مطالب متفاوت‌‌‌‌‌‌‌تر "کودکان طلایی" را در  کانال تلگرام  و  کانال آپارات  دنبال کنید

هفته سی ونهم بارداری

هفته سی ونهم بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1396/01/04 0 نظر 340 بازدید

هفته سی ونهم بارداری

هفته سی ونهم بارداری


هفته سی و نهم فـرزند

طول جنین به 8/49 تا 7/50 سانتی‌متر و وزنش به 3285 تا 3291 گرم (به‌اندازهٔ یک هندوانهٔ کوچک) رسیده است.

همچنان لایه‌های چربی به ساخته شدن خود ادامه می‌دهند تا به کنترل دمای فرزند شما، پس از تولد کمک شود.

معمولاً وزن جنین مذکر کمی بیشتر از جنین مؤنث است.

لایه‌های خارجی پوست فرزندتان در حال ریزش هستند و پوست جدید در زیر آنها در حال ساخته شدن است.

بند ناف که مواد غذایی را از جفت به جنین می‌رساند حدود 55 سانتی‌متر طول و 1 تا 2 سانتی‌متر ضخامت دارد. گاهی بند ناف به دور گردن جنین می‌پیچد که معمولاً مشکلی ایجاد نمی‌کند ولی چنان‌چه در طول دردهای زایمانی یا هنگام زایمان فشاری بر بندناف وارد شود، انجام سزارین ضرورت پیدا می‌کند. گره خوردگی واقعی بند ناف نادر است و تنها حدود 1% حاملگی‌ها دچار این عارضه می‌شوند.

پادتن‌ها (آنتی‌بادی‌ها)ی لازم برای فرزندتان از طریق جفت به بدن جنین رسیده‌اند و کمک می‌کنند تا دستگاه ایمنی فرزند شما، پس از تولد تا 12 ـ6 ماهگی علیه عفونت ها مبارزه نماید.

در ناحیهٔ سر تمام نوزادان، 2 فرو رفتگی نرم موسوم به مَلاج (fontanell) وجود دارد که تا 8 تا 15 ماه پس از تولد باقی می‌مانند.

تا زمانی که هفتهٔ 42 حاملگی فرا نرسیده است نمی‌توان جنین را پُست ترم دانست (هفته 36؛ فرزند).

هفته سی و نهم مـادر

هر هفته برای معاینه به پزشک یا ماما مراجعه کنید.

معمولاً پس از هفتهٔ 40، انجام سونوگرافی به منظور حصول اطمینان از بی‌خطر بودن ادامهٔ حاملگی توصیه می‌شود.

چنان‌چه یک تا دو هفته از زمان مورد انتظار زایمان بگذرد، اکثر پزشکان تصمیم به القای دردهای زایمانی می‌کنند. همچنین از القا، برای مواردی که هنوز زمان مورد انتظار زایمان نرسیده است ولی خطر منتظر شدن برای زایمان بیش از خطر به دنیا آوردن نوزاد است استفاده می‌شود. برای القای دردهای زایمانی، از پاره کردن مصنوعی کیسهٔ آب و تزریق وریدی (داخل سرمی) اکسی‌توسین (هورمون ایجاد کنندهٔ انقباض‌های عضلات رحم) استفاده می‌شود.

چنان‌چه تصور می‌کنید کیسهٔ آب پاره شده است فوراً به پزشک یا ماما مراجعه کنید.

اکثر زنان باردار، پس از زایمان حدود 5450 گرم وزن کم می‌کنند که حدود 3178 تا 4086 گرم آن مربوط به وزن نوزاد و بقیه مربوط به وزن جفت، خون و مایع آمنیون است.

پس از تولد نوزاد، سلول‌های تشکیل دهندهٔ لایهٔ مفروش کنندهٔ رحم شروع به ریزش می‌کنند و در نتیجه، ترشح ماده‌ای به نام لوکیا (lochia) را سبب می‌شوند که 2 تا چند هفته پس از زایمان ادامه می‌یابد. در ابتدا، این ترشح مخلوط با خون است و در نتیجه به رنگ قرمز روشن دیده می‌شود و سپس به تدریج کم رنگ‌تر می‌شود و در نهایت، قبل از قطع شدن به رنگ سفید یا زرد در می‌آید.

وضعیت عاطفی شما پس از زایمان ممکن است در نوسان باشد. در یکی دو هفتهٔ پس از تولد نوزاد، ممکن است «غم مادری» به سراغتان بیاید و بی‌حوصله و دمدمی‌مزاج، بغض آلود، فرسوده، بی‌خواب یا مضطرب شوید. اشتهای شما ممکن است کم یا زیاد شود. معمولاً این تغییرات عاطفی ظرف دو تا سه هفته به تدریج برطرف می‌شوند.

انقباض‌های براکستون هیکس بیشتر و پر قدرت‌تر می‌شوند (هفته 25؛ مادر).

در بعضی از زنان باردار کیسهٔ آب تا بعد از شروع دردهای حقیقی زایمان نیز پاره نمی‌شود و باید ماما یا پزشک آن را به طور مصنوعی پاره کند تا دردها تسریع شوند.

اکنون که در آخرین روزهای بارداری هستید، ممکن است درباره آنچه اتفاق خواهد افتاد نگران و شگفت‌زده باشید. با پزشک خود درباره انتخاب‌هایی که برای زایمان دارید، مشورت کنید. همخچنین در مورد این که درح ال حاضر می‌توان چه تصمیم‌هایی برای آماده شدن بگیرید، مشورت کنید. حتی زمان مناسبی است تا در مورد چگونگی کارکرد صندلی ماشین نوزاد مطالبی را بیاموزید.

اگر ترجیح می‌دهید زایمان بدون درد داشته باشید، درباره دو نوع اصلی بی‌هوشی که در زایمان استفاده می‌شود اطلاعات کسب کنید. اغلب اوقات از بی‌هوشی موضعی (نخاعی) استفاده می‌شود. امروزه از این روش برایب زایمان واژینال و نیز زایمان با سزارین استفاده می‌شود. این نوع بی‌هوشی بدن را از ناحیه کمر به پایین بی‌حس می‌کند. اپی‌دورال یک نوع بی‌هوشی موضعی است و سطح ثابتی از بی‌هوشی را ایجاد می‌کند که به وسیله لوله نرم و قابل انعطافی که در قسمت پایین ناحیه پشت قرار می‌گیرد انجام می‌شود. ممکن است بی‌هوشی عمومی برای زایمان‌های اورژانسی اختصاص داده شود که در اثر آن در طول زایمان در خواب خواهید بود.

می‌توانید وسایل زیر را برای همراه بردن با خود به بیمارستان آماده نمایید:

ساعت مچی یا ساعت رومیزی

جوراب بارداری یا کفش راحتی و یک لباس بلند و گشاد

برس و گیره مو، کرم لب

یک دستگاه MP3 خوان یا یک وسیله سرگرمی مانند کتاب مورد علاقه

دوربین فیلم‌برداری به علاوه فیلم و باطری

صندلی مخصوص برای بردن نوزاد به خانه به وسیله اتومبیل

چنان چه در دوران بارداری ورزش می‌کرده‌اید و زایمان مهبلی (واژینال) طبیعی کردید، می‌توانید ورزش‌های آن دوران یا حداقل، ورزش‌های سبک مانند پیاده‌روی، شنا و حرکات کششی را از چند روز پس از زایمان ادامه دهید. در نخستین هفته بعد از زایمان، یک پیاده‌روی سبک نیم ساعته، 3 بار در هفته کافی و مناسب است. با گذشت زمان و بازیافتن توان، می‌توانید دفعات یا مدت زمان پیاده‌روی را افزایش دهید. در صورتی که با سزارین نوزاد خود را به دنیا آورده‌اید، 6 تا 8 هفته تا شروع ورزش صبر کنید ولی در این مورد نیز پیاده‌روی آهسته مفید است زیرا موجب تسریع بهبود شما می‌شود و به جلوگیری از مشکلاتی مانند لخته شدن خون کمک می‌کند.

به یاد داشته باشید که مفاصل و رباط‌های بدنتان به مدت 3 تا 5 ماه پس از زایمان، هنوز شل خواهند بود. بنابراین مراقب قدم‌های خود باشید. در صورت تمایل در یک کلاس ورزشی که تحت نظر متخصص ورزش پس از حاملگی قرار دارد و شرکت کنید تا بر حرکات نرم و کششی تمرکز نمایید. در اولین ماه‌های پس از زایمان، در انجام ورزش زیاده‌روی نکنید.

تقریباً پس از زایمان، 4 تا 8 هفته طول می‌کشد تا فضای ایجاد شده در بین ماهیچه‌های شکم (در اثر بارداری)، بسته شود. اگر ورزش‌های شکمی را قبل از بسته شدن این حفره آغاز کنید امکان آسیب دیدن این ماهیچه‌ها وجود دارد. برای انجام ورزش‌های شکمی به روش زیر عمل کنید:

صاف به پشت بخوابید و زانوهای خود را جمع کنید. انگشتان دست چپ را، در حالی که کف دست به سمت شما باشد، روی ناف بگذارید. دست راست را بالای ران بگذارید. دم عمیق بکشید و بعد بازدم. در هنگام بازدم، سر و شانه‌ها را از زمین جدا کنید و دست راست خود را روی ران تا زانو بکشید. این کار موجب انقباض عضلات شکم می‌شود و باید بتوانید فضایی را در بین عضلات حس کنید.

اگر فضا سه یا چهار انگشت پهنا داشت، می‌توانید به آرامی با چرخاندن لگن و کشیدن پاها به تقویت عضلات شکم بپردازید. وقتی پهنای فضا به یک یا دو انگشت رسید، می‌توانید دراز نشست را آغاز کنید.

پس از زایمان، طی 10 روز اول، برای بار نخست و طی روزهای 11 تا 40 برای بار دوم، به منظور مراقبت به پزشک یا ماما مراجعه کنید. در این مدت می‌توانید اطلاعات کامل دربارهٔ نحوه شیردهی و مراقبت از فرزند را کسب کنید. البته می‌توان مراقبت بعد از زایمان را تا روز 45 نیز انجام داد زیرا بدن مادر در این مدت چندان تغییر نمی‌کند.

موهای زاید روی چانه، صورت، پستان، نوک پستان‌ها و سایر نواحی بدن ممکن است در این هفته‌ها موجب ناراحتی شما شوند. می‌تواند با استفاده از موم سرد آنها را بردارید.

ممکن است به دلیل تغییرات هورمونی در چشم‌های خود احساس خشکی کنید. در این مورد با پزشک مشورت نمایید.

دربارهٔ آنچه احساس می‌کنید با همسر یا فرد نزدیک دیگر صحبت کنید.

شنا کردن در هفته‌های پایانی بارداری موجب آرامش بسیار می‌شود. آب، استرس را از روی مفاصل برمی‌دارد. می‌توانید در آب بدوید، به حالت شناور بدون هدف درآیید و به آرام‌سازی بپردازید.

هر روز یک یا دو وعده غذای سبک بخورید و در وعده‌های بینابینی از دسر یا میوه‌ها استفاده نمایید. می‌توانید سوپ یا سالاد نیز بخورید. در این روزها هرگز گرسنه نمانید.

عمل سزارین معمولاً در هفته 39 بارداری انجام می‌شود و ممکن است لازم شود مجموعاً 5 روز در بیمارستان بمانید.

 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین ازجمله : هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

تربیت کودکان طلایی از تولد تا 7 سالگی

تربیت کودکان طلایی از تولد تا 7 سالگی

تعریفی نو از تربیت کودک . 2 گروه نیازهای اصلی کودک . نیازهای روانی : تعریفی از مرگ و زندگی . ترسهای طبیعی کودکان از بدو تولد .

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

بازگشایی حافظه با لغات و تصاویر کلیدی

بازگشایی حافظه با لغات و تصاویر کلیدی

حافظه انسان تصاویر را راحت‌تر از لغات یا شماره‌ها به خاطر می‌سپارد. از زمان تولد تا زمان یادگیری صحبت /کردن و خواندن، ربط دادن‌های اولیه شما با مشاهده صورت می‌گرفت: شما تصویر سیب را قبل از لغت آن یاد گرفتید یا یک لبخند یا صدای مهربان تأثیر سریع‌تری نسبت به کلمات محبت /آمیز برایتان داشت. در بزرگ‌سالی نیز وقتی می‌خواهید یک زبان جدید یاد بگیرید، بیشتر تمایل دارید تا از نشانه‌ها و تصاویر استفاده کنید، زیرا هنوز دایره لغات گفتاری شما به اندازه کافی وسیع نیست.

مروری بر لحظه‌های بارداری

مروری بر لحظه‌های بارداری

برخی از والدین متأسفانه به غلط تصور می‌کنند جنینی که در رحم پرورش می‌یابد فاقد شعور و درک است. آن‌ها جنین را توده‌ای از سلول‌ها تصور می‌کنند که بسیار بی‌تفاوت نسبت به اطراف خود بوده و به مرور شکل می‌یابد تا لحظه‌ای که آمادگی زندگی در خارج از بدن مادر را پیدا کند. سپس به دنیا قدم گذارده و به کسب تجربه می‌پردازد.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید