قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

پیش گیری از آسیب دیدگی نوزاد

پیش گیری از آسیب دیدگی نوزاد
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/06/01 0 نظر 106 بازدید

پیش گیری از آسیب دیدگی نوزاد

آگاهی بهترین راه پیشپیری است  و اطلاع از آسیب های شایعی که برای نوزادان اتفاق می افتد بهترین راه جلوگیری از آن هاست


پیشگیری از آسیب دیدگی نوزاد


آگاهی  بهترین راه پیشگیری است و اطلاع از آسیب‌های شایعی که برای نوزادان اتفاق می‌افتد بهترین راه جلوگیری از بروز آنهاست از شایع‌ترین حوادثی که برای نوزادان اتفاق می‌افتد، معمولاً افتادن از روی مبلمان یا زمین خوردن و برای نوزادان بزرگ‌تر (اما زیر یک سال) پایین افتادن از پله‌ها یا روروک است. نوزاد ممکن است در چند هفته‌ی اول تولد نتواند بچرخد و از جایی بیفتد، اما پس از چند هفته این اتفاق زیاد رخ می‌دهد. از همان روز اول تولد، طوری رفتار کنید که گویی نوزاد می‌تواند بچرخد. بنابراین هرگز او را تنها در تخت خود، میز تعویض یا کالسکه رها نکنید. همیشه از قبل برای مرحله‌ی بعدی رشد حرکتی نوزاد که چرخ‌های توقف ناپذیر است، آماده باشید.

                                                            اسیب دیدگی نوزاد


خرید برای نوزاد 


لباس کودک و نوزاد برای خود به یک صنعت تبدیل شده است. بسیاری از لباس‌هایی که این روزها برای نوزادان تولید می‌شوند، بسیار زیبا و دوست داشتنی‌اند و اگر گاهی وسوسه می‌شوید که حتی بعضی لباس‌ها و پوشاک مخصوص نوزادان را جینی بخرید، اصلا عجیب نیست. اما به شما اخطار می‌دهیم که بسیاری از این لباس‌های جینی که از قبل می‌خرید یا برایتان هدیه می‌آورند دست نخورده و بی استفاده باقی می‌مانند، زیرا رشد نوزادان بسیار سریع است و بسیاری از لباس‌های نوزادی شان فوراً کوچک می‌شود و نمی‌توان از آنها استفاده کرد.

حتما بخوانید: پذیرش در بیمارستان و شروع زایمان


 علاوه بر لباس، نوزاد به لوازم دیگری نیاز دارد که در زیر نام آنها آورده شده است. پس تمام پول خود را صرف خرید لباس نکنید:


    وسایل بهداشتی: برس مو، ناخن گیر نوزاد، شامپو و صابون نوزاد تهیه کنید؛ 
     ملحفه و حوله: به تعدادی حوله، پتوهای مختلف نوزاد و ملحفه برای تخت نیاز دارید، همچنین پارچه‌های حول‌های مربعی کوچکی که برای آروغ زدن نوزاد روی دوش‌تان قرار می‌دهید یا در زمان‌های دیگری که نوزاد بالا می‌آورد. 
    لوازم خانگی مورد نیاز نوزاد: به یک تختخواب یا تخت سفری و سبد یا ساک حمل نوزاد به خصوص اگر او را در اتاق خود و پیش خودتان می‌خوابانید، به علاوه‌ی میز یا تشک تعویض نوزاد هم نیاز خواهید داشت. 

                                                               اسیب دیدگی نوزاد
    کیف تعویض و وسایل نوزاد: این کیف‌ها در اندازه‌ها و اشکال مختلف وجود دارند و در مسافرت حتی سفرهای بسیار کوتاه مفید و لازم اند، همیشه پوشک، دستمال مرطوب پاک کننده‌ی نوزاد، تشک تعویض، حوله و خشک کن و دو دست لباس در آن داشته باشید.
     صندلی ماشین: برای اینکه بدانید باید دنبال چه چیزی باشید،
    کالسکه‌ی نوزاد: مدل‌ها و حق انتخاب‌های متفاوتی وجود دارد و اگر بخواهید به حرف موافقان یا مخالفان این وسیله‌ها گوش دهید، دیوانه خواهید شد. ظاهر این وسیله مهم است ؛ اما کارایی و کیفیت آن مهم‌تر است. اگر می‌خواهید کالسکه بخرید و از زمان تولد از آن استفاده کنید، باید کالسکه‌ای انتخاب کنید که کاملا صاف باشد، زیرا عضلات نوزادتان قدرت کافی برای کنترل سر ندارد و نمی‌تواند در حالت نشسته در کالسکه بنشیند.
     اگر قصد دارید از وسایل دست دوم برای نوزاد خود استفاده کنید، باید از ایمنی و سلامت آنها مطمئن شوید، چرا که وسایل ناامن خطرات فراوانی برای نوزاد به همراه خواهند آورد که به ارزانی آنها نمی‌ارزد.

حتما بخوانید: تست های تکمیلی برای تشخیص ناهنجاری های جنینی


ثبت تولد نوزاد


وجود نوزاد تا زمانی که تولد او را در ثبت احوال به ثبت نرسانید، رسمیت قانونی ندارد. به مرکز ثبت احوال شهر خود بروید و تولدش را در آنجا به ثبت برسانید و در خواست شناسنامه کنید. در برخی کشورها مدت زمانی برای ثبت تولد نوزاد تعیین شده است که نباید از این تاریخ دیرتر برای دریافت شناسنامه اقدام کرد.
 در محل ثبت احوال، باید اطلاعات زیر در اختیار مسئولان قرار داده شود:
    جنسیت نوزاد؛ 
     برگه‌ی تاریخ و محل تولد نوزاد که بیمارستان صادر کرده است؛ 
     اسم کامل، فامیل، تاریخ و محل تولد؛ 
     آدرس محل سکونت؛
    شغل خودتان؛
    تاریخ ازدواج و عقدنامه.
 فقط شما و همسرتان می‌توانید برای ثبت تولد و گرفتن شناسنامه‌ی نوزادتان اقدام کنید. پس از ارائه‌ی تمام مدارک مورد نیاز و تکمیل فرم‌های ثبت احوال، شناسنامه‌ی نوزاد را تحویل‌تان می‌دهند.

                                          آسیب دیدگی نوزاد
تشخیص علل نگرانی


والدین جدید معمولاً خیلی زود در صورت مشاهده‌ی برخی علائم و نشانه‌های نگران کننده در نوزاد خود مضطرب می‌شوند. اگر قبلاً نوزاد یا کودکی دور و اطرافتان نبوده است ممکن است در فهم حالات یا مشکلات وی به خصوص در ابتدا و چگونگی نگهداری از او مشکل داشته باشید. نوزادان اکثر اوقات آب دهان شان بیرون می‌ریزد، جوش‌های ریز میزنند یا مشکلات دیگری پیدا می‌کنند. اما در چه مواردی بهتر است یا باید با پزشک تماس گرفت: 

حتما بخوانید: تمرینات تنفسی و روش های متفاوت زایمان


    اگر متوجه تغییری در رفتار نوزاد شدید، مثلاً نوزادی که قبلاً راحت می‌خوابیده یکدفعه زیاد گریه می‌کند و نمی‌خواید یا خوب غذا می‌خورده، اما دیگر غذا نمی‌خورد؛ 
     اگر نوع تنفس نوزاد تغییر کند و به سختی نفس بکشد یا نفس نفس بزند؛ 
     اگر چند بار در روز بالا بیاورد یا مدفوع اسهالی داشته باشد؛ 
     اگر پوشکش بیشتر از چهار بار در روز کاملا خیس شود؛ 
     اگر درجه حرارت بدن نوزاد بالاتر از 8/37 یا کمتر از 4/35 درجه‌ی سانتی گراد باشد؛
     اگر بدنش ناگهان پر از جوش شود یا رنگ پوستش تغییر کند. 
 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

هوشهای  هشت نابغه- تولد تا هفت سالگی

هوشهای هشت نابغه- تولد تا هفت سالگی

در جهان امروز تحقیقات گسترده‌ای در زمینه‌ی هوش و استعداد کودکان صورت گرفته و می‌ گیرد.

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است تنها زمینه های شناسایی، رشد و شکوفایی آنها فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

شیردادن به دو قلوها

شیردادن به دو قلوها

شیر دادن به دو قلوها شیردادن به دوقلوها ممکن است کاری دلهره آور و سخت به نظر برسد؛ اما بعضی خانم‌ها این کار را با موفقیت انجام می‌دهند. بدن می‌تواند همزمان شیر کافی برای دو نوزاد تولید کند، به خصوص اگر به دادن شیر خود به دو نوزاد اصرار داشته باشید.......

نکات بارداری چند قلویی

نکات بارداری چند قلویی

نکات بارداری چند قلویی در قدیم پزشکان به مادرانی که دوقلو باردار بودند، توصیه می‌کردند که از هفته‌ی 24 تا 28 به بعد، بیشتر در رختخواب بمانند و استراحت کنند. اما اطلاعات و آمار نشان می‌دهد که احتمال زایمان زودرس در زنانی که استراحت مطلق می‌کردند و همچنین کم وزنی نوزادان این زنان، نسبت به دیگران به هیچ وجه کمتر نشده است

هفته بیست وچهارم نوزادی

هفته بیست وچهارم نوزادی

هفته بیست وچهارم نوزادی

سزارین

سزارین

سزارین عمل سزارین در زمانی استفاده می شود که پزشک تشخیص دهد مادر نمی تواند زایمان را به طور طبیعی انجام دهد و برایش ضرر دارد

پرورش جنین از نظر اسلام

پرورش جنین از نظر اسلام

پرورش جنین از نظر اسلام بدیهی است که پرورش جنین ریحانه‌‌‌ای که با ریاحین بهشتی هماوردی نماید نیاز مراقبتی والا و آماده-سازی تمام شرایط پیش از افشاندن بذر تا زمان به ثمر نشستن آن دارد. در واقع تمام پیامبران الهی آمده-اند تا همین یک هدف، یعنی پرورش انسانی که لایق جنت و لقای پروردگار باشد را تعقیب نمایند.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید