قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

هوش های چندگانه در کلاس های پیش دبستان

هوش های چندگانه در کلاس های پیش دبستان
چکیده این مطلب : انتشار : 1394/10/22 0 نظر 2,393 بازدید

انجمن ملی آموزش کودکان پیش دبستانی برای به کارگیریروش های متناسب با رشد ( کاپل وبرد کمپ ، 2009) مربیان را تشویق می نماید تا با ایجاد طرحها و انطباق با سبک ها و توانایی های یادگیری هر کودک  به نیازهای آنها پاسخ دهند . پاسخ دهی به هر کودک به صورت انفرادی ، پایه و مبنایی برای روش های آموزشی متناسب با سطح رشد هر کودک است .

هوش های چندگانه در کلاس های پیش دبستان

نظریه هوش های چندگانه گاردنر (1993) مربیان را تشویق می کند تا برای آموزش کودکان در سنین مختلف با نیازهای متفاوت  از رویکرد رشدی استفاده کنند . کودکان به شکل های مختلف اطلاعات واکنش نشان می دهند و محتوا را به روش های گوناگون درون سازی می نمایند .

هرکودک را به خوبی بشناسید

انجمن ملی آموزش کودکان پیش دبستانی آمریکا(2009) در بیانیه خود در مورد روش های متناسب بارشد اظهار می دارد که برای اثر بخش نمودن آموزش ، مربیان باید برای شناخت هر کودک از روش های متنوع زیر استفاده کنند :

مصاحبه بالینی (گفتگوی طولانی که در آن یک بزرگسال ، درک و تشخیص ماهیم و راه کارها توسطکودک را بررسی می کند )

بررسی کارهای کودک

سنجش های فردی

گفتگو با اعضای خانواده

پیوند دادن کودکان با فعالیت های مختلف

انجمن ملی آموزش کودکان پیش دبستانی برای به کارگیریروش های متناسب با رشد ( کاپل وبرد کمپ ، 2009) مربیان را تشویق می نماید تا با ایجاد طرحها و انطباق با سبک ها و توانایی های یادگیری هر کودک  به نیازهای آنها پاسخ دهند . پاسخ دهی به هر کودک به صورت انفرادی ، پایه و مبنایی برای روش های آموزشی متناسب با سطح رشد هر کودک است .

چون کودکان سه، چهار و پنج ساله نیمرخ نقاط قوت و ضعف شان متفاوت است ، بنابراین فراهم کردن و پیوند دادن آنها با انواع تجربیات یادگیری که روش های خاص دانستن و با هوش شدن را در آنها تقویت می کند ، اهمیت زیادی دارد .

اما به یاد داشته باشید که هوش چندگانه در سنین مختلف ظاهر می شود . به نحوی که اگر کودک فعلاً در یک زمینه با استعداد نیست ، ممکن است با بزرگتر شدن ، در این حوزه باهوش تر از سایر حوزه ها گردد . علاوه بر این ، همه این هوش ها را می توان با فعالیت و تجربه رشد و ارتقاء داد .

هر کودک ، توانایی های مختلفی دارد و با روش های خاص خودش فکر می کند و یاد می گیرد . بنابراین ، کودکان نیاز به فرصت هایی جهت یادگیری هشت روشی دارند که بتوانند از نقاط قوت هوشی شان استفاده و هوش هایی که رشد نیافته را تقویت نمایند .

کمک به کودکان جهت دستیابی به اهداف

در نظریه گاردنر(1993) هدف از آموزشگاه ، رشد و ارتقای هوش کودک و کمک به وی در جهت دستیابی به اهدافی است که متناسب با طیف هوشی او تدوین شده سات . گاردنر عقیده دارد کودکانی که در رسیدن به اهداف مورد حمایت قرار می گیرند ، احساس شایستگی و تعهد بیشتری می کنند .

این افکار گاردنر منجر به این نظریه گردید که مراکز کودک – محور یه درک و رشد نیمرخ شناختی کودکان کمک زیادی می کنند . طرح این مراکز آرمانی بر دو فرضیه بنا نهاده شده است

الف - کودکان علایق و توانایی های مشابهی ندارند و روش یادگیری شان هم یکسان نیست .

ب - هر مرکز کودک – محور مملو ار نتایج سنجش مربوط به توانایی های کودک است . این سنجش ها نه تنها کودک را با حیطه های برنامه پیوند می دهد ، بلکه ر وش های خاص آموزش موضوع را نیز مشخص می نمیاد .

 

 

 

 

نقش مربی

بعد از سال ها تجربه اجرای مدل هوش های چندگانه ، کمپبل (1992) اظهار می دارد که نقش مربی  تغییر شکل دادن برنامه مبتنی بر هوش های چندگانه است . مربی کلاس هوش چندگانه باید:

*یادبگیرد کودکان را از هشت دیدگاه مختلف مشاهده نماید و منابعی را جهت تسهیل یادگیری مرکز محور و پروژه محور جمع آوری نماید .

* به جای آن که آن چهکه آنها کشف کرده اند را مورد بررسی قرار دهد، با کودکان کار کند و یاد بگیرد آن چه را که آنها یاد می گیرند .

*از خود جوشی و استقلال کودک در یادگیری اظهار رضایت کند نه آنکه به نمرات آموزن تکیه کند و به توانایی کودک در آرام نشستن نمره دهد .

*وقتی برای شیوه های مختلف یادگیری برنامه ریزی می کند ، تفکرش چند بعدی و خلاقانه باشد

سناریوی زیر ، نگاه مختصری به یک کلاس پیش دبستانی دارد . مربی کلاسش را با ارایه فعالیتهای متنوع برای تطبیق با نظریه هوش های چندگانه به پیش می برد :

روز اول است و کودکان وارد کلاس می شوند . وقتی که هشت کودک اول می رسند ، خاله به هر کودک خوش آمد می گوید او به کودکان می گوید که با هر اسباب بازی که دلشان می خواهد می توانند بازی کنند .

رضا: اولین کسی است که وارد می شود . او نگاهی به کلاس می اندازد و جعبه اشکال رنگی را می بیند . اوجعبه را بر می دارد و کف کلاس می نشیند و فوری شروع جای دادن هر شکل در حفره مناسبش می کند .

اکبر : در گوشه کلاس کودکان دیگر را می بیند که دارند تفنگ بازی می کنند ، تصمیم می یگرد به آنها ملحق شود .

محمد : واکمن و هدفون را بر می دارد و روی صندلی می نشیند و شروع به گوش کردن به نوار می کند .

ماهان : کتابهای داستانی و رنگی را در قفسه می بیند ، چندتا از آنها را بر می دارد ، می نشیند و شروع به مشاهده کرده ، وانمود به خواندن می کند و کتاب را ورق می زند .

حمید : کاغذ نقاشی و ماژیک ها را می بیند و نمی تواند جلوی خودش را بگیرد و شروع به نقاشی خانواده اش می کند .

حسین : مجذوب گربه پشمالویی شده است که روی چرخ ریسندگی قرار دارد .

علیرضا : هشتمین کودکی است که وارد می شود . او فوری یک ساختمان می کشد و یک انباری برای مزرعه ، ترسیم می کند .

بعد زا مدت کوتاهی مربی در کلاس دوری زد و دریافت که این کودکان از روش های متفاوتی برای ابزار الگو های مختل هوش خود استفاده کرده اند .او به عمد با کودکان این گونه رفتار کرد و محتوا را هم قبلاً فراهم کرده بود  کودکان له سمت محتوایی گرایش گیدا کردن که احساس می کردند با آن راحت تر هستند . خانم مربی تجربیات یادگیری ار خلق نمود و به کودکان اجازه داد تا از طریق فعالیتهای متنوع و روش خای متفاوت یادگیری به موفقیت دست یابند .

نقش مربی ، اجرا وبه کار گیری هوش های چندگانه در کلاس به صورت یک تسهیل گراست . آرماسترانگ (1994) عقیده دارد که مربی هوش های چندگانه :

  • تجربیات دستی فراهم می کند تا کودکان به سمت ایجاد و ساختن چیزی ملموس حرکت نمایند و یا درک و فهم خود از یک مفهوم را نشان دهند .
  • کودکان را تشویق می کند تا با همدیگر به شویه های مختلف تعامل کنند ( به صورت جفتی گروه های کوچک و گروه های بزرگ)
  • زمانی را برای بررسی نظرهای کودکان ، انجام تکالیف و یا ربط دادن تجربیات ردی با احساس ناشی از یادگیری کلاسی در نظر می گیرد .

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است تنها زمینه های شناسایی، رشد و شکوفایی آنها فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند.

بسته آموزشی طراحی فرزند - 4  تا 7 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - 4 تا 7 سالگی

شما والدین گرامی می توانید تنها با چندین ساعت آموزش در خصوص پرورش نبوغ مالی و اقتصادی نه تنها آینده فرزنداتان را بلکه نسلهای پس از آن را نیز دچار تغییر کنید. پرورش هوش اقتصادی و نبوغ مالی کودکان

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

هوشهای  هشت نابغه- تولد تا هفت سالگی

هوشهای هشت نابغه- تولد تا هفت سالگی

در جهان امروز تحقیقات گسترده‌ای در زمینه‌ی هوش و استعداد کودکان صورت گرفته و می‌ گیرد.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفته چهل وهفتم نوزادی

هفته چهل وهفتم نوزادی

هفته چهل وهفتم نوزادی

طراحی  فرزند -تقویت هوش کودک

طراحی فرزند -تقویت هوش کودک

تقویت هوش نوزادان بعد از تولد با روش های مناسب بعد از تولد یک نوزاد باهوش داشته باشید.

راز توانمندی  فرزندان ما

راز توانمندی فرزندان ما

چطور توا‌‌ن‌مندی‌های فرزندمان را بیشتر کنیم.​  پدر و مادر باید دقت کنند تا کودک در همان زمان کودکی، نحوه‌ی بیان خواسته‌هایش را عاقلانه فرا بگیرد. چون تصمیم‌گیری‌های غیر مسئولانه در زمان نوجوانی بسیار خطرناک است و نوجوانی کودک به یک چشم برهم‌زدنی در راه است.  

تقویت هوش کودکان زیر دو سال

تقویت هوش کودکان زیر دو سال

هوش بالای کودک آرزوی هر پدر و مادریه اما آیا هر پدر و مادری برای این امر مهم آماده هستن؟ ظرفیت هوش کودک قابل افزایش هست راز افزایش هوش کودک

هفته سوم نوزادی

هفته سوم نوزادی

هفته سوم نوزادی

هفته سیزدهم نوزادی

هفته سیزدهم نوزادی

هفته سیزدهم نوزادی

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید