قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

سوالات مهم پزشک از خانم باردار

سوالات مهم پزشک از خانم باردار
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/05/26 0 نظر 168 بازدید

سوالات مهم پزشک از خانم باردار

با مراجعه به پزشک او سوالات رایجی را از خانم باردار می پرسد تا او را برای آزمایشات ضروری هدایت کند

سوالات مهم پزشک از خانم باردار

پزشک برای راهنمایی خانم بارداری سوالاتی بسیار مهم را در اولین مراجعه مورد بررسی قرار می دهد

 

دیگر سوالات در مورد سلامت و روش زندگی


پزشک ممکن است در مورد دیگر جنبه‌‌‌‌‌‌‌های زندگی‌‌‌‌‌‌‌تان سوالاتی بکند. این پرسش‌‌‌‌‌‌‌ها به وی کمک می‌‌‌‌‌‌‌کند که اگر متوجه مسئله یا مشکلی شد، آن را بررسی کند.  در اینجا فهرست مختصری از سوالات تهیه کرده‌‌‌‌‌‌‌ایم:

                                                                  سوالات پزشک از خانم باردار


هر دارو و درمانی که از زمان بارداری برایتان تجویز شده است.
وجود هر نوع آلرژی(به ویژه داروها)
سیگار کشیدن
مصرف نوشیدنی‌‌‌‌‌‌‌های الکلی
بررسی وضعیت و آزمایش‌‌‌‌‌‌‌های جسمانی
علاوه بر سوالاتی که در ملاقات با پزشک به هنگام پذیرش در بیمارستان از شما می‌‌‌‌‌‌‌شود. لازم است یک سری آزمایشات نیز انجام شود. این آزمایشات معمول به شرح زیر است:
وزن 
قلب و ریه‌‌‌‌‌‌‌ها(سلامت عمومی شما چک می‌‌‌‌‌‌‌شود).
شکم
فشارخون(اگر خیلی پایین باشد،احساس می‌‌‌‌‌‌‌کنید سرتان سبک شده و اگر خیلی بالا باشد، مشکلات جدی ایجاد می‌‌‌‌‌‌‌کند
آزمایش فشارخون و ادرار و انجام سونوگرافی

حتما بخوانید:  لیستریوز در خانم های باردار


نگاهی به آزمایش‌‌‌‌‌‌‌های استاندارد


به خودتان روحیه بدهید. چرا که احتمالا در اولین دوره‌‌‌‌‌‌‌ی معاینه‌‌‌‌‌‌‌ی بارداری، بدن‌‌‌‌‌‌‌تان برای انجام آزمایشات سوراخ سوراخ خواهد شد و مجبورید ازمایش ادرار هم بدهید. در اینجا نگاهی به مراحل استاندارد و آزمایش-های خون و ادرار می‌‌‌‌‌‌‌اندازیم.

                                                                  سوالات پزشک


آزمایش ادرار


این آزمایش به منظ.ر بررسی وجود احتمالی قند یا پروتئین چک می‌‌‌‌‌‌‌شود. قند در ادرار، می‌‌‌‌‌‌‌تواند نشانه‌‌‌‌‌‌‌ی دیابتو پروتئین از علائم عفونت ادرار یا مسمومیت حاملگی باشد. . بنابراین باید نمونه‌‌‌‌‌‌‌ی ادرار را در ظرفی تمیز به آزمایشگاه ببرید.


آزمایش‌‌‌‌‌‌‌های استاندارد خون


آزمایش‌‌‌‌‌‌‌های خون برای بررسی شماری از این بیماری‌‌‌‌‌‌‌ها انجام می‌‌‌‌‌‌‌گیرد:


*هموگلوبین:

خون شما آزمایش می‌‌‌‌‌‌‌شود تا احتمال وجود کم‌‌‌‌‌‌‌خونی بررسی شود. اگر کم-خون باشید. قرص آهن و فولیک اسید تجویز می‌‌‌‌‌‌‌شود. شاید به انجام آزمایشات خون بیشتری نیاز داشته باشید. 


گروه خونی و آنتی بادی‌‌‌‌‌‌‌ها:

این آزمایش، گروه خونی شما را مشخص می‌‌‌‌‌‌‌کند که B،A،o یاAB است. به علاوه این آزمایش به دنبال ماده‌‌‌‌‌‌‌ای در خون می‌‌‌‌‌‌‌گردد که به ارهاش خون معروف است. اگر این ماده را نداشته باشید، که از هر چهار یا پنج خانم، یک نفر فاقد آن است در واقع  ارهاش منفی خوانده می‌‌‌‌‌‌‌شوید. اگر ارهاش منفی باشد و نوزادتان ارهاش مثبت، در این حالت بدن شما ممکن است گاهی نسبت به جنین داخل شکم حساسیت ایجاد کند. یعنی بدن شما همان گونه که با عفونت و بیماری‌‌‌‌‌‌‌ها می‌‌‌‌‌‌‌جنگد. این مسئله می‌‌‌‌‌‌‌تواند موجب بروز مشکل کم‌‌‌‌‌‌‌خونی در نوزاد به هنگام تولد شود(برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد مبحث"تضاد و ناسازگاری‌‌‌‌‌‌‌های خونی" 


آنتی بادی‌‌‌‌‌‌‌های سرخچه:

خون بدن شما به منظور بررسی داشتن ایمنی نسبت به سرخچه آزمایش می‌‌‌‌‌‌‌شود. ابتلا به این بیماری در زمانی غیر از بارداری، چندان خطرناک نیست، اما در دوره‌‌‌‌‌‌‌ی بارداری، می‌‌‌‌‌‌‌تواند موجب آسیب دیدگی فراوان نوزاد به خصوص در ماه‌‌‌‌‌‌‌های ابتدایی بارداری شود. بیشتر خانم‌‌‌‌‌‌‌ها نسبت به این بیماری ایمن‌‌‌‌‌‌‌اند .اما اگر شما ایمن نباشید، پزشکتان حتما توصیه می‌‌‌‌‌‌‌کند که از مجاورت با مبتلایان به این بیماری، اجتناب کنید. به علاوه به شما توصیه می‌‌‌‌‌‌‌شود به محض وضع حمل، واکسن این بیماری را بزنید تا در بارداری بعدی مشکل پیدا نکنید.
در اکثر کشورهه نوزادان پس از تولد، واکسن سه گانه‌‌‌‌‌‌‌ای که سرخچه هم در آن است دریافت می‌‌‌‌‌‌‌کنند. امروزه این بیماری بسیار نادر است. در برخی کشورها از جمله انگلیس رسانه‌‌‌‌‌‌‌های گروهی سر و صدا به راه انداخته‌‌‌‌‌‌‌اند که تزریق واکسن MMR یک سری خطرات احتمال دارد. به همین دلیل برخی والدین ترجیح داده‌‌‌‌‌‌‌اند خود را واکسن نزنند، اما در هر حال خطر نزدن این واکسن، بسیار بیشتر از خطر احتمالی تزریق آن است. چرا که در این صورت میزان ابتلای افراد به سرخچه افزایش خواهد یافت.

                                              سوالات پزشک از خانم باردار
VDRL*.(بررسی آزمایشگاهی بیماری‌‌‌‌‌‌‌های آمیزشی)

نوعی بررسی آزمایشگاهی برای تشخیص برخی بیماری‌‌‌‌‌‌‌های مقاربتی از جمله سیفلیس است(نوعی بیماری مقاربتی که می‌‌‌‌‌‌‌تواند موجب ناهنجاری ونقص در نوزاد و حتی مرده زایی شود). گاهی اوقات نتیجه‌‌‌‌‌‌‌ی این تست می‌‌‌‌‌‌‌تواند اشتباه مثبت شود و درحالی که بیمار نیستید، شما را مبتلا نشان دهد. برای محرزکردن تشخیص سیفلیس، باید آزمایش خون تخصصی تری انجام شود. در بیشتر آزمایشگاه‌‌‌‌‌‌‌ها و کلینیک‌‌‌‌‌‌‌های زایمان این تست انجام می‌‌‌‌‌‌‌شود.

 

حتما بخوانید: پزشک متخصص زایمان


هپاتیت ب.

ممکن است بدون اینکه حتی خودتان بدانید، ناقل این بیماری کبدی باشید. در این صورت شاید بیماری را به نوزاد خود منتقل کنید، بنابراین انجام این تست مهم است.
*آزمایش قند. آزمایش قند خون یا همان گلوکز می‌‌‌‌‌‌‌تواند ابتلای شما به دیابت بارداری را مشخص کند. این آزمایش شامل گرفتن دو نمونه خون یکی قبل و دیگری بعد از نوشیدن یک مایع قندی است (مثل نوشابه). اگر آمایش نشان دهد که دیابت بارداری دارید،باید با  رژیم غذایی خاص دیابت خود را کنترل کنید و آزمایش-های بیشتری انجام  دهید.


تست دوگانه و سه‌‌‌‌‌‌‌گانه.

این تست به منظور کشف و بررسی نا هنجاری‌‌‌‌‌‌‌های احتمالی در جنین انجام می‌‌‌‌‌‌‌شود و وجود خطر ابتلای نوزاد شما به سندروم دان یا بیرون زدگی نخاع را نشان می‌‌‌‌‌‌‌دهد و اینکه خطر ابتلای نوزاد کم یا زیاد است، اما جواب این آزمایش خیلی دقیق نیست. برای کسب اطلاعات و جزئیات بیشتر در مورد این آزمایش‌‌‌‌‌‌‌ها و این شرایط، فصل 8 مبحث "آزمایش ناهنجاری جنینی" را مطالعه کنید.


آنتی‌‌‌‌‌‌‌بادی‌‌‌‌‌‌‌هاHIV.

این آزمایش کاملا داوطلبانه انجام می‌‌‌‌‌‌‌شود. اگر کسی به این بیماری مبتلا باشد. می‌‌‌‌‌‌‌توان به او کمک کرد که شانس انتقال بیماری به نوزادش کمتر شود. در فصل 16 می‌‌‌‌‌‌‌توانید مطالب بیشتری در این باره بخوانید. 
*دیگر آزمایشات. اگر درمعرض خطر بیماری‌‌‌‌‌‌‌های ارثی چون تالاسمی یا کم‌‌‌‌‌‌‌خونی سلول‌‌‌‌‌‌‌های داسی شکل باشید، باید آزمایش‌‌‌‌‌‌‌های بیشتری در نمونه‌‌‌‌‌‌‌ی خون‌‌‌‌‌‌‌تان انجام  شود، با پزشک خود در مورد این آزمایش‌‌‌‌‌‌‌ها صحبت کنید.

 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

تعریفی نو از تربیت کودک . 2 گروه نیازهای اصلی کودک . نیازهای روانی : تعریفی از مرگ و زندگی . ترسهای طبیعی کودکان از بدو تولد .

بسته آموزشی بارداری طلایی

بسته آموزشی بارداری طلایی

پدر و مادر باید بدانند که تربیت از تولد شروع می‌شود و والدین بیشترین نقش را در 8 سال اول تولد دارند. بعد تا 12 سال این نقش کم رنگ، تا 18 سال کم رنگ تر و بعد از 18 سالگی تحت تأثیر عوامل محیطی، هم سالان و جامعه قرار می‌گیرند، والدین باید آگاه باشند با محکم کردن پایه‌های شخصیتی در همه‌ی زمینه‌های رشد، تنها در این سال‌ها فرصت دارند به تربیت فرزند خود بپردازند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

مسایل پس از زایمان

مسایل پس از زایمان

مسایل پس از زایمان پس از زایما چه طبیعیو چه سزارین مسایلی چون خون ریزی برای مادر پیش می آید که عادی است ولی باید با مشورت پزشک سلامت هر دو مورد معاینه قرار گیرد

خواص پنیر سویا در دوران بارداری

خواص پنیر سویا در دوران بارداری

خواص پنیر سویا در دوران بارداری پنیر سویا که نرم، اسفنجی و بی‌‌‌مزه و بین مردم آمریکای شمالی شهرت بدی یافته است چون غالبا بد تهیه می‌‌‌شود ولی اگر خوب تهیه شود مانند غذاهای کاری تایلند یا غذاهای چینی درست شده از لوبیا و پنیر، خوشمزه است. بنابراین آن را امتحان کنید چون تهیه آن آسان بوده و راه سریعی برای افزودن پروتئین به بدن است. اگر پنیر سویا بی‌‌‌مزه است این خود یک مزیت است چون می‌‌‌توان آن را به هر غذایی افزود بدون این که مزه آن را تغییر دهد.

مسمومیت در سه ماه سوم بارداری

مسمومیت در سه ماه سوم بارداری

مسمومیت در سه ماه سوم بارداری مسمومیت دوران بارداری یک حالت دارای رشد سریع است که در آن فشار خون بالا رفته و در ادرار پروتئین یافت می شود. تورم، افزایش وزن ناگهانی، سردرد تغییر در بینایی از علائم بالقوه آن است. علاوه  بر فشار خون بالا می‌‌‌‌‌تواند باعث آسیب به کلیه‌‌‌‌‌ها و کاهش جریان خون به جفت شده و بارداری را مشکل سازد.
معلوم است مسمومیت دوران بارداری مشکل بدی است و ....

تاثیر کلام والدین بر دی‌ان‌ای ( DNA ) جنین و نوزاد

تاثیر کلام والدین بر دی‌ان‌ای ( DNA ) جنین و نوزاد

تنها 10% از دی ان ای های انسان برای ساخت پروتئین استفاده می شود که برای دانشمندان غربی جالب توجه است و باقی 90% آن به عنوان "دی ان ای ناخواسته" تلقی می شود. از طرف دیگر پژوهشگران روسی متقاعد شده اند که طبیعت؛ معیوب و ناقص نیست و به همین دلیل هم به دنبال تحقیق به روی آن 90% دی ان ای ناخواسته، سرمایه گذاری کرده اند که این سرمایه گذاری به نتایج انقلابی نیز منتهی گشته است

هفته چهل و یکم نوزادی

هفته چهل و یکم نوزادی

هفته چهل و یکم نوزادی

باید و نباید های خوردن چای در دوران بارداری

باید و نباید های خوردن چای در دوران بارداری

باید و نباید های خوردن چای در دوران بارداری شاید یکی از گیج‌‌‌‌‌کننده‌‌‌‌‌ترین نگرانی‌‌‌‌‌های مرتبط با غذا در دوران بارداری چای باشد. دم کرده‌‌‌‌‌های گیاهی سالمترین نوشیدنی به حساب می‌‌‌‌‌آیند چون معمولا کافئین ندارد ولی حتی این هم قانونی کلی نیست. بعضی از این به اصطلاح چای‌‌‌‌‌های گیاهی، کافئین دارند. تشخیص این که کدام چای گیاهی بی‌‌‌‌‌خطر بوده و کدام خطر دارد، کار دشواری است. دفعه بعدی که جلو مغازه کافی‌‌‌‌‌شاپ‌‌‌‌‌ها می‌‌‌‌‌ایستید از خود بپرسید در این چایی که دستور داده‌‌‌‌‌ای چه چیزهایی هست که استفاده آن اشکالی نداشته باشد. ولی وقتی فهمیدید متعجب خواهید شد. بعضی از چای‌‌‌‌‌های به اصطلاح گیاهی از چای معمولی و چای سبز درست شده‌‌‌‌‌اند که هردو

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید