از طریق جادو رخ نمی‌دهد. رفتار، ارثی نیست. خوش­رفتاری کودک، نتیجة خوش ­شانسی نیست. پس، امیدوار باشید. اگر کودک می­تواند رفتاری را یاد بگیرد، توان تغییر آن را نیز خواهد داشت. بنابراین، رفتارهای مربوط به فرزندپروری هم آموختنی است. مهارت‌های فرزندپروری خوب به طور ناگهانی و غریزی ظاهر نمی­شوند بلکه والد موفق بودن را می‌توان آموخت.

 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

شادی و خلاقیت - تولد تا هفت سالگی

شادی و خلاقیت - تولد تا هفت سالگی

خودتان مربی خلاقیت فرزندتان باشید.

 مدرسه بدون دردسر ( پیش دبستان و کلاس اول)

مدرسه بدون دردسر ( پیش دبستان و کلاس اول)

تمامی ما از آغاز دوران تحصیل این نصیحت معروف پدر و مادرهایمان را به خاطر داریم: "خوب درس بخون تا واسه ی خودت کسی بشی" اما شاید هیچ کدام از این پدر مادرها به ما یاد ندادند که این "خوب درس خواندن" یعنی چه!

بسته آموزشی طراحی فرزند - 4  تا 7 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - 4 تا 7 سالگی

شما والدین گرامی می توانید تنها با چندین ساعت آموزش در خصوص پرورش نبوغ مالی و اقتصادی نه تنها آینده فرزنداتان را بلکه نسلهای پس از آن را نیز دچار تغییر کنید. پرورش هوش اقتصادی و نبوغ مالی کودکان

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

تعریفی نو از تربیت کودک . 2 گروه نیازهای اصلی کودک . نیازهای روانی : تعریفی از مرگ و زندگی . ترسهای طبیعی کودکان از بدو تولد .

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفته پنجاه و یکم نوزادی

هفته پنجاه و یکم نوزادی

هفته پنجاه و یکم نوزادی

هفته پانزدهم نوزادی

هفته پانزدهم نوزادی

هفته پانزدهم نوزادی

هفته پنجاهم نوزادی

هفته پنجاهم نوزادی

هفته پنجاهم نوزادی

راز کسب ثروت

راز کسب ثروت

راز کسب ثروت برای جذب پول باید همه حواست متوجه پول و ثروت باشد. اگر به این فکر کنی که به اندازه کافی پول نداری،.....

چگونه روح فرزندانمان را پرورش دهیم؟

چگونه روح فرزندانمان را پرورش دهیم؟

درونی‌ترین و عمیق‌ترین موجودی که در عمق وجود انسان نهفته است، روح آدمی است.
اگر کودک دارای روح بسته‌ای باشد، یک‌سری علایم و نشانه‌هایی از خود بروز می‌دهد، مثلاً: مرتب در حال جنگ و دعواست. لجباز و یک‌دنده است، از دیگران کناره‌گیری می‌کند، به عشق و محبت دیگران اهمیتی نمی‌دهد، به حرف والدین خود گوش نمی‌دهد و یا به اصطلاح به هیچ صراطی مستقیم نیست.

8 گام  آموزش مهارت همدلی به کودکان

8 گام آموزش مهارت همدلی به کودکان

بشر بالفطره موجودی است که حس همدلی دارد. تحقیقات نشان می‌دهد وقتی که نوزادی در بخش نوزادان گریه می‌کند دیگر نوزادانی که متعاقباً گریه را سر می‌دهند با این کار اظهار هم‌دلی خود را نسبت به نوزاد اول نشان می‌دهند (پس دفعه آینده که نوزاد شما هم‌زمان با شنیدن صدای گریه کودکتان به گریه افتاد کمی عطوفت به خرج دهید) البته به گفته جین‌نلسون، درمان‌گر کودک، توانایی درک همدلی هنوز در این سنین توسعه نیافته‌است.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید