قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

معاینات دوران بارداری در سه ماهه ی سوم

معاینات دوران بارداری در سه ماهه ی سوم
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/05/29 0 نظر 130 بازدید

معاینات دوران بارداری در سه ماه ی سوم

بیشتر پزشک ها توصیه می کنند که در طول سه ماه سوم بارداری باید چکاپ هایی انجام شود

معاینات دوران بارداری در سه ماهه‌ی سوم


بیشتر پزشک‌ها توصیه می‌کنند که در طول سه ماهه‌ی سوم اولین بارداری باید چکاپ‌هایی در هفته‌های 28، 31، 314، 36، 38، 40، 41 انجام شود و فرد باردار به پزشک مراجعه کند؛ اما گاهی پزشکان وقت ملاقات‌ها را هر دو هفته یک‌بار تنظیم می‌کنند. در بیشتر این ویزیت‌ها یک سری آزمایش‌ها و معاینات معمول انجام میگیرد  که شامل اندازه گیری فشار خون، آزمایش ادرار، ضربان قلب جنین و اندازه گیری ارتفاع رحم است. در هفته 28 یا 30 همچنین باید یک آزمایش خون دیگر برای بررسی مجدد کم خونی انجام دهید این معاینات زمان بسیار خوبی برای بحث در مورد نگرانی‌ها یا سوالاتی است که در ذهن دارید؛ برای مثال در خصوص وضع حمل.

                                             معاینات ماه سوم بارداری

اگر در موعد مقرر وضع حمل نکنید

 باید در هفته‌ی 41 دوباره برای انجام یک چکاپ دیگر به پزشک مراجعه کنید . در هفته‌ی 41، جفت ممکن است به خوبی نتواند از جنین حمایت کند و برای نوزادتان حوادث و گاه مشکلات جدی پیش‌بینی نشده‌ای پیش آید، پس این آخرین ملاقات با پزشک بسیار مهم است. درچنین شرایطی که بارداری خیلی طولانی می‌‌شود، شایر کمتر خانمی بخواهد که زایمان با تحریک انجام دهد اما در هر صورت انجام این نوع زایمان مطمئن‌‌ترین روش برای بازگشت به خانه با خیال راحت همراه با یک نوزاد سالم است.

حتما بخوانید: آشنایی با سه ماهه ی سوم بارداری

 


آمادگی برای شرکت در کلاس‌‌های مخصوص والدین 


در اکثر بیمارستان‌‌ها کلاس‌‌های آمادگی برای والدینی که قرار است بچه‌‌دار شوند برگزار می‌‌شود. گاهی‌‌اوقات کلاس‌‌های آموزشی زایمان یا کلاس‌‌های دیگری به منظور آمادگی والدین برای وضع حمل و تولد نوزاد برگزار می‌‌شود که شما را با مباحثی فرای بارداری آشنا می‌‌کند. در این کلاس‌‌ها می‌‌توانید در مورد بارداری، وضع حمل، انواع مسکن‌‌ها، تولد نوزاد و همچنین نرمش‌‌های پیش از زایمان، روش‌‌های برقراری آرامش و شل کردن بدن و نکته‌‌هایی در خصوص چگونگی مراقبت از نوزاد بیاموزید. 


کلاس‌‌های آمادگی پدرها برای آماده‌‌سازی پدران آینده برگزار می‌‌شود و شما تنها مردی نیستید که در این کلاس‌‌ها شرکت می‌‌کنید. این کلاس‌‌ها که در برخی بیمارستان‌‌ها برگزار می‌‌شود، فرصت بسیار خوبی است تا نکاتی درباره‌‌ی دوران بارداری، تولد نوزاد و چگونگی کمک به همسرتان در زمان وضع حمل بیاموزید.

                                                   معاینات بارداری 
شاید در این کلاس شما را با اتاق زایمان هم آشنا کنند و اگر اینطور نبود، می‌‌توانید از مسئولان بخواهید که اجازه دهمد سری به آنجا بزنید. 
تعدادی از خانم‌‌ها ترجیخ می‌‌دهند در کلاس‌‌های خصوصی شرکت کنند و در خصوص نکات بارداری و چگونگی وضع حمل آموزش ببینند. به این منظور می‌‌توانید از پزشک خود یا ماما بخواهید یکی از این مراکز را در صورت امکان به شما معرفی کنند. 
یکی از فواید شرکت در کلاس‌‌های آمادگی برای زوج‌‌ها، آشنایی با زوج‌‌هایی است که به‌‌زودی پدر و مادر می-شوند. 


تشخیص علل نگرانی 


در طول هفته‌‌ها و ماه‌‌های پایانی بارداری، بیشتر از قبل پزشک خود را ملاقات کنید. هنوز هم خیلی سأالات ممکن است در طول این مدت و فاصله‌‌ی بین قرارها به‌‌وجود آید. در طول سه‌‌ماهه‌‌ی سوم همه‌‌چیز ممکن است برای شما و نوزادتان حادتر شود. 


خون‌‌ریزی 


اگر هر خون‌‌ریزی شدیدی را تجربه کردید، فورا پزشکتان را در جریان قرار دهید. بعضی حون‌‌ریزی‌‌های سه-ماهه‌‌ی سوم برای شما و نوزادتان بی‌‌ضررند، اما گاهی می‌‌توانند خطرناک و ناشی از مشکلات پیچیده‌‌ای باشند. بنابراین هر خون‌‌ریزی‌‌ای را به پزشک اطلاع دهید تا علت آن بررسی شود. علت‌‌های ممکن خون‌‌ریزی در سه-ماهه‌‌ی سوم به شرح زیر است: 

حتما بخوانید: سقط جنین در دوران بارداری


   زایمان پیش از موعد؛

   التهاب یا حساسیت و تحریک لگن خاصره یا پارگی بی‌‌خطر مویرگ‌‌های خونی سطحی لگن که می-تواند پس از عمل نزدیکی رخ دهد؛ 

   قرارگیری جفت در وضعیت نامناسب
  پارگی یا جداشدن جفت
  نمایش خونی. مقدار این خون کمتر از آن است که موقع قاعدگی می‌‌بینید و اغلب همراه با ترشحات غلیظ است. 


وضعیت بریچ 


وقتی کودکی به‌‌جای اینکه در هفته‌‌های پایانی سرش به پایین باشد، پاهایش در لگن مادر قرار بگیرد به این حالت وضعیت بریچ یا ته (breech) گفته می‌‌شود که حدود 2 تا 4 درصد از تمام زایمان‌‌ها ممکن است از این نوع باشد. 

                                                معاینات بارداری
هر چه بیشتر به پایان بارداری نزدیک می‌‌شویم، احتمال قرارگیری کودک با وضعیت ته کمتر می‌‌شود. یکی از هر 4 خانمی که در چکاب هفته‌‌ی 22 جنینش در وضعیت ته بوده است تا هفته‌‌ی 30 به حالت سرو ته، یعنی سر به پایین برمی‌‌گردد؛ یعنی در هفته‌‌ی 34 احتمال 1 در 12 به 1 در هر 20 نفر کاهش می‌‌یابد و در هفته‌‌ی 40 ممکن است از هر 35 جنین فقط یکی با پا متولد شود. 
اگر جنین هنوز در هفته‌‌ی 36 پاهایش در لگن شما باشد، پزشکان بیمارستان با بررسی وضعیت‌‌تان و اندازه‌‌ی سر نوزاد و اندازه‌‌ی لگن شما، امکان چرخش نوزاد را بررسی می‌‌کنند و در صورت تأیید نبود امکان زایمان طبیعی، فرزندتان را به کمک عمل سزارین به‌‌دنیا خواهند آورد

حتما بخوانید: خستگی و تهوع در سه ماه اول بارداری


کاهش حجم مایع آمنیوتیک 


عبارت علمی کاهش حجم مایع کیسه‌‌ی آب، اولیگوهیدرآمنیوس است(نام دیگر آن زایمان خشک است) که معمولا در سونوگرافی مشخص می‌‌شود. ممکن است علت مشخصی برای کاهش حجم مایع کیسه‌‌ی آب وجود نداشته باشد یا می‌‌تواند با (در مبحث «مشکلات رشد جنین» بیشتر به آن می-پردازیم). پارگی پیش از موعد غشایی یا دیگر مسائل مربوط باشد. معمولا کاهش خفیف مایع آمنیوتیک جایی برای نگرانی ندارد و پزشک در این شرایط شما را از نزدیک معاینه می‌‌کند تا مطمئن شود مشکل خاصی وجود ندارد. 


کاهش حرکات جنین 


اگر حرکات جنین در رحم خود را که مدتی به‌‌وجود آن‌‌ها عادت کرده‌‌اید، دیگر حس نکردید، حتما تلفنی با پزشک خود یا بخش زایمان بیمارستانی که به آن مراجعه می‌‌کنید در میان بگذارید. هر چه به زمان نزدیکتر می‌‌شوید، حرکات نوزاد از مهم‌‌ترین علائمی است که باید به آن توجه کنید. 
 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی بارداری طلایی

بسته آموزشی بارداری طلایی

پدر و مادر باید بدانند که تربیت از تولد شروع می‌شود و والدین بیشترین نقش را در 8 سال اول تولد دارند. بعد تا 12 سال این نقش کم رنگ، تا 18 سال کم رنگ تر و بعد از 18 سالگی تحت تأثیر عوامل محیطی، هم سالان و جامعه قرار می‌گیرند، والدین باید آگاه باشند با محکم کردن پایه‌های شخصیتی در همه‌ی زمینه‌های رشد، تنها در این سال‌ها فرصت دارند به تربیت فرزند خود بپردازند.

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است تنها زمینه های شناسایی، رشد و شکوفایی آنها فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند.

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

تعریفی نو از تربیت کودک . 2 گروه نیازهای اصلی کودک . نیازهای روانی : تعریفی از مرگ و زندگی . ترسهای طبیعی کودکان از بدو تولد .

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

بسته آموزشی طراحی فرزند-2 تا 4 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند-2 تا 4 سالگی

بعنوان پدر و مادر متفاوت به غیر از موارد نیازهای اولیه ی کودکمان مانند ( خوراک، پوشاک و ..) می بایستد به یک تربیت موثر اهمیت ویژه ای بدهیم، تا بتوانیم فرزندانی متفاوت و موفق تربیت کنیم. در راستای یک تربیت موثر آموزش مبانی موفقیت یعنی مواردی که در کسب موفقیت هر فرد نقش بسازایی دارد از اهمیت ویژه ای برخوردار است، ما باید از همان روزهای نخست زندگی فرزندانمان اصول موفقیت را به آنان آموزش دهیم.

 مدرسه بدون دردسر ( پیش دبستان و کلاس اول)

مدرسه بدون دردسر ( پیش دبستان و کلاس اول)

تمامی ما از آغاز دوران تحصیل این نصیحت معروف پدر و مادرهایمان را به خاطر داریم: "خوب درس بخون تا واسه ی خودت کسی بشی" اما شاید هیچ کدام از این پدر مادرها به ما یاد ندادند که این "خوب درس خواندن" یعنی چه!

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفته چهارم نوزادی

هفته چهارم نوزادی

هفته چهارم نوزادی

خواص نعناع در دوران بارداری

خواص نعناع در دوران بارداری

خواص نعناع در دوران بارداری هیچ چیزی جای بوی نشاط‌‌‌آور برگ نعناع را نمی‌‌‌گیرد. نعناع تکمیل کننده و پایان دهنده غذاها نه تنها به خاطر خوشبو کردن تنفس بلکه به علت راحت کردن دستگاه گوارش است ولی به جای دست بردن به طرف ظرف شیرینی جات یا چای نعناع را بجوید یا چای نعناع میل نمائید. در واقع اگر بدانید که چه مواد غذایی در نعناع وجود دارد مکررا یک شاخه از آن را خواهید خورد.

باید و نباید های خوردن ماکارونی در دوران بارداری

باید و نباید های خوردن ماکارونی در دوران بارداری

باید و نباید های خوردن ماکارونی در دوران بارداری وقت آن رسیده است که ماکارونی با آرد سفید را کنار گذاشته و دنبال انواع مختلف ماکارونی‌‌‌‌‌ها با گندم کامل یا غلات کامل موجود در بازار برویم. ماکارونی سفید هم مانند نان سفید بخش‌‌‌‌‌های مغذی خود را از دست داده است لذا از نظر موادغذایی ضعیف است. ماکارونی با گندم کامل بخورید و از مشکلات دوران بارداری مانند یبوست، آروغ زدن و گاز عبور کنید.  

هفته بیست وسوم نوزادی

هفته بیست وسوم نوزادی

هفته بیست وسوم نوزادی

هفته سیزدهم نوزادی

هفته سیزدهم نوزادی

هفته سیزدهم نوزادی

مغز شگفت انگیز انسان

مغز شگفت انگیز انسان

انسان فقط 500 سال است که می‌داند مغز کجاست. تا قبل از آن تصور بر این بود که انسان با استفاده از شکم و قلب خود فکر و احساس می‌کند. زیرا حواس فیزیکی، بیشتر از این طریق درک می‌شوند. فقط 20 سال است که انسان واقعاً به ماهیت مغز و نحوه‌ی عملکرد آن پی برده است.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید