قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

هفته شانزدهم نوزادی

هفته شانزدهم نوزادی
چکیده این مطلب : انتشار : 1396/01/04 0 نظر 920 بازدید

هفته شانزدهم نوزادی

هفته شانزدهم نوزادی


تغذیه نوزاد 

می‌توانید در این هفته، موضوع دادن غلات (سرئال) به فرزند خود را دوباره ارزیابی کنید. چنان چه فرزندتان به خوبی شیر می‌خورد و به طور صحیح رشد می‌کند، معمولاً نیازی به شروع غلات نیست. شروع خلی زود هر نوع غذای جامد می‌تواند برای فرزندتان مضر باشد. بعضی از شیرخواران با شروع غلات و سایر غذاهای جامد دچار ناراحتی روده‌ای و برخی مبتلا به یبوست می‌شوند. بعضی از شیرخواران با خوردن این نوع غذاها مبتلا به آلرژی می‌شوند و حتی در شیرخواران کوچک آبریزش بینی، بثورات پوستی و عوارض دیگر بروز می‌کند. پیش از شروع غذاهای جامد برای فرزند خود، با پزشک متخصص کودکان مشورت کنید. در 6 ماه اول زندگی، شیر مادر یا شیر خشک معمولاً تنها غذای شیرخوار را تشکیل می‌دهند و بعضی از شیرخواران حتی در این زمان نیز آماده خوردن سایر غذاها نیستند.

 

خواب نوزاد 

چگونگی فعالیت فرزند شما در طول روز و مقدار ساعت خواب روزانه او بر نحوه خواب شب وی تأثیر می‌گذارد. شب‌ها، قبل از این که بخوابید، دقایقی را به آرام‌سازی فرزند خود اختصاص دهید.

اگر از ماساژ برای آرام‌سازی فرزند خود استفاده می‌کنید این کار را در هنگام خواب شب انجام دهید مگر آنکه ماساژ در این ساعات موجب تحریک فرزندتان شود. پخش موسیقی ملایم یا خواندن آواز یا خواندن کتاب می‌تواند موجب آرام‌سازی کودک شود. خواندن مکرر مطالب یک کتاب برای بچه‌های این سنین مناسب است و بازی موجب یادگیری و حفظ اطلاعات می‌شود.

 

تصویر صفحه 114

 

بازی با نوزاد

فرزندتان شروع به غلتیدن کرده و ممکن است بتواند از شکم به پشت و از پشت به شکم بغلتد یا هر دو کار را انجام دهد. گاهی ممکن است در حین غلتیدن، بازو و دست شیرخوار در زیر بدنش بماند. این وضعیت، طبیعی است و شیرخوار یاد خواهد گرفت که چگونه آن را برطرف سازد و شما می‌توانید در انجام این کار به او کمک کنید. در کنار فرزند خود بر روی زمین بنشینید و دست‌های خود را باز کنید و کف دست‌ها را به طرف بالا، در زیر تنه او قرار دهید و به آرامی، ابتدا کودک را به یک سمت و سپس به طرف دیگر بغلتانید و این کار را همراه با لبخند زدن و خندیدن انجام دهید. می‌توانید در حین انجام این بازی بگویید: «به طرف راست بچرخ! به طرف چپ بچرخ!» غلتیدن یکی از اولین کارهای فیزیکی است که فرزندتان یاد می‌گیرد و می‌تواند موجب تهییج و نیز خستگی او شود. به یاد داشته باشید که هرگز فرزند خود را بر روی تخت بدون محافظ یا سایر نقاط خطرناک، تنها نگذارید زیرا ممکن است بغلتد و دچار آسیب جدی شود.

 

نکته

بعضی از شیرخواران از حوالی هفته 16 شروع به درآوردن دندان می‌کنند، اما اگر فرزند شما هنوز دندان درنیاورده، اشکار ندارد. ممکن است فرزندتان هر چیزی را بجود یا آبریزش از دهان داشته باشد. این علایم، نشان‌دهنده درآوردن دندان هستند.

ممکن است روند درآوردن دندان بسیار طولانی شود. این احتمال وجود دارد که آبریزش و جویدن ماه‌ها طول بکشد و رویش دندان‌ها آغاز نشود و از سوی دیگر ممکن است فقط چند روز پس از علایم درآوردن دندان، کودک صاحب دندان جدید شود و یا حتی در بعضی شیرخواران، بدون علایم قبلی رویش دندان روی می‌دهد.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

هوشهای  هشت نابغه- تولد تا هفت سالگی

هوشهای هشت نابغه- تولد تا هفت سالگی

در جهان امروز تحقیقات گسترده‌ای در زمینه‌ی هوش و استعداد کودکان صورت گرفته و می‌ گیرد.

شادی و خلاقیت - تولد تا هفت سالگی

شادی و خلاقیت - تولد تا هفت سالگی

خودتان مربی خلاقیت فرزندتان باشید.

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است تنها زمینه های شناسایی، رشد و شکوفایی آنها فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفته چهل وهشتم نوزادی

هفته چهل وهشتم نوزادی

هفته چهل وهشتم نوزادی

نوزادان در سه ماهگی

نوزادان در سه ماهگی

ویژگی نوزادان در سه ماهگی آیا می دانید نوزادان در سه ماهگی چقدر شگفت انگیز هستند؟

هفته یازدهم نوزادی

هفته یازدهم نوزادی

هفته یازدهم نوزادی

تقویت هوش کودکان زیر دو سال

تقویت هوش کودکان زیر دو سال

هوش بالای کودک آرزوی هر پدر و مادریه اما آیا هر پدر و مادری برای این امر مهم آماده هستن؟ ظرفیت هوش کودک قابل افزایش هست راز افزایش هوش کودک

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید