قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

مضرات الکل بر بارداری سالم

مضرات الکل بر بارداری سالم
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/07/06 0 نظر 51 بازدید

مضرات الکل بر بارداری سالم

آثار زیان‌‌‌‌‌بار الکل روی طفل سال‌‌‌‌‌هاست که معلوم شده است. در روم باستان در شب عروسی از خوردن مشروبات الکلی منع می‌‌‌‌‌شدند که مبادا به کودکی باردار شوند که نقص مادرزاد داشته باشد و در سال 1736 دانشکده پزشکی لندن گزارش داد که نوشیدن الکل در دوران بارداری باعث تولد کودکان ضعیف، ناتوان، بدخلق و بیمار می‌‌‌‌‌شود.

مضرات الکل بر بارداری سالم


آثار زیان‌‌‌‌‌بار الکل روی طفل سال‌‌‌‌‌هاست که معلوم شده است. در روم باستان در شب عروسی از خوردن مشروبات الکلی منع می‌‌‌‌‌شدند که مبادا به کودکی باردار شوند که نقص مادرزاد داشته باشد و در سال 1736 دانشکده پزشکی لندن گزارش داد که نوشیدن الکل در دوران بارداری باعث تولد کودکان ضعیف، ناتوان، بدخلق و بیمار می‌‌‌‌‌شود.

                                                                 مضرات الکل در بارداری


با این حال، سال 1968 یک پزشک فرانسوی نقائص مادرزاد و آشکاری را در یک گروه کودکان گزارش داد که از مادران الکلیک متولد شده بودند. چند سال بعد یک پزشک آمریکایی، دکتر کی. جونز (Dr.k.jones) الگوهای شخصیت مشابهی را توصیف کرد که خود من آن را سندرم جنینی الکلی (FAS) نامیدم. امروز هم FAS هنوز علت نقائص مادرزادی در کودکان است. دانشمندان تخمین می‌‌‌‌‌زنند که از هر 1000 کودک یک نفر با FAS متولد می‌‌‌‌‌شود پس تعجبی ندارد که الکل برای خانم‌‌‌‌‌های باردار خوب نباشد. البته الکل برای هیچ‌‌‌‌‌کس خوب نیست( وگرنه اسلام آن را حرام نمی‌‌‌‌‌کرد).

حتما بخوانید: فواید اسفناج در دوران بارداری

خطر سندروم جنینی الکل


سندرم جنینی الکل (FAS) در کودکان خانم‌‌‌‌‌هایی با هر سن و نژادی رخ می‌‌‌‌‌دهد. خطر FAS و شدت خطر آن با مقدار الکل مصرفی و دوره بارداری مادر بستگی دارد. هر نوشیدنی الکل‌‌‌‌‌دار( آب‌‌‌‌‌جو، شراب، عرق) می‌‌‌‌‌تواند کودک را در خطر قرار دهد. موقعی که مادری الکل می‌‌‌‌‌نوشد، الکل جذب جریان خون او شده و سپس از جفت عبور کرده و وارد خون کودک می‌‌‌‌‌شود و سپس وارد ارگان‌‌‌‌‌های حیاتی مانند قلب و مغز او می‌‌‌‌‌گردد و سپس وارد مایع مشیمیه شده و یک حمام الکل برای کودک ایجاد می‌‌‌‌‌نماید.

                                                       مضرات الکل در بارداری

مشخصه‌‌‌‌‌های سندرم جنینی الکل


اگر الکل می‌‌‌‌‌نوشید به بعضی از علائم و مشکلاتی هم که کودکتان باید با آن‌‌‌‌‌ها دست و پنجه نرم کنند، توجه کنید:

حتما بخوانید: خواص جوانه گندم در دوران بارداری

آسیب مغزی


    اندازه کوچک سر به خاطر رشد کم مغز
    مشکلات رفتاری
    بی‌‌‌‌‌قراری
    ناتوانی‌‌‌‌‌های یادگیری
    کمبودهای شناختی                                                          

رشد کم


    وزن و قد کم در زمان تولد
    رشد کم در تمام دوران زندگی
    نقائص قلبی

مشخصه‌‌‌‌‌های غیرطبیعی چهره


    شکاف چشمی باریک
    بینی کوتاه، بینی چرخیده به بالا
    چانه کوچک
    امکان داشتن لب یا کام چاکدار

حتما بخوانید: خواص کیوی در دوران بارداری

نگرانی در مورد سلامتی کودک فراتر از اثر الکل بر رشد ارگان‌‌‌‌‌ها است. ما درباره زنده ماندن کلی کودک صحبت می‌‌‌‌‌کنیم. مطالعه‌‌‌‌‌ای در سال 2002 در دانشگاه پیتسبورگ نشان داد: کودکان مادرهایی که در سه ماهه اول بارداری روزانه حداقل یک بار الکل مصرف می‌‌‌‌‌کردند در سن چهارده سالگی ورنشان حداقل 30/6 کیلو کمتر از کودکان مادرهای غیرالکلی بود.طبق تحقیقات کالج سلطنتی متخصصان زنان و مامائی وزن نوزاد مادرانی که هفته‌‌‌‌‌ای 15 بار الکل مصرف می‌‌‌‌‌کردند،کمتر از کودک مادران غیرالکلی بود. وزن مناسب کودک با زنده ماندن بیشتر و سلامتی کلی کودک مرتبط است که الکل این‌‌‌‌‌ها را به خطر می اندازد.

                                                       مضرات الکل در بارداری

دور الکل خط بکشید


آثار مخرب الکل به سه ماهه بحرانی اول دوران بارداری که اعضاء شکل می‌‌‌‌‌گیرند، محدود نمی‌‌‌‌‌شود. مصرف الکل به وسیله مادر در سه ماهه دوم و سوم نیز می‌‌‌‌‌تواند حتی موجب آسیب‌‌‌‌‌ها و مشکلات رفتاری بیشتری گردد. کودکانی که در دوران جنینی در معرض الکل قرار گرفته بودند. در زمان شیرخوارگی کارآیی کمتری داشته و احتمالا الگوی خواب آشفته نیز داشتند.


نگرانی‌‌‌‌‌هایی وجود دارد که الکل نسبتا کم هم می‌‌‌‌‌تواند آثاری بر کودک داشته باشد که تا چند سال بعد از تولد آشکار نگردد. یک تحقیق در ایالات متحده به این نتیجه رسید: کودکانی که در دوران جنینی در معرض الکل قرار گرفته بودند نسبت به کودکان مادرهای غیرالکلی در سن 6 سالگی اختلالات رفتاری و واکنشی بیشتری داشتند. به نظر محققان کالج سلطنتی مامائی و زنان، الکل زیادتر (بیش از 20 بار در هفته) با اختلالات هوشی مرتبط است. رفتار دوران کودکی می‌‌‌‌‌تواند به مقدار الکل مصرفی مادر بستگی داشته باشد ولی هرچه مقدار مصرف بیشتر باشد، خطر نیز بیشتر است.

حتما بخوانید: فواید مصرف تخمه کدو در دوران بارداری


نوشیدنی الکلی مورد علاقه‌‌‌‌‌تان را با نوشابه‌‌‌‌‌های سالم غیرالکلی عوض کنید. اگر می‌‌‌‌‌خواهید آب جو بخورید، نوشابه زنجبیلی بدون کافئین هم هست که شیشه‌‌‌‌‌هایش شبیه آن است. آب انگور بدون الکل و آب سیب هم می‌‌‌‌‌تواند جایگزین مشروبات الکلی گردد با این که به جای شراب از مخلوط آب قره‌‌‌‌‌قاط و آب سیب استفاده کنید که الکل نداشته و مست‌‌‌‌‌کننده هم نیست.

                                                   مضرات الکل در بارداری
بنابراین چرا به ماءالشعیر و مشروبات غیرالکلی رو نمی‌‌‌‌‌کنید؟ بهترین غذاها و نوشابه‌‌‌‌‌ها برای دوران بارداری آنهایی هستند که فواید غذایی بیشتری دارند. بهتر است به نوشیدنی شیر، آب‌‌‌‌‌میوه و آب روی بیاورید. اگر دوست دارید نوشابه کف کند و حباب داشته باشد یک کمی آب میوه را در آب معدنی بریزید و اگر میخواهید طعم بخصوصی داشته باشد، کمی آب پرتقال تازه یا دیگر آب میوه‌‌‌‌‌ها را به آن اضافه کنید

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

تعریفی نو از تربیت کودک . 2 گروه نیازهای اصلی کودک . نیازهای روانی : تعریفی از مرگ و زندگی . ترسهای طبیعی کودکان از بدو تولد .

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

مصرف قزل آلای نقره ای در بارداری

مصرف قزل آلای نقره ای در بارداری

مصرف قزل آلای نقره ای در بارداری ماهی قزل‌‌‌آلا یکی از سالم ترین غذاها برای دوران بارداری است. قزل‌‌‌آلای دریایی سالم‌‌‌ترین نوع قزل‌‌‌آلا خوشمزه‌‌‌ترین آن هم قزل‌‌‌الای نقره‌‌‌ای است. قزل‌‌‌آلای نقره‌‌‌ای سرشار از اسیدهای چرب امگا 3، پروتئین و ویتامین‌‌‌ها بوده که غذای کاملی برای سه ماهه سوم است.

تهوع و خستگی در سه ماهه ی اول بارداری

تهوع و خستگی در سه ماهه ی اول بارداری

تهوع و خستگی در سه ما هه ی اول بارداری در طی سه ماه اول خستگی و کوفتگی مفرط همراه با تهوع و کاهش وزن امری طبیعی است

نرمش و ورزش در دوران بارداری

نرمش و ورزش در دوران بارداری

نرمش و ورزش در دوران بارداری در طی دوران بارداری خانم باردار باید به جای دو نفر ورزش کند و از بی تحرکی بپرهیزد

هفته هشتم بارداری

هفته هشتم بارداری

در هفته هشتم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته هشتم بارداری و نکات مهم درباره هفته هشتم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.  

خواص پنیر سویا در دوران بارداری

خواص پنیر سویا در دوران بارداری

خواص پنیر سویا در دوران بارداری پنیر سویا که نرم، اسفنجی و بی‌‌‌مزه و بین مردم آمریکای شمالی شهرت بدی یافته است چون غالبا بد تهیه می‌‌‌شود ولی اگر خوب تهیه شود مانند غذاهای کاری تایلند یا غذاهای چینی درست شده از لوبیا و پنیر، خوشمزه است. بنابراین آن را امتحان کنید چون تهیه آن آسان بوده و راه سریعی برای افزودن پروتئین به بدن است. اگر پنیر سویا بی‌‌‌مزه است این خود یک مزیت است چون می‌‌‌توان آن را به هر غذایی افزود بدون این که مزه آن را تغییر دهد.

حواس پنجگانه‌ی جنین

حواس پنجگانه‌ی جنین

پژوهشگران و دانشمندان متخصص با نمودارهای واضح و در تعدادی از پژوهش‌ها این دانش پربار را ثابت کرده‌اند.( تأثیر رویدادهای گذشته در هر مرحله از زندگی بر روی آینده فرد) ولی انگار پا را فراتر گذاشته‌اند و بنظر می‌رسد آن‌ها می‌توانند ریشه رفتارهای پریشان را مشخص و کنترل کنند (حتی در رحم مادر) و کنترل رفتارها، دانشمندان را چشم انتظار می‌کند باتوجه به آمادگی نامحدود اطفالی که هنوز به دنیا نیامده اند و آمادگی پدران و مادران و دست آخر آمادگی جامعه، به نتایج درخشانی دست پیدا کنند.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید