قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

اسیدهای چرب امگا 3 درمان افسردگی پس از زایمان

اسیدهای چرب امگا 3  درمان افسردگی پس از زایمان
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/07/14 0 نظر 18 بازدید

اسیدهای چرب امگا 3  درمان افسردگی پس از زایمان

اسیدهای  چرب امگا3 "چربی‌‌‌‌های شادی بخش" و "هدیه دریا" نامیده میشوند. مغز به طور طبیعی دارای مقدار زیادی از یک نوع اسید چرب امگا3 به نام اسید دوکوساهگزاانوئیک (DHA) است. وقتی مغز مقادیر زیادی از این چربی خوب را داشته باشد، به طور مطلوب کار کرده و به شما روشنی ذهن و خلق و خوئی سالم خواهد داد.
محققان توانسته‌‌‌‌اند ارتباط مصرف این چربی‌‌‌‌های سالم را با افس....

اسیدهای چرب امگا 3  درمان افسردگی پس از زایمان


اسیدهای  چرب امگا3 "چربی‌‌‌‌های شادی بخش" و "هدیه دریا" نامیده میشوند. مغز به طور طبیعی دارای مقدار زیادی از یک نوع اسید چرب امگا3 به نام اسید دوکوساهگزاانوئیک (DHA) است. وقتی مغز مقادیر زیادی از این چربی خوب را داشته باشد، به طور مطلوب کار کرده و به شما روشنی ذهن و خلق و خوئی سالم خواهد داد.

                                                افسردگی
محققان توانسته‌‌‌‌اند ارتباط مصرف این چربی‌‌‌‌های سالم را با افسردگی دریابند. کارشناسان انستیتو ملی بهداشت دریافته‌‌‌‌اند که کشورهایی با بیشترین مصرف ماهی (ژاپن، تایوان و کره) کمترین میزان و کشورهایی با کمترین مصرف ماهی (زلاندنو، کانادا، آلمان غربی، فرانسه و ایالات متحده) بیشترین میزان افسردگی را دارند.

حتما بخوانید: خواص ماهی قباد در دوران شیردهی


شما بعنوان یک مادر، چهل هفته گذشته را با انتخاب خود به فرستادن DHA به کودک درحال رشد گذرانده‌‌‌‌اید. جنین و نوزاد برای تهیه DHA از طریق جفت و بعدها سینه مادر به مادر خود متکی‌‌‌‌ست. این کار در سه ماهه آخر بارداری و در طول شیردهی جذب غذایی این چربی‌‌‌‌ها را خیلی مهم می‌‌‌‌سازد. به نظر میرسد اگر غذای مادر فاقد DHA باشد، احتمالا در دوران پس از زایمان نارسایی داشته و خطر ابتلا به افسردگی پس از زایمان در او افزایش خواهد یافت.

رشد مغز کودک


در سه ماهه آخر بارداری و ماه اول پس از زایمان در مغز کودک رشد سریعی وجود دارد لذا شما در دوران بارداری و شیردهی به بعضی موادغذایی مانند DHA و یک چربی مهم دیگر به نام اسید آراکیدونیک (arachidonic acid) (AA) نیاز دارید تا بتوانید کودک خود را در ساختن سلولهای جدید مغز یاری دهید. خوردن ماهی که بهترین منبع اسید چرب امگا3 (DHA) است، بخش مهمی از برنامه غذایی سالم پس از زایمان است. اخیرا مطالعات پیشنهاد میکنند خانم‌‌‌‌ها در دوران بارداری، شیردهی و دوران پس از زایمان روزی 300 میلی‌‌‌‌گرم DHA مصرف کنند تا از سلامت مطلوب بهره‌‌‌‌مند شوند.

                                                               روغن ماهی
مقادیر کم DHA در غذاها نه تنها بر مغز خودتان بلکه بر مغز کودکتان هم اثر خواهد گذاشت. در سال 2001 محققان نروژ گزارش دادند که در یک مطالعه به 590 خانم باردار یا 10 میلی‌‌‌‌لیتر روغن کبد ماهی یا روغن ذرت داده شد تا اثر آنها را بر روی رشد و کارکرد مغز کودک مشاهده نمایند. 

حتما بخوانید: به کودکتان شیر مادر بدهید!


روغن کبد ماهی منبع خوب DHA است که در هر 10 میلی‌‌‌‌لیتر آن حدود 1183 میلی‌‌‌‌گرم DHA وجود دارد.

حتما بخوانید: مضرات الکل بر بارداری سالم


اخیرا یک نگرانی به وجود آمده است و آن این که ویتامین A و ویتامین D موجود در روغن کبد ماهی به طور مطلوبی متوازن نیستند که میتواند بعضی آثار بهداشتی شگفت‌‌‌‌انگیز ویتامین D را کاهش دهد. ما توصیه می‌‌‌‌کنیم روغن ماهی با کیفیت بالا با کپسول‌‌‌‌های روغن ماهی را رها نکنید.

                                             افسردگی
یافته‌‌‌‌های این تحقیقات نشان داد که در دسترس بودن این چربی‌‌‌‌ها برای کودک درحال رشد برپایه مقدار موجود آنها در جفت یا شیر مادر است.به عبارت دیگر اگر چربی‌‌‌‌های خوب کافی در غذاهای شما نباشد تا نیازهای بدن‌‌‌‌تان را برآورده سازد کودکتان هم به اندازه کافی از آن دریافت نخواهد کرد. محققان از مادران 25 کودک سه ماهه اطلاعاتی به دست آوردند و کشف کردند خانم‌‌‌‌هایی که مکمل‌‌‌‌های روغن ماهی مصرف می‌‌‌‌کردند، در شیرشان مقدار DHA زیادتر بود. این کودکان در سن 4 سالگی آزمایش شدند تا ببینند روغن ماهی چه اثری بر عملکرد شناختی آنها دارد. فقط 90% کودکان در سن 4 سالگی آزمایش شدند ولی نتایج حیرت‌‌‌‌آور بود. محققان دریافتند کودکان مادرانی که مکمل‌‌‌‌های روغن ماهی مصرف کرده بودند، در وظائف عملکردی مغز مانند فکر کردن، آگاهی و قضاوت نمره بالاتری دارند.

حتما بخوانید: افزایش شیر مادر با مصرف تخم شنبلیله

 

واقعیت اثبات شده


DHA چربی‌‌‌‌ای است که معمولا در ماهی یافت میشود ولی 50 درصد چربی مغز انسان را تشکیل می دهد. مقادیر خیلی زیادی DHA در لایه خاکستری مغز انسان و در شبکیه چشم وجود دارد. 
 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

خواص لوبیا سیاه در دوران بارداری

خواص لوبیا سیاه در دوران بارداری

خواص لوبیا سیاه در دوران بارداری لوبیای سیاه که مورد علاقه مکزیکی‌ها است، ماده‌ای خوشمزه و مقوی برای افزودن به غذاها است. «مجله کشاورزی و شیمی مواد غذایی» گزارش داد لوبیای سیاه از نظر ترکیبات آنتی اکسیدانی به نام انتوسیانین‌ها (anthocyanis) به اندازه انگور و قره قاط این ماده را دارد. لوبیای سیاه را به برنامه غذایی خود وارد کنید که دارای مواد غذایی مورد نیاز خود و کودک‌تان است

خواص قزل آلای رنگین کمانی  در بارداری

خواص قزل آلای رنگین کمانی در بارداری

خواص قزل آلای رنگین کمانی  در بارداری ماهی یکی از سالمترین غذاهای روز زمین است و قطعا انتخاب خوبی برای خانم‌های باردار بوده خصوصا اگر مایل باشید که بعضی از راحتی‌های دوران بارداری را برطرف سازد. قزل‌آلای رنگین کمانی و دیگر ماهی‌ها حاوی نوعی چربی به نام اسیدهای چرب اُمگا3 می‌باشند.
 

علل افسردگی پس از زایمان

علل افسردگی پس از زایمان

علل افسردگی پس از زایمان بدن به یک مراقبت ملایم نیاز دارد و شما میتوانید در دوره پس از زایمان با انتخاب غذاهای سالم بدن‌‌‌تان را یاری کنید. ما مطمئنیم شما می‌‌‌دانید که افسردگی در دوران پس از زایمان نگران‌‌‌کننده است. تخمین نشان می‌‌‌دهد افسردگی پس از زایمان در 3 تا 20 درصد مادران رخ می‌‌‌دهد. علت شناخته‌‌‌شده‌‌‌ای برای افسردگی پس از زایمان وجود ندارد ولی با بررسی تغییرات عمده زندگی که شما تازه متحمل شده‌‌‌اید، نوسانات زیاد هورمو.....

ماهی ساردین ، عالی ترین غذای پس از زایمان

ماهی ساردین ، عالی ترین غذای پس از زایمان

ماهی ساردین ، عالی ترین غذای پس از زایمان ماهی ساردین غذایی سریع، راحت و دارای موادغذایی زیاد و عالی‌ترین غذای پس از زایمان بوده و میتواند در مبارزه با افسردگی پس از زایمان شما را یاری کند. اجازه دهید آن را بررسی کنیم: شما با داشتن کوچولویتان وقت زیادی برای پختن غذا ندارید. خصوصا اگر بچه اول شما نباشد و بچه‌های بزرگتری هم داشته باشید. ساردین را میتوان سریع تهیه نموده و به این طریق به منبع پروتئین، آهن و کلسیم دست یافت. بهترین ماده‌غذایی پس از زایمان یعنی DHA نیز در ماهی ساردین وجود دارد.
 

میزان استفاده از غذاهای دریایی در دوران بارداری

میزان استفاده از غذاهای دریایی در دوران بارداری

میزان استفاده از غذاهای دریایی در دوران بارداری غذاهای دریایی منبع خوب پروتئین و آهن بوده و اسیدهای چرب امگا3 موجود در بسیاری از ماهی‌ها می‌تواند به افزایش رشد مغز کودک کمک کند. درواقع یک مطالعه در بریتانیا نشان داد که کمبود غذاهای دریایی در دوران بارداری می‌تواند به مهارت کلامی ضعیف، مشکلات رفتاری و دیگر مسائل رشد در دوران کودکی منجر شود ولی بعضی از ماهی‌ها و صدف‌ها دارای جیوه پی‌سی‌بی (PCBs) و دیگر آلوده‌کننده‌ها بوده و به ا....

خواص شاه ماهی در دوران بارداری

خواص شاه ماهی در دوران بارداری

خواص شاه ماهی در دوران بارداری اینجا احتمالا به این فکر رسیده‌‌‌اید که به نظر ما ماهی غذای خوبی برای دوره بارداری است. شاه ماهی معمولا مصرف نمی‌‌‌شود ولی ما توصیه می‌‌‌کنیم آن را مصرف کنید چرا که در هر 100 گرم شاه ماهی 2 گرم اسید ایک دوکوساهگزاآئونیک (DHA) وجود دارد که بیشترین مقدار روغن ماهی است. علاوه بر این چون شاه ماهی در آب‌‌‌های سرد زندگی می‌‌‌کند، مقدار جیوه آن هم خیلی کم است. 

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید