قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

مسایل پس از زایمان

مسایل پس از زایمان
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/06/01 0 نظر 74 بازدید

مسایل پس از زایمان

پس از زایما چه طبیعیو چه سزارین مسایلی چون خون ریزی برای مادر پیش می آید که عادی است ولی باید با مشورت پزشک سلامت هر دو مورد معاینه قرار گیرد

 

مسایل پس از زایمان

 

در زایمان چه طبیعی و چه سزارین علایمی بروز می کند که باید تحتنظر پزشک و با دارو درمان شود در ذیل به بعضی از موارد می پردازیم

                                                             مسایل پس از زایمان

آشنایی با خون‌ریزی‌های پس از زایمان


 پس از زایمان، چه طبیعی چه سزارین، رحم انقباضاتی را آغاز می‌کند تا رگ‌های خونی را فشرده و جمع کند تا خونریزی را کاهش دهد. اگر رحم به طور طبیعی منقبض نشود، در نتیجه خون‌ریزی بسیار شدیدی اتفاق می‌افتد که به این شرایط آتونی رحم یا بی‌قوتی رحم گفته می‌شود و معمولاً در زایمان‌های دو یا چندقلویی یا در صورت وجود برخی عفونت‌ها در رحم یا اگر برخی قسمت‌های بافت جفت پس از خروج جفت همچنان در رحم باقی مانده باشد، چنین شرایطی به وجود خواهد آمد. در برخی موارد خون‌ریزی‌های شدیدی به دلایل نامشخص اتفاق می‌افتد. اگر چنین موردی پیش بیاید، پزشک ممکن است ابتدا رحم شما را مالش دهد تا شاید انقباضات آن آغاز شود. اگر ماساژ دادن مشکل را حل نکرد، ممکن است به شما اکسی توسین بیشتری داده شود. اگر هنوز مقداری از بافت‌های جنین در رحم‌تان باقی مانده باشد، در این صورت باید به طریقی این بافت خارج شود یا کورتاژی صورت گیرد که شامل تمیز کردن آستر داخلی رحم با وسیله‌ای خاص است. به طور کلی پس از این درمان، خون‌ریزی بی‌هیچ مشکلی متوقف می‌شود، در غیر این صورت پزشک باید دیگر داروها و درمان‌ها را به کار ببرد.

حتما بخوانید: تست های تکمیلی برای تشخیص ناهنجاری های جنینی


شنیدن اولین گریه‌ی نوزاد


 نوزاد کمی پس از وضع حمل و تولدش اولین تنفس و گریه‌ی خود را آغاز می‌کند. این اولین گریه ریه‌های او را باز می‌کند و همچنین موجب صاف شدن و تصفیه‌ی ترشحات گلو می‌شود. به رغم روش متداولی که اکثر پزشکان برای به گریه انداختن و آغاز تنفس نوزاد انجام می‌دهند و محکم به پشت باسن او ضربه‌ای می‌زنند، برخی پزشکان از روش‌های دیگری استفاده می‌کنند که یکی از آن‌ها مالیدن پشت کمر نوزاد یا ضربه زدن به کف پاهای اوست. اگر نوزاد فوراً از همان ثانیه‌ای که به دنیا آمد گریه نکرد، به هیچ وجه نگران نشوید و تعجب نکنید. اغلب چند ثانیه و شاید چند دقیقه طول می‌کشد که نوزاد آواز دوست داشتنی گریه‌اش را آغاز کند.

                                                      مسایل پس از زایمان


 بریدن بند ناف


 اگر نوزاد هیچ مشکلی نداشته باشد، فوراً پس از تولد در آغوش شما گذاشته می‌شود تا او را ببینید و در همین زمان که روی شکم شماست، بند نافش را لای گیره می‌گذارند و می‌برند. پس از گیره زدن به بند ناف نوزاد، وضعیت سلامت و شرایط نوزاد چک می‌شود.
 در صورتی که شرایط نوزاد طبیعی نباشد و احتمال مشکل خاصی وجود داشته باشد، نوزاد پس از اینکه بند نافش قطع و گیره زده شد، فوراً به میز احیا که لامپ گرمازایی به آن وصل است در اتاق زایمان منتقل می‌شود تا اقدامات لازم انجام شود. این فقط یک اقدام احتیاطی است و نوزاد احتمالاً خیلی زود و ظرف چند دقیقه به کنار شما برگردانده می شود.


بررسی وضعیت سلامت نوزاد


 تمام نوزادان پس از تولد براساس نمره‌ی آپگار که از نام دکتر ویرجینیا آپگار در سال 1952 گرفته شده است، ارزیابی می‌شوند. این یک روش بسیار خوب برای ارزیابی حال عمومی و وضعیت سلامت اولیه‌ی نوزاد است تا در صورت نیاز برخی مراقبت‌ها و کمک‌های اولیه انجام گیرد. پنج عامل در این سنجش ارزیابی می‌شود: ضربان قلب، تلاش تنفسی، تون عضلانی ، میزان تحریک‌پذیری و واکنش‌ها و رنگ او، که به هر یک نمره‌ی 0، 1 یا 2 داده می‌شود که بالاترین نمره 2 است. نمره‌ی آپگار در دو زمان، یک و پنج دقیقه پس از تولد شیرخوار ارزیابی می‌شود. نمره‌ی آپگار 6 یا بالاتر، نتیجه‌ای بسیار خوب و حاکی از عالی بودن وضعیت سلامت نوزاد است. از آنجایی که برخی از ویژگی‌های نوازد تا حدودی به سن و هفته‌ی بارداری و تولد نوزاد بستگی دارد، بنابراین نوزادان نارس نمر‌ه‌های کمتر و پایین‌تری می‌گیرند. به علاوه عواملی چون تأثیر مسکن‌های قوی مصرفی مادر هم می‌تواند روی نمره‌ی نوزاد تاثیر بگذارد.

                                                                 پس از زایمان

 

حتما بخوانید: وضع حمل و بهبودی


 بسیاری از زوج‌هایی که تازه بچه‌دار شده‌اند با نگرانی منتظر جواب سنجش نمره‌ی آپگار شیرخوارشان می‌شوند. در حقیقت تست نمرهی آپگار یک دقیقه پس از تولد نوزاد انجام می‌شود تا در صورت نیاز اقدامات پزشکی و احیایی روی نوزاد انجام گیرد؛ اما این تست برای پیش‌بینی و تشخیص مشکلات و بیماری‌های بلندمدت احتمالی نوزاد مناسب نیست. ارزیابی آپگاری که پنج دقیقه بعد مجددا انجام می‌شود نشان می‌دهد که آیا اقدامات احیایی و پزشکی انجام شده مؤثر بوده است یا خیر. گاهی نتیجه و نمره‌ی بسیار پایین تست آپگار ممکن است ناشی از کمبود اکسیژن و کاهش آن در بدن نوزاد باشد. هدف نمره‌ی آپگار فقط کمک به کارکنان بیمارستان برای تشخیص نوزادانی است که در نخستین ساعات زندگی و روزهای ابتدایی نسبت به دیگر نوزادان به کمی مراقبت‌های بیشتر نیاز دارند و اصلا نمی‌تواند مشکلات و بیماری‌های آتی نوزاد را تشخیص دهد یا بگوید در آینده به چه دانشگاهی می‌رود! 
 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است تنها زمینه های شناسایی، رشد و شکوفایی آنها فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند.

هوشهای  هشت نابغه- تولد تا هفت سالگی

هوشهای هشت نابغه- تولد تا هفت سالگی

در جهان امروز تحقیقات گسترده‌ای در زمینه‌ی هوش و استعداد کودکان صورت گرفته و می‌ گیرد.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفته سی وششم نوزادی

هفته سی وششم نوزادی

هفته سی وششم نوزادی

هفته سی ام  نوزادی

هفته سی ام نوزادی

هفته سی ام  نوزادی

تمرینات تنفسی و روش های متفاوت زایمان

تمرینات تنفسی و روش های متفاوت زایمان

تمرینات تنفسی و روش های متفاوت زایمان با آشنایی با تمرینات تنفسی درد زایمان را به میزان قابل توجهی می توانید کاهش دهید

هفته بیست وسوم نوزادی

هفته بیست وسوم نوزادی

هفته بیست وسوم نوزادی

بیماری های عفونی در طول دوران بارداری

بیماری های عفونی در طول دوران بارداری

بیماری های عفونی در طول دوران بارداری
تا حد امکان از برقراری تماس با افراد مبتلا به بیماری‌های عفونی پرهیز کنید. به خاطر داشته باشید که بیشتر عفونت‌ها اصلا به نوزاد صدمه‌ای وارد نمی‌کنند، بلکه فقط برای مدتی زندگی را برای شما سخت و ناراحت کننده خواهند کرد. 

چه چیزهایی کودک را ناقص الخلقه می کند؟

چه چیزهایی کودک را ناقص الخلقه می کند؟

چه چیزهایی کودک را ناقص الخلقه می کند؟ زمانی که به هفته سیزدهم بارداری رسیدید کودک شما رسما وارد سه ماهه سوم شده و دیگر در مرحله اولیه نیست و از حالا به بعد میتوان او را جنین نامید. کودک سخت می‌‌‌کوشد تا رشد کرده و بسیاری از دستگاه‌‌‌هایی که در سه ماهه اول بنیان گذاشته (اعم از مغز، قلب، دستگاه گوارش و غیره را) کامل نماید. کودک در این مرحله از بارداری در خطر کمتر آلاینده‌‌‌ها قرار دارد. علاوه بر این حالا دیگر نه تنها می‌‌‌دانید که باردار هستید بلکه به ط.....

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید