هفته دوم بارداری

هفته دوم بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1396/01/04 0 نظر 491 بازدید

 

شما سفر بارداری رو دارید طی میکنید

و در هفته دوم بارداری هستید و مطمئن هستم میخواید یک جنین سالم رو بدنیا بیارید

پس با ما همراه باشید تا ببینیم  تا در هفته دوم بارداری  چکار باید بکنید

هفته دوم بارداری و ویژگی های جنین شما در این هفته

 

کودکان طلایی : جنین در هفته دوم بارداری

ممکن است عجیب به نظر برسد ولی هنوز نمی‌توان شما را حامله دانست! لقاح تخمک به وسیلهٔ اسپرم، درحوالی آخر هفتهٔ دوم یا ابتدای هفتهٔ سوم صورت می‌گیرد.

ادغام هستهٔ اسپرم با هستهٔ تخمک، 10 تا 30 ساعت پس از حرکت اسپرم‌ها به طرف تخمک و ورود فقط یکی از آنها به داخل تخمک صورت می‌گیرد و این کار در واقع، ترکیب مادهٔ ژنتیکی اسپرم و تخمک با یکدیگر است. همان گونه که می‌دانیم از میلیون‌ها اسپرمی که پس از انزال مایع منی به داخل مهبل حرکت می‌کنند طی سفر پرنشیب و فراز 10 ساعته به طرف تخمک، فقط حدود 400 عدد زنده می‌مانند و از این تعداد، فقط یک اسپرم موفق می‌شود غشای خارجی تخمک را سوراخ کند و وارد آن شود (این مرحله حدود 20 دقیقه طول می‌کشد.)

جنسیت جنین (و در واقع پسر و دختر بودن فرزندتان)، در همان لحظهٔ لقاح (بارور شدن) تخمک مشخص می‌شود. از 46 کروموزوم تشکیل دهندهٔ مادهٔ ژنتیکی جنین فقط 2 کروموزم که یکی متعلق به اسپرم پدر و دیگری متعلق به تخمک مادر است، جنسیت جنین را تعیین می‌کنند. به دو کـرومـوزوم مزبور، کروموزوم جنسی گفته می‌شود.

هر تخمک مادر دارای یک کـروموزوم جنسـی X است ولی اسپـرم پـدر ممکن است دارای یک کـروموزم جنسـی X یا یک کـروموزوم جنسیY باشد. چنان‌چه اسپرم لقاح کننده با تخمک مادر دارای کروموزوم X باشد، فرزند، دختر (XX) و اگر دارای کروموزوم Y باشد، پسر (XY) خواهد بود.

علائم هفته دوم بارداری

لایهٔ مخاطی مفروش کنندهٔ رحم که جنین از آن تغذیه خواهد کرد در حال تکامل است و بدن شما، هورمون محرک فولیکول (FSH) ترشح می‌کند. این هورمون، تخمک را تحریک می‌کند تا بالغ شود.

در پایان این هفته، شما در قسمت میانی سیکل قاعدگی خود قرار دارید (البته در صورتی که پریودهای منظم 28 روزه داشته باشید). در پایان این هفته، تخمک‌گذاری (آزاد شدن یک تخمک به داخل لولهٔ فالوپ، یعنی لولهٔ رحمی) روی می‌دهد. زمان تخمک‌گذاری، محتمل‌ترین زمان برای حامله شدن است و اگر نزدیکی بدون محافظت در حوالی زمان تخمک‌گذاری انجام شود احتمال باردار شدن بسیار زیاد است. پس از انزال مایع منی، میلیون‌ها اسپرم به داخل مهبل حرکت می‌کنند و صدها عدد از آنها خود را به لوله فالوپ، یعنی جایی که تخمک در انتظار است می‌رسانند ولی معمولاً فقط یک اسپرم موفق به نفوذ به داخل تخمک و بارور نمودن آن می‌شود. اگر این اتفاق طی 12 تا 24 ساعت بعد روی دهد، حاملگی به وقوع پیوسته است هر چند هنوز مادر تغییرات ناشی از آن را حس نمی‌کند.

در هفتهٔ اول و دوم، دمای پایهٔ بدن (basal body temperature; BBT) را به طـور مرتب ثبت کنید و یا از مانیتور باروری یا کیت تخمک‌گذاری استفاده نمایید. BBT را می‌توان پیش از برخاستن از بستر، در هنگام صبح، با قرار دادن دماسنج در دهان، مقعد یا مهبل اندازه‌گیری کرد. وقتی از بستر خارج شوید و به حرکت بپردازید دمای بدن مقداری افزایش پیدا می‌کند و دیگر نمی‌توان آن را دمای پایهٔ بدن دانست. از زمان شروع پریود تا هنگام تخمک‌گذاری، دمای بدن بین 2/36 تا 4/36 درجهٔ سانتیگراد متغییر است ولی معمولاً BBT از هنگام تخمک‌گذاری تا شروع پریودبعدی به اندازهٔ یک درجه سانتیگراد تغییر می‌یابد. مانیتور باروری، وسیلهٔ الکترونیکی است که مقدار استروژن ادرار را نشان می‌دهد و بعضی از انواع آن BBT را هم ثبت می‌کنند. کیت‌های تخمک‌گذاری، مقدار هورمون LH را در ادرار اندازه‌گیری می‌کنند. به طور معمول مقدار LH در 24 تا 36 ساعت قبل از تخمک‌گذاری افزایش می‌یابد.

نوارهای مخصوص تست حاملگی در منزل، اغلب تا 14 روز بعد از لقاح دقیق عمل نمی‌کنند. ضمناً همان‌گونه که ذکر شد ممکن است حاملگی روی نداده باشد.

باید ها و نباید ها ویژه هفته دوم بارداری

کشیدن سیگار را ترک کنید. نیکوتین سیگار از راه جفت به جنین می‌رسد و موجب مشکلات زیادی برای جنین می‌شود (هفتهٔ اول).

شما پیام ما در صفحه بارداری هفته به هفته میخونید

آموزش ورزش در دوران بارداری  ​ (ویژه هفته دوم بارداری )

با انجام ورزش وضعیت بدنی خود را بهبود ببخشید و استرس‌ها را کاهش دهید. استرس، شانس باردار شدن را به تعویق می‌اندازد.

وضعیت بیمهٔ خود را مشخص کنید.

ورزش منظم، وضعیت روانی را بهبود می‌بخشد و موجب برطرف شدن تنش و اضطراب می‌شود.

اگر پیش از حاملگی فعالیت بدنی چندانی نداشته‌اید بعید به نظر می‌رسد این وضعیت در دوران بارداری چندان تغییر کند. در این صورت حداقل هر وقت می‌توانید مقداری پیاده‌روی کنید. روزانه 15 تا 20 دقیقه پیاده‌روی بسیار مفید است. روزانه 10 دقیقه به آرامی نرمش کنید.

حتی اگر بدن شما به طور طبیعی به اندازهٔ کافی انعطاف‌پذیر است، هورمون ریلاکسین (که مفاصل لگن را به منظور آماده شدن برای زایمان نرم و شل می‌کند و بر تمام مفاصل و رباط‌های بدن اثر می‌گذارد)، بدن شما را مستعد پیچ‌خوردگی، رگ به رگ شدن و یا سایر آسیب‌دیدگی‌ها می‌کند. در نتیجه، انتخاب فعالیت و ورزش مناسب از اهمیت زیادی برخوردار است.

در 3 ماهه اول بارداری، در صورتی که قدرت بدنی شما اجازه می‌دهد، یک روز در میان به مدت 20 دقیقه شنا کنید. در صورتی که شنا، اولین فعالیت صبحگاهی شما باشد می‌تواند تهوع صبحگاهی را از بین ببرد و انرژی کافی برای طول روز را به همراه داشته باشد.

ورزش نامنظم و پراکنده، بدن را در معرض آسیب‌دیدگی قرار می‌دهد و از مزایای ورزش منظم برخوردار نیست. بنابراین بهتر است ورزش را بر پایه برنامه‌ای منظم انجام دهید. بهترین راه، انجام حداقل 3 بار ورزش در هفته است.

قبل از تمرین، بدن خود را گرم کنید.

گرم کردن بدن قبل از تمرین، ماهیچه‌ها و مفاصل را برای تمرین و ورزش آماده و کمک می‌کند تا ضربان قلب شما به تدریج افزایش یابد. اگر از این کار صرف‌نظر کنید و بلافاصله به سراغ فعالیت شدید بدنی بروید (پیش از آنکه بدنتان آماده شده باشد)، ممکن است فشار شدیدی بر رباط‌های عضلات خود وارد بیاورید که موجب در رفتگی یا ضرب‌دیدگی آنها و آسیب دیدن شما شود.

دایماً به حرکت ادامه دهید و متوقف نشوید.

ایستادن بدون حرکت در یک نقطه برای مدت زمان طولانی و در حالت کششی (کشیده نگه داشتن برخی عضلات)، که در بعضی (تمرین‌های یوگا یا برخی رقص‌ها) دیده می‌شود، ممکن است موجب کاهش جریان خون رحم و جمع شدن خون در پاهای شما شود، که در نهایت می‌تواند سرگیجه را به دنبال داشته باشد. پس حرکت خود را متوقف نکنید و وضعیت بدن را مدام تغییر دهید یا درجا حرکت کنید.

اگر احساس ناراحتی یا درد می‌کنید، فوراً ورزش را متوقف کنید.

به وضعیت بدن خود دقت کنید. هنگامی که ناراحتی یا درد بروز می‌کند، حتماً مشکلی در کار است؛ پس فعالیت خود را متوقف کنید. شما باید با بدن خود کار کنید و به ندای آن گوش دهید، نه آنکه آن را تنبیه نمایید. مراقب علامت‌های خطر باشید.

پیش از ورزش، در حین آن و پس از انجام تمرینات مقدار زیادی آب بنوشید.

اگر مایعات ننوشید، ممکن است بدن شما مقادیر زیادی آب را بر اثر تعریق و تنفس سریع از دست بدهد؛ که به نوبه خود ممکن است موجب بروز برخی انقباضات عضلانی و همچنین افزایش دمای بدن شود. برخی اوقات، ممکن است این موارد به حدی برسند که برای شما و کودکتان خطرناک باشد. دو ساعت پیش از شروع برنامه ورزشی، دو لیوان آب بنوشید. در هنگام ورزش نیز، هر 15 تا 20 دقیقه، یک یا دو لیوان آب بنوشید.

در صورتی که روی زمین نشسته یا دراز کشیده‌اید، به آرامی از زمین بلند شوید.

مرکز ثقل بدن شما در دوران حاملگی تغییر می‌کند. به همین دلیل، باید در هنگام تغییر وضعیت، مراقبت زیادی به عمل آورید. بلند شدن سریع از زمین، موجب بروز احساس سرگیجه شده و حتی ممکن است منجر به از دست دادن تعادل و افتادن روی زمین بشود

کودکان طلایی: ما در این صفحه نکات مهم در مورد هفته دوم بارداری رو برای شما مادر عزیز رو عنوان کردیم..

در هوای خیلی گرم و یا بسیار مرطوب، از ورزش در هوای آزاد خودداری کنید.

اعم از این که حامله باشید یا نباشید، از ورزش در هنگامی که تابش خورشید بسیار داغ، و هوا نیز بسیار مرطوب است، خودداری کنید. این گونه آب و هوا، احتمال بروز گرمازدگی (گرم شدن بیش از حد بدن) را در شما افزایش می‌دهد. در روزهای بسیار گرم یا بسیار مرطوب، فعالیت شدید نکنید و یا در یک محیط سربسته با تهویه هوایی مناسب، ورزش کنید.

از ورزش‌های خطرناک دوری کنید.

از آنجا که مفاصل شما نرم‌تر و شل‌تر از حالت عادی هستند، بهتر است از فعالیت‌هایی که ممکن است موجب لیز خوردن یا به زمین افتادن شوند (که احتمال آسیب دیدن شکم را افزایش می‌دهند)، خودداری کنید. اسب‌سواری، اسکی، کوهنوردی و بسیاری از ورزش‌های برخوردی (از قبیل: فوتبال، بسکتبال و...) به هیچ وجه توصیه نمی‌شوند. همچنین بهتر است از ورزش‌هایی که در آنها از راکت استفاده می‌شود (از قبیل پینگ پونگ، تنیس یا اسکواش) نیز خودداری کنید زیرا ممکن است برای زانوها سنگین باشند.

در انتهای برنامه ورزشی به مدت چند دقیقه درجا حرکت کنید یا حرکات کششی سبک انجام دهید تا ضربان قلب شما به تدریج طبیعی شود.

برای جلوگیری از گرم شدن بیش از اندازهٔ بدن در حین ورزش، چند لایه لباس بپوشید تا بتوانید به راحتی بخشی از آنها را از بدن خارج نمایید یا از لباس‌های ورزشی مخصوص استفاده کنید. بعضی مطالعات بر روی حیوانات نشان داده‌اند که گرم شدن بیش از حد بدن می‌تواند اختلالاتی را به دنبال داشته باشد. دمای زیربغل پس از انجام ورزش باید کمتر از 2/38 درجه سانتی‌گراد باشد.

اطمینان حاصل کنید که سینه‌بند دوران حاملگی به اندازهٔ کافی محکم است تا از پستان‌هایتان مراقبت کافی به عمل آورد. همچنین به کفش‌های ورزشی نیاز دارید تا از رباط‌ها و تاندون‌های عضلات پایتان حمایت کنند. چنان چه اندازه کفش شما در اثر تورم خفیف پاها تغییر کرده است، یک جفت کفش نو و راحت بخرید.

ماما یا پزشک متخصص مامایی از شروع حاملگی، مراقبت‌های دوران بارداری را آغاز می‌کنند و به مادر می‌گویند که چه تغییراتی در دوران مزبور غیرطبیعی است و مادر باید از چه مواردی در این دوران پرهیز کند و با موضوعاتی مثل تغذیه، لباس پوشیدن، استحمام، استراحت و... چگونه برخورد نماید.

هدف از مراقبت‌های دوران بارداری، تأمین و حفظ سلامت و بهداشت مادر و جنین است و طی این مراقبت‌ها، مادر برای زایمانی سالم و طبیعی آماده می‌شود، آموزش‌های لازم در زمینه خطرات، عوارض و مسائل طبیعی همراه با حاملگی را یاد می‌گیرد و در نتیجه، سلامت جسمی و روحی مادر حفظ می‌شود و احتمال مرگ و میر مادر در اثر عوارض بارداری کاهش می‌یابد. از سوی دیگر، احتمال سقط جنین یا تولد نوزاد نارس یا کم وزن و نیز احتمال تولد نوزاد ضعیف یا مرده کمتر می‌شود.

از خوردن غذاهای عمل‌اوری شده و نیز غذاهای پر کالری و کم ارزش مانند شیرینی، بیسکویت و نوشیدنی‌های گازدار پرهیز کنید. مواد سبوس‌دار و حاوی سلولز را در رژیم غذایی خود قرار دهید و به جای غذاهای سرخ شده، از غذاهای آب‌پز، بخارپز و یا کبابی استفاده کنید. از مواد شیرین‌کننده طبیعی استفاده نمایید.

اگر تاکنون از مکمل حاوی اسید فولیک استفاده نمی‌کرده‌اید شروع به مصرف روزانهٔ مکمل‌های حاوی حداقل 400 میکروگرم اسید فولیک نمایید. با این کار، خطر بروز ناهنجاری‌های تکاملی لولهٔ عصبی در جنین کاهش می‌یابد. بیشتر مکمل‌های ویتامینی پیش از بارداری دارای مقدار کافی اسید فولیک هستند .

تبریک میگم شما همچنان ما رو در سایت کودکان طلایی همراهی میکنید

و هفته دوم بارداری رو شما با کارشناسان ما هم پشت سر گذاشتید

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

پرورش کودکان طلایی از تولد تا 7 سالگی

پرورش کودکان طلایی از تولد تا 7 سالگی

تعریفی نو از تربیت کودک . 2 گروه نیازهای اصلی کودک . نیازهای روانی : تعریفی از مرگ و زندگی . ترسهای طبیعی کودکان از بدو تولد .

بسته آموزشی بارداری طلایی

بسته آموزشی بارداری طلایی

پدر و مادر باید بدانند که تربیت از تولد شروع می‌شود و والدین بیشترین نقش را در 8 سال اول تولد دارند. بعد تا 12 سال این نقش کم رنگ، تا 18 سال کم رنگ تر و بعد از 18 سالگی تحت تأثیر عوامل محیطی، هم سالان و جامعه قرار می‌گیرند، والدین باید آگاه باشند با محکم کردن پایه‌های شخصیتی در همه‌ی زمینه‌های رشد، تنها در این سال‌ها فرصت دارند به تربیت فرزند خود بپردازند.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفته پنجم بارداری

هفته پنجم بارداری

یک ماه تموم شد و شما در ماه دوم و هفته پنجم بارداری هستید در این هفته هم اطلاعات بسیار مهمی رو برای تو مادر عزیز یادداشت کردیم و منتظریم تا با ما در هفته پنجم بارداری هم همراه بشی

8 راز بزرگ آفرینش جنین که هنوز هم بی پاسخ مانده‌اند - قسمت دوم

8 راز بزرگ آفرینش جنین که هنوز هم بی پاسخ مانده‌اند - قسمت دوم

کروموزوم‌ها نیز داستانی دارند. این داستان در اکتشافی خلاصه می‌شود که دو دانشمند بزرگ جیمز واتسون و فرانسیس کریک به آن دست یافتند. آن‌ها در سال 1953 جایزه نوبل را به دست آوردند به دلیل اکتشافی که به کرموزومهای رنگی نامگذاری شده بود. تعداد این کروموزوم‌ها به 46 کروموزوم در هر سلول می‌رسد و به قول دیگر 23 جفت. 22 جفت از این تعداد یکنواخت شبیه به هم هستند اما تنها جفت باقی‌مانده وظیفه مهم تعین جنسیت جنین را برعهده دارد.

هفته شانزدهم بارداری

هفته شانزدهم بارداری

هفته شانزدهم بارداری صورتت گل انداخته بهت میگیم مامان گلی طلایی و میتونید از این هفته یعنی هفته شانزدهم بارداری در کلاسهای اموزش پیش از زایمان ثبت نام کنید

حواس پنجگانه‌ی جنین

حواس پنجگانه‌ی جنین

پژوهشگران و دانشمندان متخصص با نمودارهای واضح و در تعدادی از پژوهش‌ها این دانش پربار را ثابت کرده‌اند.( تأثیر رویدادهای گذشته در هر مرحله از زندگی بر روی آینده فرد) ولی انگار پا را فراتر گذاشته‌اند و بنظر می‌رسد آن‌ها می‌توانند ریشه رفتارهای پریشان را مشخص و کنترل کنند (حتی در رحم مادر) و کنترل رفتارها، دانشمندان را چشم انتظار می‌کند باتوجه به آمادگی نامحدود اطفالی که هنوز به دنیا نیامده اند و آمادگی پدران و مادران و دست آخر آمادگی جامعه، به نتایج درخشانی دست پیدا کنند.

هفته چهل و یکم بارداری

هفته چهل و یکم بارداری

هفته چهل و یکم بارداری ​اگه هنوز زایمان نکردی اصلا جای نگرانی نیست و این روزها ممکنه از راه برسه ​تا نی نی نیومده میتونی ار فرصت ها استفاده کنی و آخرین روزهای دو نفره بودن رو با همسر جان خوش بگذرونید

هفته بیست و دوم بارداری

هفته بیست و دوم بارداری

هفته بیست و دوم بارداری نی نی میتونه از هفته بیست و دوم بارداری شکلک دربیاره  و میتونی از الان برای رفتن به بیمارستان محل زایمان مدت زمان زایمان و نظایر اون با پزشک یا  ماما مشورت کنی اینا نشونه های خوبیه 

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید