قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

خواص شوید در دوران شیردهی

خواص شوید در دوران شیردهی
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/07/12 0 نظر 32 بازدید

خواص شوید در دوران شیردهی

شما ممکن سات فکر کنید شوید فقط برای ترشی است ولی این گیاه همه کاره سرشار از موادغذایی بوده و در بازسازی بدن، تولید شیر و سالم نگه داشتن کودک کمک می‌کند. شوید تازه منبع خوب فیبر، نیاسین، فسفر، مس، ریبوفلاوین، ویتامین B6، فولات، آهن و پتاسیم است. همه این موادغذایی از رشد و نمو سالم خود و کودکتان پشتیبانی میکنند. مهم‌تر از همه این که شوید تازه منبع چهار ماده غذایی، دارای اهمی...

خواص شوید در دوران شیردهی


شما ممکن سات فکر کنید شوید فقط برای ترشی است ولی این گیاه همه کاره سرشار از موادغذایی بوده و در بازسازی بدن، تولید شیر و سالم نگه داشتن کودک کمک می‌کند. شوید تازه منبع خوب فیبر، نیاسین، فسفر، مس، ریبوفلاوین، ویتامین B6، فولات، آهن و پتاسیم است. همه این موادغذایی از رشد و نمو سالم خود و کودکتان پشتیبانی میکنند. مهم‌تر از همه این که شوید تازه منبع چهار ماده غذایی، دارای اهمیت ویژه در شیرسازی است که عبارتند از: روی، آهن، ویتامین‌های A و C.

                        خواص شوید در شیردهی
شوید در یک نگاه


مقدار مصرف: 1 گرم             کلسیم: صفر                 کالری: صفر                  ویتامین A:2%
چربی اشباع شده: صفر             ویتامین C:1%              پروتئین: صفر            آهن:1%
فیبر: 1 گرم

حتما بخوانید: فواید کلم پیچ در دوران شیردهی

واقعیت اثبات شده


شیردهی موفق به اندازه و ساختار سینه‌ها بستگی ندارد!


روی برای شیردهی


پرولاکتین اولین هورمونی است که ساخت شیر را در مادران جدید تنظیم می‌نماید. تحقیقات نشان داده رژیم گرفتن و تغذیه نامطلوب بر غلظت پرولاکتین پلاسما اثر می‌گذارد. کمی مقدار روی در غذاها ممکن است باعث کاهش غلظت پرولاکتین شده و سبب کم شدن تولید شیر گردد. افزودن غذاهای روی‌دار کمک خوبی برای شیردهی است. در هر 28گرم شوید  1/0 کیلی‌گرم روی موجود است.

                                                           خواص شوید در شیردهی

یک گیاه سرشار از آهن 


شوید دارای موادغذایی مهمی از جمله آهن است. بعد از زایمان ذخیره آهن بدن شما احتمالا کمی پایین است. اگر از مقدار آهنی که کودک در دوران بارداری از شما گرفته سخن نگوئیم فقط همین خونریزی وقت زایمان میتواند ذخیره آهن‌تان را کم کند. خوردن غذاهای آهن‌دار مانند شوید( در هر 28 گرم 1/0 میلی‌گرم) می‌تواند به بازسازی ذخیره آهن شما کمک کند. آهن اکسیژن را از ریه‌ها تا سلول‌ها می‌رساند و در آنجا است که اکسیژن تولید انرژی می‌نماید. آهن بیشتر در غذاها باعث افزایش انرژی شده یعنی چیزی که شما همیشه کم خواهید داشت تا این که نوزاد غذاخور شده و شب تا صبح یکسره بخوابد.

حتما بخوانید: اولین غذای کودک چیست؟


نیروی AC


شوید منبع خوب ویتامین‌های A و C بوده و هر 28 گرم آن 40درصد نیازهای هر یک از این ویتامین‌ها را دارد. ویتامین C کلاژن را حفظ می‌کند. کلاژن چهارچوبی برای پوست است که بعد از زایمان به سرعت شروع به جمع کردن پوست شکم و جریان خون بیشتر در سینه-ها می‌کند ولی این آنتی‌اکسیدان فقط به جوان‌تر نمودن و زیبایی پوست اکتفا نمی‌کند. ویتامین C به التیام زخم‌ها و تقویت رگ‌های خونی می‌پردازد که بعد از زایمان در رحم شما انجام می‌گردد.

                                                       خواص شوید در شیردهی

علاوه بر این، ویتامین C موجود در شوید به جذب آهن موردنیاز بدن کمک می‌کند. درحالی که ویتامین C یک آنتی‌اکسیدان محلول در آب است. همکار او یعنی ویتامین A در قسمت‌های چرب بدن شما حفاظت آنتی‌اکسیدانی دارد. علاوه بر این‌ها ویتامین A برای بازسازی و رشد لازم است. بدن شما خود را بازسازی نموده و بدن کودکتان درحال رشد بوده و با این حساب ویتامین A برای هردو شما مهم است.


غذاهای خوشمزه استفاده در ترشیجات


شوید فقط برای ترشی نیست. برگ‌های پر مانند و خوشبوی آن در سالادهای مخلوط یا سالاد کلم و پنیر و سالاد گوجه‌فرنگی خوشمزه‌اند. برگ‌های آن را خرد کرده و در ماست بریزید یا این که روی خیار ریخته و در هوای گرم بخورید.

                                                         خواص شوید در شیردهی

آن را در سالاد سیب‌زمینی و یا تخم‌مرغ ریخته تا بوی خوش آن را استشمام کنید. کدوی تابستانی سرخ کرده، هویج پخته یا سیب‌زمینی تازه را به جای جعفری یا شوید خردشده تزئین نمائید. شما از این تغییر لذت خواهید برد. شوید را می‌توان قبل از پختن انواع نان روی آنها پاشید یا این که با کره ارگانیک مخلوط کرده و بعد از پختن نان روی آن مالید. شوید له کرده بر روی غذاهای دریایی کباب شده هم خوشمزه است.

حتما بخوانید: چرا شیر مادر مفید است؟

فقط آرام باشید


برای شیردهی سالم کوشش کنید. قبل و بعد از شیردهی آرامش یابید. چند دقیقه استراحت می‌تواند به بهبود تولید شیر کمک کند.

                                                   خواص شوید در شیردهی

این قانون مهمی برای غذا خوردن هم هست. قبل و بعد از غذا خوردن استراحت کنید تا غذایتان بهتر هضم شده و موادغذایی بیشتری جذب بدنتان گردد.
 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

خواص کنگر فرنگی در دوران بارداری

خواص کنگر فرنگی در دوران بارداری

خواص کنگر فرنگی در دوران بارداری کنگر فرنگی با طمع کره غذایی خیلی خوشمزه اما فراموش شده است با این حال این جوانه‌ها (آنها در عمل مرحله نارس یک گل کنگر مانند بزرگ هستند) را نه تنها می‌توان آسان تهیه نمود بلکه دارای مواد غذایی‌ای هستند که به آرام نمودن بعضی از مشکلات دوران بارداری کمک می‌کنند و ساختار چرب مانند بی‌عیب آن‌ها بی‌نظیر است.

رفع یبوست در دوران بارداری

رفع یبوست در دوران بارداری

رفع یبوست در دوران بارداری دلایل زیادی وجود دارد که چرا یک خانم باردار از یبوست رنج می‌‌‌‌برد ولی دو تا از مهمترین آن‌‌‌‌ها مقدار 
هورمون‌‌‌‌های زیاد و فضای همیشه در حال کاهش شکم است که روده‌‌‌‌ها نمی‌‌‌‌توانند خوب عمل کنند. مقدار زیاد هورمون پروژسترون باعث می‌‌‌‌شود عضلات روده‌‌‌‌ها خیلی کمتر از معمول کار کرده و در نتیجه مدفوع خشک و سفت شده و حرکات روده ها کم شود. 

قارچ چتری طلایی ، غذایی خوشمزه برای پس از زایمان

قارچ چتری طلایی ، غذایی خوشمزه برای پس از زایمان

قارچ چتری طلایی ، غذایی خوشمزه برای پس از زایمان قارچ نعمت لذت بخشی برای افزودن به برنامه غذایی پس از زایمان است. تصور بر این است که قارچ چتری طلایی در مقایسه با قارچ‌‌های سفید یکی از سالمترین و بهترین قارچ‌‌های روی زمین است چون دارای ویتامین مواد معدنی و آنتی‌‌اکسیدان بیشتری است

مواد معدنی مورد نیاز در دوران بارداری

مواد معدنی مورد نیاز در دوران بارداری

مواد معدنی مورد نیاز در دوران بارداری آهن مستقیما انرژی‌‌‌‌‌زا نیست ولی به عامل اصلی انرژی یعنی اکسیژن کمک می‌‌‌‌‌کند. اکسیژن از طریق خون از ریه‌‌‌‌‌ها به قسمت‌‌‌‌‌های مختلف بدن می‌‌‌‌‌رسد. گلبول‌‌‌‌‌های قرمز خون دارای هموگلوبین و هموگلوبین دارای آهن است.

خواص هندوانه و خربزه در دوران شیردهی

خواص هندوانه و خربزه در دوران شیردهی

خواص هندوانه و خربزه در دوران شیردهی انواع خربزه برای مادران شیرده بهترین غذاست. طالبی یا قندک ریش بابا... و انواع هندوانه میوه‌هایی هستند که میتوانید از آنها لذت ببرید. آنها دارای مقدار زیادی آب بوده که یک ماده غذایی بوده و شما اکنون حقیقتا به آن نیازمندید چون روزانه نزدیک به 2 کیلوگرم شیر تولید میکنید و 90درصد شیر هم آب است.

خواص جوانه گندم در دوران بارداری

خواص جوانه گندم در دوران بارداری

خواص جوانه گندم در دوران بارداری آیا تا به حال از خود پرسیده‌‌‌‌اید که جوانه گندم چگونه گندم قهوه‌‌‌‌ای مایل به زرد درون مزارع را به نان سفید پف کرده تبدیل می‌‌‌‌کند که ما دوست داریم آن را با کره و مربا یا پنیر بخوریم؟! وقتی گندم فرآوری می‌‌‌‌شود سبوس و جوانه آن گرفته میشود و بقیه برای درست کردن آرد و نان سفید مصرف می‌‌‌‌شود ولی جوانه جایی است که بیشترین مقدار موادغذایی در آن است. خوشبختانه این جوانه بسته‌‌‌‌بندی شده و در فروشگاه‌‌‌‌ها فروخته می‌‌‌‌شود. 

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید