قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

مشکلات احتمالی در طول مرحله ی اول زایمان

مشکلات احتمالی در طول مرحله ی اول زایمان
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/05/31 0 نظر 97 بازدید

مشکلات احتمالی در طول مرحله ی اول زایمان

مشکلات انقباض رحمی یا مشکلات لگنی و ضربان قلب نوزاد از مشکلات شایع در زایمان است

 مشکلات احتمالی در طول مرحله‌ی اول زایمان


 بیشتر خانم‌ها مرحله‌ی اول زایمان را بدون مشکل سپری می‌کنند؛ اما در صورت بروز مشکل، اطلاعات مبحث بعد، چگونگی کنترل شرایط با ذهنی متمرکز و روشن را نشان‌تان می‌دهد.


مشکلات مربوط به انقباضات رحمی


 اگر رحم به میزان کافی دچار انقباض نشود، یعنی انقباضات کارشان را به خوبی انجام نمی‌دهند و در این صورت فرایند زایمان متوقف می‌شود یا عمل باز شدن دهانه‌ی رحم به کندی انجام می‌گیرد.
 پاره شدن کیسه‌ی آب اغلب به افزایش شدت و تأثیر انقباضات کمک می‌کند. اگر شکاف خوردن غشای کیسه‌ی آب مؤثر نباشد، پزشک ممکن است تزریق تدریجی وریدی اکسی توسین را تجویز کند 

                                                         مشکلات


 مشکلات بیشتر و پیچیده‌تر ممکن است موجب عمل سزارین به جای زایمان طبیعی شود. انتخاب عمل سزارین به چند مسئله بستگی دارد که مهم‌ترین آن‌ها این است که آیا نوزاد علائم وجود ناراحتی یا در معرض خطر بودن را دارد یا شما زایمان را چگونه پیش می‌برید و با سختی‌های آن مقابله می‌کنید.

حتما بخوانید: آزمایش سندرم دان در دوران بارداری


 مشکلات لگنی و نوزاد


 به هنگام تولد اولین نوزادتان، معمولاً دهانه رحم در هر ساعت حداقل 2/1 سانتی‌متر باز می‌شود و سر نوزاد باید حدود 1 سانتی متر در هر ساعت پایین بیاید. اما اگر این دومین زایمان‌تان باشد، در هر ساعت دهانه‌ی رحم حدود 5/1  سانت باز می‌شود و سر نوزاد حدود 2 سانت در هر ساعت پایین می‌آید. اگر دهانه‌ی رحم خیلی آرام باز شود یا سر نوزاد با اندازه و سرعت طبیعی پایین نیاید، در این حالت احتمال بروز مشکلی معروف به عدم تناسب سری‌لگنی مادر و جنین به وجود خواهد آمد.


عدم تناسب یا ناهمخوانی سری‌لگنی جنین می‌تواند به این دلیل اتفاق بیفتد که سر نوزاد نسبت به لگن شما بزرگ باشد و در نتیجه در وضعیت نامناسب و اشتباهی جاگیر شود. (معمولا در نوزادان با وزن بالای 4 کیلو این مشکل اتفاق می‌افتد). سر نوزاد کاملا گرد و کروی نیست، بلکه در قسمتی پهن‌تر است، معمولاً زمانی که نوزاد سر خود را به سمت داخل شکمش می‌گیرد و چانه اش را به سینه اش می‌چسباند بهترین حالت و موقعیت قرارگیری برای خروج از رحم مادر است. اما اگر نوزاد به حالتی قرار گرفته باشد که کمرش رو به شما باشد به این موقعیت قرارگیری عقب به جلو یا پس سر به جلو گفته می‌شود. این حالت مانع از این می‌شود که سر نوزاد رو به جلو خم شود. خوشبختانه کل بدن نوزاد ممکن است در طول زایمان به یکباره بچرخد، اما اگر جنین بچرخد، بیرون آوردن او کار سختی خواهد بود و به زایمان فورسپس (بیرون کشیدن نوزاد به کمک انبرک مامایی) یا سزارین نیاز پیدا خواهید کرد.

                                             مشکلات بارداری


 چگونگی عبور جنین از دهانه رحم نه تنها براساس اندازه و وزن او بلکه با توجه به شکل لگن شما نیز تعیین می‌شود. درست همان طور که سر نوزاد کاملا گرد نیست، لگن شما هم در بعضی جهات باریک‌تر از دیگر قسمت‌هاست. خوشبختانه همان طور که قبلاً هم گفتیم سر و بالاتنه‌ی نوزاد در رحم به چرخش در می‌آید تا بهترین حالت و وضعیت را برای قرارگیری و خروج پیدا کند.
 اگر قبلاً زایمانی طبیعی، عادی و خوب داشته‌اید، احتمال اینکه این بار هم زایمان طبیعی، راحت و بی‌دردسری داشته باشید زیاد است. اگر این اولین زایمان‌تان باشد و سر نوزاد در موقعیت مناسب خود جای‌گیر شده باشد، شانس خوبی برای زایمان راحت و نبود مشکلات لگنی و جنینی خواهید داشت. 

حتما بخوانید: سوالات مهم پزشک از خانم باردار


مرحله‌ی دوم


 مرحله‌ی دوم زایمان زمانی آغاز می‌شود که دهانه‌ی رحم کاملا باز شده باشد (10سانتی‌متر) و با تولد نوزاد پایان می‌یابد. این بخش مرحله‌ی فشار رو به جلو و زور زدن است که حدود یک ساعت برای تولد اولین نوزاد و 30 تا 40 دقیقه برای زایمان‌های بعدی طول خواهد کشید. البته اگر بی‌حسی نخاعی انجام دهید، این مرحله طولانی‌تر خواهد شد. 


مرحله‌ی سوم


 مرحله‌ی سوم از زمان تولد نوزاد تا بیرون آمدن جفت است که حدودا کمتر از 20 دقیقه در تمام زایمان‌ها طول می‌کشد 

                                                                   مشکلات بارداری


کنترل درد زایمان


دردهای مرحله‌ی اول زایمان ناشی از انقباضات رحمی و باز شدن دهانه‌ی رحم است. در ابتدا این دردها شبیه دل پیچه و انقباضات شدید دوره‌ی قاعدگی است. اما در مرحله‌ی دوم زایمان، نوع این دردها و شدت آن‌ها متفاوت می‌شود و این در نتیجه‌ی عبور نوزاد از کانال تولد و کشش شدید و باز شدن این کانال ایجاد می‌شود و اغلب درد و احساس فشار شدیدی هم بر ناحیه‌ی مقعد و قسمت پایین لگن وارد می‌آید. اما هیچ یک از این دردهای طاقت‌فرسا، به لطف تمرین‌های تنفسی و نرمش‌های شل سازی بدن و همچنین داروهای بی‌حسی خیلی کشنده و آزاردهنده نیستند. اگر اولین زایمان‌تان است تا زمان قرارگیری در این موقعیت و تجربه‌ی این دردها، نمی‌توانید نظری نسبت به زایمان طبیعی داشته باشید. در زمان زایمان خودتان، ممکن است نظرتان نسبت به قبل تغییر کند. شاید زایمان طبیعی را پس از قرار گرفتن در موقعیت آن، تجربه‌ی چندان هیجان‌انگیز و نشاط‌آوری که قبلاً تصور می‌کردید ندانید و تقاضای مسکن و آرام بخش کنید یا برعکس آن را آنقدر ترسناک و دردآور نیابید. گاهی اوقات پزشک ممکن است تصمیم بگیرد که به منظور حفظ سلامت جنین در روند زایمان طبیعی شما دخالت کند، اما تمام پرستاران و افراد حاضر در عملیات زایمان حتما شما را در جریان مشکل به وجود آمده می‌گذارند و تصمیم نهایی و دلیل آن را به اطلاع شما می‌رسانند.

حتما بخوانید: رژیم غذایی سالم در دوران بارداری

تفاهم با همسر


 شما و همسرتان ممکن است از مدت‌ها قبل، در مورد چگونگی زایمان و کمک شما به او در حین زایمان صحبت کرده باشید، مثلاً در مورد را‌ه‌های کمک به تنفس بهتر او، پاک کردن عرق‌های صورت یا گفتگوهای آرامش بخش در فاصله‌ی بین انقباضات؛ البته اگر در بیمارستان شما امکان حضور شوهر در کنار همسر وجود داشته باشد. همچنین ممکن است در مورد طبیعی بودن زایمان گفت‌و‌گو و تصمیم‌گیری کرده باشید. اما اگر ناگهان خانم نظرش عوض شد و مثلاً درخواست داروی مسکن کرد یا روش بی‌حسی یا زایمان دیگری را برگزید، با او مخالفت نکنید. درست است که نوزاد مال هر دوی شماست اما اوست که درد زایمان را باید به تنهایی تحمل کند. 
روش‌های کنترل و کاهش درد را که معمولاً در کلاس‌های آمادگی برای زایمان مادران در اکثر زایشگا‌ه‌ها و مراکز وابسته به آن‌ها برگزار می‌شود در اینجا می‌توانید به خوبی به کار ببرید

 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

هوشهای  هشت نابغه- تولد تا هفت سالگی

هوشهای هشت نابغه- تولد تا هفت سالگی

در جهان امروز تحقیقات گسترده‌ای در زمینه‌ی هوش و استعداد کودکان صورت گرفته و می‌ گیرد.

بسته آموزشی بارداری طلایی

بسته آموزشی بارداری طلایی

پدر و مادر باید بدانند که تربیت از تولد شروع می‌شود و والدین بیشترین نقش را در 8 سال اول تولد دارند. بعد تا 12 سال این نقش کم رنگ، تا 18 سال کم رنگ تر و بعد از 18 سالگی تحت تأثیر عوامل محیطی، هم سالان و جامعه قرار می‌گیرند، والدین باید آگاه باشند با محکم کردن پایه‌های شخصیتی در همه‌ی زمینه‌های رشد، تنها در این سال‌ها فرصت دارند به تربیت فرزند خود بپردازند.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

اهمیت اعتماد به نفس برای والدین که با کودکان و نوجوانان خود سرو کار دارند امری روشن است. نحوه ی برخورد والدین با فرزندانشان، تأثیر بسزایی در ایجاد اعتماد به نفس یا از بین بردن آن در فرزندان نقش بسزا و مؤثری را ایفا می کند.

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است تنها زمینه های شناسایی، رشد و شکوفایی آنها فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

چند نشانه از سه ماه سوم بارداری

چند نشانه از سه ماه سوم بارداری

چند نشانه از سه ماه سوم بارداری بی خوابی و خستگی از شایع ترین نشانه های سه ماه سوم بارداری است

هفته چهلم بارداری

هفته چهلم بارداری

در هفته سی و نهم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته سی و نهم بارداری و نکات مهم درباره هفته سی و نهم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید

هفته سی وهفتم بارداری

هفته سی وهفتم بارداری

در هفته سی و هفتم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته سی و هفتم بارداری و نکات مهم درباره هفته سی و هفتم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید

زایمان زود رس

زایمان زود رس

زایمان زود رس به طور معمول در طول نیمه دوم بارداری، رحم گاه به طور متناوب دچار انقباض می‌ش ود. با نزدیک شدن به پایان دوره‌ی بارداری، دفعات این انقباضات بسیار بیشتر می‌شود تا اینکه انقباضات منظم شده و موجب باز شدن دهانه‌ی می‌شوند. اگر انقباضات و بازشدگی دهانه‌ی رحم قبل از هفته‌ی 37 بارداری اتفاق بیفتد، به آن زایمان زودرس می‌گویند. بعضی خانم‌ها متوجه وجود این انقباضات قبل از هفته‌ی 37 می‌شوند؛ اما اگر دهانه‌ی رحم باز نشود، این حالت زایمان زودرس به شمار نمی‌رود.

سن  بارداری

سن بارداری

سن بارداری  اگر قرار است به زودی پدر یا مادر شوید، مسئله‌ی مهمی که باید به آن توجه داشته باشید سن باروری است. معمولاً برخی مشکلات و موارد خاص در نوزادانی به وجود می‌آید که پدر یا مادرهایشان در اواخر دهه‌ی سوم زندگی یا بیشتر، تازه تصمیم می‌گیرند که بچه دار شوند. همچنین مادران نوجوان هم با مشکلات و چالش‌های خاصی مواجه می‌شوند.
 

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید