قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

چند نشانه از سه ماه سوم بارداری

چند نشانه از سه ماه سوم بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/05/27 0 نظر 111 بازدید

چند نشانه از سه ماه سوم بارداری

بی خوابی و خستگی از شایع ترین نشانه های سه ماه سوم بارداری است

چند نشانه از سه ماه سوم بارداری

 

در این قسمت  به چند علامت شایع در سه ماه سوم بارداری می پردازیم

 

خستگی و بی‌‌‌‌‌‌‌‌حالی 


احساس خستگی و بی‌‌‌‌‌‌‌‌حالی اوایل بارداری مجددا در سه ماهه‌‌‌‌‌‌‌‌ی سوم بر می‌‌‌‌‌‌‌‌گردد. ممکن است احساس کنید کمی کند و کم سرعت شده‌‌‌‌‌‌‌‌اید، از آنجایی که یک بار اضافی با خود حمل می‌‌‌‌‌‌‌‌کنید و سنگین شده‌‌‌‌‌‌‌‌اید همیشه احساس خستگی می‌‌‌‌‌‌‌‌کنید و بیشتر وقت‌‌‌‌‌‌‌‌ها خیلی راحت نیستید و احساس می‌‌‌‌‌‌‌‌کنید قادر به انجام دادن یا تمام کردن کارهایتان نیستید .خانم‌‌‌‌‌‌‌‌ها ممکن است در بارداری دوم یا سوم خود بیشتر احساس خستگی کنند، زیرا باید از یک یا چند کودک دیگر نیز نگهداری کنند .

                                            چند نشانه ی بارداری
واقع بین باشید و در این شرایط از خود توقع زیادی نداشته باشید و در مورد ناتوانی و کارهایی که نمی‌‌‌‌‌‌‌‌توانید انجام دهید احساس گناه نکنید. هیچ کس از شما توقع ندارد که با وجود بارداری تان مثل زنی قوی و پر کار باشید، بلکه باید بیشتر استراحت کنید و وقت بیشتری را به خود اختصاص دهید اجازه دهید اطرافیان در کارهای خانه و مسئولیت‌‌‌‌‌‌‌‌های تان به شما کمک کنند و از این وقت آزاد خود بیشتر استراحت کنید. چرا که پس از زایمان کارهایتان به قدر  کافی زیاد می‌‌‌‌‌‌‌‌شوند.

 


در این مرحله‌‌‌‌‌‌‌‌ی پایانی بارداری، خانم شما وزن اضافی زیادی را با خود حمل می‌‌‌‌‌‌‌‌کند (اگر باور ندارید  و با تغیرات فیزیکی زیادی مواجه است، البته اگر این همه تغییر و فشار به نظرتان سخت نمی‌‌‌‌‌‌‌‌آید، فکر زایمان، او را به قدر عصبی و مضطرب می‌‌‌‌‌‌‌‌کند و در نتیجه به توجه و همراهی شما بیشتر احتیاج دارد. حالا
بهترین موقع است که  ناز و نوازشش کنید و به او توجه بسیاری نشان دهید،چر اکه سزاوار تحسین است و از طرفی پس از تولد نوزاد دیگر ذهن هردوی شما پر از مشغله و مسائل دیگر است.

 

حتما بخوانید: سونوگرافی در دوران بارداری


بواسیر بارداری


هیچ کس دوست ندارد در مورد زخم و توده‌‌‌‌‌‌‌‌های اطراف مقعد در اثر تورم رگ‌‌‌‌‌‌‌‌های آن ناحیه با پارگی‌‌‌‌‌‌‌‌شان صحبت کند، که البته یکی از مشکلات رایج خان‌‌‌‌‌‌‌‌های باردار است. در واقع این رگ-ها همان رگ‌‌‌‌‌‌‌‌های واریس اطراف مقعداند

 در واقع رحم در اثر فشار روی رگ‌‌‌‌‌‌‌‌های اصلی خونی باعث ایجاد این واریس می‌‌‌‌‌‌‌‌شود که این منجر به تجمع زیاد خون در رگ‌‌‌‌‌‌‌‌های اطراف مقعد و در نتیجه باز شدن و تورم آن‌‌‌‌‌‌‌‌ها می‌‌‌‌‌‌‌‌شود. پروژسترون موجب شل شدن رگ‌‌‌‌‌‌‌‌ها و در نتیجه ورم بیشتر در ناحیه‌‌‌‌‌‌‌‌ی مقعد می‌‌‌‌‌‌‌‌شود. یبوست این مشکل را شدیدتر می‌‌‌‌‌‌‌‌کند، چرا که کشش، زورزدن و فشارهای سخت حرکات داخل روده به هنگام مدفوع، فشار بیشتری را روی رگ‌‌‌‌‌‌‌‌های خونی ناحیه مقعد وارد می‌‌‌‌‌‌‌‌کند و در نتیجه موجب گشادی و بازشدگی رگ‌‌‌‌‌‌‌‌ها و احتمالا بیرون زدن آن‌‌‌‌‌‌‌‌ها از مقعد می‌‌‌‌‌‌‌‌شود.


بواسیر می‌‌‌‌‌‌‌‌تواند گاهی موجب خون ریزی و در نتیجه خروج خون رشنی از مقعد شود تا زمانی که مطمئن باشید که این خون روی دستمال از مقعد است و نه واژن، جای نگرانی نیست. این خون ریزی هیچ ضرر و مشکلی به وجود نمی‌‌‌‌‌‌‌‌آورد، اما اگر میزان و دفعات خون ریزی شدت یافت یا بواسیر سخت و دردناک شد، با پزشک خود صحبت کنید. البته موارد زیر می‌‌‌‌‌‌‌‌تواند به بهبود این مشکل کمک کند:
از بروز یبوست جلوگیری کنید. زور و فشار به هنگام مدفوع کردن موجب شدیدتر شدن بواسیر می‌‌‌‌‌‌‌‌شود.

حتما بخوانید: سقط جنین در دوران بارداری

 


هرجا و هر وقت که می‌‌‌‌‌‌‌‌توانید، پاهایتان را آزاد کنید و کفش و جورابتان را در آورید. این کار موجب کاهش فشار اضافی روی وریدها می‌‌‌‌‌‌‌‌شود.
ورزش و نرمش. انجام فعالیت موجب افزایش حرکات طبیعی روده‌‌‌‌‌‌‌‌ها و بنابراین نرم شدن مدفوع می‌‌‌‌‌‌‌‌شود.
از داروهای موضعی بدون نسخه‌‌‌‌‌‌‌‌ی متداول استفاده کنید. می‌‌‌‌‌‌‌‌توانید داروهای بی ضرر را از داروخانه تهیه کنید.
روزی دو یا سه بار دوش آب گرم بگیرید. نشستن در آب گرم یا گرفتن دوش آب گرم، می‌‌‌‌‌‌‌‌تواند به تسکین اپاسم و گرفتگی‌‌‌‌‌‌‌‌های عضلانی که اغلب موجب درد می‌‌‌‌‌‌‌‌شوند کمک کند.
فشارهای وارد بر مقعد حین زایمان و دردهای زایمانی، می‌‌‌‌‌‌‌‌تواند بواسیر را شدیدتر یا گاهی موجب بروز بواسیر شود.

                                                 نشانه های بارداری


بی‌‌‌‌‌‌‌‌خوابی


در طول ماه‌‌‌‌‌‌‌‌های پایانی بارداری، برای بسیاری از خانم‌‌‌‌‌‌‌‌ها خوابیدن بسیار دشوار می‌‌‌‌‌‌‌‌شود. مثلا در هشت ماهگی یافتن وضعیت مناسب برای خواب راحت نیست و احساس می‌‌‌‌‌‌‌‌کنید همانند نهنگی به گل نشسته‌‌‌‌‌‌‌‌اید. مجبورید در طول شب چهار یا پنج مرتبه بلند شوید و به دستشویی بروید و این شرایط را سخت‌‌‌‌‌‌‌‌تر می‌‌‌‌‌‌‌‌کند. البته اقدامت زیر می‌‌‌‌‌‌‌‌تواند کمی در رفع بی‌‌‌‌‌‌‌‌خوابی‌‌‌‌‌‌‌‌تان موثر باشد:

حتما بخوانید: رژیم غذایی سالم در دوران بارداری


ـ شیرگرم وعسل بنوشید. گرم کردن شیر موجب آزادشدن تیریپتوفان می‌‌‌‌‌‌‌‌شود که نوعی آمینواسید طبیعی است و در نتیجه شما را خواب آلود می‌‌‌‌‌‌‌‌کند. عسل هم موجب ترشح انسولین می‌‌‌‌‌‌‌‌شود و این ماده خواب را بیشتر می‌‌‌‌‌‌‌‌کند.
در طول روز ورزش و نرمش کنید. انجام فعالیت و تحرک زیاد در طول روز، موجب خستگی و در نتیجه زودتر به خواب رفتن شما می‌‌‌‌‌‌‌‌شود.
مصرف مایعت را از ساعت 6 بعد از ظهر به بعد محدود کنید. البته مصرف را تا حدی کم نکنید که بدن دچار کم آبی شود.
تخت خود را پر از بالش کنید. غلتیدن و جابه‌‌‌‌‌‌‌‌جایی به هنگام خواب در ماه‌‌‌‌‌‌‌‌های پایانی بارداری، به ویژه اگر مجبور باشید مدام بالش‌‌‌‌‌‌‌‌ها را جابه‌‌‌‌‌‌‌‌جا کنید. کاری سخت است و خواب را از سرتان می‌‌‌‌‌‌‌‌پراند. بنابراین قراردادن بالش بین پاها و زیر برآمدگی شکم و طرفین، می‌‌‌‌‌‌‌‌تواند خوابتان را راحت‌‌‌‌‌‌‌‌تر کند.
قبل از رفت به رختخواب، دوش آب گرم بگیرید. بسیاری از افراد معتقدند که دوش گرفتن قبل از خواب، به خواب آلوده شدن کمک می‌‌‌‌‌‌‌‌کند.
 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی بارداری طلایی

بسته آموزشی بارداری طلایی

پدر و مادر باید بدانند که تربیت از تولد شروع می‌شود و والدین بیشترین نقش را در 8 سال اول تولد دارند. بعد تا 12 سال این نقش کم رنگ، تا 18 سال کم رنگ تر و بعد از 18 سالگی تحت تأثیر عوامل محیطی، هم سالان و جامعه قرار می‌گیرند، والدین باید آگاه باشند با محکم کردن پایه‌های شخصیتی در همه‌ی زمینه‌های رشد، تنها در این سال‌ها فرصت دارند به تربیت فرزند خود بپردازند.

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

تعریفی نو از تربیت کودک . 2 گروه نیازهای اصلی کودک . نیازهای روانی : تعریفی از مرگ و زندگی . ترسهای طبیعی کودکان از بدو تولد .

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفته چهل و دوم بارداری

هفته چهل و دوم بارداری

در هفته چهل و دوم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته چهل و دوم بارداری و نکات مهم درباره هفته چهل و دوم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید

تاثیر همنشین بر سلامت روحی جنین در دوران بارداری

تاثیر همنشین بر سلامت روحی جنین در دوران بارداری

تاثیر همنشین بر سلامت روحی جنین در دوران بارداری یکی از موثرترین اتفاقات درمورد سلامت روحی فرزند؛ همنشینی‌‌‌‌‌های مادر در دوران بارداری است. هر هم صحبتی و هم نفسی به اندازه خود، جنین را تحت تاثیر قرار خواهد داد. همانگونه که همنشینی با خوبان، در سعادت انسان تاثیر شگرفی دارد هم صحبتی با اهلگناه یا حضور در مجلس گناه هم میتواند عاقبت ناخوشایندی برای فرزند رقم زند:

فواید ملاس در دوران بارداری

فواید ملاس در دوران بارداری

فواید ملاس در دوران بارداری ملاس معمولا به جز برای پختن شیرینی در موارد دیگر مصرف نمی‌‌‌‌شود ولی ملاس فقط دارای قند نیست بلکه مقدار زیادی مواد غذایی دیگر هم دارد.
 

تاثیر فضای معنوی و آرام خانواده در دوران بارداری

تاثیر فضای معنوی و آرام خانواده در دوران بارداری

تاثیر فضای معنوی و آرام خانواده در دوران بارداری یکی از مهمترین عوامل در آرامش روحی فرزندان در زندگی آینده، آرامش روحی مادر در دوران بارداری است. درواقع هرگونه استرس مادر در دوران بارداری،تنش‌‌‌‌های روحی فرزند در زندگی آینده‌‌‌‌اش را به دنبال خواهد داشت و این امری است هم مورد تایید شرع مقدس و هم دارای پشتوانه در علم امروز. از سوی دیگر هرقدر فضای خانه در دوران بارداری از آلودگی گناه و اشتغالات غیرمعنوی به دور باشد؛ جنین نیز که در چنین بشری رشد میکند در آینده انس و الفت بیشتری با این مسایل خواهد داشت؛ بنابراین توصیه میکنیم:

داروهایی که مصرف آنها قبل از بارداری بر روی جنین تاثیر می‌گذارد

داروهایی که مصرف آنها قبل از بارداری بر روی جنین تاثیر می‌گذارد

گاهی اوقات خانم ها در هنگام مصرف قرص باردار می شوند و بعد نگران نقایص مادرزادی در جنین می شوند. موارد زیر برخی از داروهای شایعی است که خانم ها قبل از باردار شدن در مورد آن ها سوال می کنند.

هفته بیست ونهم بارداری

هفته بیست ونهم بارداری

در هفته بیست و نهم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته بیست و نهم بارداری و نکات مهم درباره هفته بیست و نهم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید