مطالب متفاوت‌‌‌‌‌‌‌تر "کودکان طلایی" را در  کانال تلگرام  و  کانال آپارات  دنبال کنید

هفته بیست ونهم بارداری

هفته بیست ونهم بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1396/01/04 0 نظر 360 بازدید

هفته بیست ونهم بارداری

هفته بیست ونهم بارداری


هفته بیست و نهم فـرزند

طول جنین به حدود 5/37 تا 6/38 سانتی‌متر و وزنش به 1140تا 1153گرم رسیده است.

عضلات و ریه‌های جنین همچنان در حال تکامل هستند و سر جنین بزرگ‌تر شده است تا بتواند مغز در حال رشد را در خود جای دهد.

در این هفته، جنین باید در هر ساعت حداقل10بار تکان بخورد. تعداد حرکت‌های فرزندتان در یک ساعت را بشمارید و در صورت کمتر بودن آنها از10 بار در ساعت موضوع را با پزشک یا ماما در میان بگذارید. البته توجه داشته باشید که به تدریج با بزرگ‌تر شدن جنین، فضای داخل رحم ناکافی می‌شود و در نتیجه از این هفته به بعد ممکن است جنین به وضعیت جمع شده در رحم قرار بگیرد و بازوها و ساق‌هایش را به شکل متقاطع، بر روی یکدیگر و در مقابل سینه و شکم خود قرار دهد.

حس شنوایی، چشایی و بویایی فرزندتان در حال افزایش است.

اکنون به دلیل رشد سریع مغز، جنین می‌تواند دمای بدن خود را تنظیم کند. نوزادانی که از این هفته به بعد متولد می‌شوند شانس زیادی برای زنده ماندن دارند.

هفته بیست و نهم مـادر

برای تأمین نیازهای غذایی فزایندهٔ فرزندتان، باید مقدار زیادی پروتئین، ویتامین C، اسیدفولیک و آهن مصرف کنید و به دلیل آنکه استخوان‌های جنین نیاز به مقدار زیادی کلسیم دارند، باید با خوردن شیر یا پنیر، ماست یا آب پرتقالی که به آن کلسیم افزوده شده است این نیاز را تأمین نمایید. در سه ماههٔ سوم بارداری، روزانه حدود 250 میلی گرم کلسیم در اسکلت در حال سخت شدن بدن فرزند شما ذخیره می‌شود.

اگر فعالیت و حرکت‌های جنین کاهش پیدا کرده، موضوع را به اطلاع پزشک یا ماما برسانید. ممکن است انجام آزمایش «بدون استرس» (non ـ stress test) یا پروفیل بیوفیزیکی (biophysical profile) برای کنترل وضعیت جنین لازم باشد. در آزمایش «بدون استرس» حرکات جنین و ضربان قلبش از بیرون پایش (مانیتور) می‌شوند تا اطمینان حاصل شود که واکنش‌های جنین طبیعی هستند و جنین مقدار کافی اکسیژن دریافت می‌کند.

ممکن است به خصوص پس از خوردن غذاهای حجیم، دچار نفخ و سوزش سردل شوید. یبوست نیز ممکن است همچنان ادامه داشته باشد.

در بعضی از زنان باردار، اختلالی به نام «سندرم کاهش فشار خون وضعیت درازکش» به وجود می‌آید که در آن، دراز کشیدن به پشت موجب تغییر در ضربان قلب و فشارخون و در نتیجه، ایجاد گیجی می‌شود. این وضعیت با تغییر وضعیت دراز کش برطرف می‌شود. همچنین ممکن است برخاستن خیلی سریع منجر به سیاهی رفتن چشم‌ها شود. برای پیشگیری از این مشکل، به پهلو بخوابید (و نه به پشت) و به آرامی‌از حالت خوابیده به نشسته و سپس، ایستاده تغییر وضعیت دهید.

شما روزانه به حداقل 30 میلی گرم آهن نیاز دارید. به دلیل شایع بودن کم‌خونی فقر آهن در دوران بارداری، پزشک یا ماما میزان آهن خونتان را با درخواست آزمایش مشخص می‌کند و در صورت پایین بودن مقدار آن، مکمل آهن برایتان تجویز خواهد نمود.

اکثر مادران تا این هفته 5/8 تا 3/11 کیلوگرم اضافه وزن نسبت به زمان قبل از حاملگی پیدا کرده‌اند.

تا این هفته می‌توانید قسمت بالای رحم خود را در تقریباً 10 سانتی‌متری بالای ناف لمس کنید.

با افزایش رشد فرزندتان، ممکن است میزان خستگی جسمانی شما نیز بیشتر شود. رژیم غذایی مناسب، استراحت و ورزش متوسط و منظم را فراموش نکنید.

سعی کنید 3 تا 5 بار در روز پیاده‌روی را در برنامهٔ خود بگنجانید. سرعت راه رفتن را تغییر دهید و در مسیر سر بالایی و نیز رو به پایین راه بروید. البته در تمام مراحل، باید بدن شما در وضعیت راحتی قرار داشته باشد. با بزرگ‌تر شدن جنین در سه ماههٔ سوم مسلماً نمی‌توانید با سرعتی که در سه ماههٔ اول و دوم راه می‌رفتید حرکت نمایید. اما نباید به این دلیل ناامید یا افسرده شوید.

تعداد تنفس خود را کنترل کنید. چنان چه سرعت پیاده‌روی شما در حدی است که نمی‌تواند به راحتی صحبت کنید، سرعت را کاهش دهید.

در هنگام ورزش مقداری آب بنوشید.

از خوابیدن به پشت یا بر روی شکم اجتناب کنید. بهترین وضعیت خوابیدن، یعنی خوابیدن به پهلو را به طور مداوم رعایت نمایید.

ورزش‌های لگنی را همچنان ادامه دهید. این ورزش‌ها موجب افزایش قدرت و قابلیت انعطاف‌پذیری بدن می‌شوند و از بی‌اختیاری ادرار و مدفوع در دوران بارداری جلوگیری می‌کنند و از بروز استرس بر ماهیچه‌های لگنی در طول زایمان مهبلی ممانعت به عمل می‌آورند.

ممکن است آزمایش اندازه‌گیری مقدار آهن به وسیله پزشک درخواست شود.

در صورتی که مبتلا به بواسیر (همورویید) هستید انجام ورزش‌های تحمل وزن مناسب نیست. از ورزش‌های سبک‌تر مثل یوگا استفاده کنید.

اکنون که در آخرین سه ماههٔ بارداری قرار دارید، نیاز بدن شما به انرژی در اثر افزایش سرعت رشد جنین بیشتر می‌شود. بنابراین روزانه 200 کالری اضافی دریافت کنید ولی این بدان معنی نیست که می‌توانید به جای دو نفر غذا بخورید! 200 کالری فقط معادل یک فنجان شیر است.

در صورتی که گیاهخوار هستید، مراقب باشید مقدار زیادی آهن و کلسیم دریافت کنید. منابع خوب آهن برای افراد گیاهخوار، عبارتند از غلات غنی شده صبحانه، نان غلات کامل، سبزیجات دارای برگ سبز تیره، دانه‌ها، غلات، میوه‌های خشک و حتی شکلات ساده. لبنیات، نخود، لوبیای چشم بلبلی، دانهٔ کنجد و مغز بادام و فرآورده‌های غنی شدهٔ سویا حاوی مقدار زیادی کلسیم هستند.

معمولاً وزه گرفتن در سه ماههٔ اول بارداری (به ویژه در 8 هفته اول) و سه ماههٔ سوم بارداری توصیه نمی‌شود ولی در سه ماههٔ دوم بارداری و تحت نظر پزشک، منعی ندارد. بر طبق احادیث، در صورتی که روزه گرفتن برای زن باردار خطر داشته باشد یا در ماه‌های آخر حاملگی موجب کاهش شیر شود، توصیه نمی‌شود.

در 8 هفته اول بارداری به دلیل تشکیل سلول‌های مغزی جنین، بهتر است روزه گرفته نشود. کمبود قند در این هفته‌ها نیز به شدت بر رشد عمومی جنین تأثیر می‌گذارد و این موضوع به ویژه در سال‌هایی که مدت روزه‌داری طولانی است حساسیت بیشتری دارد. اما معمولاً روزه‌داری در سه ماهه دوم بارداری به ویژه اگر پیش از بارداری به متخصص تغذیه مراجعه شود و روزه گرفتن با استراحت کافی و تغذیه مناسب با وزن و شرایط مادر در هنگام افطار و سحر همراه باشد مشکلی ایجاد نمی‌کند. با توجه به این که در سه ماهه سوم بارداری، بیشترین تغذیه جنین از گلوکزما در صورت می‌گیرد، روزه‌داری موجب افزایش برداشت از ذخایر چربی و در نتیجه، افزایش ترکیبات کتونی در خون مادر می‌شود و این ترکیبات از راه جفت به خون جنین می‌رسند و دستگاه عصبی جنین را دچار آسیب می‌کنند.

خانم‌های باردار با وزن کمتر از 50 کیلوگرم و شاخص توده بدنی (BMI) پایین، در صورت ابتلا به دیابت، کم خونی، یا افزایش فشار خون بهتر است روزه نگیرند ولی در سایر موارد و با رعایت شرایط می‌توانند روزه بگیرند. در صورتی که میزان کالری مورد نیاز خانم باردار، بر اساس وزن، قد و سن حاملگی او به وسیله کارشناس تغذیه، بررسی و این مقدار با وعده‌های سحری و افطار تأمین شود و در صورت عدم ابتلا به بیماری خاص، وزه گرفتن منعی ندارد.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

کتاب صوتی مراحل تغییر دادن رفتار کودکان

کتاب صوتی مراحل تغییر دادن رفتار کودکان

پدر و مادر باید بدانند که تربیت از تولد شروع می‌شود و والدین بیشترین نقش را در 8 سال اول تولد دارند. بعد تا 12 سال این نقش کم رنگ، تا 18 سال کم رنگ تر و بعد از 18 سالگی تحت تأثیر عوامل محیطی، هم سالان و جامعه قرار می‌گیرند، والدین باید آگاه باشند با محکم کردن پایه‌های شخصیتی در همه‌ی زمینه‌های رشد، تنها در این سال‌ها فرصت دارند به تربیت فرزند خود بپردازند.

تربیت کودکان طلایی از تولد تا 7 سالگی

تربیت کودکان طلایی از تولد تا 7 سالگی

تعریفی نو از تربیت کودک . 2 گروه نیازهای اصلی کودک . نیازهای روانی : تعریفی از مرگ و زندگی . ترسهای طبیعی کودکان از بدو تولد .

بسته آموزشی موفقیت تحصیلی کودکان ( پیش دبستان و کلاس اول)

بسته آموزشی موفقیت تحصیلی کودکان ( پیش دبستان و کلاس اول)

تمامی ما از آغاز دوران تحصیل این نصیحت معروف پدر و مادرهایمان را به خاطر داریم: "خوب درس بخون تا واسه ی خودت کسی بشی" اما شاید هیچ کدام از این پدر مادرها به ما یاد ندادند که این "خوب درس خواندن" یعنی چه!

بسته آموزشی اعتماد به نفس کودکان

بسته آموزشی اعتماد به نفس کودکان

شاید برایتان اتفاق افتاده باشد که در پارک، مهمانی و یا مراسمی که چندین کودک کنار هم هستند احساس کنید که با همه سعی و تلاش تان در خصوص تربیت و تأمین نیازهای مادی و معنوی فرزندتان؛ اما باز هم فرزندتان از سایر کودکانی که در آن محل قرار دارند، چیزی کم دارد که در آن لحظه حسرت آن را می خورد، در این هنگام چه حسی به شما دست می دهد؟          

گنجینه پرورش مدیران آینده-تولد تا 4 سالگی

گنجینه پرورش مدیران آینده-تولد تا 4 سالگی

بعنوان پدر و مادر متفاوت به غیر از موارد نیازهای اولیه ی کودکمان مانند ( خوراک، پوشاک و ..) می بایستد به یک تربیت موثر اهمیت ویژه ای بدهیم، تا بتوانیم فرزندانی متفاوت و موفق تربیت کنیم. در راستای یک تربیت موثر آموزش مبانی موفقیت یعنی مواردی که در کسب موفقیت هر فرد نقش بسازایی دارد از اهمیت ویژه ای برخوردار است، ما باید از همان روزهای نخست زندگی فرزندانمان اصول موفقیت را به آنان آموزش دهیم.

بسته آموزشی پرورش نبوغ جنین

بسته آموزشی پرورش نبوغ جنین

اهمیت اعتماد به نفس برای والدین که با کودکان و نوجوانان خود سرو کار دارند امری روشن است. نحوه ی برخورد والدین با فرزندانشان، تأثیر بسزایی در ایجاد اعتماد به نفس یا از بین بردن آن در فرزندان نقش بسزا و مؤثری را ایفا می کند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

مروری بر لحظه‌های بارداری

مروری بر لحظه‌های بارداری

برخی از والدین متأسفانه به غلط تصور می‌کنند جنینی که در رحم پرورش می‌یابد فاقد شعور و درک است. آن‌ها جنین را توده‌ای از سلول‌ها تصور می‌کنند که بسیار بی‌تفاوت نسبت به اطراف خود بوده و به مرور شکل می‌یابد تا لحظه‌ای که آمادگی زندگی در خارج از بدن مادر را پیدا کند. سپس به دنیا قدم گذارده و به کسب تجربه می‌پردازد.

هفته پانزدهم بارداری

هفته پانزدهم بارداری

هفته پانزدهم بارداری

مغز شگفت انگیز انسان

مغز شگفت انگیز انسان

انسان فقط 500 سال است که می‌داند مغز کجاست. تا قبل از آن تصور بر این بود که انسان با استفاده از شکم و قلب خود فکر و احساس می‌کند. زیرا حواس فیزیکی، بیشتر از این طریق درک می‌شوند. فقط 20 سال است که انسان واقعاً به ماهیت مغز و نحوه‌ی عملکرد آن پی برده است.

بازگشایی حافظه با لغات و تصاویر کلیدی

بازگشایی حافظه با لغات و تصاویر کلیدی

حافظه انسان تصاویر را راحت‌تر از لغات یا شماره‌ها به خاطر می‌سپارد. از زمان تولد تا زمان یادگیری صحبت /کردن و خواندن، ربط دادن‌های اولیه شما با مشاهده صورت می‌گرفت: شما تصویر سیب را قبل از لغت آن یاد گرفتید یا یک لبخند یا صدای مهربان تأثیر سریع‌تری نسبت به کلمات محبت /آمیز برایتان داشت. در بزرگ‌سالی نیز وقتی می‌خواهید یک زبان جدید یاد بگیرید، بیشتر تمایل دارید تا از نشانه‌ها و تصاویر استفاده کنید، زیرا هنوز دایره لغات گفتاری شما به اندازه کافی وسیع نیست.

ذهن ثروتمند

ذهن ثروتمند

ذهن ثروتمند اندیشیدن به اهداف و برنامه ها

سن استقلال اقتصادی در ایران چقدر است؟

سن استقلال اقتصادی در ایران چقدر است؟

یکی از عوامل فرهنگی که سایر بخشهای جامعه را تحت تاثیر شدید قرار می دهد مقیاس های رشد جامعه در حوزه های مختلف است. مثلاً در جامعه مذهبی ایران به دلیل وجود مسئله نجاست ، کنترل ادار و مدفوع از سنین بسیار پایین به کودک آموزش داده شده و همین باعث می شود

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید