قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

عوارض احتمالی سه ماه اول بارداری

عوارض احتمالی سه ماه اول بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/05/26 0 نظر 107 بازدید

عوارض احتمالی سه ماه اول بارداری

بارداری دوره ای سخت و هیجان انگیز است و در ابتدا امکان دارد خانم باردار با عوارضی مواجه گردد همچون سر درد و تهوع و ورم شکم.....

عوارض احتمالی سه ماهه ی اول بارداری

ورم شکم 


در اوایل بارداری قبل از اینکه رشد نوزاد باعث بزرگ‌‌‌‌‌شدن شکم‌‌‌‌‌تان شود: ممکن است در کمر خود احساس ناراحتی کنید یا شکم‌‌‌‌‌تان کمی باد کند و بزرگ‌‌‌‌‌تر شود، این تأثیرات جانبی تغییرات هورمونی به‌‌‌‌‌محض شروع بارداری آغاز می‌‌‌‌‌شود. پروژسترون یکی از دو هورمون کلیدی بارداری است که باعث حفظ هرچه بیشتر آب در بدن می‌‌‌‌‌شود. همچنین سرعت حرکت و فعالیت روده‌‌‌‌‌ها و درنتیجه دفع مدفوع را کند کرده و موجب نفخ، یبوست و در نتیجه تورم و بزرگ‌‌‌‌‌شدن روده‌‌‌‌‌ها می‌‌‌‌‌شود و در نهایت اندازه‌‌‌‌‌ی شکم افزایش پیدا می‌‌‌‌‌کند. استروژن دیگر هورمون کلیدی دوره‌‌‌‌‌ی بارداری هم موجب افزایش حجم رحم شده و در نتیجه شکم کمی بزرگ و برجسته‌‌‌‌‌تر به‌‌‌‌‌نظر می‌‌‌‌‌رسد. این عارضه اغلب در بارداری‌‌‌‌‌های دوم و سوم محسوس‌‌‌‌‌تر است، زیرا که بارداری اول، باعث می‌‌‌‌‌شود عضلات شکمی بیشتر شل شود. 

                                             عوارض احتمالی سه ماه اول بارداری
تکرر ادرار 


از همان اوایل بارداری شاید احساس کنید که باید زمان زیادی را در دستشویی بگذرانید، در طول بارداری به دللیل مختلف نیاز بیشتری به ادرار کردن پیدا می‌‌‌‌‌کنید. در ابتدای بارداری، رحمتان در داخل لگن قرار دارد. اما در پایان سه‌‌‌‌‌ماهه‌‌‌‌‌ی اول بالا می‌‌‌‌‌آید و به سمت شکم می‌‌‌‌‌رود. رحم در حال رشد، ممکن است به مثانه فشار بیاورد که همین موجب کاهش حجم و گنجایش مثانه و افزایش احساس نیاز به ادرارکردن می‌‌‌‌‌شود. همچنین حجم خون افزایش چشمگیری در طول دوره‌‌‌‌‌ی بارداری پیدا می‌‌‌‌‌کند و این یعنی میزان ادراری که کلیه‌‌‌‌‌های شما تولید می‌‌‌‌‌کنند نیز افزایش ی‌ می یابد

 
کار زیادی در مورد تکرار ادرار یا کاهش آن نمی‌‌‌‌‌توانید انجام دهید، به‌‌‌‌‌جز این‌‌‌‌‌که از عقل سلیم خود بهره بگیرید. مثلا قبل از رفتن به سفرهای طولانی یا طی مسافت زیاد، حتما مثانه‌‌‌‌‌ی خود را خوب خالی کنید تا زیاد به دستشویی نیاز پیدا نکنید

جلوگیری از کم آبی بدن

. در طول دوران بارداری، برای جلوگیری از کم‌‌‌‌‌آبی بدن، سعی کنید مایعات فراوان بنوشید، اما بهتر است این مایعات در طول روز بیشتر و عصرها کمتر باشد تا در طول شب مجبور نشوید مدام به دستشویی بروید. 
اگر متوجه شدید که بیش‌‌‌‌‌ازحد در دوران بارداری تکرر ادرار دارید و احساس ناراحتی و سوزش کردید یا در ادرارتان خون دیدید، حتما با پزشک خود صحبت کنید. در طول بارداری، احتمال وجود باکتری در ادرار بیشتر از زمان معمول است که شاید عفونت مجاری ادراری را به همراه داشته باشد

حتما بخوانید: استفاده از یک هرم غذایی سالم در دوران بارداری


سردرد 


بسیاری از خانم‌‌‌‌‌های باردار متوجه می‌‌‌‌‌شوند که بیشتر از قبل دچار سردرد می‌‌‌‌‌شوند. این سردردها ممکن است ناشی از حالت تهوع، خستگی، گرسنگی یا کاهش فشار خون طبیعی بدن باشد که در این زمان اتفاق می‌‌‌‌‌افتد و حتی استرس، فشار عصبی و افسردگی را به دنبال می‌‌‌‌‌آورد. گاهی مصرف استامینوفن به میزان تجویز شده از سوی پزشک برای کاهش سردرد مفید است. برخی خانم‌‌‌‌‌ها مصرف مقداری مواد کافئینی را در آرامش سردردشان مؤثر می‌‌‌‌‌دانند.
مصرف غذا و استراحت معمولا می‌‌‌‌‌تواند به سردردهای ناشی از حالت تهوع، خستگی یا گرسنگی کمک کند. بنابراین خوب غذا بخورید و بیشتر استراحت کنید. اگر هیچ‌‌‌‌‌کدام از این دو راه مؤثر واقع نشد، ممکن است علت سردردتان چیز دیگری باشد

استفاده از مسکن


مسکن‌‌‌‌‌های ساده مثل استامینوفن معمولا بهترین درمان سردرد حتی میگرن‌‌‌‌‌اند. اگر مسکن‌‌‌‌‌های ساده بدون نیاز به نسخه‌‌‌‌‌ی کمکی به رفع سردرد شما کمک نکردند با پزشک خود برای درمان جایگزین صحبت کنید. 

                                                      استفاده از مسکن در بارداری
اگر سردرد شما مزمن است یا میگرن دارید یا به‌‌‌‌‌قدری شدید است که نیاز به مصرف داروهای میگرن یا دیگر قرص و داروها پیدا می‌‌‌‌‌کنید، از آنجایی که این داروها ممکن است روی جنین تأثیر بگذارند، حتما با پزشک خود مشورت کنید. 
بدون مشورت و توصیه‌‌‌‌‌ی پزشک به‌‌‌‌‌هیچ‌‌‌‌‌وجه دوز مرتب و مشخصی از آسپرین را مصرف نکنید، چرا که میزان دوز مصرفی بزرگ‌‌‌‌‌سال می‌‌‌‌‌تواند روی عملکرد پلاکت‌‌‌‌‌ها(که در لخته‌‌‌‌‌شدن خون نقش دارند) اثر بگذارد. 


یبوست 


حدود نیمی از خانم‌‌‌‌‌های باردار از بیماری یبوست در این دوران می‌‌‌‌‌نالند، به‌‌‌‌‌دلیل ترشح میزان فراوان پروژسترون در جریان خون، سرعت فعالیت روده‌‌‌‌‌ها و دستگاه هاضمه کاهش می‌‌‌‌‌یابد. مصرف مکمل‌‌‌‌‌های آهن در دوره‌‌‌‌‌ی بارداری به‌‌‌‌‌منظور رفع کم‌‌‌‌‌خونی می‌‌‌‌‌تواند شرایط را سخت‌‌‌‌‌تر هم بکند. بنابراین توصیه-های زیر می‌‌‌‌‌تواند تا حدی به بهبود وضعیت کمک کند: 
 غذاهای فیبردار فراوانی بخورید. غلات، میوه‌‌‌‌‌ها و سبزیجات همگی منابع خوب فیبرند. برخی خانم‌‌‌‌‌ها مصرف ذرت بوداده اما کم‌‌‌‌‌چرب و بدون کره و روغن را در کاهش یبوست مؤثر می‌‌‌‌‌دانند. بنابراین بکوشید غذاهای پرفیبر مصرف کنید. 

حتما بخوانید : کمر درد در بارداری


آب فراوان بنوشید. آب‌‌‌‌‌رسانی مناسب به بدن، به حرکت غذا و مواد زائد در طول مسیر دستگاه گوارش و روده‌‌‌‌‌ها کمک فراوانی می‌‌‌‌‌کند. برخی از میوه‌‌‌‌‌ها و آب‌‌‌‌‌میوه‌‌‌‌‌ها(به‌‌‌‌‌خصوص آب آلو) به کاهش یبوست کمک می‌‌‌‌‌کنند؛ اما برخی از آب‌‌‌‌‌میوه‌‌‌‌‌ها مثل آب سیب ممکن است باعث تشدید یبوست شوند. 

                                                    دوران بارداری
  مرتب نرمش کنید. انجام نرمش و ورزش به کاهش یبوست کمک می‌‌‌‌‌کند، بنابراین از انجام برخی نرمش‌‌‌‌‌های سبک در این دوران لذت ببرید. 


دل‌‌‌‌‌درد 


در طول سه‌‌‌‌‌ماهه‌‌‌‌‌ی اول بارداری، ممکن است دل‌‌‌‌‌دردهای مبهمی شبیه به دل‌‌‌‌‌دردهای قاعدگی را احساس کنید که از نشانه‌‌‌‌‌های رایج بارداری است و جای نگرانی ندارد. این دل‌‌‌‌‌دردها احتمالا مربوط به بزرگ‌‌‌‌‌شدن و رشد رحم است. 


اگر دل‌‌‌‌‌دردی همراه با خون‌‌‌‌‌ریزی واژینال را تجربه کردید. حتما با پزشک خود تماس بگیرید. اگرچه بسیاری از خانم ها که گاهی دل‌‌‌‌‌دردهایی همراه با کمی خون‌‌‌‌‌ریزی دارند یک بارداری طبیعی و بی‌‌‌‌‌خطر را تجربه می‌‌‌‌‌کنند، اما گاهی وجود این دو علامت باهم، نشان دهنده‌‌‌‌‌یسقط جنین است. البته دل‌‌‌‌‌دردهایبدون خون‌‌‌‌‌ریزی احتمالا مشکلی ایجاد نمی‌‌‌‌‌کند.
 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی بارداری طلایی

بسته آموزشی بارداری طلایی

پدر و مادر باید بدانند که تربیت از تولد شروع می‌شود و والدین بیشترین نقش را در 8 سال اول تولد دارند. بعد تا 12 سال این نقش کم رنگ، تا 18 سال کم رنگ تر و بعد از 18 سالگی تحت تأثیر عوامل محیطی، هم سالان و جامعه قرار می‌گیرند، والدین باید آگاه باشند با محکم کردن پایه‌های شخصیتی در همه‌ی زمینه‌های رشد، تنها در این سال‌ها فرصت دارند به تربیت فرزند خود بپردازند.

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

تعریفی نو از تربیت کودک . 2 گروه نیازهای اصلی کودک . نیازهای روانی : تعریفی از مرگ و زندگی . ترسهای طبیعی کودکان از بدو تولد .

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

فواید پیازچه برای خانم های باردار

فواید پیازچه برای خانم های باردار

فواید پیازچه برای خانم های باردار
پیازچه از نظر غذایی خیلی خوب است. این پیازهای سیر، ملایم، ترد و برای بسیاری از غذاها افزودنی خوبی است. فقط چند قاشق غذاخوری پیازچه مواد غذایی لازم برای پشتیبانی از رشد سالم شما و کودکتان را در سه ماهه دوم بارداری فراهم می‌‌کند. پس آن را در رژیم غذایی خود وارد نمایید.  

هفته هشتم بارداری

هفته هشتم بارداری

در هفته هشتم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته هشتم بارداری و نکات مهم درباره هفته هشتم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.  

ارتباط احساسی مادر و جنین - قسمت دوم

ارتباط احساسی مادر و جنین - قسمت دوم

شما مادران هنگامی‌که ارتباط با جنین را محقق کردید رشد و شکفتگی زود هنگام را برای فرزندتان تضمین می‌کنید و اطمینان داشته باشید که خیلی زود قوی می‌شود و بیشترین تفاهم را  با شما دارد و با این رفتار شیرین و دوست داشتنی او را برای یک زندگی رضایت بخش آماده می‌کنی.در آینده هم تو را دوست خواهد داشت و هم مردم را و به آن‌ها الفت خواهد گرفت و در اولین فرصت خیلی زود با دیگران در زندگی اجتماعی یکی می‌شود. تو همه این‌ها را نمی‌توانی برایش کسب کنی بلکه او خودش را پیدا خواهد کرد همان‌طور جامعه او را به دست می‌آورد و به انسان منحصر بفرد و فعالی بدل خواهد شد که به راه درست نزدیک‌تر است و به سازگاری و تفاهم با زندگی نزدیک‌تر است.

خواص ماهی تون در بارداری

خواص ماهی تون در بارداری

خواص ماهی تون در بارداری  مطالعات نشان داده است خوردن مقدار زیادی ماهی (هفته‌ای 3 تا 4 وعده در دوران بارداری و شیردهی فواید بهداشتی زیادی دارد. ماهی تون راحت‌ترین ماهی برای وارد کردن به سبک زندگی پر کار است. یک کنسرو تون را در ظرف نهار خود گذاشته و روی سالاد خود ریخته تا مقدار زیادی پروتئین (42 گرم پروت با کیفیت بالا با کالری کمتر از 200)، چربی‌های خوب و دیگر مواد مغذی را به شما بدهد یا این که گوشت ماهی تون را به عنوان یک غذای بسیار خوب برای شام خود انتخاب کنید.

در بارداری  چقدر بادمجان بخورم؟

در بارداری چقدر بادمجان بخورم؟

در بارداری  چقدر بادمجان بخورم؟ غذاهای رنگارنگ موادغذایی مختلف دارند. یکی از فراموش شده‌‌‌ترین رنگ‌‌‌ها رنگ ارغوانی است. سیاه گیله، الو سیاه، انگور سیاه و بادمجان به رنگ ارغوانی‌‌‌اند و سرشار از مواد غذایی برای شما و کودک‌‌‌تان هستند.

سازگاری با تغییرات بدنی در سه ماه سوم بارداری

سازگاری با تغییرات بدنی در سه ماه سوم بارداری

سازگاری با تغییرات بدنی در سه ماه سوم بارداری با رشد بیشتر نوزاد شکم هم بزرگتر می شود و ناراحتی هایی را ایجاد می کند و مادر به راحتی حرکات نوزاد را متوجه می شود

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید