قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

نکات بارداری چند قلویی

نکات بارداری چند قلویی
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/06/05 0 نظر 86 بازدید

نکات بارداری چند قلویی

در قدیم پزشکان به مادرانی که دوقلو باردار بودند، توصیه می‌کردند که از هفته‌ی 24 تا 28 به بعد، بیشتر در رختخواب بمانند و استراحت کنند. اما اطلاعات و آمار نشان می‌دهد که احتمال زایمان زودرس در زنانی که استراحت مطلق می‌کردند و همچنین کم وزنی نوزادان این زنان، نسبت به دیگران به هیچ وجه کمتر نشده است

                   نکات بارداری چند قلویی                                                                         

 

 آیا خطر نمونه گیری از مایع آمنیوتیک یا نمونه گیری از پرزهای کوریونی برای جنین‌های چندقلو بیشتر از جنین‌های معمولی است؟


 پاسخ: دانشمندان تحقیقات کمی در این باره انجام داده اند؛ اما به نظر می‌رسد احتمال پیچیدگی و سختی این آزمایش‌ها در بارداری‌های چندقلویی خیلی بیشتر از بارداری‌های معمولی نیست؛ البته به شرطی که فرد باتجربه و ماهری این تست را از مادرانی که دو یا چندقلو باردارند، بگیرد.

                                                               چند قلویی

توصیه ی پزشکان قدیمی 


در قدیم پزشکان به مادرانی که دوقلو باردار بودند، توصیه می‌کردند که از هفته‌ی 24 تا 28 به بعد، بیشتر در رختخواب بمانند و استراحت کنند. اما اطلاعات و آمار نشان می‌دهد که احتمال زایمان زودرس در زنانی که استراحت مطلق می‌کردند و همچنین کم وزنی نوزادان این زنان، نسبت به دیگران به هیچ وجه کمتر نشده است. اینکه آیا نیازمند کاهش فعالیت‌های روزمره تان هستید یا نه، به سابقه‌ی بارداری قبلی و چگونگی پیشرفت روند هفته به هفته‌ی بارداری تان بستگی دارد. اگر در معرض خطر زایمان زودهنگام یا مشکلات رشد جنینی باشید، پزشک استراحت مطلق را برایتان تجویز می‌کند. در بارداری های سه قلویی یا بیشتر، با وجود اینکه فواید استراحت مطلق چندان روشن نیست؛ بسیاری از متخصصان زنان و زایمان از سه ماهه‌ی دوم به بعد، استراحت مطلق را توصیه می‌کنند. 

حتما بخوانید:  نگاهی به چندقلو ها


    رژیم

بسیاری از کارشناسان به خانم‌هایی که دوقلو باردارند توصیه می‌کنند روزانه 300 کالری بیشتر از زنان باردار معمولی مصرف کنند (یعنی روزی 600 کالری بیشتر از مصرف قبل از بارداری). در بارداری‌های سه قلویی و بیشتر، مقدار دقیق مصرف کالری مشخص نشده است

      آهن و اسیدفولیک

در خانم‌هایی که دوقلو یا سه قلو باردارند، احتمال بروز کم خونی بیشتر است، بنابراین به آهن و اسیدفولیک بیشتری نیاز دارند. (پزشکان مصرف بیشتر مکمل‌های آهن و اسیدفولیک را به خانم‌هایی توصیه می‌کنند که دو یا چندقلو باردارند.

 
    حالت تهوع

خانم‌هایی که دو یا چند قلو باردارند، قطعا در اوایل بارداری، حالت تهوع، ضعف و سرگیجه‌ی بیشتری نسبت به دیگر زنان باردار دارند. این تهوع ممکن است به دلیل وجود سطح بالاتری از هورمون hCG در جریان خون آنها باشد. اما خبر خوب این است که در این مادران هم مثل زنان باردار دیگر، حالت تهوع در پایان سه ماهه اول به پایان می‌رسد. 

                                                                                چند قلویی


    معاینه‌های پزشک در دوره‌ی بارداری

پزشک معمولاً سعی می‌کند برای مادران دوقلو هم همان روند معاینه‌ها و ملاقات‌های معمولی دیگر مادران باردار را انجام دهد. برای مثال در هر بار معاینه فشار خون، ادرار و گاهی وزن شما چک می‌ش ود. اما از آنجایی که بیش از یک جنین دارید، پزشک ممکن است از شما بخواهد دفعات بیشتری برای معاینه مراجعه کنید. برخی از پزشکان معاینات معمول لگنی را انجام می‌دهند تا مطمئن شوند دهانه‌ی رحم در وضعیت مناسبی قرار دارد و پیش از موعد و بی موقع باز نشده باشد؛ اما برخی پزشکان برای بررسی وضعیت دهانه رحم سونوگرافی را پیشنهاد می‌کنند. اگر هیچ یک از علائم زایمان زودرس را نداشته باشید، پزشک ممکن است انجام معاینات و ملاقات‌های اضافی را لازم نداند. 

حتما بخوانید: شیر دادن به دو قلوها


    بررسی‌های سونوگرافی:

بیشتر پزشکان پیشنهاد می‌کنند مادرانی که دوقلو باردارند، باید بررسی‌های سونوگرافی را در طول بارداری به صورت مرتب و دوره‌ای انجام دهند تا روند رشد جنین هایشان از نزدیک بررسی شود، البته اگر مشکل خاصی داشته باشید، لازم است سونوگرافی‌های بیشتری انجام دهید. در بارداری‌های دوقلویی از آنجا که پزشک نمی‌تواند با اندازه گیری ارتفاع رحم چگونگی رشد جنین‌ها را چک کند، پس بیشتر به سونوگرافی نیاز است و از آنجایی که خانم‌هایی که دو یا چندقلو باردارند، بیشتر در معرض بروز مشکلات رشدی جنین هستندبنابراین انجام این سونوگرافی‌ها بسیار مهم است. 

حتما بخوانید:  وضع حمل دو قلوها


     افزایش وزن

 

متوسط افزایش وزن در دوره‌ی بارداری دوقلوها، حدود 15 تا 20 کیلوگرم است. اما میزان دقیق وزنی که اضافه می‌کنید، به وزن قبل از بارداری تان بستگی دارد. اگر دوقلو باردارید، ایده آل‌ترین میزان افزایش وزن در سه ماهه‌ی دوم و سوم حدودا هفت‌های نیم کیلو است. طبق تحقیقات اخیر می‌توانید مطلوب‌ترین میزان رشد و افزایش وزن را با در نظر گرفتن و محاسبه‌ی میزان وزن و جرم بدن تان قبل از بارداری و افزایش وزن در سه ماهه اول و دوم بارداری به دست آورید.. پزشکان توصیه می‌کنند

                                                  چند قلویی

میزان افزایش وزن مناسب برای مادرانی که سه قلو باردارند تا 34 هفتگی، چیزی بین 20 تا 23 کیلو و بیشتر از 23 کیلو برای چهارقلوهاست.
 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

تعریفی نو از تربیت کودک . 2 گروه نیازهای اصلی کودک . نیازهای روانی : تعریفی از مرگ و زندگی . ترسهای طبیعی کودکان از بدو تولد .

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

اهمیت اعتماد به نفس برای والدین که با کودکان و نوجوانان خود سرو کار دارند امری روشن است. نحوه ی برخورد والدین با فرزندانشان، تأثیر بسزایی در ایجاد اعتماد به نفس یا از بین بردن آن در فرزندان نقش بسزا و مؤثری را ایفا می کند.

بسته آموزشی بارداری طلایی

بسته آموزشی بارداری طلایی

پدر و مادر باید بدانند که تربیت از تولد شروع می‌شود و والدین بیشترین نقش را در 8 سال اول تولد دارند. بعد تا 12 سال این نقش کم رنگ، تا 18 سال کم رنگ تر و بعد از 18 سالگی تحت تأثیر عوامل محیطی، هم سالان و جامعه قرار می‌گیرند، والدین باید آگاه باشند با محکم کردن پایه‌های شخصیتی در همه‌ی زمینه‌های رشد، تنها در این سال‌ها فرصت دارند به تربیت فرزند خود بپردازند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

بهترین غذا برای باروری

بهترین غذا برای باروری

بهترین غذا برای باروری پیدا کردن یک رژیم غذایی کامل برای هر کسی کاری غیرممکن است ولی بعضی قوانین غذایی کلیدی هست که ما میتوانیم به آنها زندگی کنیم. در پائین راهنماهای غذایی برای خانم‌‌هایی در سن بارداری پیشنهاد شده است. یادتان باشد که یک رژیم غذایی سالم رژیمی است که انواع موادغذایی مغذی را داشته باشد. (البته باید بدانید که شیرینی‌‌جات، نوشابه‌‌ها و انواع آب نبات‌‌ها از گروه غذاهای مناسب نیستند. متاسفم!) یک بدن سالم نه تنها می‌‌تواند درست ک

اصول اساسی حافظه

اصول اساسی حافظه

در دوران یونان و روم باستان، سناتورهای برجسته از قدرت حافظه خود برای نمایش قدرت و تحت تأثیر قرار/دادن رای/ دهندگان و دیگران استفاده می‌کردند. قرن‌ها قبل از اینکه چیزی در مورد مغز و نحوه عملکرد آن کشف شود، یونانیان باستان اولین کسانی بودند که دو اصل اساسی مربوط به حافظه را کشف کردند. زیرا می‌دانستند که حافظه با ربط دادن اطلاعات به یکدیگر بهتر تقویت می‌شود.

هفته سی و چهارم بارداری

هفته سی و چهارم بارداری

در هفته سی و چهارم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته سی و چهارم بارداری و نکات مهم درباره هفته سی و چهارم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید

نگاهی به چند قلوها

نگاهی به چند قلوها

نگاهی به چند قلوها داشتن نوزاد دوقلو شاید در ظاهر ساده به نظر برسد؛ اما این تصور کسی است که هرگز با این واقعیت روبه رو نشده است. دو قلوها هم می‌توانند مایه‌ی لذت و شادی دو برابر باشند و هم یک کابوس زنده (کار دو برابر و خواب بسیار کمتر). دوقلوها به قدری مشکل و سختی دارند که اگر پای صحبت مادری که دوقلو دارد بنشینید، ساعت‌ها می‌تواند برای شما در این باره حرف بزند، البته اگر مشتاق باشید که گوش دهید.......

خواص اسفرزه در باروری

خواص اسفرزه در باروری

خواص اسفرزه در باروری این چاشنی مغذی منبع خوب دیگر موادغذایی از جمله ویتامین E( 2 میلی گرن در هر ق غ) و ویتامین B6(3/0 میلیگرم در هر ق غ) هم هست. هردوی این موادغذایی برای سلامتی عمومی و سلامتی دستگاه تولیدمثل جنبه کلیدی دارند. ویتامین E یک آنتی اکسیدان قوی بوده و برای سالم نگه داشتن شما ضروری بوده و برای سلامت اسپرم حیاتی است. ویتامین B6 یک ویتامین مهم انرژی‌زا بوده که شما را در شب و روز متحرک نگه می دارند.

نوزادان در یک ماهگی

نوزادان در یک ماهگی

ویژگی های نوزادان در یک ماهگی نوزاد تازه به دنیا آمده شما در ماه اول پس از تولد چه ویژگی هایی دارند.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید