قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

مسمومیت در سه ماه سوم بارداری

مسمومیت در سه ماه سوم بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/06/24 0 نظر 68 بازدید

مسمومیت در سه ماه سوم بارداری

مسمومیت دوران بارداری یک حالت دارای رشد سریع است که در آن فشار خون بالا رفته و در ادرار پروتئین یافت می شود. تورم، افزایش وزن ناگهانی، سردرد تغییر در بینایی از علائم بالقوه آن است. علاوه  بر فشار خون بالا می‌‌‌‌‌تواند باعث آسیب به کلیه‌‌‌‌‌ها و کاهش جریان خون به جفت شده و بارداری را مشکل سازد.
معلوم است مسمومیت دوران بارداری مشکل بدی است و ....

مسمومیت در سه ماه سوم بارداری


روزی وقتی با یکی از دوستانم داشتم شربت آبلیمو می‌‌‌‌‌خوردیم، یکی از تجربیات خود را در سه ماهه سوم بارداری برایم گفت. می‌‌‌‌‌گفت که بزرگتر شدن شکم برایم بیش‌‌‌‌‌ترین جاذبه دوران بارداری بود و می خواستم بالایی که در درون من چه می گذرد.

                                                                                          مسمومیت بارداری
ولی زمانی پیش آمد که فکر می کردم غیرممکن است شکمم دیگر بزرگ‌‌‌‌‌تر از این شود ولی صبح روز بعد وقتی خواب بیدار شدم، دیدم که باز هم بزرگتر از قبل شده است. توانایی حیرت‌‌‌‌‌آور رحم در این که از اندازه یک میوه کوچک مثلا لیمو در نه ماه به اندازه یک هندوانه بزرگ تبدیل شود بدین معنی است که اعضاء درونی شکم شما باید بیشتر از سر جای خود حرکت کرده و پوست هم باید منبسط شود.
خوشبختانه خوردن بعضی از غذاها می‌‌‌‌‌تواند مواد مغذی مورد نیاز برای این تغییرات را تامین نماید. مواد غذایی‌‌‌‌‌ای مانند فیبر، آب، ویتامین ویتامین E، سیلیکا و چربی‌‌‌‌‌های خوب می‌‌‌‌‌توانند در کشیده شدن و فشرده شدن به روده‌‌‌‌‌ها و به شکم شما کمک کنند. برای آرامش خوش و سریع بهترین غذاهای مناسب برای سه ماهه سوم را در این فصل مطالعه نمایید.


اگر وزنم کم شود، چه می‌‌‌‌‌شود؟ 


بعضی خانم‌‌‌‌‌ها علیرغم افزایش وزن کودک در آخرین ماه‌‌‌‌‌های بارداری عمر حدود 450 تا 900 گرم وزن کم می‌‌‌‌‌کنند. این کاهش وزن نگران‌‌‌‌‌کننده نیست مقدار کل مایع آمینیوئیک جنین کاهش می‌‌‌‌‌یابد که به خاطر تغییرات هورمونی اواخر دوران بارداری است. این کاهش وزن ممکن است به خاطر فضای اطراف معده باشد. وقتی جای انبساط کم باشد، شما احساس می‌‌‌‌‌کنید که نمی‌‌‌‌‌توانید مثل قبل غذا بخورید. اگر از توانایی غذا خوردن خود نگرانید حتما روی غذاهای این کتاب تمرکز کنید. این غذاها سرشار از مواد مغذی مانند پروتئین، کربوهیدرات‌‌‌‌‌های خوب و چربی‌‌‌‌‌هایی است که شما را سالم و کودک تان را در حال رشد و نمو نگه می‌‌‌‌‌دارد.

حتما بخوانید: خواص انجیر در بارداری


واقعیت اثبات شده 


در سه ماهه سوم چشم‌‌‌‌‌ها و مغز و حس چشایی کودک بیشتر رشد می‌‌‌‌‌کنند. این درست است که کودک حتی قبل از تولد می‌‌‌‌‌تواند مزه غذاهایی همانند سیر را بفهمد.


شما باز هم به غذا خوردن نیازمند ید


البته ما در مورد عادت غذا خوردن شما در این سه ماهه نگرانی زیادی داریم ولی در مرحله آخر دوران  بارداری ممکن است بفهمید رحم بزرگ شما نه تنها مثانه بلکه روده‌‌‌‌‌ها و معده را هم بیش از حد تحت فشار قرار می‌‌‌‌‌دهد. خوردن مقدار زیادی غذاهای سالم سرشار از فیبر مانند میوه‌‌‌‌‌جات، سبزی‌‌‌‌‌جات، آجیل‌‌‌‌‌ها و تخم‌‌‌‌‌ها به روده‌‌‌‌‌ها کمک می‌‌‌‌‌کنند علیرغم شرایط محدود، در حال فعالیت باشند. 
معده هم جایش کم می‌‌‌‌‌شود و در نتیجه بعد از تنها چند لقمه غذا احساس سیری می‌‌‌‌‌کنید. کوشش کنید که مقدار حجم غذا را کم کنید ولی تعداد دفعات را زیاد کنید چون حرکت غذا در روده‌‌‌‌‌ها هم مشکل است لذا مطمئن باشید غذاهای کم هم حداکثر مواد غذایی ممکن را به شما خواهد داد.

                                                                                    مسمومیت بارداری

حتما بخوانید: در بارداری زردچوبه بخورید!


ماهی بیشتر بخورید


 تحقیقات نشان داده است. خانم‌‌‌‌‌هایی که در سه ماهه سوم بارداری خود ماهی می‌‌‌‌‌خورند، کودکانی با وزن مناسب‌‌‌‌‌تر دارند. «مجله اپیدمیولوژی و سلامت جامعه» در سال 2004 گزارش داد در مطالعه بر روی 11850 خانمی که در 32 هفته بارداری ماهی بیشتری خورده بودند کودکانشان نقص رشد کمتری داشتند. نقص رشد وقتی است که کودک نمی‌‌‌‌‌تواند از نظر اندازه و وزن رشد کند. (رشد ناقص جنس معمولا به تعداد یک نفر در هر ده نفر اتفاق می‌‌‌‌‌افتد.) محققان آزمایشاتی را بر روی تعدادی از خانم‌‌‌‌‌هایی که به طور متوسط حدود 33 گرم یا حدود یک سوم یک کنسرو تون می‌‌‌‌‌خوردند که داری 15% گرم اسیدهای چرب امگا 3 بود. به این نتیجه رسیدند، خانم‌‌‌‌‌ها هر چه بیشتر ماهی می‌‌‌‌‌خوردند، میزان رشد ناقص جنین کمتر می‌‌‌‌‌شد بنابراین خوردن مرتب ماهی در اواخر دوران بارداری به رشد کودک کمک می-کند.


مسمومیت بارداری (Prececlampsia)


آخرین مطلبی که باید قبل از پرداختن به بهترین غذاها مورد بحث قرار دهیم مساله مسمومیت بارداری (preclampsia) مسمومیت دوران بارداری اختلالی است که در دوران بارداری (معمولا بعد از هفته بیستم) و بعد از زایمان رخ داده و هم مادر و هم کودک را متاثر می‌‌‌‌‌سازد.
مسمومیت دوران بارداری یک حالت دارای رشد سریع است که در آن فشار خون بالا رفته و در ادرار پروتئین یافت می شود. تورم، افزایش وزن ناگهانی، سردرد تغییر در بینایی از علائم بالقوه آن است. علاوه  بر فشار خون بالا می‌‌‌‌‌تواند باعث آسیب به کلیه‌‌‌‌‌ها و کاهش جریان خون به جفت شده و بارداری را مشکل سازد.

حتما بخوانید: در بارداری هندوانه بخورید


معلوم است مسمومیت دوران بارداری مشکل بدی است و اگر علائم آن را داشتید باید فورا به متخصص زنان یا قابله خود مراجعه نمایید. مسمومیت دوران بارداری و دیگر اختلالات مرتبط با فشار خون دوران بارداری در جهان علت پیشروی بیماری و مرگ مادر کودک است. خبر خوب این است که این اختلال غیر معمول بوده و فقط 5 تا 8 درصد کل خانم‌‌‌‌‌های باردار را متاثر می‌‌‌‌‌سازد. محققان می‌‌‌‌‌کوشند علت این بیماری را پیدا کنند در حالی که پیشگیری کلید مبتلا نشدن به آن است. داروها و مکمل‌‌‌‌‌های غذایی مختلف مانند روغن گل مغربی و روغن ماهی و برنامه غذایی سالم همراه با مصرف پروتئین، کلسیم و منیزیم کافی پیشگیرنده‌‌‌‌‌های خوبی هستند. ما در معرفی بهترین غذاها در مورد آن‌‌‌‌‌ها بیشتر با شما صحبت خواهیم کرد. 

                                                                      

                                 مسمومیت بارداری
چیزهای خوب کافی مصرف کنید


یکی از مهم‌‌‌‌‌ترین مواد غذایی که باید در سه ماهه سوم بارداری مورد بررسی قرار گیرد، یک اسید چرب امگا 3 است با نام کلی اسید دوکوساگزاانونیک (Docosahexaenoic) با علامت اختصاری DHA است که لازم است درباره آن اطلاعاتی داشته باشید. در طول سه ماهه آخر بارداری مغز کودک که تقریبا 60 درصد وزن آن چربی است حقیقتا با سرعت رشد می‌‌‌‌‌کند و اکثریت این چربی همان اسید چرب امگا 3  DHA است.

حتما بخوانید: در دوران بارداری بوقلمون بخورید


خوردن مقادیر کافی DHA که عمدتا در ماهی یافت می‌‌‌‌‌شود برای شما و کودکان مهم است حالا دانستید چرا مادربزرگ‌‌‌‌‌ها به طور صحیح می‌‌‌‌‌گفتند «ماهی غذای مغز» است. DHA به رشد مناسب مغز کمک می-کند. در واقع خوردن DHA کافی در سه ماهه سوم با توانایی‌‌‌‌‌های موثر شناختی کودکان مرتبط است. شاید کودک شما انیشتین بعدی نباشد ولی باید باعت شوید که او بهترین مغز را داشته باشد. در مورد فواید مصرف زیاد DHA بخش روغن ماهی را در صفحات آینده مطالعه کنید.
 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است تنها زمینه های شناسایی، رشد و شکوفایی آنها فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

بسته آموزشی بارداری طلایی

بسته آموزشی بارداری طلایی

پدر و مادر باید بدانند که تربیت از تولد شروع می‌شود و والدین بیشترین نقش را در 8 سال اول تولد دارند. بعد تا 12 سال این نقش کم رنگ، تا 18 سال کم رنگ تر و بعد از 18 سالگی تحت تأثیر عوامل محیطی، هم سالان و جامعه قرار می‌گیرند، والدین باید آگاه باشند با محکم کردن پایه‌های شخصیتی در همه‌ی زمینه‌های رشد، تنها در این سال‌ها فرصت دارند به تربیت فرزند خود بپردازند.

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

اهمیت اعتماد به نفس برای والدین که با کودکان و نوجوانان خود سرو کار دارند امری روشن است. نحوه ی برخورد والدین با فرزندانشان، تأثیر بسزایی در ایجاد اعتماد به نفس یا از بین بردن آن در فرزندان نقش بسزا و مؤثری را ایفا می کند.

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

تعریفی نو از تربیت کودک . 2 گروه نیازهای اصلی کودک . نیازهای روانی : تعریفی از مرگ و زندگی . ترسهای طبیعی کودکان از بدو تولد .

 مدرسه بدون دردسر ( پیش دبستان و کلاس اول)

مدرسه بدون دردسر ( پیش دبستان و کلاس اول)

تمامی ما از آغاز دوران تحصیل این نصیحت معروف پدر و مادرهایمان را به خاطر داریم: "خوب درس بخون تا واسه ی خودت کسی بشی" اما شاید هیچ کدام از این پدر مادرها به ما یاد ندادند که این "خوب درس خواندن" یعنی چه!

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

زایمان زود رس

زایمان زود رس

زایمان زود رس به طور معمول در طول نیمه دوم بارداری، رحم گاه به طور متناوب دچار انقباض می‌ش ود. با نزدیک شدن به پایان دوره‌ی بارداری، دفعات این انقباضات بسیار بیشتر می‌شود تا اینکه انقباضات منظم شده و موجب باز شدن دهانه‌ی می‌شوند. اگر انقباضات و بازشدگی دهانه‌ی رحم قبل از هفته‌ی 37 بارداری اتفاق بیفتد، به آن زایمان زودرس می‌گویند. بعضی خانم‌ها متوجه وجود این انقباضات قبل از هفته‌ی 37 می‌شوند؛ اما اگر دهانه‌ی رحم باز نشود، این حالت زایمان زودرس به شمار نمی‌رود.

هفته نوزدهم بارداری

هفته نوزدهم بارداری

در هفته نوزدهم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته نوزدهم بارداری و نکات مهم درباره هفته نوزدهم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

هفته چهلم بارداری

هفته چهلم بارداری

در هفته سی و نهم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته سی و نهم بارداری و نکات مهم درباره هفته سی و نهم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید

هفته دهم بارداری

هفته دهم بارداری

در هفته دهم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته دهم بارداری و نکات مهم درباره هفته دهم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.  

هفته بیست ونهم بارداری

هفته بیست ونهم بارداری

در هفته بیست و نهم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته بیست و نهم بارداری و نکات مهم درباره هفته بیست و نهم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

تاثیر لقمه بر بارداری سالم

تاثیر لقمه بر بارداری سالم

تاثیر لقمه بر بارداری سالم کمتر مساله‌‌‌ای است که بتواند به اندازه لقمه حرام شبهه‌‌‌ناک، انسان را از درک سعادت محروم کند و در عین حال- و متاسفانه- در این روزها شاید کمتر مساله شرعی باشد که به این اندازه مورد غفلت واقع شده باشد. اهمیت توجه به حلال و حرام لقمه.......

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید